Jak funguje internet?

Systém propojených počítačových sítí

Připojení k internetu je dnes v ČR již běžnou záležitostí v téměř každé domácnosti. V době Covidu se také stala nedílnou součástí pracovního života. Internet nás propojuje napříč celým světem rychlostí světla v jakýkoli okamžik. Co se však za tímto pomocníkem skrývá? Jak internet funguje?

Jak funguje internet?

Internet je “celosvětový systém propojených počítačovách sítí”, ve kterém spolu počítače díky protokolům TCP/IP vzájemně komunikují. 

jak funguje internet

Jak fungují internetové stránky

Každý webový obsah musí být někde “fyzicky” uložený. Malí provozovatelé webových stránek mají svůj webový obsah uložený nejčastěji na nějakém sdíleném hostingu (např.www.onebit.cz), kde se cena za poskytnutí prostoru pro webové stránky pohybuje již od pár desetikorun měsíčně. Dále musíte být majitelem webové domény (XY.cz, XY.eu, XY.com…), kterou si můžete koupit například na www.wedos.cz 

 

Když zadáte do prohlížeče adresu nejpripojeni.cz, Váš prohlížeč si zjisti od DNS serveru IP adresu serveru, kde se data nachází a předá mu požadavek na data spojené s Vámi zadanou doménou. Ty Vám pak zobrazí internetový prohlížeč.

hosting

Jak funguje instalace internetu?

Připojení k internetu může být řešené několika způsoby. Nejlepší a nejoblíbenější variantou je připojení po optické síti, která nabízí téměř neomezené přenosové rychlosti. 

optika

Další možností je připojení po metalických kabelech bývalé pevné linky. Toto technologie VDSL je dnes velmi oblíbená v rodinných domech a v historických částech měst. Výslednou rychlost ovlivňuje především vzdálenost mezi dslamem a Vaší domácností. V rámci VDSL3 lze přenést až 250/25 Mbps. Průměrná rychlost připojení pevné linky je k roku 2021 přes 100 Mbps. 

vdsl

Pokud někam nevede kabel, nabízí se alternativa neomezeného LTE nebo standardního bezdrátu. 

lte

Poznejte nás blíže

speedtest

Jak si správně změřit rychlost internetu?

Vánoční svátky jsou za námi a řada lidí našla pod stromečkem nový notebook, stolní počítač, mobil nebo tablet. Pokud dárek splnil očekávání, ale kvůli kvalitě internetového připojení už s ním taková zábava není, je potřeba zjistit, kde může být problém.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.12.2020

64 programů nově za 139 Kč

Hudební, zpravodajské nebo třeba dokumentární kanály, které jsou v naší NejPřipojení TV, jsou nyní nově k mání za pouhých 139 Kč. V rámci této výhodné nabídky získají naši zákaznici 64 programů, které budou moci využívat na jednom zařízení.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 7.12.2020

solus

Jak získat internet, když jsem v SOLUSU?

Získat „status“ dlužníka či neplatiče není v dnešní době nijak složitá věc. Člověk se dostane do rejstříku SOLUS celkem snadno. V mnoha případech si tak znepříjemní život kvůli banální částce nebo opomenutí. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 1.6.2020

zoek2020

Novela zákona o elektronických komunikacích

Je potřeba zdůraznit, že se nejedná pouze o změny v oblasti mobilních volání, ale také v oblasti poskytování služeb internetu. 


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.3.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020