3 důvody proč (ne)investovat do Bitcoinu
+ bonusová příloha

Hodnota bitcoinu, nejrozšířenější a nejznámější kryptoměny na světě, překročila poprvé v jeho více než jedenáctileté historii částku padesáti tisíc amerických dolarů. Na webu kurzy.cz o tom v polovině února s odkazem na data společnosti Coindesk informoval člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Cena bitcoinu je rekordní i v přepočtu na českou měnu. Ve středu 17. února krátce po půl jedenácté večer dosáhla přesně milionu 129 tisíc 135 korun a 51 haléřů – ukazuje graf na webu coinbase.com. Poté sice klesla, pod hranici milionu korun se ale nedostala.

Trh s bitcoinem v únoru letošního roku výrazně ovlivnil americký podnikatel a vizionář původem z Jihoafrické republiky (JAR) Elon Musk, který je s majetkem přibližně 190 miliard dolarů (více než čtyři biliony korun) podle aktuálního žebříčku agentury Bloomberg druhým nejbohatším člověkem planety. Šéf a spoluzakladatel automobilky a energetické firmy Tesla se přitom v lednu vyhoupl na samotný vrchol pořadí, když předstihl Jeffa Bezose. Tuto informaci na základě agenturní zprávy ČTK publikoval například renomovaný český ekonomický server E15.cz. Momentálně už však znovu vede Bezos.

 

Tesla, v jejímž čele devětačtyřicetiletý Musk stojí jako výkonný ředitel (CEO – zkratka pro Chief executive officer), nicméně v lednu nakoupila bitcoin v hodnotě jeden a půl miliardy dolarů (v přepočtu přes třicet dva miliard korun). Oznámil to mimo jiné BBC News, zpravodajský portál britské televize BBC. Hodnota bitcoinu tím stoupla o sedmnáct procent na 44 220 dolarů, necelý milion korun.

Alternativa k penězům, ale i obavy

„Očekáváme, že bychom v blízké budoucnosti začali bitcoin přijímat jako způsob platby za naše výrobky,“ citovala Teslu BBC s tím, že by to automobilka prováděla v souladu se zákony a v omezené míře. „Tesla udělala první krok. Další společnosti poohlížející se po bitcoinu se teď dají do pohybu,“ domnívá se viceprezident pro průzkum trhu Eric Turner ze společnosti Messari, jež se zaměřuje na kryptoměny.

 

Centrální banky jsou však podle BBC k digitálním měnám skeptické. Například v říjnu loňského roku varoval před využitím bitcoinu jako platební metody guvernér Bank of England – centrální banky Velké Británie – Andrew Bailey. Investoři by si podle něj měli uvědomit, že cena této kryptoměny je extrémně nestabilní.

 

Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová podle serveru insider.com prohlásila, že bitcoin nepovažuje za skutečnou měnu. Centrální banky ho výhledově nebudou držet jako rezervní měnu, dodala.  „Je to velmi nepravděpodobné – řekla bych, že to nepřipadá v úvahu,“ citoval Insider Lagardeovou na základě konferenčního hovoru pro týdeník The Economist.

Mastercard otevře platební síť, stěžejní impuls jde přesto za Teslou

Hlavní ekonom Trinity Bank Kovanda na kurzy.cz napsal, že za vzestupem hodnoty bitcoinu stojí nejen Elon Musk, potažmo Tesla, ale i velké firmy z oblasti finančnictví. Například Mastercard. „Společnost oznámila, že otevře platební síť pro kryptoměny, kde bitcoin bude hrát významnou roli. Jedná se o další ze série kroků na cestě vedoucí k uznání bitcoinu jako globálního platidla, které bude fakticky využíváno k provádění transakcí,” přiblížil pro kurzy.cz zase Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.

