Operátoři napadli 5G aukci.
Soud ji ale zastavit nechce.

Do uzávěrky výběrového řízení aukce 5G kmitočtů zbývá přibližně týden, ale situace kolem nastavení jejích podmínek je stále velmi ožehavá. Na scénář celého projektu si už stihli oficiálně postěžovat všichni tři velcí mobilní operátoři. Kromě ostrých vyjádření do medií přišlo na řadu dokonce několik žalob a stížností. O2 se například rozhodlo podat stížnost k Evropské komisi a právoplatnost aukce plánovalo zpochybnit i u českých soudů. Problémy s nastavením aukce měli i Vodafone a T-Mobile, kteří se rozhodli zažalovat Český telekomunikační úřad u Městského soudu v Praze.

Podle prvotních vyjádření soudu však aukce žádný škraloup nemá a k jejímu odložení či dokonce zrušení není relevantní zákonný důvod.  ČTÚ, jakožto organizátor celého projektu, se s nejnovějším rozhodnutím soudu pochlubil na svém twitteru. „Městský soud v Praze zamítl jako nedůvodný návrh T-Mobile na vydání předběžného opatření, které by zastavilo 5G aukci pro tvrzenou nedovolenou podporu. Neshledal totiž, že by předložené argumenty směřující proti národnímu roamingu prokázaly narušení hospodářské soutěže,“ informoval Český telekomunikační úřad. Operátor T-Mobile se k verdiktu soudu a dalším plánovaným krokům zatím veřejně vyjádřit nechtěl. Již dříve však v mediích informoval, že se společnost chce kromě českých soudů obrátit i na Evropskou komisi.

Další žaloba

Další velký telekomunikační hráč Vodafone postupoval ve stejném duchu jako neúspěšný T-Mobile. I červenobílý operátor se rozhodl podat žalobu k městskému soudu. Mimo jiné mu vadilo to, že podmínky aukce 5G kmitočtů jsou pro společnosti demotivační a nevedou je k nutným investicím do 5G sítí v oblastech mimo větší města. Rozhodnutí soudu v této kauze prozatím nepadlo.

 

Ve svých stížnostech se všichni tři poskytovatelé shodují na tom, že Český telekomunikační úřad v nastavených podmínkách diskriminuje velké operátory. Zřejmě nejvíc povyku si vysloužil výše zmiňovaný návrh mezinárodního roamingu, jenž měl pomoci především nováčkovi na trhu. Trnem v oku je operátorům i nízký maximální příděl frekvencí v pásmu 3,4 až 3,6 GHz. Ten je skutečně nejnižší v zemích Evropské unie. Ostatní evropské země mají limity pro nákup frekvencí mnohem vyšší.

Co na to O2?

Například O2 se dle slov svých mediálních zástupců stížností snažil zamezit možnosti spekulativního chování v průběhu aukce a usiloval o zvýšení přídělů tak, aby firma mohla budovat skutečnou gigabitovou společnost v souladu s vládní strategií a evropskými standardy.

Názor Asociace poskytovatelů mobilních služeb?

V tom, že Česká republika nerespektuje rozhodnutí Evropské komise, dává operátorům zapravdu i Asociace poskytovatelů mobilních služeb. Podle jejího vyjádření nabádá komise členské země k tomu, aby přidělovaly v pásmu 3,4 až 3,6 GHz alespoň 80 až 100 MHz. Český telekomunikační úřad však stanovil podmínky tak, že současní tuzemští operátoři v aukci získají pouze 60 MHz.  „Komise ve svém prováděcím rozhodnutí požaduje minimální šíři pásma 80-100 MHz jednoduše proto, aby byla zaručena srovnatelná kvalita služby 5G sítí a kapacita datových přenosů v rámci celé EU bez ohledu na zemi, kde se dané zařízení nachází,“ vysvětluje ve svém vyjádření k aukci Asociace poskytovatelů mobilních služeb s tím, že rozhodnutí Evropské komise je závazné pro všechny členské státy i pro jejich regulační úřady.

Co na to ČTÚ?

Český telekomunikační úřad výtky ohledně malé šíře aukčního pásma komentoval s tím, každá země využívá své kmitočtové spektrum jinak a je tedy nutné nahlížet na situaci v České republice v jiném kontextu. Podle slov mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Barbory Havelkové nevyužívají čeští poskytovatelé internetu všechny kmitočty.

 

Kromě výše zmíněných českých operátorů se do plánované aukce 5G kmitočtů chtějí zapojit i jiní zájemci. Podle dřívějších vyjádření by se o post čtvrtého silného tuzemského operátora chtěl ucházet například Nordic Telecom, Poda, ČEZ nebo Sazka Mobil. I tyto společnosti již dříve zaslaly Českému telekomunikačnímu úřadu své připomínky a stanoviska k nastaveným podmínkám projektu. K tomu, zda také zvažují právní kroky, se zatím žádný z uchazečů veřejně nevyjádřil.

