Nej.cz kupuje Netbox

(Nejen) Brno čeká internetová revoluce!

Brněnský operátor Netbox získá v brzké době nového majitele. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (neboli antimonopolní úřad) totiž v první polovině prosince schválil koupi společnosti Smart Comp, jejíž je Netbox (společně například s internetovou televizní platformou Kuki) součástí. Kupujícím je jiný operátor – Nej.cz. Toho vlastní holding Kaprain miliardáře Karla Pražáka.

Antimonopolní úřad vydal ke svému stanovisku v úterý 7. prosince pouze krátkou zprávu. Spojení Nej.cz a Smart Comp povolil formou zjednodušeného řízení. „Společnost Nej.cz tak získává možnost výlučně kontrolovat společnost SMART Comp. Úřad zjistil, že spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže, a proto spojení povolil. Rozhodnutí již nabylo právní moci,“ píše se na oficiálních webových stránkách úřadu.

 

„K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v oblasti poskytování služeb přístupu k internetu, televizního vysílání a hlasových služeb koncovým zákazníkům, pronájmu páteřních linek a poskytování konektivity ve vlastní optické síti,“ konstatovala také instituce, v jejímž čele stojí od prosince loňského roku Petr Mlsna.

Cena? Stovky milionů korun

Ekonomicky zaměřený deník E15 označil koupi za největší, kterou Kaprain v oblasti telekomunikací dosud provedl. Zdůvodnil to postavením Smart Comp a Nej.cz mezi největšími českými poskytovateli. Oba se podle loňského zjištění Českého telekomunikačního úřadu nacházeli v elitní desítce, Nej.cz dokonce hned za operátory O2, Vodafone a T-Mobile, takzvanou velkou trojkou.

 

Nespecifikovaný zdroj E15 rovněž sdělil, že za koupi Smart Comp zaplatí Kaprain sumu pohybující se ve vyšších stovkách milionů korun.

 

Netbox jako značka společnosti Smart Comp figuroval na trhu od konce dvacátého století – přesněji od roku 1998. Dosah některých služeb Netboxu překonával hranice mezi státy, vedle České republiky byly tyto služby dostupné i na sousedním Slovensku.

Vedle Brna i Olomouc

To odpovídalo geografickému umístění Netboxu. Sídlil totiž v Brně. Ve druhém největším městě Česka se také nacházel nejvyšší počet přípojek tohoto operátora, velmi podobně na tom pak byla Jihlava. Další klienti se nacházeli v Ostravě, Olomouci, Opavě, Novém Jičíně a Havlíčkově Brodě.

 

Z informací na webu netbox.cz vyplývá, že se operátor prezentoval jako ryze český menší podnik, pro který je charakteristický rodinný přístup k zákazníkům.

 

Pro Olomouc nabízel Netbox čtyři tarify připojení k internetu přes optický kabel. Nejpomalejší měl rychlost downloadu a uploadu (stahování a nahrávání dat) padesát megabitů za sekundu. U nejrychlejšího tarifu byla u stejných hledisek uvedena rychlost šest set megabitů za sekundu.

 

Kupující společnosti Smart Comp, Nej.cz, je největším a dlouhodobým partnerem naší společnosti – NejPřipojení.cz. O renomé tohoto operátora svědčí vysoká úroveň, na které spolupráce mezi námi a jím probíhá.

Parádní partner, který boří stereotypy

Bez zajímavosti rovněž není, že náš oblíbený partner Nej.cz několik let zpátky nakupoval i přímo v Olomouci, tedy v samotném srci našeho projektu. Tehdy cílil hodně vysokou – rovnou na lokální jedničku mezi poskytovateli, Riomedia. Také s ním jsme spolupracovali.

