Konspirační teorie kolem 5G rozjíždí obchod se strachem

Poplašné zprávy o tom, že 5G sítě mohou být škodlivé lidskému zdraví, se s nástupem superrychlého internetu objevují na sociálních sítích a ve virtuálních médích v poměrně pravidelných intervalech. Během posledního půl roku hraje těmto dezinformačním kampaním do karet také pandemie koronaviru, kterou mají podle absurdních úvah na svědomí frekvence, jež nová bezdrátová technologie používá. Přesto, že vědečtí pracovníci i operátoři tyto teorie vylučují, business založený na panice ze sítí páté generace zažívá zlaté časy.

Obchody s produkty, jež mají lidské tělo ochránit před tzv. negativním zářením či elektrosmogem, mají ve svých portfoliích nejrůznější typy produktů, které v mnoha případech hraničí až s bizarností. Co si jen tak pro zajímavost můžete pořídit, aby se vám nepřetvořila DNA nebo vám vaše lednička nezamořila byt elektrosmogem?

 

Sortiment je skutečně pestrý a za „ochranné pomůcky“ si jejich prodejci účtují solidní částky. Na nejrůznějších webech si tak člověk může pořídit všechny možné typy zázračných USB flash disků, podložky či nálepky na mobil, jež odfiltrují zhoubné vibrace nebo dokonce hliníkovou čepici na odstínění 5G.

 

Pokud bychom se pohybovali na stupnici od jedné do desíti, ke skutečně top vybavení bychom určitě zařadili například USB klíčenku, která má svého majitele spolehlivě ochránit před působením 5G sítě. Za zmínku jistě stojí, že pořizovací cena tohoto zázraku je přes 8000 korun a podle popisu funguje v poloměru 40 metrů. Za tuto nemalou částku vám zharmonizuje prostředí, napomůže psychické pohodě a samozřejmě odstíní nežádoucí elektromagnetické záření. Podle relevantních testů má však jednu velkou slabinu, a to tu, že jde o zcela obyčejný USB disk, jehož kapacita je 128 GB.

Takzvaní „šmejdi“ ve svých e-shopech inzerují i celou řadu dalších produktů, jejichž vlastnosti jsou už na hranicích čar a kouzel. Výraznou část tohoto sortimentu zastupují nejrůznější samolepky či kartičky, které majitelům údajně pomohou odstínit elektrosmog, jenž vychází z běžných domácích spotřebičů, jako jsou třeba lednice či televize. Tyto nálepky za cca 400 korun má zákazník jednoduše přilepit třeba na dětskou chůvičku či mobil a jeho domov je mrknutím oka ochráněn před zhoubným vlivem negativního vlnění. Na podobném principu pak fungují i ochranné karty, jež prý stačí položit na libovolnou plochu v domácnosti a zákeřné vlivy mobilních vysílačů jsou rázem odstíněny v poloměru 400 metrů. Tento zázrak bude majitele stát zhruba 7000 korun.

V řadě podobných produktů jsou podle popisu obsaženy krystaly či absorpční tělíska, jež pohlcují již zmíněný elektrosmog. Jedním z nejznámějších produktů tohoto typu je kupříkladu lampička Somavedic, jež je k mání za zhruba 17 000 korun. Kromě odstranění elektrosmogu slibuje svému majiteli i lepší spánek a stoprocentně harmonizovanou vodu, ať už je to cokoli.

Chceme-li se naladit na seriózní notu, je třeba zmínit i názory významných českých vědců a odborníků, kteří se problematikou 5G zabývají o poznání seriozněji. Jedním z nejpovolanějších je profesor Jan Vrba z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, který intenzitu elektromagnetického pole zkoumá v průběhu cele své vědecké kariéry. „Z fyzikálního hlediska jsou fobie lidí z negativních účinků elektromagnetického pole na naše tělo naprosto neopodstatněné. Hledáme, zkoumáme, ale nenašlo se nic, co by mohlo budit obavy,uvedl během svého projevu na červencové konferenci k 5G sítím profesor Jan Vrba. V souvislosti s 5G nebo jinými radiovými vysílači, u nichž se lidé obávají účinků EM polí, proběhla celá řada výzkumů i pokusů na zvířatech. „Vědecké zkoumání trvá už několik desítek let a vznikla z něj již spousta výstupů a tisíce prací. Ani z jedné vědecky podložené zprávy však podle něj nevychází důvod, který by vedl k tomu, že by se lidé měli začít obávat radiových vysílačů,“ doplnil profesor Vrba.

