Vyjádření T-Mobilu ke sporu s ERI

Mluvčí operátora žádost o rozhovor odmítla, zdůvodnila to rozkladem a zaslala pouze oficiální vyjádření

Na české telekomunikační scéně se odehrává spor mezi jedním z operátorů takzvané velké trojky T-Mobilem (do velké trojky patří ještě Vodafone a O2 – pozn. red.) a virtuálním operátorem Český bezdrát. Rozhodnutí, které v něm do této chvíle padlo, je pouze dílčí, nikoliv definitivní. Předsedkyně Rady ČTÚ Hana Továrková rozhodla ve prospěch Českého bezdrátu, T-Mobile mu podle verdiktu musí o čtyři desítky procent snížit velkoobchodní cenu dat, aby tak došlo k napravení nepoctivého chování a k smazání konkurenční výhody. T-Mobile nicméně podal žádost o rozklad (v podstatě odvolání se – pozn. red.). Případem se nyní bude zabývat celá rada telekomunikačního úřadu. Nelze však vyloučit, že definitivní tečku za sporem nakonec udělá až soud.

V pondělí 3. května jsme v souvislosti se sporem, ke kterému by se podle informací Českého rozhlasu mohla na přelomu května a června vyjádřit Rada ČTÚ, publikovali rozhovor s jednatelem virtuálního operátora Český bezdrát – Petrem Benýškem.

 

Na samém konci rozhovoru jsme pak uvedli, že na následující, tedy toto pondělí – 10. května, vám přineseme také vyjádření druhé strany sporu, společnosti T-Mobile.

 

S její mluvčí, přesněji manažerkou externí komunikace Zuzanou Svobodovou jsme stejně jako s Petrem Benýškem chtěli udělat rozhovor. Zuzana Svobodová však žádost o rozhovor, kterou jsme jí prostřednictvím e-mailu odeslali v úterý 4. května, odmítla. Zdůvodnila to tím, že T-Mobile po rozhodnutí předsedkyně Rady ČTÚ Hany Továrkové ve prospěch Českého bezdrátu podal v případu rozklad.

 

Jako odpověď nám zároveň zaslala oficiální prohlášení T-Mobilu týkající se sporu. Jeho plné znění vám nyní přinášíme zde.

Oficiální vyjádření společnosti T-Mobile

„Rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu v tuto chvíli hodnotíme jako v přímém rozporu s regulačním rámcem a podali jsme proti němu rozklad. Dle právního názoru Roberta Nerudy z advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS, která T-Mobile zastupuje, ‚je toto rozhodnutí nicotné, tudíž by se na něj mělo pohlížet, jako by vůbec neexistovalo. Úřad zjevně překročil své pravomoci a tímto rozhodnutím se obchází unijní regulační rámec.‘

 

Obecně však chceme poznamenat, že spor je veden pouze s minoritním velkoobchodním obchodním partnerem. Společnost Český bezdrát historicky zvolila z našeho portfolia služeb řešení, které je v dnešní tržní situaci, kdy výrazně roste poptávka po datové spotřebě a dramaticky klesá cena dat, zastaralé.

 

‚Společnost T-Mobile je vždy otevřena spolupráci, která přináší oběma stranám obchodní smysl. Našim velkoobchodním partnerům, se kterými se obchodní spolupráce dlouhodobě úspěšně rozvíjí, nabízíme širokou bázi velkoobchodních řešení, která jejich obchodní úspěchy nadále podporují. Tyto produkty, dle našeho názoru lépe odpovídající tržnímu vývoji, se společnost Český bezdrát však zatím nerozhodla využít,‘ poukazuje Pavel Henke, Manažer velkoobchodních vztahů v T-Mobile CZ.“

ČTÚ znění rozhodnutí neposkytl

„Vzhledem k tomu, že jsme podali rozklad, se v současné chvíli více vyjadřovat nebudeme,“ doplnila minulý týden v úterý manažerka externí komunikace české pobočky T-Mobilu Zuzana Svobodová.

 

Z našeho původního záměru publikovat na našem webu 10. května rozhovor s mediální zástupkyní společnosti T-Mobile tedy sešlo.

 

Ve čtvrtek 6. května jsme se proto rozhodli blíže se zaměřit na samotné rozhodnutí předsedkyně Rady ČTÚ a oficiální cestou – opět prostřednictvím e-mailu – kontaktovali mluvčí telekomunikačního úřadu Terezu Meravou. Požádali jsme ji o zaslání oficiálního stanoviska šéfky ČTÚ. Mluvčí se nám ale omluvila s tím, že „jelikož rozhodnutí ještě nenabylo právní moci, nejsme v tuto chvíli schopni žádné bližší informace poskytnout“.

Rozhodl úřad v souladu se svými pravomocemi?

Předsedkyně Rady ČTÚ ve sporu nerozhodla na základě zákona o elektronických komunikacích, ale podle občanského zákoníku. Nyní jde o to, jestli takové rozhodnutí mohlo vůbec padnout.

