Nestranný portál ZrychlujemeČesko.cz skončil

Byl přesměrován na O2

Léta využívaný a údajně nestranný portál ZrychlujemeČesko.cz, který sloužil pro ověření dostupnosti připojení k internetu po xDSL síti společnosti CETIN po letech končí. Byl „nestranně“ přesměrován na O2.

Obsah článku:

K čemu dříve sloužil?

Dříve sloužil k nestrannému ověření dostupnosti a následnému výběru poskytovatele. Portál nabízel výběr ze všech poskytovatelů, kteří mají MMO (velkoobchodní) smlouvu s CETINem. Férově, poctivě a ruku v ruce s ochranou hospodářské soutěže.

Dříve nestranný, nyní přesměrován na O2

Doposud CETIN svoji síť před developery prezentuje jako „otevřenou síť“. Síť, na které si můžete vybrat z poměrně velké škály možností. Dne 3.1.2024 byla však doména zrychlujemecesko.cz přesměrována na O2, konkrétně https://www.o2.cz/osobni/internet/zrychlujeme.

Vábení developerů, past na zákazníky

Argumentovat před developery faktem, že si nájemníci na vybudované síti mohou vybrat z velké škály firem je krásné a tato taktika jim funguje. Právě díky této skutečnosti mají v budování nové sítě takový úspěch. Nyní jsou však potenciální zákazníci manipulováni do jedné jediné volby – O2. Tuto možnost ale velká část Čechů odmítá, protože nemají zájem se splátkou předraženého modemu s teploměrem uvázat nějakému poskytovateli na dalších 5 let.

Reklamní bannery na Zrychlujeme

Pro velkoobchodní partnery bylo také přidanou hodnotou propagace portálu ze strany CETINu. Kromě milionových investic do online kampaní své partnery podporovali také offline reklamou, kterou najdete takřka na každém DSLAMu (rozvodové skříně na ulicích) a sloupech. Tato podpora také skončila, protože veškeré cesty nyní vedou výhradně do O2.

Jak zničit rozmanitost trhu a vytvořit monopol?

Sice je pro ostatní velkoobchodní partnery (např. ÚVT, Avonet, WIA) takřka nemožné vzhledem k obrovské nákupní ceně konkurovat „velké trojce“, na druhou stranu mohou své zákazníky připojit i na druhé straně republiky. Je však úsměvné, že sice má i O2 stejnou nákupní cenu jako ostatní, ale když službu prodávají s velkou ztrátou pod nákupní cenou, stejně zisky zůstanou „v rodině“.

Co dál může na trhu nastat?

Představte si svět, ve kterém tento boj vzdají menší poskytovatelé. Své zákazníky prodají velké trojce, nejpravděpodobněji O2. Jakmile se trh „očistí“ od konkurence, budou si moci udělat co chtějí. A co myslíte? Zlevní se služby, nebo zdraží?

Závěr

Osobně se domnívám, že se jedná o poslední perličky v rámci konce konsolidačního rodea, které poslední roky v telekomunikacích probíhá. Letos se však máme všichni ještě na co “těšit”.

Autor: Lukáš Pecina, Redakce NejPřipojení.cz 5.1.2024

uvt

ÚVTnet spustil affiliate systém

Poskytovatel internetu ÚVTnet tento měsíc spustil pro internetové obchodníky mimořádný affiliate systém, díky kterému si mohou obchodníci přijít na slušné odměny. Program byl spuštěn ve spolupráci s námi z NejPřipojení.cz, takže můžete očekávat obrovský důraz na zákaznickou péči


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 14.6.2023

cetin vycisleni

Stavíte dům a chcete kvalitní internet?

Doma je doma a platit někomu cizímu nájem není zrovna dvakrát výhodné. Nechat si postavit dům je cesta na dlouhou trať, plná překážek a nezodpovězených otázek. Kromě přívodu elektřiny, vody, plynu a odpadu budete řešit také otázku kvalitního připojení k internetu. Níže si rozebereme důvody, proč je dobré si do domu nechat dotáhnout internet raději po kabelu.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 5.9.2022

cetin

Milion domácností v pevné síti CETINu

Společnost CETIN, která patří do skupiny PPF založené tragicky zesnulým miliardářem Petrem Kellnerem, se v polovině uplynulého týdne pochlubila novinkou. V tiskové zprávě uvedla, že do vlastní pevné sítě připojila prostřednictvím vysokorychlostní přípojky k internetu miliontou domácnost.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 24.5.2021

CETIN

CETIN zkvalitňuje svou síť

V České republice vlastní největší telekomunikační síť, kterou pokrývá 99,6% populace. Společnost Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) za skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera ji postupně modernizuje. Za rok 2020 v ní zbudovala na třicet tisíc nových optických přípojek. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 8.2.2021

cetin

T-Mobile pomůže CETINu s optikou

Česká optická síť se dlouhodobě pere s nálepkou internetového připojení, které funguje především ve městech. Tato poměrně nelichotivá tvrzení by se však během pár let mohla o poznání zlepšit.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.12.2020