Kryptoměny zažívají čínský bojkot

Nepříznivá zpráva pro kryptoměny přišla před pár dny z Číny. Tamní centrální banka je označila za protizákonné a zakázala je jako platební prostředek. Na hodnotách kryptoměn se to negativně projevilo. Nejznámější z nich – bitcoin – zažila v pátek 24. září během přibližně tří hodin pokles o více než tři a půl tisíce amerických dolarů, které se rovnají částce přesahující osmdesát milionů korun (bráno podle kurzu ze závěru neděle 26. září, kdy se jeden dolar po zaokrouhlení rovnal 22 korunám – pozn. red.). Nejlidnatější stát planety patří k největším světovým trhům s kryptoměnami.

Byznysové aktivity spojené s virtuálními měnami jsou protizákonnými finančními aktivitami. Pro úspory čínských občanů představují vážnou hrozbu,“ citovala čínskou centrální banku BBC. Ta zároveň uvedla, že se jedná o zatím poslední čínský zákrok vůči kryptoměnám.

 

Peking jim nepřeje, v lepším případě je považuje za nestálé a podezřelé. Když používá tvrdší rétoriku, označuje je za způsob praní špinavých peněz. Obchodování s kryptoměnami země oficiálně „zmrazila“ (zakázala – pozn. red.) v roce 2019, prostřednictvím zahraničních devíz ale v online prostředí pokračovalo dál, připomněla před dvěma dny ve své zprávě BBC.

Ukončení jakéhokoliv obchodu s kryptoměnami

Webové stránky britské veřejnoprávní televize současně zrekapitulovaly čínské postoje z května a června letošního roku. V květnu úřady rozlehlého asijského státu vzkázaly obchodníkům s bitcoinem a dalšími kryptoměnami, že nemohou počítat s jejich ochranou. Důvodem byl rostoucí čínský tlak na kryptoměnový byznys, který měl za cíl ho co nejvíce omezit.

 

O měsíc později pak Peking nařídil bankám a platebním platformám, aby přestaly umožňovat platby v kryptoměnách. Vedle toho také zakázal těžbu kryptoměn, při které výkonné počítače produkují nové mince. Tedy jednotky, podle nichž se počítá hodnota kryptoměn (jedná se ovšem o virtuální mince, skutečné mince výkonné počítače neprodukují – pozn. red.).

 

Výroky o nezákonném byznysu a hrozbě pro jmění obyvatel ale nejsou ze strany Číny ničím novým ani neobvyklým. Jedná se o zemi, kde po desetiletí vládne komunistický režim, jenž je se řadí mezi režimy nedemokratické – totalitní. Politické vedení, ovlivňující všechny sféry života Číňanů, je proto potřeba vnímat jako nedílnou součást kontextu zásahů proti kryptoměnám.

 

„Není to zcela nečekaný krok. Peking proti tamní technologické sféře postupuje restriktivněji již od druhé poloviny loňského roku,“ napsal v pátek odpoledne pro kurzy.cz člen Národní ekonomické rady vlády a hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

 

Páteční rozhodnutí centrální banky podle BBC zřetelně vypovídá o tom, že Čína chce zarazit obchodování s kryptoměnami ve všech jeho formách. Těm, kdo se ve světě kryptoměn pohybují a podnikají zde, vzkazuje, že jednají protizákonně a čeká je za to trestní stíhání.

Černý pátek pro bitcoin

Čínské restrikce se projevily i na hodnotě nejznámější z kryptoměn – bitcoinu. Zatímco v pátek 24. září mezi čtvrt a půl jedenáctou dopoledne se podle grafu webu kurzy.cz pohybovala okolo necelých čtyřiceti pěti tisíc dolarů (necelého milionu korun), mezi půl a tři čtvrtě na dvě odpoledne se propadla k jednačtyřiceti tisícům dolarů (devíti stům tisícům korunám).

 

„Bitcoin se v reakci na informaci o stanovisku čínské centrální banky propadl o necelých pět procent. To v jeho případě není nijak mimořádný pokles. Další propad lze ovšem očekávat, ruku v ruce s tím, jak bude trh celosvětově zprávu postupně absorbovat,“ uvedl Kovanda.

 

Zároveň sdělil, že ztrácí například rovněž ethereum, po bitcoinu druhá nejvýznamnější kryptoměna. Novinky.cz k tomu doplnily, že hodnota etherea činila před pátečním polednem přes tři tisíce sto dolarů (více než šedesát sedm tisíc korun). Po dvanácté hodině nicméně klesla pod tři tisíce dolarů – na zhruba šedesát jedna tisíc korun.

