Co je web 3.0 a jak může ovlivnit svět internetu?

Revoluce na internetu. Tak je ve spojitosti se světovou sítí označována její verze web 3.0, která by v budoucnu měla nahradit stávající verzi 2.0. Posílit by měla postavení uživatelů, naopak velké společnosti jako Facebook nebo Google by po jejím spuštění měly ztratit kontrolu nad obrovskými toky dat.

Počet uživatelů internetu na celém světě neustále roste. V roce 2021 jich podle dat Mezinárodní telekomunikační unie při OSN bylo 4,9 miliardy – více než šedesát procent veškeré populace. Oproti údajům z roku 2019 jde o nárůst o bezmála osm set milionů lidí. Výrazný vliv na něj měla pandemie koronaviru, při které řada podnikatelů a zaměstnanců pracovala z domu a školy přešly na distanční výuku.

Jak šel čas s webem

Web 3.0 nese v názvu pořadové číslo tři. Jeho dva předchůdci reprezentují odlišná stádia vývoje digitálních médií, přičemž výraz „médium“ zde představuje virtuální nosič informací. Web 1.0, historicky první verze webu, se vyznačoval nejméně rozvinutou strukturou. Uživatelé s touto verzí sledovali na monitorech počítačů jednotlivé statické webové stránky naprogramované pomocí HTML kódu.

 

„Kdo si web 1.0 pamatuje, vybaví se mu, že šlo jen o hrubé HTML se spoustou velmi jednoduchých webových stránek,“ říká Christopher Mims – reportér amerického mezinárodního deníku Wall Street Journal, který se zabývá moderními technologiemi. „Tato verze zároveň nebyla nikým ovládána,“ poukazuje na silnou decentralizaci webu.

 

Na výstavbě a tvorbě obsahu jednotlivých stránek se tak teoreticky mohlo podílet velké množství lidí. Stačilo jediné: umět pracovat s HTML kódem. Reálně to však tehdy – v poslední dekádě minulého a na začátku současného století – uměl jen zlomek osob sedících za klávesnicí.

 

Manishkumar Solanki z katedry informačních technologií a Abhijit Dongaonkar z katedry počítačového inženýrství polytechnické vysoké školy v indické Bombaji doplňují, že verze web 1.0 nebyla interaktivní. Uživatelé mohli obsah stránek pouze číst nebo si ho prohlížet. Například obchodní společnosti, které předtím musely spoléhat na papír a tisk, jim nabízely online katalogy svých produktů.

 

Přibližně v roce 2004 přichází verze web 2.0, kterou lidé využívají dodnes. Internet se díky ní stal více interaktivní, vznikly totiž webové technologie jako JavaScript nebo HTML5. Na nich poté vyrostly internetové prohlížeče typu Googlu, Opery a dalších, a sociální sítě – například Facebook, Youtube či Twitter. Na rozdíl od webu 1.0 může nyní v online prostředí publikovat opravdu kdokoliv, nutná podmínka v podobě zacházení s HTML kódem zmizela.

 

„Web 2.0 je moderní a centralizovaná verze webu. Všichni sdílíme obsah prostřednictvím sociálních médií, která vlastní jen dvě nebo tři společnosti. Všichni také využíváme prohlížeč od Googlu,“ komentuje Mims.

Blockchain jako stopka pro mocné hráče?

Reportérem zmíněné jednotky společností vlastní nehmatatelný majetek. Pracují s daty, která shromažďují od uživatelů médií figurujících na internetu. Často je také sledují a ukládají, načež je využívají pro cílení reklam na jednotlivé segmenty uživatelů. Lidé starší padesáti let si tak mohou být jisti, že se jim na Facebooku sama od sebe nezobrazí placená reklama na studentskou párty. Studentů univerzit se zase z hlediska cílení nebude týkat reklama na sraz válečných veteránů.

 

Solanki a Dongaonkar vyzdvihují u webu 2.0 oboustranný tok informací – tedy od poskytovatelů obsahu k uživatelům a naopak. Zatímco tvůrci neboli poskytovatelé webových obsahů publikují například různé články a podobné texty, uživatelé na ně mohou reagovat třeba prostřednictvím komentářů. S webem 2.0 se postupně rozvinula éra internetových sociálních interakcí (s lajkováním, sdílením, šťoucháním do přátel na Facebooku a podobě), chatování, webových aplikací a blogů, e-mailové komunikace či pestré nabídky podcastů.

 

Web 2.0 zatím do internetového důchodu neodešel. Doba, kdy se tak stane, se ale rychle blíží. Nový nástupce zatím nemá ustálený název, nejčastěji ho však početná internetová komunita označuje jako web 3.0. Stejně jako jeho předchůdce by měl být pro velkou část světa přelomovou verzí webu.

 

S webem 3.0 by se měla vrátit silná decentralizace prostředí internetu, vysoké objemy dat by přestalo ovládat několik velkých společností. Základem této verze webu má být takzvaný blockchain – typ databáze, v níž se neustále hromadí data. Blockchain podle ekonoma CoinBank Zbyňka Kalouska skýtá hned několik výhod. První je jeho transparentnost vůči veřejnosti, která umožňuje dohledatelnost drtivé většiny údajů z databáze.

