Bitcoiny se zřejmě vrátí jako platidlo za tesly

Elon Musk oznámil, že jeho automobilka Tesla pravděpodobně znovu začne přijímat platby právě v bitcoinech.

Zásadní změna týkající se jedné z kryptoměn, bitcoinu, přišla v uplynulém červencovém týdnu. Multimiliardář a jeden z nejbohatších lidí světa Elon Musk oznámil, že jeho automobilka Tesla pravděpodobně znovu začne přijímat platby právě v bitcoinech. Projevilo se to i na kurzu populární kryptoměny. Podle informací serveru kurzy.cz u ní poprvé od poloviny května, kdy Tesla možnost platit bitcoinem naopak pozastavila, převažuje rostoucí trend hodnoty. S určitými výkyvy činí momentálně (stav z noci z neděle 25. na pondělí 26. července, kdy tento text vznikal – pozn. aut.) něco kolem třiceti čtyř tisíc amerických dolarů, což se rovná bezmála třem čtvrtinám milionu korun.

Informaci o tom, že Tesla bude zřejmě bitcoin opět nabízet jako alternativu k placení za své produkty, přinesla ve středu 21. července agentura Reuters. Generální ředitel Tesly Musk si podle sdělení agentury stanovil pro tento krok jednu stěžejní podmínku. Těžaři musí na zisk kryptoměny alespoň z padesáti procent využívat obnovitelné zdroje energie. „Žádal jsem o trochu větší úsilí, které by potvrdilo, že na těžbu bude z padesáti a více procent použita obnovitelná energie. Pokud bude stanoven trend, který následně povede k zvyšování využívání obnovitelných zdrojů, mohla by Tesla obnovit přijímání bitcoinu jako platidla,“ citovala Reuters samotného Muska, jenž je podle údajů renomovaného serveru Forbes aktuálně druhým nejbohatším člověkem na planetě. Jeho majetek se rovná sumě sto padesát jedna miliard dolarů.

 

Svůj výrok pronesl rodák z jihoafrické Pretorie, který na konci června letošního roku oslavil kulaté padesáté narozeniny, na virtuální konferenci nesoucí název B Word. „Odpovědí je, že Tesla by s největší pravděpodobností akceptování plateb bitcoinem mohla obnovit,“ zopakoval. Za v řadě zemí světa oblíbený druh kryptoměny by si tak zájemci mohli pořídit elektromobily, které Muskova automobilka vyrábí. Agentura Reuters rovněž v reakci na podnikatelova slova uvedla, že tím potvrdil svou všeobecně známou pověst člověka, kterému záleží na stavu životního prostředí, a současně podporovatele kryptoměn.

Těžba škodí ekosystému

Právě dopad těžby bitcoinu na životní prostředí byl důvodem, proč Tesla v polovině května variantu bitcoinových plateb od svých zákazníků dočasně „zmrazila“. Elon Musk tehdy uvedl, že kryptoměny do budoucna neodepisuje. Vedle toho ale prohlásil, že mu vadí, jak například těžba bitcoinů ekosystém na planetě Zemi zatěžuje. Na získávání kryptoměn je totiž potřeba elektřina, u které multimiliardář kritizuje, že často pochází z fosilních paliv. Jedním z nich je uhlí, které do ovzduší uvolňuje značné množství škodlivých emisí.

 

Již před dvěma měsíci Musk také zdůraznil, že pokud Tesla znovu začne reálně uvažovat o platbách v bitcoinech, nesmí tím životní prostředí utrpět. Tuto svou podmínku v podstatě zopakoval i na středeční konferenci. Spojení fosilních paliv, těžby bitcoinu a negativních dopadů na životní prostředí se kromě Muska nezamlouvá ani dalším investorům automobilky Tesla a pochopitelně rovněž ekologům. „Stále více těžařů digitálních měn se však pokouší využívat obnovitelnou energii ke zmírnění dopadů na životní prostředí,“ zmínila ve druhé polovině července agentura Reuters.

 

Byznysmen Musk, který žije v Bel Air v Los Angeles ve Spojených státech amerických, k tomu dodal, že posláním jeho společnosti Tesla je urychlovat nástup udržitelných zdrojů energie. „Nemůžeme však být subjektem, který na toto dbá, ale současně neřeší potřebnou péči o využití energie v souvislosti s bitcoiny,“ komentoval, že Tesla se nemůže pouštět do dvou protichůdných aktivit. Musk také prozradil, že do jeho osobního vlastnictví spadají různé druhy kryptoměn. Vedle bitcoinu jsou to ještě ethereum a dogecoin. Do tohoto majetku však není započítáno množství bitcoinu spadající pod Muskovy společnosti Tesla a SpaceX. „Chtěl bych, aby bitcoiny uspěly,“ zakončil Elon Musk s tím, že se bitcoinového bohatství nechce zbavovat, i když by na jeho prodeji (či na prodeji jeho části) výrazně vydělal.

