Tweety Elona Muska a pohyb kryptoměn

O bitcoinu nerozhoduje jednotlivec ani skupina lidí. Zahýbat s ním dokáže i pár slov!

Když jste pohádkově bohatý, můžete mít na ledacos vliv. Na politiku ve své zemi, média, životní prostředí nebo na třeba kurzy měn. A právě poslední dvě věci se nyní v souvislosti s jedním takovým boháčem skloňují. V hlavní roli: Elon Musk. Americký podnikatel původem z Pretorie, hlavního města Jihoafrické republiky (JAR má dohromady tři hlavní města – v Pretorii sídlí výkonná moc, v Kapském Městě zákonodární moc a v Bloemfonteinu soudní moc, pozn. red.). Podle aktuálních údajů, o nichž pojednávají například webové stránky čtrnáctideníku Forbes či společnosti Investopedia, druhý nejbohatší člověk planety. Jeho majetek se dotýká astronomické výše, přesahuje sumu 150 miliard dolarů (celkově 151 miliard – více než tři biliony korun, pozn. red.).

Musk, který 28. června letošního roku oslaví kulaté padesáté narozeniny, působí v aerokosmickém průmyslu (skrze společnost SpaceX, kterou založil v roce 2002 – pozn. red.) i na poli automobilů. Přesněji elektromobilů. Právě takové stroje totiž vyrábí a prodává automobilka Tesla, druhá z Muskových vlajkových lodí. Vlastník amerického, jihoafrického a kanadského občanství patří mezi její zakladatele (vznikla roku 2003 – pozn. red.), v současnosti zde pak zastává funkci generálního ředitele.

 

I díky Tesle Muskovo bohatství zažilo až raketový vzestup (jaká spojitost se SpaceX a jejími raketami létajícími do vesmíru J). Zatímco loni činilo necelých 25 miliard dolarů (24,6 mld., pozn. red.), letos je – v současné chvíli – šestkrát větší. A to jsme navíc v únoru informovali, že Musk vládne ještě výraznějšímu jmění – zhruba 190 miliardám dolarů (nejen o tom si můžete přečíst na tomto odkaze, od té doby Musk „trochu zchudl“ – pozn. red.).

crypto

3 důvody proč (ne)investovat do kryptoměn + bonusová příloha

Hodnota bitcoinu, nejrozšířenější a nejznámější kryptoměny na světě, překročila poprvé v jeho více než jedenáctileté historii částku padesáti tisíc amerických dolarů. Cena Bitcoinu je rekordní i v přepočtu na českou měnu.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 22.2.2021

Není tak divu, že začátkem roku 2021 byl Elon Musk vyhlášen vůbec nejbohatším člověkem na světě (v České republice o tom neopomněla napsat ČTK, jejíž zprávu poté převzal mimo jiné renomovaný ekonomický server E15.cz). Na absolutním vrcholu jej poté nahradil jiný multimiliardář, kterého předtím sám vystřídal – Jeff Bezos.

Neovladatelný, ale ovlivnitelný

Tesla s Muskem v čele spojila svou činnost s bitcoinem. Druhem kryptoměny, o němž česká verze Wikipedie píše toto: „Hlavní unikátností bitcoinu je jeho plná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo – ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády – nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat.“

 

Bitcoin je stále populárnější napříč velkou částí světa, Českou republiku nevyjímaje. O něco bližší zkušenost s tím má i autor tohoto textu. V polovině dubna mu známý poslal fotku čehosi, co na první pohled připomínalo vytuněný kazeťák. Na hádanku, o co vlastně jde, nedokázal odpovědět. O to víc jej překvapilo správné řešení.  Těžební zařízení, mimo jiné na bitcoin. Prý si ho pořídil jeden, pro změnu známý od jeho známého. Bitcoin a jeho těžba se zkrátka stává lákavou kratochvílí, jež pohlcuje čím dál více lidí.

 

Vraťme se však o dva odstavce výš. „Teta“ Wiki o bitcoinu píše jako o měně, kterou nikdo nemůže ovládat. Dobře, dejme tomu. Opravdu ji však nikdo nemůže ani ovlivňovat? Zrovna takový vliv Elona Muska není úplně malý. Stačí se podívat, co umí jeho tweety, které s bitcoinem souvisejí.

 

My si v tomto textu posvítíme na dva z nich. A podíváme se, co provedly s křivkou značící směřování kurzu oblíbené kryptoměny.

Od nové formy plateb k rekordu

Středa, 24. března 2021, pár minut po osmé hodině ráno. Musk napsal na Twitter, že automobily (elektromobily) značky Tesla je nyní možné kupovat i pomocí bitcoinu. Tedy, pouze na území USA. Dalším zemím slíbil americký boháč totéž na později, ale zároveň ještě do konce letošního roku.

 

Došlo tak ke kroku, který byl všeobecně očekáván. Muskovy velké plány s bitcoinem totiž neplatily za nějakou nečekavou novinku. Avizoval je už dříve. „Očekáváme, že bychom v blízké budoucnosti začali bitcoin přijímat jako způsob platby za naše výrobky (auta značky Tesla, pozn. red.),“ citovala jej například 8. února BBC. Ještě předtím, v lednu, Tesla nakoupila bitcoin v hodnotě jedné a půl miliardy dolarů (více než 32 miliard korun). Jak jsme psali 22. února, hodnota bitcoinu po zveřejnění této informace stoupla o sedmnáct procent na 44 220 dolarů (necelý milion korun).

