Český telekomunikační úřad v pátek konečně zahájil aukci 5G kmitočtů

Po třech neúspěšných pokusech je to konečně tady. Český telekomunikační úřad v pátek odstartoval výběrové řízení, z něhož by měl vyjít čtvrtý silný operátor. Dlouho očekávaná aukce 5G kmitočtů představila své finální podmínky a přidala i vypořádání připomínek, které potenciální zájemci zaslali během poslední veřejné konzultace na začátku června. Uchazeči, kteří akceptují nastavenou laťku, se mohou do samotné aukce na kmitočty v pásmu 700 MHz a 3400–3600 MHz přihlásit do 30. září. Ti, kteří budou splňovat podmínky tendru, budou pozvání do elektronické aukce o kmitočty.

Úpravy podmínek aukce

Co se týče úpravy samotných podmínek, až tak zásadní zemětřesení se v nich nekonalo. Český telekomunikační úřad si stál pevně za svým například ve věci vyhrazení uceleného úseku 2 × 10 MHz v pásmu 700 MHz pro budoucího čtvrtého silného operátora. Nic se nezměnilo ani v oblasti národního roamingu. „Český telekomunikační úřad stanovil stávajícím mobilním operátorům podmínku poskytnutí služeb národního roamingu ve prospěch nových operátorů, pokud tito splní stanovené podmínky pro rozvoj vlastních 5G sítí,“ informuje ve svém posledním prohlášení ČTÚ. To v praxi znamená, že nováček může využívat sítě velkých operátorů v okamžiku, kdy splní určený počet vlastních vysílačů a sám pokryje minimálně 10% populace. Mimo to musí do pěti let pokrýt minimálně 30% populace a postavit více než tisíc vlastních vysílačů.

 

Dále stanovil úřad v nových podmínkách pro obě nabízená kmitočtová pásma spektrální limity se zohledněním rozsahu již dosud držených rádiových kmitočtů účastníků výběrového řízení a definoval závazek pronájmu kmitočtů ve prospěch podpory digitalizace a automatizace výroby. Ve zveřejněných podmínkách nechybí ani podmínky pro poskytnutí služeb PPDR komunikace (Public Potection and Disaster Relief /ochrana veřejnosti a krizové komunikace) na základě budoucí zakázky Ministerstva vnitra nebo definice rozvojových kritérií pro rychlý rozvoj nových sítí, včetně termínů pro pokrytí dálničních a železničních koridorů.

 

Od nastavených podmínek soutěže si Český telekomunikační úřad slibuje hlavně vytvoření prostoru pro nového velkého operátora, který by měl zvýšit konkurenci na trhu s telekomunikacemi. To by mělo přimět současné tři velké hráče především ke snížení cen mobilních dat. Zájem o aukci již dříve potvrdilo několik společností, mezi kterými se kromě Vodafone či T-Mobile objevil i ČEZ, Nordic Telecom nebo například Sazka Mobil.

Podmínky neměly úspěch

Nastavení podmínek připravované aukce se u některých operátorů v předešlých týdnech nesetkalo s příliš velkým úspěchem. Řada z nich návrh tendru kritizovala a označovala jej za diskriminační. Největší pozdvižení sklidila oblast národního roamingu, který má pomoci především novému operátorovi. V mediích se objevovala i vyjádření, v nichž operátoři komentovali podmínky aukce 5G kmitočtů s tím, že porušují pravidla Evropské unie o státní podpoře. Operátor O2 dokonce podal stížnost k Evropské komisi a legitimitu tendru chtěl napadnout i u českých soudů. Tisková mluvčí společnosti Lucie Jungmannová tehdy uvedla, že pro O2 je klíčové hlavně zamezení možnosti spekulativního chování v průběhu aukce a zvýšení přídělů tak, aby O2 mohlo budovat skutečnou gigabitovou společnost v souladu s vládní strategií a evropskými standardy.

 

Nadšený nebyl ani Vodafone. Český telekomunikační úřad podle něj v podmínkách nezohlednil výtky Evropské komise a připomínky měl také k povinnosti národního roamingu. „Návrh podmínek pro poskytnutí národního roamingu je zásadně nevyvážený v právech a povinnostech jednotlivých stran. Návrh Vyhlášení zohledňuje téměř výhradně zájmy žadatele o národní roaming, a to velmi široce, naproti tomu práva hostitele definuje v naprosto omezené míře,“ komentoval ve svých připomínkách k návrhu podmínek výběrového řízení Vodafone.

 

Další zásadní problém pak vidí v tom, že podmínky aukce 5G kmitočtů demotivují společnosti od nutných investic do 5G sítí, a to především v oblastech mimo větší města. Stejně jako O2 vadí i Vodafonu to, že podmínky tendru dávají prostor spekulativnímu chování, což by v konečném důsledku mohlo vést až ke kolapsu celé aukce a jejímu zrušení.

 

Další velký hráč na trhu T-Mobile jen stručně uvedl, že po řádném prostudování podmínek uvidí, jak bude postupovat a nepopřel ani možné žaloby.

 

O tom, za jakých podmínek a s jakými ústupky se jednotliví operátoři do samotné aukce 5G kmitočtů přihlásí, bude jasno na konci září.

Historie aukce

Před tím, než Český telekomunikační úřad zveřejnil finální verzí návrhu, přišel s celkem třemi balíčky podmínek. Ty se u různých poskytovatelů telekomunikačních služeb setkaly více méně s rozporuplnou odezvou. První návrh spatřil světlo světa již téměř před rokem. Následovalo první vypořádání připomínek a předpokládalo se, že úřad vyhlásí aukci na podzim. Ta se však nakonec nekonala, do celého projektu se vložil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a vše nakonec vygradovalo až v rezignaci tehdejšího ředitele ČTÚ Jaromíra Nováka.

 

Poté se kormidla ČTÚ a celého projektu aukce chopila Novákova nástupkyně Hana Továrková, která v březnu vypsala zbrusu nový návrh podmínek. Ten se změnil především v tom, že upustil od původního vyhrazení kmitočtů nového operátora. Na místo toho přišel s nápadem podporovat menší hráče v pásmu 3500 MHz. Následný termín aukce měl být začátkem července, nicméně ani tentokrát to úplně nedopadlo a opět se vše posunulo. V tomto případě dokonce Česky telekomunikační úřad ani nevypořádal podmínky a rovnou přišel s variantou číslo tři. Po velkém množství nespokojených reakcí od poskytovatelů internetu, kteří měli o aukci 5G kmitočtů zájem, se ve třetí variantě návrhu tenderu ČTU opět vrátil k vyhrazení pásma pro nového silného hráče. Mimo to však zachoval i výhody v pásmu 3500 MHz, které měly do projektu přilákat především menší operátory. 

 

Kteří operátoři za stanovených podmínek do elektronické aukce o 5G kmitočty nakonec půjdou, se dozvíme na konci září. Jisté však je, že s nejdražšími daty v Evropě by si čeští spotřebitelé mohli s novým, konkurenceschopným nováčkem jedině polepšit.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 10.8.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

5G

Internet 5G

Pravda nebo klamání spotřebitele internetového připojení?Autor: Šimon Čecháček C-NET.solutions 16.6.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.sAutor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019