Milion domácností v pevné síti CETINu

Společnost pokračuje v miliardových investicích, své služby chce dál rozvíjet

Společnost CETIN, která patří do skupiny PPF založené tragicky zesnulým miliardářem Petrem Kellnerem, se v polovině uplynulého týdne pochlubila novinkou. V tiskové zprávě uvedla, že do vlastní pevné sítě připojila prostřednictvím vysokorychlostní přípojky k internetu miliontou domácnost. Přípojky podle vyjádření CETINu poskytují zákazníkům komfort v podobě kvalitního internetového připojení. To společnost považuje za nezbytnou součást každodenního života. Lidé díky ní mohou pracovat a studovat z domova, pořizovat nákupy, užívat si zábavu, být na dálku v kontaktu s blízkými či přáteli nebo komunikovat s úřady, nabídl CETIN výčet aktivit, které se dají uskutečnit za pomocí připojení k internetu.

Přípojky CETINu se v současné době vyznačují rychlostí buď padesát, nebo sto megabitů za sekundu. „K dispozici jsou také přípojky o rychlosti dvě stě padesát megabitů za sekundu, i ryze optické (FTTH) přípojky s rychlostí jeden gigabit za sekundu. Všechny tyto linky poskytují zákazníkům spolehlivé, bezpečné a stabilní připojení nezávislé na objemu přenášených dat, na provozu v síti nebo na vnějších klimatických podmínkách,“ konstatovala společnost.

 

Za kvalitou přípojek stojí podle jejího vyjádření kombinace široce dostupného metalického vedení a vysokokapacitních optických vláken.

Co jsou metalické vedení a optické vlákno?

O metalickém vedení přitom pojednává řada výukových materiálů, jako je mimo jiné tento. Označuje ho za jedno z přenosových médií – prostředků – vodičového typu. Mezi metalická média se řadí jednak kroucená dvoulinka neboli twist, jednak koaxiální kabel, zkráceně nazývaný coax. Do médií vodičového typu patří vedle těch metalických také média optická. U těch si lze představit jednoduchý příklad, kterým jsou optická vlákna.

 

Opak pro vedení založené na vodičích představuje takzvané přenosové vedení éterového typu. Jeho podkategoriemi jsou satelitní médium, mikrovlnné médium, infračervené médium, rádiové médium a free-air optika.

 

Jiný materiál, od tentokrát Roberta Bešťáka z Katedry telekomunikační techniky ČVUT v Praze, hovoří o metalickém vedení jako o typu komunikačního vedení, které tvoří nejčastěji dva souběžné metalické vodiče z mědi, bronzu, hliníku nebo oceli. Uspořádání vodičů v metalickém vedení rozděluje na symetrické vedení, jež definuje jako „dvojici paralelních nebo spirálovitě stočených vodičů“, a koaxiální vedení – „dvojici souosých vodičů“.

 

Metalická vedení mohou probíhat na zemí nebo pod zemí. Nadzemní vedení s sebou nesou handicap v podobě vlivu klimatických podmínek. „Jsou také značně ovlivněna cizími elektromagnetickými poli, jako jsou silnoproudá vedení, rozhlasové vysílače či elektrospotřebiče,“ podotýká Robert Bešťák ve své prezentaci. Kabelová vedení se zpravidla nacházejí necelý metr (Bešťák uvádí osmdesát centimetrů) pod zemí. Díky tomu nejsou vystavena změnám klimatu ani různým mechanickým poškozením. „Konstrukce částečně chrání i proti působení rušivých elektromagnetických polí,“ doplňuje Bešťák.

 

O optickém vláknu píše česká verze Wikipedie jako o „skleněném nebo plastovém vláknu, které prostřednictvím světla přenáší signály ve směru své podélné osy. Optické vlákno je výsledkem aplikace vědeckých poznatků v inženýrství. Optická vlákna jsou široce využívána v komunikacích, kde umožňují přenos na delší vzdálenosti a při vyšších přenosových rychlostech dat než jiné formy komunikace. Vlákna se používají místo kovových vodičů, protože signály jsou přenášeny s menší ztrátou a zároveň jsou vlákna imunní vůči elektromagnetickému rušení. Vlákna se používají také pro osvětlení a jsou pak balena ve svazcích, takže mohou být použita k přenosu obrazů, což umožňuje zobrazení v těsných prostorách. Speciálně konstruovaná vlákna se používají pro řadu dalších aplikací, včetně snímače a vláknového laseru.“

 

Optická vlákna se dají různě ohýbat, proto jim nevadí svázání s dalšími vlákny do svazků. Společně tak tvoří kabely, které dokáží překonávat dlouhé vzdálenosti. Zároveň odolávají elektrickému rušení.

Osmimiliardová investice

CETIN vznikl v červnu roku 2015 tím, že došlo k rozdělení společnosti O2 Czech Republic. Při svém založení si předeslal, že „se zaměří na plánování, výstavbu a provozování mobilních sítí, metalických i optických pevných sítí, včetně celoplošné vysokokapacitní sítě datových komunikací pro všechny operátory na trhu“.