Výběrové řízení stále pokračuje

Do samotného výběrového řízení se operátoři mohou přihlásit do 30. září. Den poté se jejich přihlášky otevřou a dojde k posouzení jednotlivých nabídek. Konkrétní žadatelé o místo v aukci budou posléze informováni, zda splnili podmínky zadané Českým telekomunikačním úřadem a dostali se tak do užšího kruhu uchazečů.

Hlavním důvodem, proč před více než rokem přišel ČTÚ s návrhem 5G aukce, je potřeba vehnat tuzemskému telekomunikačnímu trhu svěží vítr do plachet a podpořit rozvoj 5G sítí. Tři největší operátoři TMobileO2 a Vodafone totiž nevytváří výrazný prostor pro rozvoj konkurence. Zákazníci proto nemají možnost využívat výhodnějších nabídek a musí se zkrátka spokojit s podmínkami, které nastavují velcí hráči. To se samozřejmě odráží i na tom, že u nás máme nejdražší mobilní data v Evropě. S příchodem čtvrtého silného operátora by narostla nutnost konkurence, což by pro klienty znamenalo i lepší cenovou nabídku.

Co se vlastně bude dražit?

Dopadne-li všechno podle představ Českého telekomunikačního úřadu, měla by se samotná aukce uskutečnit už letos na podzim. V dražbě by pak mělo jít o frekvenční příděly ve dvou pásmech. Tím prvním bude 700 MHz. Jedná se v podstatě o bývalé televizní vysílání, které v posledních měsících postupně přecházelo na formát DVB-T2. V dalším kroku půjde do držby pásmo 3,4 až 3,6 GHz, které bude hrát svou roli především v oblasti výrazných datových přenosů ve velkých městech. Další uplatnění jej čeká například v automatizaci výroby či v rozvoji digitalizace. Nevyhovující počet frekvencí by však mohl mít na nastavené plány poměrně negativní dopad. Pokud se operátorům nepodaří vybudovat efektivní gigabitovou síť, mohou se následky projevit v pomalejším 5G internetu, jenž neuspokojí zákazníky ani firmy. S pomalejším připojením by pak Česká republika mohla zaostávat za jinými evropskými destinacemi, což by zpomalilo i zmiňovaný technologický rozvoj a digitalizaci. Z poměrně prominentního postavení v oblasti mobilních sítí čtvrté generace bychom se tedy mohli propadnout na spodní příčky evropského technologického žebříčku.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.9.2020

Český telekomunikační úřad konečně zahájil aukci 5G kmitočtů!

Po třech neúspěšných pokusech je to konečně tady. Český telekomunikační úřad v pátek odstartoval výběrové řízení, z něhož by měl vyjít čtvrtý silný operátor. Dlouho očekávaná aukce 5G kmitočtů představila své finální podmínky.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 10.8.2020

Vše, co jste chtěli vědět o 5G

Skutečně potřebujeme v České republice 5G sítě? Co přinesou běžným uživatelům a mohou být nějakým způsobem škodlivé pro naše zdraví? Tyto a řadu dalších otázek se pokusili zodpovědět odborníci na konferenci na téma 5G sítě, která proběhla před několika dny.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 27.7.2020

aktualizace zákona

Na jeden set-top box všechny poskytovatele?

Aktualizace zákona o elektronických komunikacích je za dveřmi a spolu s ní čeká český telekomunikační svět několik zajímavých změn. Do budoucna by to mohlo znamenat například to, že vám operátor už nebude moci dodat set-top box, který bude fungovat jen s jeho službou.
Autor: Redakce NejPřipojení.cz 22.6.2020

NejPripojeni TV

Nová aplikace NejPřipojení TV

Naši novou aplikaci s názvem NejPřipojení TV si budete moci pořídit už od 1. července a využívat ji na třech zařízeních. Za službu zaplatíte 199 Kč. Zákazníci xDSL služeb získají zvýhodněnou cenu 149 Kč.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 15.6.2020

solus

Jak získat internet, když jsem v SOLUSU?

Získat „status“ dlužníka či neplatiče není v dnešní době nijak složitá věc. Člověk se dostane do rejstříku SOLUS celkem snadno. V mnoha případech si tak znepříjemní život kvůli banální částce nebo opomenutí. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 1.6.2020

zoek2020

Novela zákona o elektronických komunikacích

Je potřeba zdůraznit, že se nejedná pouze o změny v oblasti mobilních volání, ale také v oblasti poskytování služeb internetu. 


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.3.2020

1.4.2020 zaniká značka UPC

1.4. zaniká značka UPC

Symbol kabelového internetu a televize, společnost UPC, začátkem dubna oficiálně končí na českém trhu. Už 1. srpna loňského roku odstartovalo slučování UPC a Vodafonu a za čtrnáct dní bude jejich fůze oficiálně dokončená.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.3.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.sAutor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019