CETIN a T-Mobile chtějí za pár let pokrýt republiku optickou sítí

Česká optická síť se dlouhodobě pere s nálepkou internetového připojení, které funguje především ve městech. Lidé žijící mimo tuzemské metropole se optických přípojek v řadě případů nedočkají. Tato poměrně nelichotivá tvrzení by se však během pár let mohla o poznání zlepšit. Zasloužit se o to chtějí společnosti CETIN a T-Mobile, které se dohodly na společné výstavbě sítě optických přípojek.

Aktuální číslo

Optiku do domu má podle Evropské komise k dispozici pouze 29 % českých domácností. Stále u nás totiž existuje řada lokalit, v nichž je výstavba příliš nákladná nebo až moc administrativně či technicky komplikovaná. V takových případech nemají ani samotní poskytovatelé pevného internetu možnost do výstavby zainvesntovat. Díky spojenectví těchto dvou firem by se však nejmodernější optika měla dostat do stovek tisíc soukromých prostorů a firem.

Optika pro partnery CETINu

Infrastruktura, která v rámci plánované spolupráce vznikne, bude určena přímo pro klienty T-Mobilu nebo jí budou využívat ostatní velkoobchodní partneři CETINU. „Evropský cíl gigabitové společnosti, tedy záměr připojit všechny domácnosti přípojkou o rychlosti 1 Gb/s, je velmi ambiciózní, nicméně správný. Jsme rádi, že tímto projektem můžeme dílčím způsobem přispět k jeho naplnění,“ okomentoval uzavření spolupráce generální ředitel CETINU Martin Škop a doplnil, že firmy tímto krokem chtějí přinést nejmodernější internet většímu počtu domácností a dostat se s výstavbou i do míst, kde by za normálních okolností samostatně stavět nemohly. Z oficiálního vyjádření společnosti zároveň vyplývá, že první domácnosti by se tohoto typu připojení mohly dočkat už ve druhé polovině příštího roku.

 

O tom, že pokrytí skutečnou optickou infrastrukturou je u nás na velmi špatné úrovni, hovoří i zástupci T-Mobilu.  Podle nich je situace dokonce kritická a zajištění konkurenceschopnosti země v nové digitální éře visí na vlásku. „Pandemie nám ukázala, jak nezbytný je skutečně vysokorychlostní přístup k internetu. Náš závazek přinášet zákazníkům ty nejlepší služby je v současnosti o to naléhavější,“ řekl k projektu José Perdomo Lorenzo, generální ředitel T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom.

Výstavba optické sítě FTTH (Fiber-To-The-Home) má pro obě společnosti výhodu také ve společném financování rozsáhlého projektu. Díky tomu bude připojení dostupné i v lokalitách, ve kterých by jednotliví operátoři samostatně výstavbu vůbec neplánovali. Jak velikou částku do výstavby optické sítě hodlají obě firmy investovat, však ani jedna prozatím nezveřejnila.

 

T-Mobile se s výstavbou této sítě chlubí již od jara. Během letošního roku měl v plánu navýšit pokrytí o zhruba 70 000 domácností a poskytnout tak vysokorychlostní internet do asi 200 000 domů a bytů. Podařilo se mu zavést optiku například do Břeclavi, Uherského Hradiště, Svitav a dalších měst a obcí.  „Letošní rok ukázal, jak důležitá je rychlost a kapacita připojení. A to nejen pro domácnosti, ale pro všechny v České republice. Chceme proto ještě intenzivněji rozšiřovat pokrytí a zároveň apelujeme na orgány státní správy a samosprávy, aby nám výstavbu pomohly urychlit,“ zdůraznil manažer řízení programu výstavby optické sítě T-Mobile Marek Svoboda.

 

Jak jsme již zmínili výše, síť, kterou buduje T-Mobile společně s CETINEM, je kategorie FTTH. Jde v podstatě o optické vlákno, které je zavedené přímo do bytu či domu zákazníka a využívá technologii 10GPON. Díky ní je možné získat přenosovou rychlost až 10Gbit/s. Tu chtějí obě firmy do budoucna zprostředkovat svým zákazníkům. Kromě výborné rychlosti nabízí optická síť v porovnání s běžným kovovým kabelem či WiFi mnohem stabilnější a bezpečnější připojení k internetu. Kromě toho je optické připojení schopné pracovat i s více službami najednou, aniž by se navzájem jakkoli ovlivňovaly. Zákazník tak může zároveň surfovat po internetu a při tom se dívat na digitální televizi s programy v HD.

Proč je budování optické sítě tak komplikované?

