Jak zálohovat osobní data zdarma?

Říká se, že jsou dva typy lidí. Lidé, co nezálohují, a pak lidé, co už o data přišli. Naštěstí se vždycky můžete stát členy i skupiny třetí, která začne zálohovat včas a proto, aby alespoň o ta nejdůležitější data nepřišla. Pojďme se podívat, jak a kde začít a ideálně přitom neutratit ani korunu.

Co vlastně zálohovat?

Obecně platí, že chceme zálohovat všechny soubory, které není možné jednoduše nahradit. Není tak nutné zálohovat svou zásobu oblíbených filmů, nebo sbírku CDček, které jste si převedli na MP3. Za nejdůležitější data vhodná pro zálohování se považují naskenované smlouvy a vydané faktury, Vaše audio poznámky, nebo velmi vzácné vybrané fotografie ze svateb, či podobných životních milníků. Stejně tak je dobré si zálohovat aktuálně rozpracované a ideálně i hotové školní, nebo pracovní dokumenty a projekty. Velikosti všech těchto souborů se pohybují v řádech kilobajtů, maximálně megabajtů. Můžeme jich tak uložit relativně velké množství i za nulového rozpočtu.

Půjde to zdarma?

Ano!…v podstatě. Věc zdarma má vždy své mouchy. Zdarma logicky neseženeme vlastní disk, nebo ještě lépe úložiště s více disky. Jsme tak limitování pouze na softwarové – cloudové služby a připojení k internetu. Zde si tak zálohy zdarma budeme vykupovat silně omezenou kapacitou, sníženou pohodlností používání, či potřebnou úlevou na nárocích na soukromí a podmínky zabezpečení. Naše volba se tak bude pohybovat na osobním názoru na dané nevýhody. Seznam proto nebudeme řadit od nejlepšího po nejhorší, ale pokusíme se najít nejlepší variantu v dané oblasti. Nutno také dodat, že všechna úložiště zde uvedená nabízejí větší kapacitu, či vylepšenou ochranu dat v rámci placených balíčků a doplňků.

Prostor s online kanceláří? Google Drive!

Google je jedna z největších technologických firem světa. Zpracovávají stovky gigabajtů dat za vteřinu, takže ani není udivující, že nabízí cloudové úložiště nejen pro firmy, ale i pro běžné uživatele.

Možná už ho máte!

Google disk (anglicky Google Drive) je automaticky přidělen každému majiteli Google účtu. Pokud tak už vlastníte android telefon, nebo jste si založili Gmail, či účet na YouTube, jste vlastníky Google disku!

Služby zdarma

Každý uživatel má v rámci základního účtu dostupných 15GB prostoru. Přidělené místo se však sdílí mezi všemi Google službami. Počítá se tak do něj i Vaše Gmail schránka, nebo jiné aplikace od Googlu.

 

Své online úložiště můžete spravovat ve webovém prohlížeči, nebo pomocí aplikací dostupných snad na všech platformách a zařízeních. Výhodou aplikací je možnost nastavit automatickou synchronizaci (zálohu) složky na Vašem počítači, nebo skenování dokumentů z mobilu.


Třešničkou na dortu je pak plný přístup k online kancelářskému balíčku, kde můžete vytvářet textové dokumenty, tabulky, či prezentace ve webovém prohlížeči a mobilní aplikaci. Na dokumentech můžete také spolupracovat v reálném čase s dalšími lidmi a nemusíte ani bát o jejich uložení. Dokumenty vytvořené v kancelářském balíčku Google se totiž nepočítají do limitu úložiště. Google disk se chlubí vysokou rychlostí stahování i nahrávání dat, takže limitem bude většinou jen Vaše internetové připojení.

Kde je háček?

