Telefony, které zvládají 5G

O tom, jaké technologické zázraky přinesou do našich životů mobilní sítě páté generace, slýcháme v podstatě při každé zmínce o 5G. Ještě před tím, než se tato další vlna průmyslové revoluce odrazí v dopravě, virtuální realitě či medicíně, může ji obyčejný smrtelník vyzkoušet ve svém mobilním telefonu. Prozatím samozřejmě jen ve vybraných městech nebo ve vymezených prostorách. Abychom si však superrychlou síť mohli užít na vlastní kůži, je třeba mít telefon, který 5G sítě podporuje. A to rozhodně není žádná levná záležitost. Na druhou stranu i v této oblasti už se objevují modely, které by se při troše dobré vůle daly považovat za dostupné i pro běžného člověka.

Xiaomi Mi 10T Lite 64GB

Přesto, že finančně únosných mobilních telefonů s podporou 5G je v současné době na našem trhu poměrně málo, najít se dají. K těm nejnovějším patří smartphone Xiaomi Mi 10T Lite 64GB, který je v současné době dostupný pouze v předprodeji. Na samotný prodej si případní zájemci musí počkat do konce tohoto měsíce. Za tuto novinku zaplatí majitel zhruba 8 tisíc korun a za tyto peníze dostane mobilní telefon s úhlopříčkou 6,67 palců, rozlišením 2400 x 1080 pixelů a obnovovací frekvencí displeje 120Hz. To by se ve střední třídě telefonů dalo považovat za velmi kvalitní hodnoty, jelikož obdobné telefony v podobné cenové relaci takových čísel nedosahují. Za zmínku určitě stojí i velikost operační paměti, která činí 6 GB.  Interní paměť s velikostí 64 GB pak můžete rozšířit pomocí paměťové karty až na 512 GB. Ačkoli se nejedná přímo o fotomobil, parametry fotoaparátu také nejsou úplně k zahození. Xiaomi Mi 10T Lite 64GB má jeden přední a čtyři zadní fotoaparáty, s tím že hlavní zadní fotočip zvládne rozlišení až 64 Mpx. Samozřejmostí je čtečka otisků prstů, USB-C a potěší i možnost platby prostřednictvím NFC.

Xiaomi Mi 10T Lite 64GB

LG Velvet

S další novinkou, jež podporuje 5G, vyrukovalo i LG. Jihokorejská společnost přišla s přístrojem, který slibuje zvýšenou odolnost, kvalitnější displej a vnitřní paměť 128 GB. Za výkonnější mobil si však zákazník také připlatí. LG Velvet je v současné době k dostání za necelých 13 tisíc korun. V propozicích výrobce uvádí, že z hlediska poměru ceny a výkonu se jedná o lákavější model, než u většiny klasických vlajkových lodí letošního roku. To může znít jako lichotivé tvrzení, nicméně podívejme na to, co si za zmíněných 13 tisíc přinesete domů.

 

Oproti výše zmíněnému  Xiaomi Mi 10T Lite nabídne LG Velvet OLED displej o velikosti 6,8 palců, který má věrnější podání barev. LG Velvet má pod kapotou čipset Snapdragon 765G a samostatný grafický čip Adreno 620. V rámci zvýšené odolnosti telefonu splňuje normu IP68, což znamená ochranu proto ponoření do vody a testován byl na základě vojenského standardu MIL-STD -810 (metodika testování odolnosti v různých podmínkách). Pro zajímavost můžeme zmínit i to, mobil má v sobě zabudované bezdrátové nabíjení.

LG Velvet
LG Velvet

Samsug Galaxy S20 FE

Aktualita z řad Samsungu, která se na českém trhu prodává od začátku tohoto měsíce, je dostupná za necelých 20 tisíc korun. Fanoušci této značky se v Galaxy S20 FE dočkají SUPER AMOLED displeje o velkosti 6,5 palce, trojnásobného optického zoomu a baterie o kapacitě 4500mAh s bezdrátovým nabíjením o výkonu 15W.

 

Mezi nezpochybnitelné výhody tohoto mobilu určitě patří jeho 32Mpx přední kamera, díky které budou vaše fotky v rozlišení ultra HD. To určitě potěší zejména fanoušky selfie focení, jelikož jejich příspěvky na sociálních sítích budou opravdu ostré, přesné a světelně výborně vyvážené. K naprosté spokojenosti pak přispěje i trojnásobný optický zoom se stabilizací. Zajímavým prvkem tohoto mobilu je i čtečka otisku prstů v displeji telefonu. Ta totiž bývá ve většině případů umístěna na zadní straně přístroje nebo v odemykacím tlačítku na boku.

