CETIN zkvalitňuje svou síť.

V České republice vlastní největší telekomunikační síť, kterou pokrývá 99,6% populace. Společnost Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) za skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera ji postupně modernizuje. Za rok 2020 v ní zbudovala na třicet tisíc nových optických přípojek. Společnost je zároveň v podstatě hotová s modernizací a zrychlením původní metalické sítě – tedy sítě z metalických kabelů zajišťujících přenos dat prostřednictvím elektrického pole. CETIN to na konci ledna letošního roku uvedl v tiskové zprávě.

Průměrná rychlost 2021

Díky modernizacím z loňského roku se podle CETINu zvýšila průměrná dostupná rychlost v jeho přístupové síti. Ve srovnání s rokem 2019 je připojení rychlejší o dvacet pět procent, momentálně tak činí 105 megabitů za sekundu.

 

Generální ředitel společnosti Martin Škop řekl, že CETIN více než třem a půl milionu domácností poskytuje takové připojení, které umožňuje náročnější práci s aplikacemi, případně videohovory Teams a streaming videí na několika zařízeních současně. Společnost totiž na osmdesáti čtyřech procentech svých přípojek nabízí rychlost padesát megabitů za sekundu a vyšší. Pomáhá jí k tomu také dvacet jedna jejích obchodních partnerů a dalších šedých operátorů.

 

„Další růst v oblasti pevného připojení a zejména rozšiřování optické sítě je teď pro CETIN prioritou,“ připomněl Škop, jenž 1. září loňského roku nahradil ve funkci generálního ředitele Juraje Šedivého.

 

V letošním roce chce CETIN zprovoznit trojnásobně více přípojek, než tomu bylo loni. Do konce roku 2021 plánuje uvést do chodu celkem 150 tisíc gigabitových přípojek, a to napříč Českem.

 

„Projekt výstavby optiky bude pro CETIN klíčový i v následujících letech, aby firma splnila cíl, který si stanovila, a to postavit do roku 2027 jeden milion optických přípojek FTTH/FTTB,“ píše se v tiskové zprávě.

Kolik má CETIN zákazníků?

Podle tabulky, kterou CETIN zveřejnil, má dohromady 856 tisíc domácností v přístupové síti společnosti dostupnou rychlost padesát megabitů za sekundu. Z celkového počtu klientů v Česku je to dvacet procent. Dvakrát větší podíl – 46 procent – pak tvoří zákazníci s dostupnou rychlostí sto megabitů za sekundu. Jsou jich téměř dva miliony, přesněji milion a 937 tisíc.

cetin

Co bude v následujících letech?

CETIN na konci září 2019 uvedl, že v příštích sedmi letech hodlá české domácnosti vybavit milionem optických přípojek. „Připojení domácností optickou přípojkou zatím není běžné, ale jde o trend, který je nezvratný. CETIN proto spustil investiční program, v rámci kterého v příštích 7 letech připojí 1 000 000 domácností optickou přípojkou FTTH. Přineseme tak nejlepší technologie nejen obrazně až do obývacího pokoje,“ sdělil tehdy dnes již bývalý generální ředitel společnosti Juraj Šedivý.

cetin

T-Mobile pomůže CETINu s optikou

Česká optická síť se dlouhodobě pere s nálepkou internetového připojení, které funguje především ve městech. Tato poměrně nelichotivá tvrzení by se však během pár let mohla o poznání zlepšit.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.12.2020

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Rychlý internet pro více účelů

Jeden z členů skupiny PPF v roce 2019 začal s výstavbou a současně s modernizováním dvou druhů optických sítí, označovaných zkratkami FTTH a FTTB. FTTH značí sousloví Fiber to the Home, což znamená, že vlákno sítě vede až do konkrétní domácnosti. FTTB je zase zkratkou pro sousloví Fiber to the Building, kdy vlákno vede do domu s více domácnostmi, které jsou k síti připojeny dalšími způsoby.

 

CETIN podle svého vyjádření ze začátku předloňského podzimu přivádí stabilní a rychlý internet přímo do bytu. Své optické sítě pak rozšiřuje do stále většího množství budov. Rychlost připojení k internetu by u těchto sítí měla podle CETINu být jeden gigabit za sekundu.

 

„Uživatelé tak mohou získat prakticky neomezenou přenosovou kapacitu pro internet, televizi, multimédia, gaming nebo chytrou domácnost – vše v rámci jediné optické přípojky,“ oznámila společnost.

Pomoc pro děti s online výukou

Česká telekomunikační infrastruktura, zkráceně CETIN, vznikla v červnu 2015 rozdělením společnosti O2 Czech Republic. „CETIN se zaměří na plánování, výstavbu a provozování mobilních sítí, metalických i optických pevných sítí, včetně celoplošné vysokokapacitní sítě datových komunikací pro všechny operátory na trhu,“ napsal CETIN před necelými šesti lety na svých webových stránkách.