Nejčastěji zmiňovaným i negativem je obava o soukromí. Google je známý gigant vydělávající hlavně z přesně cílené reklamy. Je tedy logické, že se objevují obavy, že Google využívá i znalosti Vámi uložených dat k vytvoření přesnějšího reklamního profilu Vaší osoby. Společnost tvrdí, že data kontroluje pouze na přítomnost nebezpečného a nelegálního obsahu.

Máte raději Microsoft? OneDrive je volba pro Vás!

Pokud nežijete pod kamenem a používáte Windows 10, určitě jste se již s OneDrive setkali. Jde totiž o online úložiště integrované v operačním systému.  V režimu zdarma sice nabízí pouze 5 GB prostoru, no pokud používáte počítač primárně na psaní textových dat, nebo tabulek, nemusí to pro Vás být limit.

Vše do sebe zapadá

Největší výhodou je velmi silná integrace s Microsoft produkty. Word, či ostatní programy z balíčku Office podporují automatické ukládání dokumentů, takže i kdyby Vám počítač spadl v půlce věty ze stolu, přijdete maximálně o poslední slovo, nebo dvě.

 

Stejně tak celý systém umí automatickou zálohu plochy, dokumentů a multimédií, pokud jste tak velmi skromní na množství dat, nebo jste si ochotni připlatit vcelku rozumné částky, můžou se Vaše nejdůležitější složky v systému zálohovat zcela samy bez jakékoliv starosti pro Vás.

 

Rychlosti jsou srovnatelné s Google Drive, takže nehrozí, že by Vás výrazně omezovali. Platí zde však stejné pochybnosti o bezpečnosti a soukromí, jako u Googlu. I Microsoft jakékoliv prohlížení a využití Vašich osobních dat odmítá, a tak si myslíme, že ani v jednom případě se není čeho bát.

Jde vám jen o prostor? Koukněte na MEGA.nz

Společnost MEGA.nz je takovou zvláštní entitou na trhu úložišť. Jejich historie je spjata s americkým podnikatelem a IT aktivistou Kimem Dotcomem. Vše je však opředeno tajemnem, a ne vždy úplné transparentním jednáním. Na druhou stranu však nabízí velmi velký úložný prostor a tvrdí že všechna data jsou šifrována Vašim heslem, takže ani oni sami neví, co je na serverech uloženo.

Co tedy dostanu?

MEGA.nz nabízí v základním balíčku úložiště 50 GB, to je více než předešlí konkurenti dohromady. No zde je místo vykoupeno omezenými rychlostmi nahrávání i stahování, kdy se čas stahování jednoho souboru může prodloužit i na hodiny. Aplikace pro zařízení jsou sice dostupné, ale stejně jako webová aplikace se uživatelskou přívětivostí nemohou rovnat Googlu, nebo Microsoftu.

Máte pouze HODNĚ fotek? Česká Zonerama čeká!

Je to tak, i pokud jste Vášnivý fotograf, nebo jen chcete ukládat všechny své fotky na jedno místo, ale odmítáte po zrušení neomezeného Google Photos platit za jeho prostor, je Zonerama přesně pro Vás.

 

Jde o propracovanou online galerii od české společnosti Zoner. Můžete nahrávat neomezené množství fotografií v plném rozlišení, třídit je do veřejných a soukromých alb a sdílet je s přáteli a kolegy, kteří si mohou stáhnout plné rozlišení, nebo jen prohlížet v hezké webové galerii.

 

Služba je navíc velmi dobře propojena s vlajkovou lodí tuzemského vývojáře, editorem Zoner Photo studio. Tato cenově dostupná aplikace pro úpravu fotek stále prochází velmi aktivním vývojem a je tak i díky ceně velmi lákavou alternativou drahým zahraničním konkurentům.

Nevýhodou je nemožnost automatické synchronizace z telefonu a omezení automatického PC nahrávání jen na Zoner photo studio. Webové rozhraní je však hezké, plně lokalizované a funkční.

Chcete mít od všeho klid? Jde to levně, ale ne zdarma.