 

Cena bitcoinu se k úrovni čtyřiceti pěti tisíců dolarů výrazně nepřiblížila až do noci z neděle 26. na pondělí 27. září, kdy vznikal tento text. Byť od nedělního dopoledne začala pozvolna růst.

Komu může Čína nejvíc uškodit? Především sama sobě

Analytici oslovení agenturou Reuters se však domnívají, že kroky Číny by ceny kryptoměn dlouhodobě poznamenat neměly. Společnosti si podle nich kryptoměnové produkty a služby osvojily a své návyky nebudou měnit.

 

Číňané měli navíc s uplatňováním vlastních restrikcí v minulosti problémy. „Činnost vyvíjená Čínou v minulosti růstu kryptoměn příliš nebránila,“ řekl Reuters Craig Erlam z měnové společnosti Oanda. Pokud by se efekt zásahů obrátil proti Pekingu, nepřekvapilo by jej to.

 

Reuters zdůraznila, že úřady aktuálně zakázaná těžba kryptoměn představovala v Číně velký a výnosný byznys. Více než padesát procent veškeré světové nabídky kryptoměn pocházelo právě ze země, kde žije nejvíce lidí na světě. Na omezení komunistického režimu a jeho institucí však těžaři reagují tím, že se přesouvají jinam. Nejčastěji do zámoří.

 

„Jako poražení figurují v této situaci zjevně Číňané,“ konstatoval Christopher Bendiksen, jenž vede výzkum ve společnosti CoinShares, která působí na poli digitálních správců aktiv. „Číňané nyní přijdou o roční příjmy z těžby, jejichž hodnota činí přibližně šest miliard dolarů (asi sto třicet dva miliard korun). Tyto peníze půjdou do zbývajících velkých těžebních oblastí,“ uvedl Bendiksen a jako jednu z těchto oblastí jmenoval Spojené státy americké.

 

Hlavním rozdílem mezi kryptoměnami a klasickými měnami (dolar, koruna, euro) je podle webu peníze.cz jejich neovlivnitelnost ze strany centrálních bank a podobných institucí. Snahy o rozšíření těchto virtuálních měn se vyskytovaly již ve druhé polovině minulého století. Tehdy souvisely s výrazným rozvojem internetu. Pomyslnou díru do světa ale za kryptoměny udělal až bitcoin, jehož vznik se datuje do začátku ledna roku 2009. Nelze přitom přesně určit, kdo je zakladatelem bitcoinu. Například web alza.cz uvádí, že jméno Satoshi Nakamoto  je pseudonymem pro programátora nebo skupinu programátorů. Bitcoin je velmi rozšířený a oblíbený v mnoha místech světa, jeho popularita roste také v České republice.

Autor: Petr Komárek, Redakce NejPřipojení.cz 27.9.2021

elon musk

Bitcoiny se zřejmě vrátí jako platidlo za tesly

Zásadní změna týkající se jedné z kryptoměn, bitcoinu, přišla v uplynulém červencovém týdnu. Multimiliardář a jeden z nejbohatších lidí světa Elon Musk oznámil, že jeho automobilka Tesla pravděpodobně znovu začne přijímat platby právě v bitcoinech. Projevilo se to i na kurzu populární kryptoměny.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 26.7.2021

btc

Bitcoin „létá“ jako na horské dráze

Proměnlivou tendenci má kurz kryptoměny bitcoin, jež se těší značné popularitě na řadě míst planety. Střídá momenty propadu s momenty růstu. Nedávno klesl pod třicet tisíc dolarů, ve srovnání s historickým maximem 64 870 dolarů. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.6.2021

Elon Musk

Tweety Elona Muska a pohyb kryptoměn

Když jste pohádkově bohatý, můžete mít na ledacos vliv. Na politiku ve své zemi, média, životní prostředí nebo na třeba kurzy měn. A právě poslední dvě věci se nyní v souvislosti s jedním takovým boháčem skloňují. V hlavní roli: Elon Musk.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 17.5.2021

crypto

3 důvody proč (ne)investovat do kryptoměn + bonusová příloha

Hodnota bitcoinu, nejrozšířenější a nejznámější kryptoměny na světě, překročila poprvé v jeho více než jedenáctileté historii částku padesáti tisíc amerických dolarů. Cena Bitcoinu je rekordní i v přepočtu na českou měnu.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 22.2.2021