Rusové „sázejí“ pokuty sociálním sítím

Rozsudky soudu v hlavním městě souvisejí s režimem nepovolenými protesty.

 

Konflikt mezi Ruskem a sociálními sítěmi napsal jednu z dalších kapitol. Opět se týká obsahu, který země vedená autoritářským režimem prezidenta Vladimira Putina považuje za protiprávní. Moskevský soud udělil pokutu ve výši 2,6 milionů rublů (přibližně 728 000 korun, počítáno podle kurzu z 8. dubna – pozn. red.) TikToku. Rusům vadí, že neodstranil obsah vyzývající mladé lidi k účasti na neschválených lednových demonstracích na podporu opozičního politika Alexeje Navalného. O události ve světě informovaly agentury Interfax či Reuters nebo americký deník The Washington Times. V České republice o stejném tématu psala ČTK. Na základě její zprávy se poté objevilo například na serveru Novinky.cz.

Ruská nezávislá agentura Interfax v úterý uvedla, že soud v hlavním městě Ruska Moskvě uznal TikTok vinným ze správního přečinu. Sociální síť, kterou od podzimu roku 2017 vlastní čínská firma ByteDance, za to musí zaplatit v přepočtu více než třicet tisíc amerických dolarů.

 

„Soud 24. ledna uznal TikTok vinným ze spáchání správního deliktu, za což mu byla uložena pokuta ve výši dva miliony šest set tisíc rublů,“ komentovala rozsudek tisková tajemnice moskevského soudu Zulfija Gurinčuková. 

 

Ruským orgánům vadí, že TikTok nesmazal obsah nabádající mladistvé (Interfax mluví o „teeneagerech“ – pozn. red.) k účasti na protestech na podporu opozičníka Alexeje Navalného.

Parťák mladých

TikTok se těší nejvyšší míře popularity právě mezi mladými lidmi. Potvrzují to data z loňského roku. „Tato sociální síť dokázala zaujmout i světová média. Využívá trendu krátkých zábavných videí a přilákala své uživatele díky množství filtrů, variací a hudby, kterou lze videa doplnit,“ napsal v říjnu 2020 web Sítě v hrsti. Podle výsledků průzkumu publikovaného na stránce Visual Capitalist používá TikTok měsíčně 800 milionů uživatelů z různých zemí světa. Na území Ruska si ho do konce loňského srpna stáhlo na dvacet pět milionů lidí.

 

Masové demonstrace, s nimiž konflikt mezi TikTokem a autoritářským Ruskem souvisí, se konaly ve druhé polovině ledna letošního roku. Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj byl týden předtím zatčen. Stalo se tak po jeho návratu z Berlína, kde se léčil po otravě jedem novičok.

 

Podle agentury Reuters případ s TikTokem navazuje na „řadu dalších kroků, které Moskva v poslední době podnikla s cílem tlačit na západní internetové společnosti“. Agentura připomněla, že Rusko na svém území podle vlastního vyjádření zpomalilo fungování Twitteru. Zároveň žalovalo Facebook a Google.

Pokuta za totéž pro konkurenta

Právě Twitter, jednu z dalších zmiňovaných sociálních sítí, pokutoval stejný moskevský soud jako v případě TikToku. Ruská justice po Twitteru požaduje zaplacení necelých devíti milionů rublů (zhruba dvou a půl milionu korun). Důvodem je rovněž nestažený obsah, který údajně vyzýval k účasti na neschválených protestech.

 

„Populární internetové platformy každý den navštěvují stovky tisíc Rusů. Znamená to tak velkou společenskou odpovědnost. Nerestriktivní přístup k nelegálním informacím přináší risk s životem a zdravím uživatelů, zejména dětí a mladistvých,“ citoval deník The Washington Times ruský cenzurní úřad Roskomnadzor. Péče o bezpečnost uživatelů nebo odstranění zakázaného obsahu by podle něj měly být prioritou každé internetové platformy.

 

Mluvčí Twitteru odmítl rozhodnutí soudu v Moskvě komentovat, zmínil The Washington Times. Na zaplacení pokuty má nyní Twitter necelých šedesát dní.

Značná část vadného obsahu je pryč, tvrdí Rusové

Rozhodnutí moskevského soudu dokládá, že vztahy ruských úřadů a Twitteru jsou při nejmenším komplikované. V úterý Roskomnadzor sdělil, že prodloužil období, během něhož Twitter v nejrozlehlejší zemi planety zpomaluje. Omezení by mělo trvat do poloviny května.

 

Úřad ale v prohlášení, ze kterého čerpala mimo jiné ruská státní agentura TASS, současně vyloučil možnost, že by Twitter zablokoval úplně, jak původně hrozil. Obě strany spolu totiž začaly komunikovat a Twitter podle ruského tvrzení již odstranil „významnou část zakázaného obsahu“.

 

Že Twitter v Rusku zpomalil, oznámil Roskomnadzor před měsícem. Svůj krok odůvodnil tím, že sociální síť se symbolem světle modrého ptáka údajně neodstranila více než tři tisícovky příspěvků, které odporují ruským zákonům. Podle cenzurní instituce obsahovaly podněcování k sebevraždě, návody k výrobě a užívání drog a informace o dětské pornografii.