Jako poslední aplikaci si dovolíme umístit řešení, které se postará o vše zaráz. Služba Backblaze nabízí za měsíční poplatek asi 128 korun neomezené úložiště a aplikaci, kterou spustíte na Vašem počítači. Ta bude automaticky zálohovat všechny data a jejich jednotlivé verze uchovávat 14 dní.

 

Nejde tak o klasické úložiště, kde nahráváte, stahujete a sdílíte soubory odkudkoliv. Jde o službu, která Vám za měsíční poplatek zálohuje celý počítač tak, abyste v případě chyby hardwaru, přírodní katastrofy, nebo jen přepsání souboru špatnou verzí vždy měli klid, že existuje daleko uložená kopie, která je vždy po ruce.

 

Jedna z nevýhod je lehce slabší rychlost odesílání, prvotní záloha tak může trvat klidně i měsíc, záleží na množství dat a rychlosti připojení.

 

Obnovu dat pak lze provést stažením z webu, ale také možností zakoupit od Backblaze harddisk, na který Vám lokálně v datacentru stáhnou data a následně odešlou přepravcem k Vám domů. Disk po obnově dat můžete vrátit a dostat velkou část částky zpět, nebo si disk nechat a použít jej jako náhradu za hardware, který způsobil ztrátu.

 

Pokud Vás BackBlaze, jako řešení „zapni a zapomeň“ zaujal, více se dozvíte na oficiálním webu.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 11.1.2021

Český telekomunikační úřad konečně zahájil aukci 5G kmitočtů!

Po třech neúspěšných pokusech je to konečně tady. Český telekomunikační úřad v pátek odstartoval výběrové řízení, z něhož by měl vyjít čtvrtý silný operátor. Dlouho očekávaná aukce 5G kmitočtů představila své finální podmínky.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 10.8.2020

Vše, co jste chtěli vědět o 5G

Skutečně potřebujeme v České republice 5G sítě? Co přinesou běžným uživatelům a mohou být nějakým způsobem škodlivé pro naše zdraví? Tyto a řadu dalších otázek se pokusili zodpovědět odborníci na konferenci na téma 5G sítě, která proběhla před několika dny.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 27.7.2020

aktualizace zákona

Na jeden set-top box všechny poskytovatele?

Aktualizace zákona o elektronických komunikacích je za dveřmi a spolu s ní čeká český telekomunikační svět několik zajímavých změn. Do budoucna by to mohlo znamenat například to, že vám operátor už nebude moci dodat set-top box, který bude fungovat jen s jeho službou.
Autor: Redakce NejPřipojení.cz 22.6.2020

NejPripojeni TV

Nová aplikace NejPřipojení TV

Naši novou aplikaci s názvem NejPřipojení TV si budete moci pořídit už od 1. července a využívat ji na třech zařízeních. Za službu zaplatíte 199 Kč. Zákazníci xDSL služeb získají zvýhodněnou cenu 149 Kč.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 15.6.2020

solus

Jak získat internet, když jsem v SOLUSU?

Získat „status“ dlužníka či neplatiče není v dnešní době nijak složitá věc. Člověk se dostane do rejstříku SOLUS celkem snadno. V mnoha případech si tak znepříjemní život kvůli banální částce nebo opomenutí. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 1.6.2020

zoek2020

Novela zákona o elektronických komunikacích

Je potřeba zdůraznit, že se nejedná pouze o změny v oblasti mobilních volání, ale také v oblasti poskytování služeb internetu. 


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.3.2020

1.4.2020 zaniká značka UPC

1.4. zaniká značka UPC

Symbol kabelového internetu a televize, společnost UPC, začátkem dubna oficiálně končí na českém trhu. Už 1. srpna loňského roku odstartovalo slučování UPC a Vodafonu a za čtrnáct dní bude jejich fůze oficiálně dokončená.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.3.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.sAutor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019