V říjnu bude spuštěn 5G internet v Brně, Praze a dalších městech

Pět českých měst začne od 1. října využívat výhody, které přináší pátá generace mobilních sítí. Operátor Vodafone chce novou 5G síť spustit v Karlových Varech, Ústí nad Labem, Jeseníku, Brně a Praze. K tomu, aby zákazníci mohli začít využívat výhody této novinky, využije Vodafone jako první v Česku technologii Dynamic Spectrum Sharing. Díky ní společnost slibuje rychlejší, spolehlivější i pružnější připojení k internetu.

Kromě rychlosti přinese 5G ve vybraných městech i řadu možností v oblasti nejrůznějších technologických řešení, která zde prozatím fungovat nemohla. Například v Karlových Varech našlo 5G využití v záchranné službě nebo například při živých přenosech ve 4K rozlišení. Mimo jiné chce technologie zaujmout své místo i v rozvoji chytrých měst a továren, telemedicíně, samořiditelných aut nebo v současné době hojně probírané problematice distančního vzdělávání.

 

Síť začne fungovat ve městech, která zvítězila v soutěži 5G pro pět měst. Tu v loňském roce vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo pro místní rozvoj. Na zavedení nejmodernější technologie do praxe Vodafone pracuje v již zmíněných Karlových Varech, Ústí nad Labem i Jeseníku. „Signál 5G budeme v následujících měsících rozšiřovat i do dalších oblastí. Věříme, že technologie mohou měnit svět k lepšímu a že náš příspěvek k digitalizaci Česka už je opravdu vidět. Chceme dál stavět kapacitní a odolné sítě, na které se čeští spotřebitelé, firmy i stát mohou spolehnout. Skutečně masivní a celostátní rozšíření 5G s potřebnou kapacitou se ale neobejde bez kmitočtů, které by měla nabídnout chystaná aukce,“ vyjádřil se k problematice generální ředitel společnosti Vodafone Czech Republic Petr Dvořák.

 

Od počátku října chce Vodafone pracovat s frekvencemi, jež v současné době slouží pro síť 4G LTE. V první řadě se jedná o pásma 1800 a 2100 MHz. Technologie Dynamic Spectrum Sharing (DSS) navíc mobilnímu operátorovi umožní dynamické sdílení frekvencí mezi 4G a 5G sítí podle toho, jak je jich zrovna zapotřebí. Díky tomu může efektivně zacházet se spektrem, které je prozatím dostupné.

Nové uplatnění pro 5G

Možnosti, jak se bude 5G využívat v praxi, představil Vodafone v Karlových Varech. Jednou z novinek, které sebou superrychlá síť přinese, je mobilní aplikace Záchranka. Ta se zde předvedla v rámci simulované autonehody. V podstatě šlo o videopřenos, jenž umožnil zdravotníkům a záchranářům spatřit místo nehody dříve, než se na něj fyzicky dostala posádka zdravotní záchranné služby. Mimo jiné ukázal mobilní operátor i to, jakým způsobem se budou posouvat živé přenosy. S 5G se totiž zákazníci mohou těšit na profesionální 4K kvalitu záběrů a špičkové rozlišení. Vodafone uvádí, že díky 5G už nebude potřeba ani přenosových vozů či obdobné technologie. Na všechno by měl stačit pouze tzv. vysílací „batoh“. „Výhodou 5G je nejen vyšší kapacita sítě pro více zařízení, vyšší přenosová rychlost, ale také větší stabilita přenosu a menší latence, tedy zpoždění. Takové vlastnosti mohou být důležité nejen v dopravě nebo průmyslu, ale i při zdravotních zákrocích prováděných lékařem na dálku. My jsme také ukázali, že s pomocí 5G se obraz z místa zásahu dostal k záchranářům ve špičkovém rozlišení, bez výrazného zpoždění při komunikaci. Čas při práci záchranářů často rozhoduje,“ popsal ukázku viceprezident Vodafonu pro technologie Milan Zíka a doplnil, že díky 5G technologiím se zdravotní péče snáze dostane i do odlehlejších oblastí. Se superrychlou sítí je totiž možné využít takzvanou telemedicínu, díky které budou moci místo pacientů cestovat pouze elektronická data.

Jaká bude realita?

Ve vybraných pěti městech se od října budou moci připojit firmy i řadoví zákazníci, kteří u Vodafonu mají tarif. Operátor počítá v rámci 5G i s klienty, kteří využívají předplacené karty. Podmínkou je samozřejmě to, aby zákazník vlastnil nejnovější mobilní telefon, jenž bude schopný podporovat a pracovat se superrychlou sítí od Vodafonu. Zákazníky, kteří u operátora využívají neomezené tarify se zastropováním rychlosti, chce společnost navnadit ještě víc. „Pokud si u Vodafonu koupí 5G telefon (přístroj musí být kompatibilní se sítí Vodafonu), získají plnou rychlost stahování,“ snaží se operátor zaujmout klienty a slibuje, že v příštím roce představí nabídku šitou už přímo na míru 5G.

