Putinova válka dopadla na dezinformační weby

Čeští mobilní operátoři či poskytovatelé internetového připojení blokují tuzemské dezinformační weby. Důvodem je šíření ruské propagandy a nepravdivých informací o válce na Ukrajině, kterou nedemokratický režim Vladimira Putina rozpoutal na konci února. Zavedením opatření přišly o část návštěvníků. Vyplývá to z údajů specializované statistické služby.

Válka putinovského Ruska proti Ukrajině se neodehrává pouze na bojištích, kde se střílí z děl, tanků, samopalů nebo raketometů. Konflikt probíhá také v mediálním prostoru.

 

V souvislosti s ruským útočníkem nejde o překvapivý fakt. Šířením dezinformací a propagandy vůči vlastním obyvatelům i jiným, demokratickým státům, je známý léta. Na svém území k tomu používá především státní televizi, za hranicemi rozlohou největšího státu světa působí také proruské dezinformační weby.

 

Nacházejí se i v České republice, která na ně se začátkem ruské agrese zareagovala. S ohledem na jejich činnost se je rozhodla omezit. Opatření se nejprve týkalo osmi webů. Sdružení CZ.NIC jejich domény vyřadilo z registru českých domén.

 

„V praxi to znamená, že pokud do vyhledávače zadáte například www.aeronet.cz, správce domén nepřeloží název domény na číselnou hodnotu, která je skutečnou adresou serveru, a obsah se nenačte,“ vysvětluje na webu investigace.cz v článku z poloviny dubna datový analytik Josef Šlerka. K obsahu se uživatelé nedostanou bez ohledu na poskytovatele internetu a místa připojení. Vedle Aeronetu se vyřazení původní domény týkalo také webů protiproud.cz, prvnizpravy.cz nebo skrytapravda.cz.

 

Počet blokovaných dezinformačních webů se později rozšířil. Na žádost vlády a Národního centra kybernetických operací se k opatřením připojili mobilní operátoři. Přes jejich sítě přestaly být dostupné třeba cz.sputniknews.com nebo Zvedavec.org, informovaly na začátku března Seznam Zprávy.

 

„Výzva příslušných státních orgánů zdůrazňuje mimořádnost a naléhavost situace v podobě probíhající agrese ozbrojených sil Ruské federace na území Ukrajiny. Hrozbu ohrožení národní bezpečnosti České republiky představuje šíření nepravdivých a zavádějících informací, které slouží agresorovi k obelhávání a manipulování obyvatel České republiky s cílem ospravedlnit a schvalovat aktuální agresi proti Ukrajině,“ uvádí se v aktualitě na webu Asociace provozovatelů mobilních sítí.

Méně návštěvníků dezinformačních webů

S blokováním dezinformačních webů dobrovolně začala i řada poskytovatelů internetového připojení. Míra blokování ale není u všech stejná. Zatímco někteří poskytovatelé omezili všechny adresy ze seznamu vytvořeného tajnou službou, jiní pouze část z nich.

 

Úplný zánik dezinformačních webů jejich blokování neznamená. Pět z nich sice pro tuto chvíli provoz ukončilo. Například společnost, která provozovala web První zprávy, ale zvolila odlišnou taktiku. K šíření dezinformací začala používat jiný web.

 

Další dezinformátoři se přesunuli na nové domény, které nespravuje sdružení CZ.NIC. Uživatelům internetu se však jejich obsah hledá hůře, než na starých doménách. Ukazují to data ze služby SimilarWeb.

 

Počet návštěv Aeronetu i Protiproudu podle nich klesl o více než čtyřicet procent (u Aeronetu o 47 procent, u Protiproudu o 43 procent – pozn. red.). Služba porovnávala údaje o návštěvnosti z letošního února a března. Únor byl posledním měsícem, kdy mohli dezinformátoři používat původní domény. V březnu je už museli vyměnit za nové.

 

Výrazné propady zaznamenaly také další dezinformační weby. Potvrdily tak účinnost opatření. „Drtivá většina webů, blokovaných poskytovateli připojení, se propadla o zhruba 40 až 80 procent. I když SimilarWeb může zvlášť u menších webů přinášet ne zcela přesné údaje, i tak se jedná o propady zásadní,“ komentuje Šlerka.

Co jsou vůbec dezinformace?

Ačkoliv se pojem „dezinformace“ skloňuje především v prostředí českých digitálních médií poměrně často, přesná definice mu chybí. Adam Růžička a Jan Hořeňovský z institutu H21 a Oldřich Kužílek z neziskové organizace Otevřená společnost ve společné analýze uvádějí, že existují dvě pojetí, která ho vysvětlují.

 

První, úzké pojetí, se nachází na webu Ministerstva vnitra. Dezinformace je podle jeho výkladu šíření záměrně nepravdivých informací. Za časté uživatele dezinformací označuje představitele nebo instituce určitého státu. Cílí jimi na jiný stát, případně státy, nebo média. Příjemci jsou tak obyvatelé určitého státu či členové publik určitých médií.

