Jak si správně změřit rychlost internetu?

Vánoční svátky jsou za námi a řada lidí našla pod stromečkem nový notebook, stolní počítač, mobil nebo tablet. Pokud dárek splnil očekávání, ale kvůli kvalitě internetového připojení už s ním taková zábava není, je potřeba zjistit, kde může být problém.

Aktualizace 8.1.2024: Pokud hledáte měření rychlosti internetu, navštivte tuto stránku.

Jak změřit rychlost připojení

Nejste li spokojení s tím, jakou rychlostí vám doma funguje internet, můžete si zkontrolovat, zda vše funguje, jak má. K tomu, aby se člověk dobral relevantních údajů, je nutné splnit několik důležitých pravidel.

Vhodné zařízení

Nejprve je třeba zvolit vhodné zařízení, na kterém budete rychlost měřit. Počítač či notebook, na němž chcete kvalitu připojení ověřovat, musí být připojený k předávacímu rozhraní (datová zásuvka, konektor, napájecí adaptér od antény) kabelem. Jestli totiž začnete měřit rychlost připojení na přístroji, který je zapojený třeba na Wifi router, je celkem jasné, že se nedoberete reálných výsledků. Jiné zařízení z domácí sítě totiž bude rychlost degradovat.

Ostatní vypnout

Dalším nezbytným krokem je vypnutí či odpojení všech ostatních zařízení, která v rámci vaší domácí sítě využívají stejné internetové připojení. To je důležité zejména z toho důvodu, že další přístroje budou přesné měření opět zkreslovat.

 

Počítač, který si pro tento úkol vyberete, nesmí mít spuštěné žádné aplikace. To znamená, že byste měli vypnout poštovního klienta i komunikátory jako Hangouts, Messenger nebo WhatsApp, které komunikují na pozadí a kradou Vám část rychlostního pásma. Výsledkem toho pak je, že měření není přesné. Také by na něm nemělo probíhat stahování nebo aktualizace systému. Vypněte antivirovou ochranu i ostatní aplikace, které mají za následek zpomalení operačního systému.

Kde měřit?

Pokud jsou všechna ostatní zařízení a funkce vypnuté, je možné začít s měřením. Svůj požadavek týkající se měření by měl uživatel směrovat na nejbližší rychlostní server. Je totiž samozřejmě rozdíl v tom, zda dotaz putuje do Číny nebo do Prahy. Na této stránce máme měření rychlosti internetu.

 

V okamžiku, kdy na stránku vstoupíte, si server sám zjistí, jaká je vaše nejbližší veřejná IP adresa. Podle ní určí, od jakého poskytovatele odebíráte internet i z jaké lokality požadavek na měření vychází. Na základě těchto parametrů vás dokáže nasměrovat na nejbližší rychlostní server. Po spuštění testu se do pár vteřin dozvíte, jakou přenosovou rychlost máte při downloadu i při uploadu. Dále Vám změří rychlost odezvy (ping), který je důležitý pro online hráče.

Změřit vícekrát

Má li uživatel podezření, že mu rychlost internetové připojení klesá, je dobré, aby měření párkrát zopakoval. Ideálně pokaždé v jinou denní dobu.

Vyzkoušet jiné zařízení

Pro jistotu je dobré provést měření ještě na jiném počítači nebo notebooku. Může se totiž stát, že první zařízení, na kterém klient provedl test, může mít nějakou závadu.

 

V okamžiku, kdy se zákazník dozví reálnou rychlost internetového připojení, kterou mu poskytovatel zprostředkoval, mohou nastat dvě možnosti. Buď je vše v pořádku a naměří například plus mínus 100Mbit/s nebo se hodnoty propadnou například na 50 nebo dokonce 30 Mbit/s. Nastane-li druhá možnost, je na místě, aby kontaktoval poskytovatele s tím, že kvalita internetového připojení není v pořádku.

Chyba není vždy u poskytovatele

To, že klient naměří nižší rychlost, než za kterou u svého poskytovatele zaplatil, ještě nutně nemusí znamenat, že je chyba přímo na straně poskytovatele. Faktorů, které dosažitelný výsledek ovlivňují, je totiž poměrně dost.

 

Pokud bychom se rozhodli demonstrovat celý proces, můžeme si vybrat například službu 100 Mbit/s na optické síti. To je totiž typ produktu, který je dostupný u drtivé většiny poskytovatelů internetového připojení.

 

Klient si službu pořídí a očekává od ní, že mu v jeho domácí síti budou všechna zařízení (od televize po notebook, telefon či tablet) fungovat na této komunikační rychlosti. V tento okamžik ovšem může přijít prozření, které je o poznání jiné, než si představoval. Jak jsme již zmínili výše, na reálnou rychlost připojení má vliv mnoho dalších faktorů, které bohužel poskytovatel nemůže nijak ovlivnit.

 

Velmi častým problémem bývá oblast, v níž uživatel žije. Především ve městech a na městských sídlištích dochází k tomu, že klient, připojující se prostřednictvím Wifi, může bydlet v zarušeném prostředí. Wifi, které mají stejný vysílací kanál, se totiž mezi sousedy navzájem ruší.