Výroky „oživily“ křivku

Po podnikatelových pro bitcoin optimistických komentářích začala hodnota kryptoměny stoupat. Český server Novinky.cz, který o tom informoval, napsal, že „bitcoin se ještě v noci z úterý na středu obchodoval za necelých třicet tisíc dolarů, což odpovídá více než šesti stům tisícům korun. O čtyřiadvacet hodin později byl kurz 32 815 dolarů (710 770 korun) a po vzoru bitcoinu posilovaly i další kryptoměny“.

 

Graf na webu kurzy.cz ukazuje, že z noci z pátku 23. na sobotu 24. července pak cena za jeden bitcoin překročila hranici třiceti tří a půl tisíce dolarů. Poté vystoupala ještě výš a brzy ráno v pondělí 26. července se pohybovala mezi třiceti čtyřmi a půl až třiceti pěti tisíci dolarů. V pohybu hodnoty bitcoinu jde o znatelnou změnu. Od Muskova oznámení o přerušení přijímání platech v polovině května totiž spíše klesala. Nyní ji další Muskovo rozhodnutí opět citelně ovlivnilo. Tentokrát nicméně k lepšímu.

Cesta k lepším hospodářským výsledkům?

Podle experta CoinBank Zbyňka Kalouska může za tím, proč se Elon Musk rozhodl bitcoinu a dalším kryptoměnám vyjádřit podporu, stát také blížící se oznámení hospodářských výsledků automobilky Tesla za druhé čtvrtletí letošního roku. „Analytici sice očekávají pozitivní zprávy, když tržby by měly růst o osmdesát devět procent na 11,39 miliard dolarů. Zároveň vzrostl prodej vozů oproti loňsku o sto dvacet dva procent. Naopak se očekávají zvýšené náklady na snížení hodnoty bitcoinu, který během čtvrtletí ztratil polovinu své hodnoty. I když výsledky za druhé čtvrtletí již neovlivní, je možné, že se Musk svým komentářem pokusil zmírnit negativní vývoj kurzu bitcoinu do hospodářských výsledků společnosti Tesla ve třetím čtvrtletí,“ uvedl Kalousek ve svém článku na kurzy.cz z neděle 25. července.

 

Bitcoin je jedním z druhů kryptoměny. Podle stránky, kterou má na české verzi Wikipedie, se jedná o měnu, kterou nemohou ovlivňovat nebo padělat jednotlivci, skupiny ani například vlády jednotlivých států. Případy Elona Muska či situace z Číny ovšem ukazují, že například na vývoji hodnoty bitcoinu se vnější vlivy mohou „podepsat“. Zmiňovali jsme to třeba v tomto článku.

Autor: Petr Komárek, Redakce NejPřipojení.cz 26.7.2021

Jak anonymně nakupovat Bitcoin a další kryptoměny

Nemusíte procházet žádnými ověřovacími postupy ani sdílet své osobní údaje s ostatními – vyzkoušejte jednoduchý a bezpečný způsob výměny digitálních tokenů na Godex.io.


Sponzorovaný článek 20.7.2021

btc

Bitcoin „létá“ jako na horské dráze

Proměnlivou tendenci má kurz kryptoměny bitcoin, jež se těší značné popularitě na řadě míst planety. Střídá momenty propadu s momenty růstu. Nedávno klesl pod třicet tisíc dolarů, ve srovnání s historickým maximem 64 870 dolarů. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.6.2021

Elon Musk

Tweety Elona Muska a pohyb kryptoměn

Když jste pohádkově bohatý, můžete mít na ledacos vliv. Na politiku ve své zemi, média, životní prostředí nebo na třeba kurzy měn. A právě poslední dvě věci se nyní v souvislosti s jedním takovým boháčem skloňují. V hlavní roli: Elon Musk.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 17.5.2021

crypto

3 důvody proč (ne)investovat do kryptoměn + bonusová příloha

Hodnota bitcoinu, nejrozšířenější a nejznámější kryptoměny na světě, překročila poprvé v jeho více než jedenáctileté historii částku padesáti tisíc amerických dolarů. Cena Bitcoinu je rekordní i v přepočtu na českou měnu.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 22.2.2021

Elon Musk rozjíždí satelitní internet​

Satelitní internet Starlink, jehož autorem je podnikatel a vynálezce Elon Musk, už má své první uživatele.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 2.11.2020