Obavy z omezení svobody slova

Předmět sporu, protiprávní obsah na Twitteru, je ale sporný. „Twitter popírá, že by jeho platforma sloužila k propagaci nezákonného chování. Prohlásil, že k sexuálnímu obtěžování dětí má nulovou toleranci a propagaci sebevraždy nebo sebepoškozování zakazuje,“ napsala agentura Reuters.

 

Na samotné oznámení Ruska ohledně zpomalení rychlosti Twitteru pak společnost, která sídlí na západním pobřeží Spojených států v Kalifornii (ve městě San Francisco), reagovala s obavou. Týkala se dopadu restrikce na svobodu slova.

 

Zpomalení se podle informací zástupce Roskomnadzoru Vadima Subotina dotýká sdílení fotografií a videí, na klasickou komunikaci prostřednictvím textových zpráv vliv prý nemá.

 

Daleko více než samotnému Twitteru však omezení pravděpodobně uškodilo některým ruským institucím. Webové stránky Kremlu, ruské vlády či samotného Roskomnadzoru postihly výpadky.

Twitter fungoval, telekomunikační obr měl výpadek

„Zpomalení Twitteru Ruskem způsobilo výpadek vládních webových stránek. Co bylo částečně zamýšleno jako celonárodní test infrastruktury Sovereign Runet (jež má zajišťovat kontrolu nad kyberprostorem ze strany státu – pozn. red.) a částečně jako varování pro globální platformy (a částečně jako uklidňující zpráva pro Putinovy emoce), selhalo na všech frontách,“ uvedl v březnu na svém twitterovém účtu Andrej Soldatov, ruský novinář a zároveň odborník na kybernetickou bezpečnost.

 

Souvislost mezi restrikcí Roskomnadzoru a výpadky ruských webů viděl také Stanislav Selezenov, vedoucí projektu „Network Freedom“ lidskoprávní organizace Agora. Ten poukázal na to, že se mimo provoz ocitly i stránky telekomunikačního giganta Rostelecomu.  „Roskomnadzor zpomaluje Twitter a největší ruský poskytovatel telekomunikačních služeb Rostelecom hlásí výpadek, zatímco Twitter nadále funguje,“ citoval Selezenova server The Moscow Times, jedno z ruských nezávislých médií.

 

Pokud byste se o probíhajícím kybernetickém konfliktu mezi Ruskem a Twitterem chtěli dozvědět více informací, můžete si přečíst náš článek z druhé poloviny března, ve kterém jsme se tomuto tématu věnovali. Odkaz zde:

rusko vs. twitter

Autoritářské Rusko vs. Twitter

Rusko, kde vládne autoritářský režim prezidenta Vladimira Putina, vyvolalo spor s Twitterem. Tamní cenzurní úřad Roskomnadzor, jenž fakticky cenzuruje internet, mu ve středu 10. března podle svého vyjádření zpomalil rychlost.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 22.3.2021

Autor: Petr Komárek, Redakce NejPřipojení.cz 12.4.2021

64 programů nově za 139 Kč

Hudební, zpravodajské nebo třeba dokumentární kanály, které jsou v naší NejPřipojení TV, jsou nyní nově k mání za pouhých 139 Kč. V rámci této výhodné nabídky získají naši zákaznici 64 programů, které budou moci využívat na jednom zařízení.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 7.12.2020

Pozor na Vánoční dárky operátorů!

Vánoce jsou za dveřmi a operátoři se už nějakou dobu předhání v tom, který z nich připravil pro klienty lepší nabídku. Můžeme tedy poměrně jednoduše zjistit, kdo svým klientům skutečně nachystal nějaké výhody a kdo se snaží zákazníka pouze nalákat a udržet pomocí splátek.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 30.11.2020

Čtvrtý operátor nebude

Ze zveřejněných výsledků je jasné, že pásmo 700 MHz, které by nový celoplošný operátor potřeboval k vybudování sítě, si mezi sebou nakonec vydražila silná trojka T-Mobile, O2 a Vodafone.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.11.2020

Elon Musk rozjíždí satelitní internet​

Satelitní internet Starlink, jehož autorem je podnikatel a vynálezce Elon Musk, už má své první uživatele.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 2.11.2020

Konspirační teorie kolem 5G rozjíždí obchod se strachem

Poplašné zprávy o tom, že 5G sítě mohou být škodlivé lidskému zdraví, se s nástupem superrychlého internetu objevují na sociálních sítích a ve virtuálních médích v poměrně pravidelných intervalech. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 12.10.2020

solus

Jak získat internet, když jsem v SOLUSU?

Získat „status“ dlužníka či neplatiče není v dnešní době nijak složitá věc. Člověk se dostane do rejstříku SOLUS celkem snadno. V mnoha případech si tak znepříjemní život kvůli banální částce nebo opomenutí. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 1.6.2020

zoek2020

Novela zákona o elektronických komunikacích

Je potřeba zdůraznit, že se nejedná pouze o změny v oblasti mobilních volání, ale také v oblasti poskytování služeb internetu. 


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.3.2020

1.4.2020 zaniká značka UPC

1.4. zaniká značka UPC

Symbol kabelového internetu a televize, společnost UPC, začátkem dubna oficiálně končí na českém trhu. Už 1. srpna loňského roku odstartovalo slučování UPC a Vodafonu a za čtrnáct dní bude jejich fůze oficiálně dokončená.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.3.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020