 

Do telekomunikační sítě, která je největší svého druhu v České republice, dává pravidelně nemalé finanční prostředky – v řádu miliard korun. Z hlediska modernizace přípojek v pevné síti to vyčíslil na částku osm miliard korun.

 

„Projekt dobrovolného rozdělení O2 na operátora a na infrastrukturní společnost vytvořil podmínky, které umožnily technologicky orientovanému CETINu masivně investovat do rozvoje infrastruktury. A čísla dokládají, že šlo o správné strategické rozhodnutí. Bezprostředně po akvizici operátora skupinou PPF poskytovala naše pevná síť průměrnou dostupnou rychlost připojení jen dvacet dva megabitů za sekundu. Dnes je to průměrně sto patnáct megabitů za sekundu, tedy víc než pětkrát tolik,“ upozorňuje Martin Škop, generální ředitel CETINu.

 

„Jsme připravení naši infrastrukturu dál rozvíjet, poskytovat uživatelům špičkové služby pro práci, školu i zábavu, a přispívat tak k rozvoji digitální ekonomiky v České republice,“ dodává muž, jenž v první zářijový den loňského roku nahradil ve vrcholné řídící funkci Juraje Šedivého.

Za šest let milion optických přípojek FFTH

„Skupina PPF byla v Evropě první, která přišla s myšlenkou oddělit telekomunikační infrastrukturu od služeb pro koncové zákazníky. Odštěpením od O2 vznikl CETIN jako čistě velkoobchodní infrastrukturní společnost, která poskytuje služby všem operátorům na telekomunikačním trhu. Velkoobchodní model spolupráce s již více než dvaceti obchodními partnery podporuje maximální využití infrastruktury a umožňuje CETINu pokračovat v masivních investicích. Do konce roku 2027 CETIN plánuje vybudovat milion optických přípojek FTTH,“ stojí rovněž v tiskové zprávě CETINu ze středy 19. května.

 

Podle statistik telekomunikační společnosti platných k 1. květnu letošního roku se v její pevné síti nacházejí více než čtyři miliony bytových jednotek. Dvě procenta z nich – 76 400 – dosahují na rychlost připojení jeden gigabit za sekundu. Přes sedm set tisíc bytových jednotek pak má dostupnou rychlost dvě stě padesát megabitů za sekundu. Největší procento jednotek (44 %) nicméně náleží k rychlosti sto megabitů za sekundu. Podle údajů zveřejněných CETINem v grafice, kterou vám přinášíme i zde, je jich dohromady milion osm set šedesát tisíc.

Autor: Petr Komárek, Redakce NejPřipojení.cz 24.5.2021

64 programů nově za 139 Kč

Hudební, zpravodajské nebo třeba dokumentární kanály, které jsou v naší NejPřipojení TV, jsou nyní nově k mání za pouhých 139 Kč. V rámci této výhodné nabídky získají naši zákaznici 64 programů, které budou moci využívat na jednom zařízení.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 7.12.2020

Pozor na Vánoční dárky operátorů!

Vánoce jsou za dveřmi a operátoři se už nějakou dobu předhání v tom, který z nich připravil pro klienty lepší nabídku. Můžeme tedy poměrně jednoduše zjistit, kdo svým klientům skutečně nachystal nějaké výhody a kdo se snaží zákazníka pouze nalákat a udržet pomocí splátek.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 30.11.2020

Čtvrtý operátor nebude

Ze zveřejněných výsledků je jasné, že pásmo 700 MHz, které by nový celoplošný operátor potřeboval k vybudování sítě, si mezi sebou nakonec vydražila silná trojka T-Mobile, O2 a Vodafone.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.11.2020

Elon Musk rozjíždí satelitní internet​

Satelitní internet Starlink, jehož autorem je podnikatel a vynálezce Elon Musk, už má své první uživatele.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 2.11.2020

Konspirační teorie kolem 5G rozjíždí obchod se strachem

Poplašné zprávy o tom, že 5G sítě mohou být škodlivé lidskému zdraví, se s nástupem superrychlého internetu objevují na sociálních sítích a ve virtuálních médích v poměrně pravidelných intervalech. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 12.10.2020

solus

Jak získat internet, když jsem v SOLUSU?

Získat „status“ dlužníka či neplatiče není v dnešní době nijak složitá věc. Člověk se dostane do rejstříku SOLUS celkem snadno. V mnoha případech si tak znepříjemní život kvůli banální částce nebo opomenutí. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 1.6.2020

zoek2020

Novela zákona o elektronických komunikacích

Je potřeba zdůraznit, že se nejedná pouze o změny v oblasti mobilních volání, ale také v oblasti poskytování služeb internetu. 


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.3.2020

1.4.2020 zaniká značka UPC

1.4. zaniká značka UPC

Symbol kabelového internetu a televize, společnost UPC, začátkem dubna oficiálně končí na českém trhu. Už 1. srpna loňského roku odstartovalo slučování UPC a Vodafonu a za čtrnáct dní bude jejich fůze oficiálně dokončená.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.3.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020