Co přinese svět techniky v roce 2021?

Plně autonomní vozidla, převaha strojů na internetu, ale i konec neomezeného ukládání fotek na Googlu. To je jen drobný výčet novinek, které by v nadcházejícím roce mohly zaujmout příznivce moderních technologií.

Autonomní vozidla

Pokud budeme hovořit o nových trendech a technologiích roku 2021, nelze nezmínit osobnost vizionáře a generálního ředitele společnosti Tesla Elona Muska. Ten před nedávnem přišel s prohlášením, že v průběhu letošního roku chce jeho automobilka přijít s plně autonomním vozidlem. Samotné autonomní řízení by si zákaznici ve svých vozech mohli otestovat během nadcházejících dvanácti měsíců. Tento smělý plán odhalil během prosincového rozhovoru pro německé digitální vydavatelství Alex Springer SE, který byl vysílán na kanálu You Tube. „Jsem přesvědčený, že v příštím roce dosáhnu plné autonomie a uvolním ji zákaznické základně Tesla. A myslím si, že alespoň některé jurisdikce budou příští rok umožňovat plně autonomní řízení vozidla,“ uvedl Elon Musk v rozhovoru.

 

V našich končinách si však budeme muset na tuto technologickou pikanterii spojenou s funkcemi Tesla FSD a Autopilot ještě nějaký čas počkat. Autonomní řízení prozatím není v Evropě úplně schváleno. Ale například v Japonsku či několika členských státech Evropské unie se od června letošního roku budou moci některé funkce využívat. Je však třeba uvést na pravou míru, jakým způsobem by vozy měly fungovat. Musk sám řekl, že mu nejde o to, aby se lidé zcela vzdali řízení. Ideální prostor pro využití autonomního vozu vidí v plánovaných trasách, jako je například jízda od práce nebo řízení v dopravních zácpách.

Konec bezplatného neomezeného úložiště fotek

S poměrně futuristické budoucnosti se nyní vraťme do reality, která se v létě dotkne uživatelů i v našich technologických luzích a hájích. Jednou z méně příznivých zpráv, která uživatele internetu čeká, je konec bezplatného neomezeného ukládání fotek a videí na Google. Zhruba za půl roku už budou moci uživatelé bezplatně nahrávat fotografie či záběry na Google jen do limitu 15GB dat.

 

Od 1. června bude společnost znovu utahovat pomyslný datový opasek. Dojde tedy k opětovnému omezení služby Fotky Google, kde již dříve snížila velikost fotek, které sem uživatelé mohli nahrát. Ze snímků v plném rozlišení se tak postupně staly fotky ve vysokém rozlišení – rozumíme zkomprimované do velikosti maximálně 16 Mpx. U videí jsme se dostali na maximum 1080p. V současné době na toto cloudové úložiště nahrajete snímek, který zabere nanejvýš 5 MB místa. Původní googlovské tvrzení o tom, „že se uživatelé už nikdy nebudou muset obávat nedostatku místa ve svém mobilním telefonu“ tak letos vzalo za své. Na druhou stranu to není až tak šokující informace, protože podle sdělení společnosti je nyní ve Fotkách Google uloženo přes čtyři biliony fotek a videí.

 

Uživatelé této služby se však nemusí bát, že jim od 1. června zmizí z mobilu všechny uložené fotky. To, co už má člověk na Fotkách Google nahrané, tam už zůstane. Do bezplatného budgetu 15GB se začnou ukládat až fotografie, které vznikly po tomto datu. Náruživí tvůrci snímků a záběrů, kteří po čase limit překročí, budou muset v případě zájmu o navýšení prostoru zaplatit. Přesný ceník ještě společnost nevydala.

Stroje získají převahu na internetu

Další zajímavá technologická předpověď pro rok 2021 se týká strojů připojených k internetu. Očekává se, že během nadcházejících dvanácti měsíců se k internetu připojí více než 27 miliard strojů. Zařízení internetu věcí tak mnohonásobně převýší počet lidských uživatelů internetu, kterých je „pouze“ 4,6 miliardy. Stroje by se tak poprvé v historii měly stát majoritními uživateli internetových sítí. „Můžeme nahlédnout do světa, kde je každodenní realitou vzájemná komunikace mezi miliardami strojů a zařízení, ale kde drtivou většinu obsahu budou stále spotřebovávat lidé. Můžeme se těšit na boom zábavních vychytávek jako jsou rozšířená a virtuální realita, většina domácností si bude užívat možností 4K televizí. Více lidí si bude vybírat obsah na míru prostřednictvím internetového vysílání. S tím porostou jejich nároky na rychlost a kvalitu připojení, a technologické firmy i poskytovatelé služeb se na to musí připravit,“ uvedl k prognóze generální ředitel Cisco ČR Michal Stachník.