 

Dezinformátoři se snaží ovlivnit jejich názory a postoje. Podle Růžičkovy, Hořeňovského a Kužílkovy analýzy musí vysvětlení pojmu „dezinformace“ splňovat tři kritéria. Těmi jsou nepravdivost šířeného tvrzení, úmysl klamat a systematická a organizovaná snaha, zejména ze strany státní aktérů či jiných skupin.

 

Druhé, širší pojetí, zahrnuje pod pojem „dezinformace“ také jiné pojmy, například propagandu, konspiraci nebo hoaxy. Kritéria stanovená v práci tří expertů však nesplňuje.

 

„Rozšířené pojetí významu ‚dezinformací‘ postrádá přesnost, a proto je obtížnější o problematice vést konstruktivnější diskusi,“ píší. Proto se také obávají, aby se dezinformace nezaměňovaly za běžně přípustné názory. Jejich potlačováním totiž nedochází k úspěchu v boji s dezinformacemi, ale k potlačování svobody projevu, zaručené v České republice ústavou.

 

Projevy, které jako dezinformační vypadají, ve skutečnosti dezinformační být nemusejí. Jejich autoři do nich vkládají vlastní a upřímné myšlenky. Navíc jednají z vlastního uvážení, aniž by je někdo v pozadí ovládal.

„Je k diskusi, zda takové projevy nespadají pod (názorový) pluralismus, jakkoliv už nevkusné, hloupé a mnohými zatracované jsou,“ uvádějí Růžička, Hořeňovský a Kužílek. Sporné situace by mohlo řešit české právo. To ale pojem „dezinformace“ nezná.

 

Autoři analýzy doporučují používání úzkého pojetí pojmu „dezinformace“ s jimi definovanými kritérii. „Máme obavy, že současné vágní pojetí dezinformací v kombinaci s ostrým odsuzováním může vést přesně k tomu, k čemu podle Centra proti terorismu a hybridním hrozbám (specializované pracoviště Ministerstva vnitra – pozn. red.) přispívají samy dezinformace,“ píší v článku publikovaném na webu Deníku N. S tím, že mají na mysli negativní dopady v podobě posílení nedůvěry vůči politickému systému a demokratickému uspořádání státu, a vštěpování bezmoci v rámci demokratického systému.

 

„Nechceme tvrdit, že jakékoliv pojetí pojmu ‚dezinformace‘ je liché. Snaha nepřátelských států a skupin ovlivňovat dění v demokratických státech beze sporu existuje. K této hrozbě je však nutno přistupovat se zvýšenou citlivostí vůči svobodě projevu a právu na informace,“ konstatují v závěrečné části analýzy týkající se problematiky dezinformací Adam Růžička, Jan Hořeňovský a Oldřich Kužílek.

Autor: Petr Komárek, Redakce NejPřipojení.cz 21.4.2022

Recenze na NejPřipojení.cz – pohled zevnitř

Na internetu lze dohledat recenze na většinu služeb nebo produktů, které si hodlá zákazník zakoupit. Platí to také v rámci vytipování si nového poskytovatele internetu. Pravdou je, že málokdo spokojený kladnou recenzi napíše, bezvadně fungující servis, bez problémový proces získání služby, to je něco, co zákazník očekává a vychvalovat to, že něco funguje, když jsem si to s tímto očekáváním koupil je tedy zbytečné.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 9.3.2022

web 3.0

Co je web 3.0 a jak může ovlivnit svět internetu?

Revoluce na internetu. Tak je ve spojitosti se světovou sítí označována její verze web 3.0, která by v budoucnu měla nahradit stávající verzi 2.0. Posílit by měla postavení uživatelů, naopak velké společnosti jako Facebook nebo Google by po jejím spuštění měly ztratit kontrolu nad obrovskými toky dat.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.2.2022

coldcall

Marketingové hovory a jejich nová pravidla

S prvním dnem letošního roku vstoupila v platnost novela zákona o elektronických komunikacích. Upravuje problematiku takzvaných marketingových hovorů.Autor: Redakce NejPřipojení.cz 18.1.2022

netbox

Nej.cz kupuje Netbox. (Nejen) Brno čeká internetová revoluce!

Brněnský operátor Netbox získá v brzké době nového majitele. Kupujícím je jiný operátor – Nej.cz. Toho vlastní holding Kaprain miliardáře Karla Pražáka.Autor: Redakce NejPřipojení.cz 9.12.2021

exekuce

Jak získat internet, když mám exekuce?

Jak je to ale s exekucemi v souvislosti s internetovým připojením? Přesněji, s pořízením připojení k internetu?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 19.7.2021

speedtest

Jak si správně změřit rychlost internetu?

Vánoční svátky jsou za námi a řada lidí našla pod stromečkem nový notebook, stolní počítač, mobil nebo tablet. Pokud dárek splnil očekávání, ale kvůli kvalitě internetového připojení už s ním taková zábava není, je potřeba zjistit, kde může být problém.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.12.2020

solus

Jak získat internet, když jsem v SOLUSU?

Získat „status“ dlužníka či neplatiče není v dnešní době nijak složitá věc. Člověk se dostane do rejstříku SOLUS celkem snadno. V mnoha případech si tak znepříjemní život kvůli banální částce nebo opomenutí. 


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 1.6.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020