Elon Musk rozjíždí satelitní internet

Satelitní internet Starlink, jehož autorem je podnikatel a vynálezce Elon Musk, už má své první uživatele. Jeho technologická společnost SpaceX již dokázala dopravit na nízkou oběžnou dráhu dostatečný počet družic, které již nyní umožňují připojení k internetu do takové míry, že bylo možné zahájit uzavřené betatestování.

Takzvané „vláčky“, které jsme před několika měsíci začali pozorovat jako horkou novinku noční oblohy, v současnosti obíhají kolem Země v počtu 775 družic. Až bude projekt Starlink plně funkční, měly by kolem naší planety kroužit desítky tisíc těchto satelitů. Přesto, že Muskova společnost zatím neumí pokrýt celou zeměkouli internetovým signálem, má už i tak celkem zajímavé výsledky.

 

Společnost SpaceX se po betatesterech začala poohlížet už během letních měsíců. Poté, co provedli registraci do testování, obdrželi email, v němž se mimo jiné píše o tom, že po skončení soukromého beta testování přijde ve vyšších zeměpisných šířkách na řadu veřejná verze projektu. Všichni účastníci se samozřejmě museli zavázat k mlčenlivosti. I přesto však na veřejnost už některé informace prosákly. Jako zásadní se jeví fakt, že někteří účastníci beta testu se dostali až na přenosovou rychlost 60 Mb/s. U uploadu jsou hodnoty ještě poměrně nízké, ale vzhledem k síti družic to není nic hrozného.  Poměrně zásadní informací je také to, že někteří vybraní betatesteři už dokonce obdrželi nabídku na internet od Starlinku. Tato zpráva se jako první objevila na webu Reddit od jednoho z účastníků testu. Později ji potvrdila i americká televizní a rozhlasová společnost CNBC.

První nabídka jen pro skalní fanoušky

Co se týče samotné nabídky, až takové terno to pro běžného uživatele prozatím není. Klienti Starlinku zaplatí za satelitní internet cca 500 dolarů za terminál a měsíční připojení je přijde na dalších 99 dolarů. Za tuto částku se jim dostane přenosové rychlosti 50 až 150 Mb/s a zpoždění se bude pohybovat někde mezi 20 až 40 milisekundami. Jedním dechem je však třeba připomenout, že tento typ nabídky není určený pro veřejný trh a ani oficiálně nikde nefiguruje. Nicméně ji můžeme chápat jako určitý signál k tomu, že satelitní internet Elona Muska je už na takové úrovni, že ho úzká skupina nadšenců může užívat trvale. Poměrně vysoká cena pak zároveň odradí klienty, kteří nejsou do satelitního internetu dostatečně zapálení.

 

V omezené nabídce pro betatestery je zmínka také o tom, že do budoucna by měla latence klesat. Ze současných 20 až 40 milisekundu by se do léta příštího roku mělo zpoždění snížit na přibližně 16 až 19 milisekund. Právě latence je u družicové internetové komunikace velmi zásadním ukazatelem. Signál musí absolvovat dlouhou cestu k družici a zpět a až poté je veden klasickým internetem, kde opět překonává obrovské vzdálenosti.

 

Za veskrze pozitivní mohou potenciální budoucí klienti považovat i fakt, že se Starlink nikde nezmiňuje o datových limitech. Na druhou stranu upozorňuje, že v tento okamžik může být síť nestabilní. To je však problém, který s navýšením počtu satelitů odpadne a zároveň s tím dojde ke strmému nárůstu přenosové rychlosti. V této souvislosti je třeba vzít na vědomí to, že Muskova sít funguje již se 775 družicemi a vizionář jich chce na oběžnou dráhu vypustit minimálně 12 tisíc.

Starlink spojí síly s Microsoftem

V souvislosti s projektem sítě satelitů Starlink stoji za zmínku také novinka o Muskově  nedávno uzavřeném spojenectví se společností Microsoft. Softwarový gigant totiž plánuje prostřednictvím tohoto paktu zlepšit dostupnost vlastních služeb a produktů. Detaily jejich vzájemné spolupráce jsou prozatím zahaleny v mlze. Již nyní je však jasné, že síť vesmírných družic společnosti SpaceX  bude v budoucnu na naši planetu šířit cloudové služby Microsoft Azure. To ostatně vyplívá i s mediálního vyjádření jednoho ze zástupců společnosti Microsoft a odborníka na cloudové služby Toma Keanea. „Společnost Microsoft podniká další obrovský skok v oblasti cloud computingu – míříme do vesmíru. Spojili jsme tým renomovaných veteránů vesmírného průmyslu, abychom společně s našimi produktovými inženýry a vědci vytvořili cloudové funkce, které splní unikátní potřeby vesmíru,“ uvedl k novému spojenectví Tom Keane a dodal, že tímto krokem hodlá společnost Microsoft odblokovat cloud computing pro jeho uživatele na celé zeměkouli.