5G konkurence

Vodafone však není jediným operátorem, který na český telekomunikační trh přináší možnost využívat novou síť páté generace. Konkurenční O2 začalo s 5G už 1. července. Během léta pak pokrylo mobilní 5G sítí širší centrum Prahy a středočeského Kolína. O2 spustil technologii 5G na frekvenci 3,7 GHz a zákazníci mohou využívat rychlost připojení 600/100 Mb/s. Operátor do budoucna počítá s tím, že bude navyšovat dostupné rychlosti i procento pokrytí. Vše ale záleží na tom, jak dopadne plánovaná aukce 5G kmitočtů.

Do soutěže kolem 5G sítě se zapojil i T-Mobile. Ten však nepřináší superrychlou síť běžným uživatelům. V areálu Technické univerzity v Ostravě vystavěl kampusovou síť, jež má sloužit jako největší živá laboratoř v Česku. „Chceme v našem kampusu nasimulovat celé město, smart city. Prakticky nepřetržitě se v něm pohybuje 10 až 15 tisíc lidí a je to tedy ukázková příležitost k vyzkoušení fungování digitální společnosti. 5G síť bude páteří této digitalizace, bez které by bylo vlastně skoro nemyslitelné něco podobného chtít vybudovat,“ vysvětli prof. Václav Snášel z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a doplnil, že dalším důležitým prvkem, který se v areálu univerzity zkoumá, je výpočetní výkon nutný k simulaci a optimalizaci jednotlivých kroků digitalizace. „Tento výkon jsme schopni zajistit díky našemu superpočítačovému centru, které patří k jedněm z největších v Evropě,“ doplnil svou vizi prof. Václav Snášel.

 

Na celou situaci kolem 5G bude mít velký vliv také plánovaná aukce kmitočtů, která by se měla uskutečnit letos na podzim.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 14.9.2020

Český telekomunikační úřad konečně zahájil aukci 5G kmitočtů!

Po třech neúspěšných pokusech je to konečně tady. Český telekomunikační úřad v pátek odstartoval výběrové řízení, z něhož by měl vyjít čtvrtý silný operátor. Dlouho očekávaná aukce 5G kmitočtů představila své finální podmínky.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 10.8.2020

Vše, co jste chtěli vědět o 5G

Skutečně potřebujeme v České republice 5G sítě? Co přinesou běžným uživatelům a mohou být nějakým způsobem škodlivé pro naše zdraví? Tyto a řadu dalších otázek se pokusili zodpovědět odborníci na konferenci na téma 5G sítě, která proběhla před několika dny.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 27.7.2020

aktualizace zákona

Na jeden set-top box všechny poskytovatele?

Aktualizace zákona o elektronických komunikacích je za dveřmi a spolu s ní čeká český telekomunikační svět několik zajímavých změn. Do budoucna by to mohlo znamenat například to, že vám operátor už nebude moci dodat set-top box, který bude fungovat jen s jeho službou.
Autor: Redakce NejPřipojení.cz 22.6.2020

NejPripojeni TV

Nová aplikace NejPřipojení TV

Naši novou aplikaci s názvem NejPřipojení TV si budete moci pořídit už od 1. července a využívat ji na třech zařízeních. Za službu zaplatíte 199 Kč. Zákazníci xDSL služeb získají zvýhodněnou cenu 149 Kč.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 15.6.2020

solus

Jak získat internet, když jsem v SOLUSU?

Získat „status“ dlužníka či neplatiče není v dnešní době nijak složitá věc. Člověk se dostane do rejstříku SOLUS celkem snadno. V mnoha případech si tak znepříjemní život kvůli banální částce nebo opomenutí. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 1.6.2020

zoek2020

Novela zákona o elektronických komunikacích

Je potřeba zdůraznit, že se nejedná pouze o změny v oblasti mobilních volání, ale také v oblasti poskytování služeb internetu. 


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.3.2020

1.4.2020 zaniká značka UPC

1.4. zaniká značka UPC

Symbol kabelového internetu a televize, společnost UPC, začátkem dubna oficiálně končí na českém trhu. Už 1. srpna loňského roku odstartovalo slučování UPC a Vodafonu a za čtrnáct dní bude jejich fůze oficiálně dokončená.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.3.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.sAutor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019