Internetová televize

V době, kdy bychom měli trávit většinu času zavření doma, získává nabídka televizního vysílaní zcela nové rozměry. Kromě satelitní televize nebo sledování přes anténu je tu i atraktivnější a komfortnější způsob. Tím je sledování televize přes internet. IPTV má oproti výše zmíněným několik podstatných výhod. Nabízí velké množství programů ve vysoké kvalitě, možnost sledovat doplňkový obsah se zajímavostmi o oblíbených pořadech, vracet se k již odvysílaným seriálům, přetáčet nudné pasáže nebo si vše nahrát a pustit později.

Jak vlastně internetová televize funguje?

Jestli se rozhodnete, že si IPTV pořídíte, musíte si u poskytovatele zřídit televizní službu. To lze buď samostatně nebo například v balíčku s internetem nebo telefonem. Poté dostanete set-top box, který budete potřebovat pro příjem signálu. Poslední krok je potom propojení set-top-boxu, televize a internetové přípojky kabelem. Od satelitní a kabelové televize nebo pozemního digitálního vysílání se IPTV liší tím, že je úplně závislá na internetové síti. IPTV ovšem nevysílá veřejně po internetu, klient ji může užívat jen prostřednictvím sítě daného poskytovatele. S vhodným set-top boxem, který vám buď zdarma, na splátky nebo třeba do pronájmu poskytne operátor, už vás žádné komplikované nastavování nečeká. Oproti routerům, modemům nebo WIFI AP se totiž set-top boxy pro IPTV nemusejí nijak ladit. Za nevýhodu tohoto typu služby a zařízení se dá považovat to, že jeden set-top box obslouží vždy pouze jednu televizi v domácnosti. Díky velké propustnosti optických vláken v optických sítích ale můžete mít v domácnosti více IPTV set-top boxů a více televizí. To je ovšem celkem finančně náročné. Problém nastane i v momentě, kdy dojde k poruše internetu. Během výpadku se s IPTV zkrátka musíte rozloučit.

V čem se internetová televize liší od jiných televizních vysílání?

Službu IPTV si lidé občas pletou s televizí šířenou přes internet. To je ovšem omyl. IPTV sice k šíření také využívá vysokorychlostní internetovou sít, ale k uživateli putuje soukromou IP sítí, která se je dostupná jen pro zákazníky, kteří si ji zaplatí. Internetové televizní vysílání, jak jej známe třeba z živého přenosu zpravodajství ČT24 na webu České televize, není IPTV. Přes tzv. Internet Protocol Television se ke klientovi dostanou televizní programy, které se nemohou kvůli autorským právům vysílat volně na internetu. Všechny zahraniční filmy, seriály nebo sportovní přenosy nakupují televizní společnosti jen pro Českou republiku a nelze je jen tak šířit po internetu nebo přes satelit.

 

IPTV není ani kabelovka. Hlavní rozdíl mezi nimi je v šířce pásma, jehož prostřednictvím se televizní programy k zákazníkovi šíří. U kabelové televize může zákazník díky velké šířce pásma přijímat všechny nabízené programy najednou, ale u IPTV putuje k divákovi vždycky jen jeden. Pro příjem kabelové televize také zákazník nepotřebuje žádné speciální zařízení. U analogového vysílání mu poskytovatel jen aktivuje zásuvku a propojí ji s televizí. U DVB-C už také potřebuje set-top box propojený se zásuvkou a televizí.

V čem je internetová televize jiná?

Jak jsme již zmínili výše, IPTV nabízí uživateli obrovskou míru interaktivity, které se nevyrovná klasická ani digitální kabelová televize. Kromě televizních programů může klient využívat doplňkové služby. Ty se u jednotlivých operátorů liší, ale základní balíček bývá podobný. Zákazník tak získá například služby elektronického programového průvodce, který supluje novinový televizní program na týden dopředu. Navíc je doplněný popisem, fotkami nebo třeba informacemi o hercích. Další plus je třeba domácí videopůjčovna či televizní archiv, v němž lze sledovat pořad, který jste nestihli v přímém vysílání. S vybranými odběrateli IPTV pak můžete v rámci služby My Own TV sdílet digitální fotky nebo amatérská videa. Další specialitou je i PPV – služba, jejím prostřednictvím si objednáte jeden konkrétní televizní pořad (např. sportovní přenos). Další sympatickou záležitostí je i kontrola účtu, díky které zákazník přímo na obrazovce zjistí stav svého konta pro předplacené služby. Nechybí ani rodičovský zámek například pro erotické programy.

Poskytovatelů IPTV je celá řada a v jejich nabídkách jsou velké rozdíly. Liší se v ceně, množství nabízených stanic, vysílání v HD a řadě dalších detailů. Níže jsme vybrali některé z nich:

Od 1.7.2020 nabízíme IPTV přímo od nás. Samozřejmostí je archiv zpětného přehrávání, nahrávání pořadů, HD kvalita a speciálně také možnost využití vlastního set-top boxu, což je pro nás obrovskou konkurenční výhodou. Za 199 Kč Vám naservírujeme 67 kanálů, přičemž prvních 14 dní budete mít zdarma všechny doplňkové balíčky.

 

Objednávejte online na stránce NejPřipojení.cz/IPTV

Další nabídkou na trhu IPTV je Sledování TV. Její měsíční balíček je také za 199 korun a v základní nabídce je 75 pořadů. Pronájem set-top boxu společnost nenabízí, zkrátka si ho musíte zakoupit za 2325 korun. Možnost zpětného zhlédnutí je 50 hodin.

Ve stejné cenové kategorii se pohybuje i Kuki TV. Tu si klient může pořídit za 200 korun měsíčně, za které získá přístup k 45 kanálům v základní nabídce. 30 z nich je pevně daných a 15 je volitelných. Ani zde není možný pronájem set-top boxu, ale zákazník si může zakoupit zařízení v cenovém rozmezí 1690 – 2190 korun. Videopůjčovnu i archiv nabízí zdarma.

O2 TV

O trochu dražší službu nabízí O2 TV. Základní měsíční balíček přijde na 299 korun a zákazník za něj dostane 63 programů. I zde si musíte set-top box koupit, a to za 1999 korun.

Tato IPTV je pro zájemce k mání za 349 korun měsíčně. V základním balíčku pak klient dostane 77 programů, z toho 47 v HD kvalitě. Set-top box za společnost pronajme za 89 korun za měsíc nebo si jej můžete koupit za 2500 nebo 3500 korun.

Zde je pro klienty připravená nabídka 105 programů za 269 korun za měsíc. V základní nabídce je pak 35 stanic v HD kvalitě a set-top box vám prodají za 1699 korun.

IPTV Horizon Go se snaží klienty nalákat na 64 programů za 299 korun za měsíc. V tomto základním balíčku je pak 40stanic v HD kvalitě a na rozdíl od předchozích společností vám nebude nic účtovat za pronájem set-top boxu. Má ho totiž v ceně. Vlastní vás bude stát 2020 korun.

Za základní měsíční balíček T-Mobile TV si klient zaplatí 399 korun. Za ně pak získá přístup k 86 programům, z nichž 30 je v HD kvalitě. Set-top box vám společnost pronajme za 50 korun měsíčně nebo si jej můžete pořídit za 2301 korun.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 30.3.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

5G

Internet 5G

Pravda nebo klamání spotřebitele internetového připojení?Autor: Šimon Čecháček C-NET.solutions 16.6.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.sAutor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019