 

„Cenu bitcoinu pohání vzhůru třeba i fakt, že kanadský regulátor v těchto dnech posvětil vznik prvního burzovně obchodovaného fondu, který bude investovat přímo do bitcoinů, nikoli nepřímo, do derivátů,“ doplnil člen NERV Lukáš Kovanda ve zprávě zveřejněné 16. února. „Bezprostředně je ale hlavním impulsem pro růst ceny bitcoinu stále informace z minulého týdne, kdy vyšlo najevo, že automobilka Tesla investovala do bitcoinu půldruhé miliardy dolarů,“ konstatoval.

 

Zároveň ovšem uvedl, že bitcoin zdražoval již ve dnech před oznámením investice Tesly. „Obecně jej nahoru vynáší zájem institucionálních investorů,“ poznamenal s tím, že po lednovém propadu začal celosvětově nejznámější druh kryptoměny zdražovat a na konci prvního únorového týdne se křivka značící jeho hodnotu opět vyšplhala nad čtyřicet tisíc dolarů.

Inflace bitcoin neskolí, pozor na krádeže

Bitcoin je fyzicky nehmatatelnou měnou, obchodovat se s ním dá pouze virtuálně – přes internet (nutnost internetového připojení lze teoreticky interpretovat jako nevýhodu bitcoinu, protože k internetu nemají přístup všichni lidé). Web digimeny.cz považuje za jeho nejdůležitější charakteristiku decentralizaci. „Neexistuje žádná instituce, která by sama řídila síť Bitcoin. To vyhovuje většině lidem, protože žádná banka nemůže kontrolovat vaše finance a nemůže vám je jen tak zabavit,“ uvádí.

 

Portál Finex poukazuje na to, že bitcoin neovlivňuje obří inflace (růst cenové hladiny v čase). „Nikdo nemůže měnu ovlivnit umělými intervencemi, devalvací či vydáváním nových bankovek. Naopak, díky omezenému počtu bitcoinů, který je předem znám, je měna naopak deflační (deflace je opakem inflace a znamená tedy pokles cenové hladiny v čase) a její hodnota narůstá, podobně jako zlato,“ komentuje.

 

Obchodování s bitcoiny probíhá anonymně. Adresu každého z obchodujících tvoří třicet čtyři náhodně vybraných znaků. „Pokud ostatní přímo nevědí, komu daná adresa patří, těžko to zjistí,“ píše finex.cz s podotknutím, že k řadě osobních údajů se nicméně dostanou směnárny nebo burzy.

 

Bitcoiny se ovšem mohou stát předmětem krádeže nebo zneužití. Finex.cz jako prevenci proti krádeži doporučuje hardwarovou peněženku. O zneužití kryptoměny uvádí, že prokazatelně existuje. „Jde však jen o zlomek uživatelů bitcoinu, a proto není důvod tuto měnu očerňovat. Se zvěrstvy, jimiž prošel například dolar, je to nesrovnatelné (myšleno nesrovnatelně menší zneužití),“ ujišťuje web. 

 

Ke vzniku bitcoinu došlo zkraje ledna roku 2009. Jeho tvůrce se představoval jako Satoši Nakamoto. Tvrdil, že je šestatřicetiletý Japonec, jenž na softwaru pro bitcoin pracoval více než rok. Částečně jej prý poháněl vztek z probíhající ekonomické krize, napsal v říjnu 2011 v článku na webových stránkách newyorker.com Joshua Davis. Název „satoši“ (zkráceně sat) dosud nese jedna z dílčích jednotek bitcoinu. Jednomu bitcoinu (BTC) se rovná sto milionů satoši.

 

Kdo je však skutečně zakladatelem tohoto druhu kryptoměny, se nikdy nepodařilo zjistit. V minulosti existovalo několik teorií. Podle jedné z nich měl bitcoin vynalézt samotný miliardář Elon Musk, rodák z jednoho z hlavních měst JAR Pretorie to ale v listopadu 2017 popřel.