 

Zatímco advokáti zastupující T-Mobile tvrdí, že své pravomoci překročila, jednatel virtuálního operátora Český bezdrát Petr Benýšek v rozhovoru pro náš web z minulého pondělka uvedl toto: „Z našeho pohledu všechny zákonné normy vždycky předpokládají, že se máte chovat poctivě. To, že v zákoně o elektronických komunikacích není napsáno, že obě smluvní strany mají jednat poctivě, ještě neznamená, že se tak opravdu nemá jednat. Občanský zákoník je normou vyššího řádu, jeho výklad je obecně platný pro všechny normy.“

 

Rozhodnutí šéfky Českého telekomunikačního úřadu považuje Český bezdrát za správné a odvážné. Benýšek sdělil, že věří, že ho následně potvrdí také Rada ČTÚ. „T-Mobile argumentuje právě tím, že v zákoně o elektronických komunikacích není napsáno, že se musí chovat poctivě. Z toho zřejmě předpokládá, že se může chovat nepoctivě, což je ovšem nesmysl.“

 

Jednatel virtuálního operátora si současně uvědomuje, že spor může skončit u soudu. „Samozřejmě. T-Mobile si najal jednu z největších právních kanceláří v České republice. To samo o sobě říká, že situaci nepodceňují,“ řekl. „Spor se budou snažit co nejvíce protahovat. Pokud by padlo bezprecedentní rozhodnutí v náš prospěch, i ostatní virtuální operátoři by se mohli dovolávat změny velkoobchodních cen, které za data platí. Nejsme jediní, komu se cena za posledních pět let nezměnila. Ostatní pouze nemají sílu se soudit. Nám jde o princip. Chceme změnit něco, co podle nás není možné dále tolerovat. To jest, aby si nadnárodní firma ovládající největší část mobilního trhu v České republice mohla dělat se svými velkoobchodními partnery dle libovůle, co chce,“ prohlásil Petr Benýšek.

 

Server Lupa.cz ve svém článku z úterý 27. dubna oslovil v souvislosti se sporem mezi Českým bezdrátem a T-Mobilem několik právníků. Do případu nejsou nijak zainteresováni – nehájí ani jednu, ani druhou stranu. Na tom, zda předsedkyně Továrková rozhodla v souladu s pravomocemi telekomunikačního úřadu, se nicméně neshodnou. „Není to standardní. Rozhodnutí podobných sporů bývá založeno čistě na zákonu o elektronických komunikacích,“ citovala Lupa například Tomáše Nielsena z advokátní kanceláře Nielsen Legal. Podle svých slov je sám zvědavý, jak celý spor dopadne. „Rozhodnutí (předsedkyně Rady ČTÚ – pozn. red.) nemusí být špatné, popisovaný princip v právu existuje a platí. Pokud by případ nakonec došel ke správnímu soudu, nejspíš by musel rozhodnout o tom, zda ČTÚ nepřekročil své pravomoci, když nerozhodl podle zákona o elektronických komunikacích, ale podle občanského zákoníku,“ komentoval Nielsen v článku šéfredaktora serveru Lupa.cz Davida Slížka.

Autor: Petr Komárek, Redakce NejPřipojení.cz 10.5.2021

64 programů nově za 139 Kč

Hudební, zpravodajské nebo třeba dokumentární kanály, které jsou v naší NejPřipojení TV, jsou nyní nově k mání za pouhých 139 Kč. V rámci této výhodné nabídky získají naši zákaznici 64 programů, které budou moci využívat na jednom zařízení.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 7.12.2020

Pozor na Vánoční dárky operátorů!

Vánoce jsou za dveřmi a operátoři se už nějakou dobu předhání v tom, který z nich připravil pro klienty lepší nabídku. Můžeme tedy poměrně jednoduše zjistit, kdo svým klientům skutečně nachystal nějaké výhody a kdo se snaží zákazníka pouze nalákat a udržet pomocí splátek.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 30.11.2020

Čtvrtý operátor nebude

Ze zveřejněných výsledků je jasné, že pásmo 700 MHz, které by nový celoplošný operátor potřeboval k vybudování sítě, si mezi sebou nakonec vydražila silná trojka T-Mobile, O2 a Vodafone.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.11.2020

Elon Musk rozjíždí satelitní internet​

Satelitní internet Starlink, jehož autorem je podnikatel a vynálezce Elon Musk, už má své první uživatele.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 2.11.2020

Konspirační teorie kolem 5G rozjíždí obchod se strachem

Poplašné zprávy o tom, že 5G sítě mohou být škodlivé lidskému zdraví, se s nástupem superrychlého internetu objevují na sociálních sítích a ve virtuálních médích v poměrně pravidelných intervalech. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 12.10.2020

solus

Jak získat internet, když jsem v SOLUSU?

Získat „status“ dlužníka či neplatiče není v dnešní době nijak složitá věc. Člověk se dostane do rejstříku SOLUS celkem snadno. V mnoha případech si tak znepříjemní život kvůli banální částce nebo opomenutí. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 1.6.2020

zoek2020

Novela zákona o elektronických komunikacích

Je potřeba zdůraznit, že se nejedná pouze o změny v oblasti mobilních volání, ale také v oblasti poskytování služeb internetu. 


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.3.2020

1.4.2020 zaniká značka UPC

1.4. zaniká značka UPC

Symbol kabelového internetu a televize, společnost UPC, začátkem dubna oficiálně končí na českém trhu. Už 1. srpna loňského roku odstartovalo slučování UPC a Vodafonu a za čtrnáct dní bude jejich fůze oficiálně dokončená.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.3.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020