 

Do rozvoje telekomunikační sítě, svého druhu největší v Česku, dává společnost ročně miliardy korun. „Poskytujeme infrastrukturní služby pevných a mobilních sítí, datové služby pro korporátní sítě a pronájem datových center a zajišťujeme mezinárodní hlasové služby, a to pro domácí i zahraniční poskytovatele. Jsme nezávislým velkoobchodním hráčem bez vazeb na konkrétního poskytovatele, naší filozofií je princip otevřeného přístupu k síti za férových podmínek pro všechny operátory,“ prezentuje se CETIN na svém webu.

 

Loni na podzim se společnost rozhodla pomoci dětem, které v době koronavirové pandemie nemají přístup k online výuce. Spolu se svými obchodními partnery začala spolupracovat s neziskovou organizací Česko.Digital. Ta sdružuje mimo jiné vývojáře a designéry a formou spolupráce se státem a nestátními institucemi si klade za poslání udělat z České republiky lepší místo k životu.

 

Obě strany společně nabídly bezplatné připojení rodinám s nedostatečným internetovým připojením, jejichž děti se v období vládního zákazu výuky ve školách nemohou na dálku plnohodnotně vzdělávat.

 

„Takových dětí jsou stovky, možná tisíce, a pokud bychom na ně zapomněli, dál bychom prohlubovali nerovnosti, které už dnes mezi dětmi a školami v přístupu k online vzdělávání jsou,“ konstatovala v tiskové zprávě Katarína Vániková, obchodní ředitelka CETINu. „CETIN spravuje největší internetovou síť v republice a vnímáme jako naši povinnost pomoci tam, kde je to potřeba,“ zdůraznila.

 

„Od začátku pandemie letos na jaře jsme potřebným rodinám věnovali více než tisíc počítačů. Teprve ve spojení s kvalitním internetem ale může být naše pomoc plnohodnotná a jsme velmi rádi, že to CETIN a jeho partneři vidí stejně,“ řekla provozní ředitelka organizace Česko.Digital Eva Pavlíková.

 

CETIN zkraje listopadu informoval, že s partnery přijde s podporou v podobě tisíce bezplatných přípojek k internetu na dobu šesti měsíců. Umožnit by měly rychlost internetového připojení do sta megabitů za sekundu. Nabídka pro rodiny v obtížné situaci by měla platit do poloviny letošního roku, nebo do vyčerpání plánovaných služeb.

Autor: Petr Komárek, Redakce NejPřipojení.cz 8.2.2021

64 programů nově za 139 Kč

Hudební, zpravodajské nebo třeba dokumentární kanály, které jsou v naší NejPřipojení TV, jsou nyní nově k mání za pouhých 139 Kč. V rámci této výhodné nabídky získají naši zákaznici 64 programů, které budou moci využívat na jednom zařízení.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 7.12.2020

Pozor na Vánoční dárky operátorů!

Vánoce jsou za dveřmi a operátoři se už nějakou dobu předhání v tom, který z nich připravil pro klienty lepší nabídku. Můžeme tedy poměrně jednoduše zjistit, kdo svým klientům skutečně nachystal nějaké výhody a kdo se snaží zákazníka pouze nalákat a udržet pomocí splátek.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 30.11.2020

Čtvrtý operátor nebude

Ze zveřejněných výsledků je jasné, že pásmo 700 MHz, které by nový celoplošný operátor potřeboval k vybudování sítě, si mezi sebou nakonec vydražila silná trojka T-Mobile, O2 a Vodafone.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.11.2020

Elon Musk rozjíždí satelitní internet​

Satelitní internet Starlink, jehož autorem je podnikatel a vynálezce Elon Musk, už má své první uživatele.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 2.11.2020

Konspirační teorie kolem 5G rozjíždí obchod se strachem

Poplašné zprávy o tom, že 5G sítě mohou být škodlivé lidskému zdraví, se s nástupem superrychlého internetu objevují na sociálních sítích a ve virtuálních médích v poměrně pravidelných intervalech. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 12.10.2020

solus

Jak získat internet, když jsem v SOLUSU?

Získat „status“ dlužníka či neplatiče není v dnešní době nijak složitá věc. Člověk se dostane do rejstříku SOLUS celkem snadno. V mnoha případech si tak znepříjemní život kvůli banální částce nebo opomenutí. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 1.6.2020

zoek2020

Novela zákona o elektronických komunikacích

Je potřeba zdůraznit, že se nejedná pouze o změny v oblasti mobilních volání, ale také v oblasti poskytování služeb internetu. 


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.3.2020

1.4.2020 zaniká značka UPC

1.4. zaniká značka UPC

Symbol kabelového internetu a televize, společnost UPC, začátkem dubna oficiálně končí na českém trhu. Už 1. srpna loňského roku odstartovalo slučování UPC a Vodafonu a za čtrnáct dní bude jejich fůze oficiálně dokončená.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.3.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020