Platit se dá i v českých podnicích

V České republice jdou sumy peněz, které investoři za bitcoin a jiné kryptoměny utrácejí, do miliard. Za rok 2020 se hodnota prodané kryptoměny včetně bitcoinu pohybovala okolo čtyř miliard korun. Ve srovnání s předchozím rokem 2019 se částka zvýšila o třetinu, sdělil na kurzy.cz ředitel společnosti Bitstock.com Martin Stránský. „Jen v lednu letošního roku se v tuzemsku prodaly bitcoiny a jiné kryptoměny za zhruba půl miliardy korun. To je meziročně o polovinu více. Růstu napomáhá také snadný nákup prostřednictvím internetových a mobilních aplikací,“ zmínil současně.

 

Postupně se také zvyšuje počet míst, kde se dá v Česku namísto mincí či bankovek zaplatit právě prostřednictvím bitcoinu. Patří sem například restaurace, kavárny, různé druhy atrakcí a další služby. Všechna místa s možností platby bitcoiny naleznete na mapě webu Coinmap.

BONUS

Na odkazu níže si můžete stáhnout cenné informace od zkušeného investora do cryptoměn, který má za sebou úspěšné mnohamilionové investice. Kromě jeho doporučení tam najdete i odkaz na jeho aktuální portfolio. 

Stáhněte si kryptoměnové portfolio Jakuba Kučery – Don’t Miss Crypto Gain

Autor: Petr Komárek, Redakce NejPřipojení.cz 22.2.2021

64 programů nově za 139 Kč

Hudební, zpravodajské nebo třeba dokumentární kanály, které jsou v naší NejPřipojení TV, jsou nyní nově k mání za pouhých 139 Kč. V rámci této výhodné nabídky získají naši zákaznici 64 programů, které budou moci využívat na jednom zařízení.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 7.12.2020

Pozor na Vánoční dárky operátorů!

Vánoce jsou za dveřmi a operátoři se už nějakou dobu předhání v tom, který z nich připravil pro klienty lepší nabídku. Můžeme tedy poměrně jednoduše zjistit, kdo svým klientům skutečně nachystal nějaké výhody a kdo se snaží zákazníka pouze nalákat a udržet pomocí splátek.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 30.11.2020

Čtvrtý operátor nebude

Ze zveřejněných výsledků je jasné, že pásmo 700 MHz, které by nový celoplošný operátor potřeboval k vybudování sítě, si mezi sebou nakonec vydražila silná trojka T-Mobile, O2 a Vodafone.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.11.2020

Elon Musk rozjíždí satelitní internet​

Satelitní internet Starlink, jehož autorem je podnikatel a vynálezce Elon Musk, už má své první uživatele.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 2.11.2020

Konspirační teorie kolem 5G rozjíždí obchod se strachem

Poplašné zprávy o tom, že 5G sítě mohou být škodlivé lidskému zdraví, se s nástupem superrychlého internetu objevují na sociálních sítích a ve virtuálních médích v poměrně pravidelných intervalech. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 12.10.2020

solus

Jak získat internet, když jsem v SOLUSU?

Získat „status“ dlužníka či neplatiče není v dnešní době nijak složitá věc. Člověk se dostane do rejstříku SOLUS celkem snadno. V mnoha případech si tak znepříjemní život kvůli banální částce nebo opomenutí. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 1.6.2020

zoek2020

Novela zákona o elektronických komunikacích

Je potřeba zdůraznit, že se nejedná pouze o změny v oblasti mobilních volání, ale také v oblasti poskytování služeb internetu. 


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.3.2020

1.4.2020 zaniká značka UPC

1.4. zaniká značka UPC

Symbol kabelového internetu a televize, společnost UPC, začátkem dubna oficiálně končí na českém trhu. Už 1. srpna loňského roku odstartovalo slučování UPC a Vodafonu a za čtrnáct dní bude jejich fůze oficiálně dokončená.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.3.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020