ČTÚ tají zájemce o post čtvrtého operátora

Šťastná sedmička. I tak by se dalo s trochou nadsázky označit sedm uchazečů, kteří se nakonec přihlásili do aukce 5G kmitočtů. Kdo však nakonec poslal přihlášku do tolik komentovaného výběrového řízení, je zatím opředeno tajemstvím.

Český telekomunikační úřad se totiž rozhodl, že v této fázi nehodlá informovat veřejnost o tom, kdo je na seznamu uchazečů o kmitočtová pásma 700 MHz a 3400–3600 MHz. Díky tomu se k účasti či neúčasti prozatím nevyjádřili ani samotní zájemci. Obálky s přihláškami se přitom otevřely už ve čtvrtek 1. října. Dnešního dne proběhlo za účasti notáře otevírání obálek s přihláškami do výběrového řízení, které bude nadále probíhat dle předpokladů. Ve stanovené lhůtě podalo přihlášku celkem 7 uchazečů. V souladu se zákonem o elektronických komunikacích a podmínkami výběrového řízení nebude Úřad v této fázi jména konkrétních uchazečů zveřejňovat,“ uvedl ve svém prohlášení Český telekomunikační úřad.

 

Jediné, co lze s jistotou říci už nyní, je to, že ve finálové sedmičce nefiguruje jeden ze žhavých kandidátů na čtvrtého silného operátora – ČEZ. Polostátní energetický gigant, který se vstupem na český telekomunikační trh velmi vážně zaobíral, nakonec složil karty. Mluvčí firmy Ladislav Kříž potvrdil neúčast ČEZu v médiích pouze s tím, že společnost sice účast v aukci 5G kmitočtů zvažovala a analyzovala, ale nakonec přihlášku nepodala.

 

Energetický obr přitom projevil svůj zájem o kmitočty už v polovině března letošního roku. Vedení společnosti tehdy uvedlo, že by pro ně chystaná aukce mohla být zajímavá už proto, že má ve svém portfoliu 125 tisíc SIM karet. Díky své dceřiné společnosti ČEZ Prodej, která funguje jako virtuální operátor v síti O2, navíc firma už měla s telekomunikacemi jisté zkušenosti. Mimo jiné je ve správě ČEZu ještě dceřinka TelcoPro Service, která se zabývá výstavbou páteřní optické sítě, jež má nyní více než 8,5 tisíce kilometrů optických kabelů. V mediích se pak spekulovalo i o variantě, že bude společnost v rámci svého telekomunikačního businessu spolupracovat s partnerem, jenž by celou akci zaštítil svým know-how. Jak však již nyní víme, k ničemu z toho nakonec nedojde.

Velcí hráči se stále zlobí

Český telekomunikační úřad ve svém nedávném prohlášení k aukci 5G také vyjasnil, jak dopadly stížnosti a žaloby tří velkých operátorů, kteří si na podmínky aukce stěžovali u českých soudů. „Úřad informuje, že všechny požadavky na vydání předběžných opatření, podané u soudu s cílem zastavit proces výběrového řízení, jsou již zamítnuty, a žádný z operátorů tak u Městského soudu v Praze se svou žádostí neuspěl,“ napsal ve vyjádření k výběrovému řízení ČTÚ.

 

I přes tyto komplikace můžeme pracovat s domněnkou, že mezi sedmičkou vyvolených je i trojice O2, Vodafone a T-Mobile. Právě velcí hráči měli k podmínkám chystané aukce řadu připomínek, které nakonec nebyly Úřadem vyslyšeny. Jako nejpalčivější se zdála malá šíře spektra v pásmu 3400–3600 MHz a především mezinárodní roaming. Český telekomunikační úřad totiž v konečném znění podmínek aukce nakonec přiznal právo na národní roaming každému poskytovateli, který získá nebo již získal příděl v pásmech 700 MHz nebo 3400-3800 MHz. To se tedy týká především účastníků aukce z roku 2017 (Nordic Telecom a PODA). Z toho logicky vyplývá, a tyto společnosti jsou si toho jistě vědomy, že jim automaticky vzniká nárok na národní roaming. Přitom se nákladné aukce nemusí vůbec účastnit. Zda se však jména těchto firem skutečně vyskytují mezi sedmičkou kandidátů, můžeme pouze spekulovat. Podle nastavených pravidel ČTÚ se ke své možné účasti stejně vyjadřovat nemohou. Jisté však je, že se jim jejich předešlá investice může velmi zhodnotit, i když do aukce nepůjdou.

