Pamatujte si, když se u nás s velkou slávou zavádělo konečně moderní na vše dostačující 3G? Určitě to byl velký posun od dob EDGE a čekání na obrázky rychlostí nejvíce 64 kbps. V roce 2008 jsme se dočkali další revoluce. Tentokrát šlo o příchod 4G sítě tzv. 4. generace. Následovala aktualizace LTE-A (LTE Advanced) s rychlostmi až 600 Mbit v reálném nasazení.
Teď jsme v roce 2019. Kam půjdeme dál?
Nová generace vstupuje do svých začátků produkčního prostředí právě letos. Slibuje výraznou změnu v rychlostech a odezvě, která je jedním z největších problémů 4G LTE sítí. Dochází také k zavedení dříve nemyslitelných technologií a otvírají se tak nové možnosti pro využití mobilního internetu.
Celá síť slibuje stabilní rychlosti až 1 Gb/s a předpokládá se, že 95% času budete připojeni dneska stále luxusními 100 Mbity na downloadu a 50 na uploadu.
Jednou z technických novinek je vůbec první zavedení decentralizace v rámci mobilní sítě. Zařízení tak budou moct, byť v omezené míře, komunikovat napřímo s vynecháním mezičlánku na serverech operátora. To nejen výrazně ušetří náklady na správu sítě, ale také částečně zajistí slibované snížení latence v komunikaci.
Hlavním zdrojem problémů je vysoká rozdílnost očekávání a požadavků. Jako uživatel svého smartphonu asi rádi oželíte pár milisekund odezvy za velmi rychlé stahování a nahrávání. Na druhou stranu zařízení z internetu věcí mají většinou velmi malé objemy dat, no nejvíce se hledí na energetickou náročnost, protože často jde například o teploměry, které musí vydržet i měsíce na jednu baterii.
Úplně samostatnou kategorií pak jsou autonomní auta a celkově automatizace dopravy. Zde je energetická náročnost vůči například pohonu vozu naprosto zanedbatelná a datové přenosy taky neobsahují zásobu filmů na celý večer. Zde je však ze zřejmých důvodů kritická nízká latence. Chytrá auto a vše, co se má samo pohybovat potřebuje z logických důvodů vědět o všech informacích co nejdříve a zajistit tak co nejbezpečnější a nejplynulejší dopravu.
Jako řešení tohoto problému přichází technologie „network slicing“.
Jak už název vypovídá, síť se „rozkrájí“ tak, že jednotlivé části jejího rozsahu budou sloužit pro jiný druh provozu s důrazem na jinou složku celkové rychlosti sítě.
Jak to bude u nás?
Všichni víme, jak to ve světe funguje. Novou technologii představí na veletrhu technický (nejčastěji asijský) gigant. Ta se pak ve velkém aplikuje v US a západních zemích a až po „důkladném otestování“ a tak pěti letech dostane k nám na trh jako horká novinka. Kdy se tedy dočkáme 5G v našich končinách a kdo jej technologický zajistí?
Kupodivu je zde vývoj vcelku nestandardní. 5G je u nás plánováno již na rok 2022 v komerčním prostředí a pokusy například v Karlových Varech dělá Vodafone už nyní. Síť bude dle plánu Českého telekomunikačního úřadu provozováno v pásmu 3,5 Ghz a pozice technického dodavatele zatím vypadá na Nokii, která se po selhání na trhu s telefony snaží znovu prosadit právě v oblasti 5G a síťových technologií pro operátory. Díky aktuální válce proti Huawei vedené snad všemi státy vyspělého světa má Nokia mnohem větší šance, a i na našem trhu se stala náhradou právě Huawei, který je mimochodem zodpovědný za snad 99% aktuální LTE sítě v České republice.
Posledním článkem sítě je však naše zařízení. A ruku na srdce, kdo z nás má dnes telefon s podporou 5G? Zde je taky důvod, proč plný přechod na 5G bude ještě dlouhý proces. V dnešní době se stále používají telefony, které mají jako nejrychlejší podporovanou technologii 3G, nebo dokonce EDGE. Modely s podporou 5G jsou nyní jen nejdražší vlajkové lodě a výběr je stále omezený. Na plné nasazení si zkrátka počkáme. A bohužel o bude trochu déle, než do roku 2022.
Autor: Šimon Čecháček C-NET.solutions 16.6.2019
Zanechte nám číslo a my se ozveme
Dolní náměstí 55/33
Po-Čt 9:00-19:00
Pátek 9:00-12:00
+420 588 880 508
[email protected]
Lukáš Pecina
+420 722 964 094
[email protected]
Jan Vorel
+420 739 727 181
[email protected]
© 2016-2020 NejPřipojení.cz s.r.o.
Se sídlem Slavíčkova 827/1a, 638 00 Brno
Zapsána v obchodním rejstříku u Krajského soudu v Brně, spisová značka C 98727 dne 7. března 2017
IČ:05884659
DIČ: CZ05884659