 

Vedle toho v něm nefiguruje žádná velká autorita zodpovědná za správu dat, tuto roli spolu sdílí sami jednotliví uživatelé. Kalousek objasňuje, jak se tento rozdíl projeví v praxi. Současné internetové databáze podle něj fungují na principu jedné správcovské autority, ať už jde o Facebook, Youtube, státní správu či e-mail. Jako úložiště dat slouží servery a pevné disky, vše se nachází na jednom místě.

 

Tato centralizace u jednotlivých databází ale znamená podstatné riziko v podobě útoků hackerů nebo přírodních pohrom (jako je například povodeň). Uživatelé tak mohou o data snadno a nenávratně přijít. „U blockchainu se toto stát nemůže. Nenajdete ho na jednom místě, nýbrž na každém počítači, který se na chodu blockchainu podílí. Pokud se jeden počítač porouchá, neznamená to – na rozdíl od současných centralizovaných databází – ztrátu dat,“ píše Kalousek na kurzy.cz.

 

Že web 3.0 může narušit současný způsob spravování dat a změnit tím svět internetu, věří také Olga Macková z Kalifornské univerzity v Berkeley. „Uživatel při konverzaci nebo sledování videa generuje obsah, zatímco využívá služby webových stránek provozovaných velkými společnostmi. Ve společnosti panují obavy, že tento monopol na data může být zneužit,“ připomíná ve videu Wall Street Journal na Youtube.

Ráj pro kryptoměny

Bezpečí datům uloženým v databázi blockchain poskytuje speciální šifrování. V případě kryptoměn dochází také k minimalizaci hrozby zfalšování údajů. Zabraňují jí sami uživatelé – těžaři kryptoměn, kteří v podstatě plní funkci účetních knih. Pohyby kryptoměn ve formě převodů zaznamenávají a ověřují je. Tato činnost se jim vyplatí, jako odměnu za ni kryptoměny sami získávají. S neviditelným platebním prostředkem blockchain úzce souvisí už nyní, slouží například jako „účetní kniha“ velmi populárního bitcoinu.  

 

„Spojitost blockchainu a bitcoinu je dána historií bitcoinu, která je nejdelší ze všech kryptoměn. Bitcoin má navíc mezi kryptoměnami největší trží kapitalizaci (vyjádření tržní hodnoty – pozn. aut.),“ vysvětluje Kalousek.

 

Nadšení z webu 3.0 ale nesdílí zdaleka všichni. Například jeden z nejbohatších lidí světa Elon Musk loni v prosinci na Twitteru uvedl, že ho momentálně považuje spíše za módní výraz z oblasti marketingu, než reálný projekt. „Výroky skeptiků pramení z toho, že prvotní kontury webu 3.0 jsou poměrně primitivní,“ nabízí odůvodnění pro tento a podobné názory novinář Christopher Mims.

 

Jisté je, že web 3.0 má nemalý potenciál změnit prostředí internetu. Zda ho ale naplní, ukáže až budoucnost.

Autor: Petr Komárek, Redakce NejPřipojení.cz 21.2.2022

Poznejte nás blíže

Odborníci narazili na nové virtuální útočníky

Odborníci narazili na nové virtuální útočníky

Napadají servery vlád, institucí s mezinárodní působností, právnických firem nebo řetězců hotelů. O jejich působení se přitom až do podzimu letošního roku veřejně nevědělo.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 11.10.2021

cina a krypto

Kryptoměny zažívají čínský bojkot

Nepříznivá zpráva pro kryptoměny přišla před pár dny z Číny. Tamní centrální banka je označila za protizákonné a zakázala je jako platební prostředek. Na hodnotách kryptoměn se to negativně projevilo.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 27.9.2021

elon musk

Bitcoiny se zřejmě vrátí jako platidlo za tesly

Zásadní změna týkající se jedné z kryptoměn, bitcoinu, přišla v uplynulém červencovém týdnu. Multimiliardář a jeden z nejbohatších lidí světa Elon Musk oznámil, že jeho automobilka Tesla pravděpodobně znovu začne přijímat platby právě v bitcoinech. Projevilo se to i na kurzu populární kryptoměny.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 26.7.2021

btc

Bitcoin „létá“ jako na horské dráze

Proměnlivou tendenci má kurz kryptoměny bitcoin, jež se těší značné popularitě na řadě míst planety. Střídá momenty propadu s momenty růstu. Nedávno klesl pod třicet tisíc dolarů, ve srovnání s historickým maximem 64 870 dolarů. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.6.2021

Elon Musk

Tweety Elona Muska a pohyb kryptoměn

Když jste pohádkově bohatý, můžete mít na ledacos vliv. Na politiku ve své zemi, média, životní prostředí nebo na třeba kurzy měn. A právě poslední dvě věci se nyní v souvislosti s jedním takovým boháčem skloňují. V hlavní roli: Elon Musk.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 17.5.2021

crypto

3 důvody proč (ne)investovat do kryptoměn + bonusová příloha

Hodnota bitcoinu, nejrozšířenější a nejznámější kryptoměny na světě, překročila poprvé v jeho více než jedenáctileté historii částku padesáti tisíc amerických dolarů. Cena Bitcoinu je rekordní i v přepočtu na českou měnu.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 22.2.2021