 

Zpomalení internetu může mít na svědomí i samotný router klienta. Ten je totiž z výroby nastavený tak, aby neustále skenoval okolí a hledal volnější kanály. To jej samo o sobě zatěžuje a způsobuje zpomalení zpracovávání signálu.

 

Další situace, která přenosové rychlosti nijak neprospívá, je spojena s tím, že je na Wifi připojeno příliš mnoho zařízení. Může se stát i to, že má zákazník starší router či přístroj s neaktuálním firmwarem. To vše jsou věci, které operátorem poskytovanou rychlost degradují.

Novela od 1.1.2021

Rozdíly mezi inzerovanou a reálnou rychlostí připojení by v novém roce měla ovlivnit také novela, která má stanovovat podmínky týkající se služeb elektronických komunikací. Český telekomunikační úřad si od ní slibuje, že operátoři budou uvádět přesnou rychlost připojení, kterou jsou zákazníkům schopni zprostředkovat. To má klientům pomoci při výběru vhodného poskytovatele. „Díky novelizovanému znění budou mít poskytovatelé internetového připojení povinnost stanovit rychlostní parametry poskytované služby v předepsané závislosti na inzerované rychlosti. To povede nejen k lepší orientaci uživatelů v nabídkách, ale především k tomu, že skutečně poskytované služby budou lépe odpovídat inzerovaným nabídkám,“ popsal plánované změny Český telekomunikační úřad. Níže odkaz na článek.

ČTÚ chce od poskytovatelů udávat přesné rychlosti

Přesná rychlost internetového připojení v nabídkách a transparentnější přístup k zákazníkům. To je příslib, se kterým před nedávnem přišel Český telekomunikační úřad poté, co prováděl rozsáhlou kontrolu kvality internetového připojení. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 29.9.2020

Pokud by šlo například o službu na 100 Mbit/s, mohla by rychlost klesnout až na 50 Mbit/s. „Velkou trvající odchylkou, zakládající možnost reklamovat nedostatečnou kvalitu služby, by pak byl pokles skutečně dosahované rychlosti pod 80 Mbit/s souvisle po dobu delší než 70 minut,“ dodal k plánovaným změnám Český telekomunikační úřad.

 

Zda li však bude tento ambiciózní požadavek ČTÚ možné zapracovat do reálné nabídky všech tuzemských poskytovatelů internetu, se uvidí až na začátku příštího roku. Vzhledem ke všem faktorům, které se na dosažitelné rychlosti podílí, se totiž představy ČTÚ nedají snadno naplnit.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.12.2020

Český telekomunikační úřad konečně zahájil aukci 5G kmitočtů!

Po třech neúspěšných pokusech je to konečně tady. Český telekomunikační úřad v pátek odstartoval výběrové řízení, z něhož by měl vyjít čtvrtý silný operátor. Dlouho očekávaná aukce 5G kmitočtů představila své finální podmínky.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 10.8.2020

Vše, co jste chtěli vědět o 5G

Skutečně potřebujeme v České republice 5G sítě? Co přinesou běžným uživatelům a mohou být nějakým způsobem škodlivé pro naše zdraví? Tyto a řadu dalších otázek se pokusili zodpovědět odborníci na konferenci na téma 5G sítě, která proběhla před několika dny.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 27.7.2020

aktualizace zákona

Na jeden set-top box všechny poskytovatele?

Aktualizace zákona o elektronických komunikacích je za dveřmi a spolu s ní čeká český telekomunikační svět několik zajímavých změn. Do budoucna by to mohlo znamenat například to, že vám operátor už nebude moci dodat set-top box, který bude fungovat jen s jeho službou.
Autor: Redakce NejPřipojení.cz 22.6.2020

NejPripojeni TV

Nová aplikace NejPřipojení TV

Naši novou aplikaci s názvem NejPřipojení TV si budete moci pořídit už od 1. července a využívat ji na třech zařízeních. Za službu zaplatíte 199 Kč. Zákazníci xDSL služeb získají zvýhodněnou cenu 149 Kč.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 15.6.2020

solus

Jak získat internet, když jsem v SOLUSU?

Získat „status“ dlužníka či neplatiče není v dnešní době nijak složitá věc. Člověk se dostane do rejstříku SOLUS celkem snadno. V mnoha případech si tak znepříjemní život kvůli banální částce nebo opomenutí. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 1.6.2020

zoek2020

Novela zákona o elektronických komunikacích

Je potřeba zdůraznit, že se nejedná pouze o změny v oblasti mobilních volání, ale také v oblasti poskytování služeb internetu. 


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.3.2020

1.4.2020 zaniká značka UPC

1.4. zaniká značka UPC

Symbol kabelového internetu a televize, společnost UPC, začátkem dubna oficiálně končí na českém trhu. Už 1. srpna loňského roku odstartovalo slučování UPC a Vodafonu a za čtrnáct dní bude jejich fůze oficiálně dokončená.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.3.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.sAutor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019