Samsug Galaxy S20 FE
Samsug Galaxy S20 FE

iPhone 12 Pro

Žhavá novinka z dílny Applu spatřila světlo světa teprve před pár dny. Samotný model bude na pultech obchodů od 23. října, ale nedočkaví zákazníci si ho již pár dní mohou předobědnat. Pořizovací cena tohoto mazlíka je necelých 30 tisíc korun. Stejně jako u předešlých modelů iPhone si příznivci nakousnutého jablka připlatí společně s kvalitou i za samotnou značku.

 

iPhone 12 Pro nabídne 6,1 palců Super Retina XDR displej, jež se pyšní rozlišením 2532 x 1170 bodů s jemností 460 pixelů na palec. Daleko zajímavější je však inovace MagSafe. Zjednodušeně jde o magnetickou technologii, kterou Apple vylepšil o NFC čip. Díky tomu telefon například pozná, jaký typ zařízení je k němu připojený a může se mu přizpůsobit. Jak je pro Apple typické, i k této inovaci vytvořil řadu doplňků, které MagSafe podporují. Na trhu se tak objevil například navlékací obal se zabudovaným magnetem a prostřednictvím MagSafe může majitel bezdrátově nabíjet telefon i v obalu.

Iphone 12pro
Iphone 12pro

Samsung Galaxy Z Fold 2

Jedinečný smartphone s ohebným displejem není hračka jen tak pro každého. Díky jeho pořizovací ceně 55 tisíc korun, jde o velmi drahou záležitost. Skládací telefon s 7,6 palcovým displejem podobným tabletu je výjimečný už sám o sobě. Pokud je zavřený, rázem se z něj stane funkční smartphone s 6,2 palcovou obrazovkou. Pohání jej v současné době nejvýkonnější mobilní čipset Snapdragon 865+ doplněný o 12GB RAM typu LPDDR5. Interní paměť je bohužel pro Evropu zatím „jen“ 256GB, byť na domácím trhu (Jižní Korea) se prodává i varianta s 512GB. Můžeme zatím doufat, že se prodejce rozhodne půl terabajtovou variantu distribuovat i dále do světa.

 

Rozhodnete-li se pro koupi telefonu, který má v parametrech podporu 5G, je třeba si uvědomit, že opravdové výhody 5G internetu si prozatím moc neužijete. V současné době je tato superrychlá síť dostupná pouze v pěti městech v České republice. Mezi tuto partičku vyvolených patří Praha, Brno, Karlovy Vary, Ústí nad Labem a Jeseník. Zde službu poskytuje Vodafone. Ani tady však nelze využívat 5G všude, jelikož funguje jen ve vybraných částech měst.

Samsung Galaxy Z Fold 2
Samsung Galaxy Z Fold 2

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 19.10.2020

Český telekomunikační úřad konečně zahájil aukci 5G kmitočtů!

Po třech neúspěšných pokusech je to konečně tady. Český telekomunikační úřad v pátek odstartoval výběrové řízení, z něhož by měl vyjít čtvrtý silný operátor. Dlouho očekávaná aukce 5G kmitočtů představila své finální podmínky.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 10.8.2020

Vše, co jste chtěli vědět o 5G

Skutečně potřebujeme v České republice 5G sítě? Co přinesou běžným uživatelům a mohou být nějakým způsobem škodlivé pro naše zdraví? Tyto a řadu dalších otázek se pokusili zodpovědět odborníci na konferenci na téma 5G sítě, která proběhla před několika dny.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 27.7.2020

aktualizace zákona

Na jeden set-top box všechny poskytovatele?

Aktualizace zákona o elektronických komunikacích je za dveřmi a spolu s ní čeká český telekomunikační svět několik zajímavých změn. Do budoucna by to mohlo znamenat například to, že vám operátor už nebude moci dodat set-top box, který bude fungovat jen s jeho službou.
Autor: Redakce NejPřipojení.cz 22.6.2020

NejPripojeni TV

Nová aplikace NejPřipojení TV

Naši novou aplikaci s názvem NejPřipojení TV si budete moci pořídit už od 1. července a využívat ji na třech zařízeních. Za službu zaplatíte 199 Kč. Zákazníci xDSL služeb získají zvýhodněnou cenu 149 Kč.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 15.6.2020

solus

Jak získat internet, když jsem v SOLUSU?

Získat „status“ dlužníka či neplatiče není v dnešní době nijak složitá věc. Člověk se dostane do rejstříku SOLUS celkem snadno. V mnoha případech si tak znepříjemní život kvůli banální částce nebo opomenutí. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 1.6.2020

zoek2020

Novela zákona o elektronických komunikacích

Je potřeba zdůraznit, že se nejedná pouze o změny v oblasti mobilních volání, ale také v oblasti poskytování služeb internetu. 


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.3.2020

1.4.2020 zaniká značka UPC

1.4. zaniká značka UPC

Symbol kabelového internetu a televize, společnost UPC, začátkem dubna oficiálně končí na českém trhu. Už 1. srpna loňského roku odstartovalo slučování UPC a Vodafonu a za čtrnáct dní bude jejich fůze oficiálně dokončená.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.3.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.sAutor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019