 

A co teprve, když Elon Musk tweetnul, že bitcoinem je již za vozy Tesla možné platit. Efekt se sice nedostavil hned – 24. a 25. března dokonce kurz bitcoinu podle grafu webu kurzy.cz klesal. Od pátku 26. března ale začal stoupat a navzdory výkyvům zlomil v úterý 13. dubna další z rekordů. Cena, za kterou s ním bylo obchodováno, se vyšplhala na 63 a půl tisíce dolarů (přesněji 63 538 – částka je zaokrouhlená na celé číslo, pozn. red.).

 

Samozřejmě, tento vývoj není pouze dílem vlivu 188 centimetrů vysokého absolventa Pensylvánské univerzity ve Filadelfii. Na druhou stranu, svůj neoddiskutovatelný podíl na něm rozhodně má. Bitcoin se však na výsluní rekordní hodnoty příliš dlouho neohřál. Do 25. dubna jeho hodnota klesla pod 50 tisíc dolarů. Každopádně, následně tuto hranici znovu pokořil a bez větších potíží se nad ní držel až do úterý 11. května.

Životní prostřední má přednost… a křivka jde dolů

A pak… přišel prudký pád. Za jediný den – v rozmezí 11. a 12. května – se cena za jeden bitcoin propadla z 56 672 na necelých 49 tisíc dolarů. Šest minut po půlnoci, 13. května, pak Elon Musk na Twitteru publikoval obrázek se zásadním prohlášením. Stálo v něm, že jeho Tesla pozastavila možnost prodeje svých vozů za bitcoin. Musk to zdůvodnil znepokojením ze stále většího využívání fosilních paliv – především uhlí, které má největší emisní zátěž – na těžbu kryptoměny a transakce s ní spojené.

 

Kryptoměnu podnikatel nezatratil. Uvedl, že věří v její slibnou budoucnost. Za tu však nemůže draze platit životní prostředí, zdůraznil. Tesla se podle jeho slov nakoupeného bitcoinu zbavovat nehodlá. Jakmile bude kryptoměna méně negativně ovlivňovat životní prostředí, opět ji začne používat.

 

Bitcoin se z tvrdého květnového direktu vzpamatovává pomalu. Jeho křivka sice při současných denních maximech (tento text vznikal 15. května večer, pozn. red.) přesahuje alespoň úroveň 50 tisíc dolarů (nebo se jí při nejmenším přibližuje), celkově má však stále spíše klesající tendenci.

 

O čem to svědčí? Minimálně o zajímavém jevu: co dokáže napáchat nepříliš dlouhý vzkaz od jednoho (i když zatraceně bohatého) otce šesti synů.

Text prosím berte s určitou nadsázkou.

Autor: Petr Komárek, Redakce NejPřipojení.cz 17.5.2021

64 programů nově za 139 Kč

Hudební, zpravodajské nebo třeba dokumentární kanály, které jsou v naší NejPřipojení TV, jsou nyní nově k mání za pouhých 139 Kč. V rámci této výhodné nabídky získají naši zákaznici 64 programů, které budou moci využívat na jednom zařízení.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 7.12.2020

Pozor na Vánoční dárky operátorů!

Vánoce jsou za dveřmi a operátoři se už nějakou dobu předhání v tom, který z nich připravil pro klienty lepší nabídku. Můžeme tedy poměrně jednoduše zjistit, kdo svým klientům skutečně nachystal nějaké výhody a kdo se snaží zákazníka pouze nalákat a udržet pomocí splátek.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 30.11.2020

Čtvrtý operátor nebude

Ze zveřejněných výsledků je jasné, že pásmo 700 MHz, které by nový celoplošný operátor potřeboval k vybudování sítě, si mezi sebou nakonec vydražila silná trojka T-Mobile, O2 a Vodafone.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.11.2020

Elon Musk rozjíždí satelitní internet​

Satelitní internet Starlink, jehož autorem je podnikatel a vynálezce Elon Musk, už má své první uživatele.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 2.11.2020

Konspirační teorie kolem 5G rozjíždí obchod se strachem

Poplašné zprávy o tom, že 5G sítě mohou být škodlivé lidskému zdraví, se s nástupem superrychlého internetu objevují na sociálních sítích a ve virtuálních médích v poměrně pravidelných intervalech. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 12.10.2020

solus

Jak získat internet, když jsem v SOLUSU?

Získat „status“ dlužníka či neplatiče není v dnešní době nijak složitá věc. Člověk se dostane do rejstříku SOLUS celkem snadno. V mnoha případech si tak znepříjemní život kvůli banální částce nebo opomenutí. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 1.6.2020

zoek2020

Novela zákona o elektronických komunikacích

Je potřeba zdůraznit, že se nejedná pouze o změny v oblasti mobilních volání, ale také v oblasti poskytování služeb internetu. 


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.3.2020

1.4.2020 zaniká značka UPC

1.4. zaniká značka UPC

Symbol kabelového internetu a televize, společnost UPC, začátkem dubna oficiálně končí na českém trhu. Už 1. srpna loňského roku odstartovalo slučování UPC a Vodafonu a za čtrnáct dní bude jejich fůze oficiálně dokončená.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.3.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020