Nordic Telecom chce poskytovat mobilní služby

Od aukce 5G kmitočtů si český telekomunikační trh sliboval velké věci. K tolik očekávanému nástupu nového silného operátora sice nakonec nedošlo, ale poskytovatelů mobilních služeb přeci jen přibude. Své ambice v této oblasti nedávno deklaroval operátor Nordic Telecom, který do aukce investoval 168 milionů korun. Za tuto částku odkoupil 20 MHz blok v pásmu 3,5 GHz.

Na to, že hodlá nabídnout kromě stávajících služeb fixního připojení k internetu také mobilní služby, se připravoval již v rámci firemního financování. „Úspěch v aukci je pro nás dalším krokem k tomu, abychom se stali důležitým hráčem i na trhu mobilních služeb. Díky nově získaným 5G frekvencím hodláme nabízet mobilní služby zákazníkům na celém území republiky. S novým přídělem kmitočtů chceme navíc dále posílit i naši pozici na trhu fixního internetu,“ okomentoval ředitel pro vnější vztahy Nordic Telecomu David Voska.

 

Důležitý krok k postu mobilního operátora udělala společnost během prosince, kdy zvládla předčasně splatit dluhopisy, které měly původní termín splatnosti až za čtyři roky. Dluhopisy z roku 2018 se jí nakonec podařilo nahradit bankovním úvěrem. Počáteční částka byla určena k nastartování obchodu s fixním internetem. Jak však ředitel vnějších vztahů David Voska v médiích uvedl, má firma ambice rozkročit se díky dražbě 5G frekvencí právě na mobilní trh, čemuž nová finanční strategie vychází vstříc. „Na telekomunikační trh vstoupil Nordic Telecom v roce 2016 akvizicí operátora Air Telecom. V červnu 2017 firma uspěla v aukci pásma 3,7 GHz pořádané ČTÚ, a za více než 400 milionů korun získala 80 MHz tohoto spektra, což bylo nejvíce ze všech uchazečů. Na nich operátor spustil a provozuje moderní síť, která nabízí kvalitní pevné vysokorychlostní internetové připojení vzduchem a v současnosti pokrývá více než 20 procent české populace,“ mapuje firma svou cestu na tuzemském trhu s tím, že nahrazení dluhopisů bankovním úvěrem byl jen další logický krok na cestě k postu nového mobilního operátora.

Než se Nordic Telecom postaví vedle ostatních českých poskytovatelů mobilních služeb, má před sebou ještě minimálně rok tvrdé práce. Značný vliv na průběh celého přerodu bude mít národní roaming a podmínky, které se v tomto ohledu podaří společnosti vyjednat. Závazek tohoto roamingu je spojený s O2, který v aukci 5G kmitočtů vydražil blok o velikosti 2×10 MHz. Ten byl spojený právě s povinností poskytnout roamingovou službu.

 

Kromě Nordic Telecom získala právo na národní roaming ještě společnosti CentroNet (ze skupiny Kaprain) a Poda. Oproti těmto dvěma firmám má však Nordic výhodu v tom, že jeho síť již nyní splňuje pokrytí 10% populace, kterým je nárok na národní roaming podmíněn. Díky tomuto náskoku nemusí začínat takříkajíc na zelené louce.

 

Naplnění rozvojových kritérií, která jsou nastavena právě na samostatné pokrytí 10% populace a vybudování alespoň pěti set vlastních vysílačů, umožňuje Nordic Telecomu relativně rychlou cestu ke stanovenému cíly samostatného mobilního operátora.  Po splnění daných parametrů pak může začít fungovat v sítí O2. Mimo to musí ještě do nacházejících pěti let zvládnout pokryt minimálně 30% populace a vystavět tisícovku vlastních vysílačů.

Ačkoli se v souvislosti s aukcí 5G kmitočtů mluvilo o Nordic Telecom jako o možném čtvrtém silném operátorovi, do dražby potřebného pásma 700 MHz se nakonec nezapojil. Důvod je poměrně jasný. Kvůli tomu, že Český telekomunikační úřad nakonec přiznal právo národního roamingu i menším hráčům, soutěžil by s nimi případný plnohodnotný nový operátor o stejné klienty, ale při nesrovnatelně vyšších nárocích na investice a přísnějších povinnostech spojených s kmitočtovým přídělem. Za takových podmínek, jako je například cílové pokrytí 99% populace nebo povinnost velkoobchodní nabídky, by investice do pásma 700 MHz v podstatě naprosto nedávala smysl.