 

Z vzájemného partnerství tak budou významně profitovat oba technologičtí giganti. Lze předpokládat, že finanční podpora Microsoftu bude klíčová pro vesmírnou cestu na Mars, kterou plánuje SpaceX. Softwarová společnost Microsoft na oplátku získá náskok v cloudových službách, díky kterým meziročně vykazuje významné zisky. Úspěch cloudu  spočívá například v jeho velké oblibě u nejrůznějších firem a podniků, které do něj předávají část pracovní agendy, čímž jim klesají výdaje na ukládání dat.

Historie projektu Starlink

Od okamžiku, kdy se o plánech na vybudování vesmírné sítě družic začalo poprvé mluvit v mediích, uplynulo zhruba pět let. V rámci takto ambiciózního projektu, který již nyní mohou vybraní klienti reálně používat, se dá mluvit o velmi efektivně využitém čase. První skupina satelitů byla do vesmíru vypuštěna v květnu loňského roku. Podle původních plánů mělo strukturu satelitního pokrytí tvořit 4425 družic, jež měly být umístěny ve výšce 1110 až 1325 kilometrů nad planetou. Během dalších letů se měl jejich počet navýšit o zhruba dalších 7500 satelitů. Ty měly vystoupat do zhruba 320 kilometrů.

 

Plány se však v několika ohledech nakonec musely upravovat. Do výšky 1,3 kilometru nad zem nakonec vystoupají jen necelé tři tisíce satelitů, ale dalších asi 1 600 družic přibude ve výšce 550 kilometrů. Konstelace, tak jak byla prozatím plánována, by se tedy měla celkově skládat z 11 924 družic. Již nyní ale společnost SpaceX veřejně avizovala, že celkový počet satelitů by mohl být o desítky tisíc vyšší. V nadcházejících letech by se na orbitu planety mohlo dostat až 42 000 satelitů.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 2.11.2020

Český telekomunikační úřad konečně zahájil aukci 5G kmitočtů!

Po třech neúspěšných pokusech je to konečně tady. Český telekomunikační úřad v pátek odstartoval výběrové řízení, z něhož by měl vyjít čtvrtý silný operátor. Dlouho očekávaná aukce 5G kmitočtů představila své finální podmínky.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 10.8.2020

Vše, co jste chtěli vědět o 5G

Skutečně potřebujeme v České republice 5G sítě? Co přinesou běžným uživatelům a mohou být nějakým způsobem škodlivé pro naše zdraví? Tyto a řadu dalších otázek se pokusili zodpovědět odborníci na konferenci na téma 5G sítě, která proběhla před několika dny.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 27.7.2020

aktualizace zákona

Na jeden set-top box všechny poskytovatele?

Aktualizace zákona o elektronických komunikacích je za dveřmi a spolu s ní čeká český telekomunikační svět několik zajímavých změn. Do budoucna by to mohlo znamenat například to, že vám operátor už nebude moci dodat set-top box, který bude fungovat jen s jeho službou.
Autor: Redakce NejPřipojení.cz 22.6.2020

NejPripojeni TV

Nová aplikace NejPřipojení TV

Naši novou aplikaci s názvem NejPřipojení TV si budete moci pořídit už od 1. července a využívat ji na třech zařízeních. Za službu zaplatíte 199 Kč. Zákazníci xDSL služeb získají zvýhodněnou cenu 149 Kč.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 15.6.2020

solus

Jak získat internet, když jsem v SOLUSU?

Získat „status“ dlužníka či neplatiče není v dnešní době nijak složitá věc. Člověk se dostane do rejstříku SOLUS celkem snadno. V mnoha případech si tak znepříjemní život kvůli banální částce nebo opomenutí. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 1.6.2020

zoek2020

Novela zákona o elektronických komunikacích

Je potřeba zdůraznit, že se nejedná pouze o změny v oblasti mobilních volání, ale také v oblasti poskytování služeb internetu. 


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.3.2020

1.4.2020 zaniká značka UPC

1.4. zaniká značka UPC

Symbol kabelového internetu a televize, společnost UPC, začátkem dubna oficiálně končí na českém trhu. Už 1. srpna loňského roku odstartovalo slučování UPC a Vodafonu a za čtrnáct dní bude jejich fůze oficiálně dokončená.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.3.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.sAutor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019