Čtvrtý operátor nebude

Šance na to, že tuzemský telekomunikační trh rozčísne čtvrtý silný síťový operátor, je pryč. Český telekomunikační úřad v pátek oznámil, že aukce kmitočtů v pásmech 700 a 3500 až 3600 MHz skončila. Ze zveřejněných výsledků je jasné, že pásmo700 MHz, které by nový celoplošný operátor potřeboval k vybudování sítě, si mezi sebou nakonec vydražila silná trojka T-Mobile, O2 a Vodafone. Díky možnosti národního roamingu by však příležitost na konkurenční boj přece jen mohli podpořit až tři menší operátoři.

Do aukce se zapojilo celkem pět zájemců. Kromě sedmistovkového pásma se dražily také příděly v pásmu 3500 MHz, které společně s T-Mobile, O2 a Vodafonem získaly také firmy Nordic Telecom a CentroNet. Právě poslední dvě zmíněné společnosti by v případě splnění stanovených podmínek mohly pomýšlet na národní roaming, který by jim v podstatě umožnil celoplošné pokrytí i bez pásma 700 MHz.

 

Poměrně nepopulární břemeno výše zmíněné sítě národního roamingu na sebe nakonec vzal operátor O2. Právě on totiž vydražil blok o velikosti 2×10 MHz, který byl spojený s tímto závazkem. Ve svém prohlášení k výsledkům aukce navíc společnost naznačila, že měla zájem o mnohem větší příděl. „Operátor O2 vydražil maximum spektra, na které měl dle podmínek aukce nárok. Vzhledem k očekávanému rozvoji sítí 5G bychom uvítali významně větší příděl v pásmu 3,5 GHz, než nám regulátor umožnil. Zatímco v Česku můžeme získat v kmitočtovém pásmu 3,4 – 3,8 GHz spektrum o rozsahu 60 MHz, v Evropě je běžný v souladu s rozhodnutím Evropské komise i dvojnásobek,” okomentoval výsledek aukce člen představenstva O2 a ředitel divize Právní a regulatorní záležitosti Václav Zakouřil.

Přesto, že původní záměr rozšířit telekomunikační trh o čtvrtého silného operátora a snížit tak cenu za mobilní data se nakonec nevydařil, ČTÚ je s výsledkem spokojený. Nastavenou vyvolávací cenu 5,4 miliard korun se totiž podle předsedkyně Rady Českého telekomunikačního úřadu Hany Továrkové v aukci povedlo navýšit na téměř 5,6 miliard.  „Výsledky aukční fáze a zájem o nabízené kmitočty ukazují, že jsme podmínky výběrového řízení nastavili správně pro dosažení jejich cílů. Pro prohloubení hospodářské soutěže je jistě dobrou zprávou, že svoji pozici posílí i vstoupí noví operátoři v pásmu 3400-3800 MHz. Celková částka je 5,596 mld. Kč, což je vyšší částka, než bylo očekáváno “, zhodnotila aukci předsedkyně Rady Hana Továrková.

Nordic Telecom, CentroNet, a.s. a PODA jako možní konkurenti

Do dalšího boje o klienty by se díky aukčním podmínkám mohli v budoucnu zapojit tři menší operátoři. Nordic Telecom, o němž se v souvislosti s aukcí dříve spekulovalo jako o čtvrtém velkém hráči, dokonce již avizoval, že plánuje nabízet mobilní služby. Firma, která nyní vydražila za 168 milionů jeden 20MHz blok v pásmu 3,5 GHz, tak vidí svou budoucnost v roli nového mobilního operátora poměrně jasně. „Úspěch v aukci je pro nás dalším krokem k tomu, abychom se stali důležitým hráčem i na trhu mobilních služeb. Díky nově získaným 5G frekvencím hodláme nabízet mobilní služby zákazníkům na celém území republiky. S novým přídělem kmitočtů chceme navíc dále posílit i naši pozici na trhu fixního internetu,“ řekl ředitel pro vnější vztahy Nordic Telecomu David Voska.

 

Dalším účastníkem ve hře o kmitočty byla i společnost CentroNet, a.s., která také vydražila bloky o velikosti 20MHz v pásmu 3,5 GHz. Díky tomu má, stejně jako Nordic Telecom, nárok na národním roamingu pod záštitou sítě O2.

 

Poslední kandidát, o němž se v souvislosti s konkurenceschopným operátorem mluvilo, je společnost PODA. Ta však nakonec v samotné aukci vůbec nezabodovala. I přesto ale může mít ambice na pozici menšího celoplošného operátora. Díky tomu, že v předešlém kole dražby kmitočtů získala blok 40 MHz v pásmu 3700 MHz, má i ona podle nastavených podmínek nárok na národní roaming od O2.