 

Odvětví, které bude mít v procesu digitalizace navrch, bude zdravotnictví. Velký podíl na tom bude mít například rozvoj monitorovacích technologií. Hned v závěsu má být oblast řešící propojení aplikací pro chytrá města a automobily. Umělá inteligence tak bude čím dál více pronikat do životů běžných uživatelů. Co nevidět se objeví například v kamerách, robotech nebo i v nejrůznějších typech senzorů.

 

Ruku v ruce s rostoucím provozem na internetu jde také potřeba zajištění kybernetické bezpečnosti. Stejně jako v loňském roce i letos odborníci očekávají další nápor stále sofistikovanějších typů malware. V letošním roce se podle studie společnosti Cisco Visual Networking Index vyšplhá počet kybernetických útoků až na číslo 3,1 milionů.

LG a Samsung chtějí uspět s miniLED televizory

V odvětví technologických novinek, které mají uživatelům zprostředkovat kvalitní zážitek, přichází v novém roce s kůží na trh společnosti LG a Samsung. Ty mají v plánu zaujmout zákazníky například svými miniLED televizory, které by se měly stát důstojnými nástupci prémiových LCD LED televizorů s podsvícením a řízením jasu. MiniLED chce uspět díky miniaturním zdrojům světla, které dokážou efektivněji korigovat podsvícení, kontrast i podání černé barvy. Uživatelsky příjemný je také vyšší statický i dobový jas. Toho se u televizních OLED panelů nedostávalo. Přesto, že miniLED televize už v loňském roce představila firma TCL, velkou díru do světa s nimi na trhu nakonec neudělala. Hlavním důvodem byla především cena, která se vyšplhala až na 60 000 korun, což za úhlopříčku 65“ až tak zajímavě nevyznělo. Je tedy možné, že LG a Samsung to v rámci poměru cena/výkon vezmou v letošním roce za lepší konec.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 4.1.2021

Český telekomunikační úřad konečně zahájil aukci 5G kmitočtů!

Po třech neúspěšných pokusech je to konečně tady. Český telekomunikační úřad v pátek odstartoval výběrové řízení, z něhož by měl vyjít čtvrtý silný operátor. Dlouho očekávaná aukce 5G kmitočtů představila své finální podmínky.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 10.8.2020

Vše, co jste chtěli vědět o 5G

Skutečně potřebujeme v České republice 5G sítě? Co přinesou běžným uživatelům a mohou být nějakým způsobem škodlivé pro naše zdraví? Tyto a řadu dalších otázek se pokusili zodpovědět odborníci na konferenci na téma 5G sítě, která proběhla před několika dny.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 27.7.2020

aktualizace zákona

Na jeden set-top box všechny poskytovatele?

Aktualizace zákona o elektronických komunikacích je za dveřmi a spolu s ní čeká český telekomunikační svět několik zajímavých změn. Do budoucna by to mohlo znamenat například to, že vám operátor už nebude moci dodat set-top box, který bude fungovat jen s jeho službou.
Autor: Redakce NejPřipojení.cz 22.6.2020

NejPripojeni TV

Nová aplikace NejPřipojení TV

Naši novou aplikaci s názvem NejPřipojení TV si budete moci pořídit už od 1. července a využívat ji na třech zařízeních. Za službu zaplatíte 199 Kč. Zákazníci xDSL služeb získají zvýhodněnou cenu 149 Kč.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 15.6.2020

solus

Jak získat internet, když jsem v SOLUSU?

Získat „status“ dlužníka či neplatiče není v dnešní době nijak složitá věc. Člověk se dostane do rejstříku SOLUS celkem snadno. V mnoha případech si tak znepříjemní život kvůli banální částce nebo opomenutí. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 1.6.2020

zoek2020

Novela zákona o elektronických komunikacích

Je potřeba zdůraznit, že se nejedná pouze o změny v oblasti mobilních volání, ale také v oblasti poskytování služeb internetu. 


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.3.2020

1.4.2020 zaniká značka UPC

1.4. zaniká značka UPC

Symbol kabelového internetu a televize, společnost UPC, začátkem dubna oficiálně končí na českém trhu. Už 1. srpna loňského roku odstartovalo slučování UPC a Vodafonu a za čtrnáct dní bude jejich fůze oficiálně dokončená.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.3.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.sAutor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019