Internetová televize

Internetová televize je dnes nejpoužívanější forma příjmu televizního vysílání. S porovnáním se satelitním nebo pozemním vysíláním je mnohem atraktivnější a komfortnější. Nabízí velké množství programů ve Full HD rozlišení a možností si vysílání pozastavit nebo vrátit až týden zpět. 

Jak vlastně internetová televize funguje?

Jestli se rozhodnete, že si IPTV pořídíte, musíte si u poskytovatele zřídit televizní službu. To lze buď samostatně nebo například v balíčku s internetem nebo telefonem. Poté dostanete set-top box, který budete potřebovat pro příjem signálu. Poslední krok je potom propojení set-top-boxu, televize a internetové přípojky kabelem. Od satelitní a kabelové televize nebo pozemního digitálního vysílání se IPTV liší tím, že je úplně závislá na internetové síti. IPTV ovšem nevysílá veřejně po internetu, klient ji může užívat jen prostřednictvím sítě daného poskytovatele. S vhodným set-top boxem, který vám buď zdarma, na splátky nebo třeba do pronájmu poskytne operátor, už vás žádné komplikované nastavování nečeká. Oproti routerům, modemům nebo WIFI AP se totiž set-top boxy pro IPTV nemusejí nijak ladit. Za nevýhodu tohoto typu služby a zařízení se dá považovat to, že jeden set-top box obslouží vždy pouze jednu televizi v domácnosti. Díky velké propustnosti optických vláken v optických sítích ale můžete mít v domácnosti více IPTV set-top boxů a více televizí. To je ovšem celkem finančně náročné. Problém nastane i v momentě, kdy dojde k poruše internetu. Během výpadku se s IPTV zkrátka musíte rozloučit.

V čem se internetová televize liší od jiných televizních vysílání?

Službu IPTV si lidé občas pletou s televizí šířenou přes internet. To je ovšem omyl. IPTV sice k šíření také využívá vysokorychlostní internetovou sít, ale k uživateli putuje soukromou IP sítí, která se je dostupná jen pro zákazníky, kteří si ji zaplatí. Internetové televizní vysílání, jak jej známe třeba z živého přenosu zpravodajství ČT24 na webu České televize, není IPTV. Přes tzv. Internet Protocol Television se ke klientovi dostanou televizní programy, které se nemohou kvůli autorským právům vysílat volně na internetu. Všechny zahraniční filmy, seriály nebo sportovní přenosy nakupují televizní společnosti jen pro Českou republiku a nelze je jen tak šířit po internetu nebo přes satelit.

 

IPTV není ani kabelovka. Hlavní rozdíl mezi nimi je v šířce pásma, jehož prostřednictvím se televizní programy k zákazníkovi šíří. U kabelové televize může zákazník díky velké šířce pásma přijímat všechny nabízené programy najednou, ale u IPTV putuje k divákovi vždycky jen jeden. Pro příjem kabelové televize také zákazník nepotřebuje žádné speciální zařízení. U analogového vysílání mu poskytovatel jen aktivuje zásuvku a propojí ji s televizí. U DVB-C už také potřebuje set-top box propojený se zásuvkou a televizí.

V čem je internetová televize jiná?

Jak jsme již zmínili výše, internetová televize nabízí uživateli obrovskou míru interaktivity, které se nevyrovná klasická ani digitální kabelová televize. Kromě televizních programů může klient využívat doplňkové služby. Ty se u jednotlivých operátorů liší, ale základní balíček bývá podobný. Zákazník tak získá například služby elektronického programového průvodce, který supluje novinový televizní program na týden dopředu. Navíc je doplněný popisem, fotkami nebo třeba informacemi o hercích. Další plus je třeba domácí videopůjčovna či televizní archiv, v němž lze sledovat pořad, který jste nestihli v přímém vysílání. S vybranými odběrateli IPTV pak můžete v rámci služby My Own TV sdílet digitální fotky nebo amatérská videa. Další specialitou je i PPV – služba, jejím prostřednictvím si objednáte jeden konkrétní televizní pořad (např. sportovní přenos). Další sympatickou záležitostí je i kontrola účtu, díky které zákazník přímo na obrazovce zjistí stav svého konta pro předplacené služby. Nechybí ani rodičovský zámek například pro erotické programy.

Poskytovatelů IPTV je celá řada a v jejich nabídkách jsou velké rozdíly. Liší se v ceně, množství nabízených stanic, vysílání v HD a řadě dalších detailů. Níže jsme vybrali některé z nich:

Aktualizace 18.5.2023

CHYTRÉ FUNKCE

ZPĚTNÉ PŘEHRÁVÁNÍ

Přetáčejte si pořady zpět až 7 dní

OSOBNÍ NAHRÁVKY

Uložte si až 1200 minut na 30 dní

BEZ ZÁVAZKU

Předplatné na další období můžete kdykoli zrušit v zóně “Můj účet

VYHLEDÁVÁNÍ

Váš oblíbený pořad si najdete jednoduše

EPG+

Denně aktualizované informace o pořadech

PODOBNÉ POŘADY

Aplikace Vám sama nabídne podobné pořady

tv bez reklam

Jak sledovat TV bez reklam?

Pokud nejste tvrdým zastáncem starého DVB-T(2) nebo satelitního příjmu, ale fandíte spíše IPTV (televize přes internet), rádi si otravné reklamy přetočíte. Sledovat TV bez reklam je přeci příjemné. V článku si nastíníme pár novinek a cenných informací, které v posledních měsících hýbou trhem.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 4.10.2022

affiliate

Affiliate NejPřipojení TV

Vážení a milí zájemci o prodej předplatného naší IPTV,
od srpna 2022 můžete využít naši spolupráci s affiliate systémem společnosti eHub.Autor: Redakce NejPřipojení.cz 14.9.2022

iptv v zahranici

Jak sledovat českou televizi v zahraničí

Nacházíte se nyní v zahraničí, ale chcete i nadále sledovat nejen české, ale i ostatní televizní programy, které v česku sledujete? Řešením je naše NejPřipojení TV, kterou můžete včetně zpětného zpětného přehrávání sledovat nejen v rámci celé Evropy, ale i v jiných destinacích.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 20.6.2022

Proč nemít Smart TV připojenou k internetu po wifi?

Proč nemít Smart TV připojenou k internetu po wifi?

Pokud si zakoupíte novou Smart TV, jistě bude umět připojit se k internetu pomocí Wi-Fi. Proč však tuto možnost nedoporučujeme my a ani většina dalších poskytovatelů streamovací služby?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 25.4.2022

prima

Reklamy jsou plné vitamínů, tvrdí Prima

Internetovou TV si klienti kupují z více důvodů. Tím prvním je fakt, že se chtějí dívat na odvysílané TV programy v čase, kdy jim to vyhovuje a tím druhým, nikoli podružným důvodem, je přetočení si reklam.Autor: Redakce NejPřipojení.cz 6.5.2022