Všichni tři výše zmínění hráči si ale na sítě O2 nemohou činit nárok jen tak. Aby dosáhli na národní roaming, musí nejprve naplnit rozvojová kritéria. Ta jsou nastavena tak, že každý ze zájemců je nejprve povinen samostatně pokrýt 10% populace a vybudovat alespoň pět set vlastních vysílačů. Dalším závazkem, který musí malí operátoři splnit do nacházejících pěti let, je pokrytí minimálně 30% populace a vystavění tisícovky vlastních vysílačů. V tomto ohledu Český telekomunikační úřad zpřísnil podmínky právě o počet vysílačů a původní požadavek na pokrytí byl jen 20%. Jakmile tato kritéria společnosti splní, mohou začít fungovat v sítí O2 jako celoplošní operátoři.

 

Z toho v podstatě vyplývá, že díky nastavení podmínek mohli všichni menší účastníci dražby dosáhnout na celoplošné pokrytí i bez toho, aniž by vydražili pásmo700 MHz. A že si toho byli vědomi, se odráží i v průběhu a výsledcích celého projektu. Český telekomunikační úřad ve svém vyjádření o aukci sám zmínil, že blok A1 (2 x 10 MHz), který byl původně v prvním kole dražby připravený pro možného nového silného hráče, se nakonec žádný nováček ani nepokusil koupit. Díky tomu jej v dalším kole mohl získat T-Mobile, a to za 1 400 000 000 korun. Za blok A3 (také 2 × 10 MHz), který je navíc spojený s povinností poskytnout národní roaming pro majitele přídělů v pásmu 3400–3800 MHz, zaplatila společnost O2 1 190 000 000 korun. Poslední z velké trojky Vodafone si nakonec z aukce odnesl dva bloky A2.1 a A 2.2 (2 × 5 MHz). Každý z nich jej ve finále stál 700 000 000 korun.

 

Z pohledu menších operátorů jim tedy odpadla první velká investice v podobě koupě samotného pásma a další, kterou by museli vložit do výstavby vlastního celoplošného zasíťování. Na druhou stranu budou vždy závislí na sítí operátora O2. Otázkou tedy zůstává, jako moc mohou menší a částečně závislí operátoři zamíchat s telekomunikačním trhem a jeho budoucí konkurenceschopností.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.11.2020

Český telekomunikační úřad konečně zahájil aukci 5G kmitočtů!

Po třech neúspěšných pokusech je to konečně tady. Český telekomunikační úřad v pátek odstartoval výběrové řízení, z něhož by měl vyjít čtvrtý silný operátor. Dlouho očekávaná aukce 5G kmitočtů představila své finální podmínky.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 10.8.2020

Vše, co jste chtěli vědět o 5G

Skutečně potřebujeme v České republice 5G sítě? Co přinesou běžným uživatelům a mohou být nějakým způsobem škodlivé pro naše zdraví? Tyto a řadu dalších otázek se pokusili zodpovědět odborníci na konferenci na téma 5G sítě, která proběhla před několika dny.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 27.7.2020

aktualizace zákona

Na jeden set-top box všechny poskytovatele?

Aktualizace zákona o elektronických komunikacích je za dveřmi a spolu s ní čeká český telekomunikační svět několik zajímavých změn. Do budoucna by to mohlo znamenat například to, že vám operátor už nebude moci dodat set-top box, který bude fungovat jen s jeho službou.
Autor: Redakce NejPřipojení.cz 22.6.2020

NejPripojeni TV

Nová aplikace NejPřipojení TV

Naši novou aplikaci s názvem NejPřipojení TV si budete moci pořídit už od 1. července a využívat ji na třech zařízeních. Za službu zaplatíte 199 Kč. Zákazníci xDSL služeb získají zvýhodněnou cenu 149 Kč.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 15.6.2020

solus

Jak získat internet, když jsem v SOLUSU?

Získat „status“ dlužníka či neplatiče není v dnešní době nijak složitá věc. Člověk se dostane do rejstříku SOLUS celkem snadno. V mnoha případech si tak znepříjemní život kvůli banální částce nebo opomenutí. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 1.6.2020

zoek2020

Novela zákona o elektronických komunikacích

Je potřeba zdůraznit, že se nejedná pouze o změny v oblasti mobilních volání, ale také v oblasti poskytování služeb internetu. 


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.3.2020

1.4.2020 zaniká značka UPC

1.4. zaniká značka UPC

Symbol kabelového internetu a televize, společnost UPC, začátkem dubna oficiálně končí na českém trhu. Už 1. srpna loňského roku odstartovalo slučování UPC a Vodafonu a za čtrnáct dní bude jejich fůze oficiálně dokončená.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.3.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.sAutor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019