Reálná obava z případných negativních vlivů je spojená především s vyzařovaným výkonem. Pokud dojde k navýšení, cítí člověk jeho tepelné účinky. Ani zde však není důvod k tomu, abychom propadali panice a začali nakupovat nefunkční samolepky, lampičky či USB klíčenky. Tuto problematiku korigují nastavené procesy a hygienické normy pro rádiové vysílání. Ty mají nastavené limity a parametry tak, aby nedošlo k narušení teploty tkáně člověka, jež se v elektromagnetickém poli zdržuje.

Vyzařovaný výkon 5G vysílačů testoval Jan Vrba dokonce během svého pokusu. Sám provedl měření analyzátorem s izotropní anténou s rozsahem 500 MHz až 6 GHz přímo u vysílače v Praze. „Při vzdálenosti pouhé tři metry od vysílače lehce vyčnívalo z tepelného šumu jen pár frekvenčních čar, jež značily vyzařovaný výkon v řádech mikrowattů. Z toho tedy vyplývá, že obavy z budování sítí 5G nejsou z fyzikálního hlediska nijak opodstatněné, jelikož na obdobných frekvencích s podobnými výkony běžně fungují mobilní antény či Wi-Fi nebo televizní vysílání,“ vysvětlil.

Konspirační teorie řeší i Český telekomunikační úřad

Konspirační teorie a dezinformační kampaně, jež líčí sítě páté generace jako zdravotní riziko, striktně odsuzuje i Asociace provozovatelů mobilních sítí. Zprávy o zhoubných vlivech v našich končinách rozšiřují především dezinformační weby AC24 nebo stop5G nebo obdobné weby a skupiny, jež se věnují tematice zdravého životního stylu či ekologii. Vykonstruované informace má ve svém hledáčku i Český telekomunikační úřad. Ten na svých facebookových stránkách již dříve zveřejnil výzvu, v níž žádá sledující, aby mu tzv. fake news posílali s tím, že se je pokusí vyvrátit. „Přišel vám nebo vašim blízkým řetězový email proti 5G? Pošlete ho na [email protected], my ho zveřejníme a vyvrátíme,“ nabídnul k této problematice Český telekomunikační úřad.

 

Na závěr je však třeba dodat, že nálada proti sítím páté generace je u nás oproti zbytku Evropy ještě poměrně smířlivá. Například ve Velké Británii nebo na Kypru se operátoři museli nedávno potýkat s obyvateli, kteří dokonce začali podpalovat telekomunikační antény a vysílače.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 12.10.2020

Český telekomunikační úřad konečně zahájil aukci 5G kmitočtů!

Po třech neúspěšných pokusech je to konečně tady. Český telekomunikační úřad v pátek odstartoval výběrové řízení, z něhož by měl vyjít čtvrtý silný operátor. Dlouho očekávaná aukce 5G kmitočtů představila své finální podmínky.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 10.8.2020

Vše, co jste chtěli vědět o 5G

Skutečně potřebujeme v České republice 5G sítě? Co přinesou běžným uživatelům a mohou být nějakým způsobem škodlivé pro naše zdraví? Tyto a řadu dalších otázek se pokusili zodpovědět odborníci na konferenci na téma 5G sítě, která proběhla před několika dny.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 27.7.2020

aktualizace zákona

Na jeden set-top box všechny poskytovatele?

Aktualizace zákona o elektronických komunikacích je za dveřmi a spolu s ní čeká český telekomunikační svět několik zajímavých změn. Do budoucna by to mohlo znamenat například to, že vám operátor už nebude moci dodat set-top box, který bude fungovat jen s jeho službou.
Autor: Redakce NejPřipojení.cz 22.6.2020

NejPripojeni TV

Nová aplikace NejPřipojení TV

Naši novou aplikaci s názvem NejPřipojení TV si budete moci pořídit už od 1. července a využívat ji na třech zařízeních. Za službu zaplatíte 199 Kč. Zákazníci xDSL služeb získají zvýhodněnou cenu 149 Kč.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 15.6.2020

solus

Jak získat internet, když jsem v SOLUSU?

Získat „status“ dlužníka či neplatiče není v dnešní době nijak složitá věc. Člověk se dostane do rejstříku SOLUS celkem snadno. V mnoha případech si tak znepříjemní život kvůli banální částce nebo opomenutí. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 1.6.2020

zoek2020

Novela zákona o elektronických komunikacích

Je potřeba zdůraznit, že se nejedná pouze o změny v oblasti mobilních volání, ale také v oblasti poskytování služeb internetu. 


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.3.2020

1.4.2020 zaniká značka UPC

1.4. zaniká značka UPC

Symbol kabelového internetu a televize, společnost UPC, začátkem dubna oficiálně končí na českém trhu. Už 1. srpna loňského roku odstartovalo slučování UPC a Vodafonu a za čtrnáct dní bude jejich fůze oficiálně dokončená.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.3.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.sAutor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019