 

Další otázkou pak je, s jakou cenovou nabídkou celoplošných mobilních služeb nakonec Nordic Telecom vyrukuje. K tomu, aby mohl s O2, T-Mobile nebo Vodafonem na telekomunikačním trhu jakkoli soutěžit, měl by potenciálním klientům nabídnout takové podmínky a ceny, které by je případně přesvědčili přejít od současného operátora k nové firmě. Jak moc výhodné tarify si však bude moci Nordic dovolit, závisí právě na podmínkách, která se mu v rámci národního roamingu podaří s O2 dohodnout.

 

Přesto, že má oproti dalším dvěma poskytovatelům Poda a CentroNet poměrně slušně našlápnuto, ani tak nemusí být pro Nordic vstup mezi mobilní operátory nijak jednoduchý. O2, T-Mobile nebo Vodafonem stále mohou zvolit strategii, jejímž prostřednictvím se budou snažit přístup ke svým sítím jakkoli znepříjemnit či ho oddalovat. Přesto, že se Český telekomunikační úřad pokoušel v nastavení podmínek aukce alespoň částečně omezit možnosti manévrování velkých operátorů, zda to bude nakonec stačit, se uvidí během příštího roku.

V rámci snahy o konkurenci se do skupiny potenciálních nových mobilních operátorů mohou zapojit již výše zmíněné společnosti Poda a CentroNet. Jejich startovní pozice je však ještě o trochu komplikovanější, než je tomu u Nordic Telecom.

 

Nevýhoda společnosti Poda spočívá především v tom, že zřejmě nemá takový počet BTS, jaký by vyhovoval podmínkám Českého telekomunikačního úřadu. U CentroNetu je zase problém už v tom, že nemá jedinou základovou stanici, ze které by mohl vysílat. Pokud by se jedna či druhá společnost rozhodla, že se přidá mezi mobilní operátory a bude tedy chtít využít možnosti na národní roaming, musela by nejprve velkoryse zainventovat do rozšíření své soukromé sítě. Ani to však není zase tak jednoduché. Výstavba vlastních BTS není žádná levná záležitost a v našich končinách je navíc spojena s celkem zdlouhavým byrokratickým procesem. Daleko nejlepší a nejrychlejší by tak pro obě společnosti bylo zakoupení prostoru na BTS, které patří cizím operátorům a fungovat na nich jako „nájemníci“. V tomto případě se nabízí základové stanice od Vodafonu nebo od CETINU, který má v poskytování tohoto typu služeb značnou tradici.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 14.12.2020

Český telekomunikační úřad konečně zahájil aukci 5G kmitočtů!

Po třech neúspěšných pokusech je to konečně tady. Český telekomunikační úřad v pátek odstartoval výběrové řízení, z něhož by měl vyjít čtvrtý silný operátor. Dlouho očekávaná aukce 5G kmitočtů představila své finální podmínky.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 10.8.2020

Vše, co jste chtěli vědět o 5G

Skutečně potřebujeme v České republice 5G sítě? Co přinesou běžným uživatelům a mohou být nějakým způsobem škodlivé pro naše zdraví? Tyto a řadu dalších otázek se pokusili zodpovědět odborníci na konferenci na téma 5G sítě, která proběhla před několika dny.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 27.7.2020

aktualizace zákona

Na jeden set-top box všechny poskytovatele?

Aktualizace zákona o elektronických komunikacích je za dveřmi a spolu s ní čeká český telekomunikační svět několik zajímavých změn. Do budoucna by to mohlo znamenat například to, že vám operátor už nebude moci dodat set-top box, který bude fungovat jen s jeho službou.
Autor: Redakce NejPřipojení.cz 22.6.2020

NejPripojeni TV

Nová aplikace NejPřipojení TV

Naši novou aplikaci s názvem NejPřipojení TV si budete moci pořídit už od 1. července a využívat ji na třech zařízeních. Za službu zaplatíte 199 Kč. Zákazníci xDSL služeb získají zvýhodněnou cenu 149 Kč.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 15.6.2020

solus

Jak získat internet, když jsem v SOLUSU?

Získat „status“ dlužníka či neplatiče není v dnešní době nijak složitá věc. Člověk se dostane do rejstříku SOLUS celkem snadno. V mnoha případech si tak znepříjemní život kvůli banální částce nebo opomenutí. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 1.6.2020

zoek2020

Novela zákona o elektronických komunikacích

Je potřeba zdůraznit, že se nejedná pouze o změny v oblasti mobilních volání, ale také v oblasti poskytování služeb internetu. 


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.3.2020

1.4.2020 zaniká značka UPC

1.4. zaniká značka UPC

Symbol kabelového internetu a televize, společnost UPC, začátkem dubna oficiálně končí na českém trhu. Už 1. srpna loňského roku odstartovalo slučování UPC a Vodafonu a za čtrnáct dní bude jejich fůze oficiálně dokončená.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.3.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.sAutor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019