Jednou ze zásadních brzd tuzemského budování optických sítí je poměrně zkostnatělá legislativa. Přesto, že připojení k pevnému internetu využívá přes 80 % domácností, v jeho rozšiřování za Evropou zaostáváme. Stejně tak i v rychlosti optického internetu. Zde si Česká republika drží 48 místo na světě. Jsme na tom tedy hůře, než všechny ostatní státy Visegrádské skupiny. Zaostáváme za Maďarskem, Polskem, Slovenskem, ale i za Rumunskem, Ruskem či Panamou.

Nesmyslná byrokracie

Velký podíl viny na této situaci nesou průtahy spojené se stavebním řízením. „České stavební právo je velmi komplikované a průměrně je potřeba získat kolem 70 různých dokumentů a povolení, což proces výstavby neúměrně prodlužuje až na pět set dní. To samozřejmě razantně zvyšuje celkové náklady,” vysvětlil v blogu společnosti T-Mobile Juraj Bóna, ředitel Komerční divize T-Mobile pro Českou republiku. Mimo jiné potvrdil také to, že společnost chce do konce roku 2025 připojit přes milion domácností na území celé republiky, tedy i na venkově.

 

Problém je také v ne zcela dobře fungující spolupráci měst a obcí se samotnými operátory. Ne všichni samosprávní činitelé jsou totiž ochotni povolit výkopy pro pokládku optických kabelů na uzením daných měst či obcí. Mimo jiné si také poskytovatelé internetu stěžují na to, že si mnoho obcí účtuje přemrštěné částky za zábor pozemků, který je nutný během samotného výkopu a výstavby sítí. Problematická je také otázka spojená s cenami věcných břemen. Ačkoli nové legislativní úpravy do jisté míry řeší zmíněné komplikace, dokud se zavádění rychlého internetu nedostane na úroveň infrastruktury, jako je plyn či kanalizace, budou poskytovatelé internetu nadále bojovat s úředním šimlem i časem.

Optická síť a 5G internet

Slabé pokrytí optickou sítí může mít negativní vliv také na zavádění a rozšiřování 5G technologii do běžného života uživatelů. Pokud by se totiž tento typ připojení rozvíjel příliš pomalým tempem, bude fungování 5G internetu poměrně limitováno. Navíc bez kvalitního optického zasíťování se 5G nemůže stát rozsáhlým a plnohodnotně fungujícím internetovým připojením.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.12.2020

Český telekomunikační úřad konečně zahájil aukci 5G kmitočtů!

Po třech neúspěšných pokusech je to konečně tady. Český telekomunikační úřad v pátek odstartoval výběrové řízení, z něhož by měl vyjít čtvrtý silný operátor. Dlouho očekávaná aukce 5G kmitočtů představila své finální podmínky.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 10.8.2020

Vše, co jste chtěli vědět o 5G

Skutečně potřebujeme v České republice 5G sítě? Co přinesou běžným uživatelům a mohou být nějakým způsobem škodlivé pro naše zdraví? Tyto a řadu dalších otázek se pokusili zodpovědět odborníci na konferenci na téma 5G sítě, která proběhla před několika dny.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 27.7.2020

aktualizace zákona

Na jeden set-top box všechny poskytovatele?

Aktualizace zákona o elektronických komunikacích je za dveřmi a spolu s ní čeká český telekomunikační svět několik zajímavých změn. Do budoucna by to mohlo znamenat například to, že vám operátor už nebude moci dodat set-top box, který bude fungovat jen s jeho službou.
Autor: Redakce NejPřipojení.cz 22.6.2020

NejPripojeni TV

Nová aplikace NejPřipojení TV

Naši novou aplikaci s názvem NejPřipojení TV si budete moci pořídit už od 1. července a využívat ji na třech zařízeních. Za službu zaplatíte 199 Kč. Zákazníci xDSL služeb získají zvýhodněnou cenu 149 Kč.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 15.6.2020

solus

Jak získat internet, když jsem v SOLUSU?

Získat „status“ dlužníka či neplatiče není v dnešní době nijak složitá věc. Člověk se dostane do rejstříku SOLUS celkem snadno. V mnoha případech si tak znepříjemní život kvůli banální částce nebo opomenutí. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 1.6.2020

zoek2020

Novela zákona o elektronických komunikacích

Je potřeba zdůraznit, že se nejedná pouze o změny v oblasti mobilních volání, ale také v oblasti poskytování služeb internetu. 


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.3.2020

1.4.2020 zaniká značka UPC

1.4. zaniká značka UPC

Symbol kabelového internetu a televize, společnost UPC, začátkem dubna oficiálně končí na českém trhu. Už 1. srpna loňského roku odstartovalo slučování UPC a Vodafonu a za čtrnáct dní bude jejich fůze oficiálně dokončená.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.3.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.sAutor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019