 

Stížnosti na malou šíři pásma v pásmu 3400–3600 MHz vzešly především z faktu, že čeští poskytovatelé internetu vytěží z aukce o poznání méně, než jiní operátoři v okolních státech Evropské unie. Jelikož se u nás budou dražit menší frekvenční bloky, než kdekoli jinde, může nastat situace, že kvalita 5G bude v České republice horší. Z podmínek české aukce však vyplývá, že čeští operátoři nemohou získat více než 60 MHz. „V prováděcím rozhodnutí Evropské komise je jasně uvedeno, že šíře bloku 80-100 MHz je pro efektivní zavádění 5G služeb zvláště významná. Z Česka se tímto rozhodnutím regulátora stane země, která nebude moci konkurovat Evropě. Je skoro jisté, že řešení, která vyžadují velmi vysokou kapacitu 5G služeb, při příjezdu do Česka přestanou fungovat,“ popsal svou obavu výkonný ředitel Jiří Grund z Asociace poskytovatelů mobilních služeb.

 

Český telekomunikační úřad však těmto obavám kontruje s tím, že kmitočtové spektrum je v každé zemi využíváno odlišně a tuzemští operátoři například plně nevytěžují všechny kmitočty. Poskytovatelé mobilních služeb se však bránili tím, že místní kompetentní úřady nerespektují stanovisko Evropské komise. To se také neúspěšně snažili dokázat u soudu. „Komise ve svém prováděcím rozhodnutí požaduje minimální šíři pásma 80-100 MHz jednoduše proto, aby byla zaručena srovnatelná kvalita služby 5G sítí a kapacita datových přenosů v rámci celé EU bez ohledu na zemi, kde se dané zařízení nachází,“ vysvětlila ve svém vyjádření k aukci Asociace poskytovatelů mobilních služeb.

Kmitočty zlevňují

Kmitočty, které plánuje Český telekomunikační úřad přidělit na přelomu letošního roku, jsou vyhodnoceny na cenu 5,4 miliardy korun. Podle původního plánu se však jejich cena poměrně snížila. Ještě v loňském roce chtěl Úřad vydělat zhruba o 900 milionů více, než nyní. Důvody současné slevy jsou dva. Prvním z nich je to, že ceny šly dolů i v obdobných projektech, které se konaly v okolních evropských zemích či jinde ve světě. Druhým důvod pak bylo zlevnění jednoho bloku frekvencí, který je spojený s výše zmiňovanou povinností umožnění národního roamingu.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 6.10.2020

Český telekomunikační úřad konečně zahájil aukci 5G kmitočtů!

Po třech neúspěšných pokusech je to konečně tady. Český telekomunikační úřad v pátek odstartoval výběrové řízení, z něhož by měl vyjít čtvrtý silný operátor. Dlouho očekávaná aukce 5G kmitočtů představila své finální podmínky.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 10.8.2020

Vše, co jste chtěli vědět o 5G

Skutečně potřebujeme v České republice 5G sítě? Co přinesou běžným uživatelům a mohou být nějakým způsobem škodlivé pro naše zdraví? Tyto a řadu dalších otázek se pokusili zodpovědět odborníci na konferenci na téma 5G sítě, která proběhla před několika dny.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 27.7.2020

aktualizace zákona

Na jeden set-top box všechny poskytovatele?

Aktualizace zákona o elektronických komunikacích je za dveřmi a spolu s ní čeká český telekomunikační svět několik zajímavých změn. Do budoucna by to mohlo znamenat například to, že vám operátor už nebude moci dodat set-top box, který bude fungovat jen s jeho službou.
Autor: Redakce NejPřipojení.cz 22.6.2020

NejPripojeni TV

Nová aplikace NejPřipojení TV

Naši novou aplikaci s názvem NejPřipojení TV si budete moci pořídit už od 1. července a využívat ji na třech zařízeních. Za službu zaplatíte 199 Kč. Zákazníci xDSL služeb získají zvýhodněnou cenu 149 Kč.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 15.6.2020

solus

Jak získat internet, když jsem v SOLUSU?

Získat „status“ dlužníka či neplatiče není v dnešní době nijak složitá věc. Člověk se dostane do rejstříku SOLUS celkem snadno. V mnoha případech si tak znepříjemní život kvůli banální částce nebo opomenutí. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 1.6.2020

zoek2020

Novela zákona o elektronických komunikacích

Je potřeba zdůraznit, že se nejedná pouze o změny v oblasti mobilních volání, ale také v oblasti poskytování služeb internetu. 


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.3.2020

1.4.2020 zaniká značka UPC

1.4. zaniká značka UPC

Symbol kabelového internetu a televize, společnost UPC, začátkem dubna oficiálně končí na českém trhu. Už 1. srpna loňského roku odstartovalo slučování UPC a Vodafonu a za čtrnáct dní bude jejich fůze oficiálně dokončená.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.3.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.sAutor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019