 

Koupě se opravdu uskutečnila. Přesněji šlo o akvizici. Web peníze.cz tuto aktivitu definuje takto: „Ovládnutí firmy nebo získání zákazníka. Investor získá kontrolní balík akcií nebo hlasovacích práv na jiné společnosti. Akvizicí se označuje také proces získávání zákazníka (návštěva prodejce, telefonní či písemné kontaktování potenciálního zákazníka).“

 

Při akvizici zpravidla větší společnost pohltí tu menší. Bohužel, v telekomunikačním prostředí s sebou akvizice obvykle nesou neblahý důsledek v podobě zhoršení kvality poskytovaných služeb. A nejen to, změnu k horšímu v návaznosti na akvizice lze sledovat mimo jiné i na úrovni zákaznické podpory. V případě Nej.cz však toto tvrzení neplatí. Naopak, kvalitu služeb dokáže tento náš partner udržet na úrovni před akvizicemi, nebo ji dokonce ještě zvyšuje.

 

Tento pozitivní trend u Nej.cz je nemalým příslibem do budoucna také v souvislosti s koupí značky Netbox. Proto věříme, že pro Brno a další města tím přichází velmi podstatný milník na poli telekomunikačních služeb. Nej.cz si totiž – na rozdíl od značné části ostatních poskytovatelů – drží politiku symetrických tarifů a nenutí zákazníky si za upload připlácet.

 

Samozřejmě si nemůžeme odpustit poznámku, že k dokonalé spolupráci nám chybí již jen API na propojení našich systémů s dostupnostmi. I přes fakt, že je Nej.cz čtvrtý největší poskytovatel, pro tyto věci bohužel stále využívají staré dobré excelové tabulky.

Kaprain posiluje již delší dobu

Smart Comp, potažmo Netbox, není jedinou významnou společností, kterou Pražákův holding v nedávné době koupil. Na začátku října letošního roku přešla pod hlavičku Nej.cz společnost itself, jež vlastnila značku Selfnet. Itself sídlil v Brně-Židenicích a internetové či televizní služby od něj odebíralo přes čtyřicet tisíc domácností z jižní Moravy.

 

„Akvizicí společnosti itself opět posilujeme na telekomunikačním trhu a potvrzujeme pozici třetího největšího poskytovatele vysokorychlostního internetu a televizního obsahu v zemi,“ řekl tehdy investiční ředitel Kaprainu Marcel Dostal.

 

Zákazníci bývalé společnosti itself změnu z hlediska poskytovaných služeb nepocítili. Smlouvy nadále zůstaly v platnosti, pouze se změnil ten, kdo je plní. Pokud se klienti k Nej.cz přesunout nechtěli, mohli smlouvu bez hrozby sankcí předčasně ukončit. Umožnila jim to ustanovení o elektronických komunikacích daná zákonem.

 

Vedle zákazníků převzal operátor Nej.cz také dodavatele, s nimiž předtím spolupracoval itself. O tom, že se Selfnet mění na Nej.cz, jsme v prvních říjnových dnech psali v tomto článku.

selfnet

Selfnet se mění na Nej.cz

V telekomunikačním prostředí skončila značka Selfnet. Společnost itself, která ji vlastnila, v pátek 1. října zanikla. Brněnský poskytovatel internetového připojení či kabelové televize se stal součástí společnosti Nej.cz

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 4.10.2021

Hlavní sídlo Nej.cz, který se řadí mezi největší poskytovatele telekomunikačních služeb v České republice. se nachází v Praze na Chodově. Pobočky společnosti jsou však rozesety v několika desítkách dalších měst v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Najít se dají například v Tanvaldu, Jaroměři, Olomouci, Kyjově nebo Třinci.

 

Kromě internetového připojení nabízí Nej.cz klientům rovněž připojení k televizi či zabezpečení prostřednictvím kamerového systému. V současné době je možné mezi zákazníky Nej.cz nalézt více než deset tisíc firem a přes sto sedmdesát tisíc domácností.

 

Pražák, jeden ze sta nejbohatších Čechů a někdejší krizový manažer Petra Kellnera, koupil Nej.cz před pěti lety – na podzim roku 2016. Podle ČTK tak do majetku svého holdingu získal tehdejšího druhého největšího poskytovatele kabelové televize v Česku. Operátor už předtím provedl akvizici Kabelové televize Přerov (2010) nebo Nej TV (2015). V současné době už jsou v něm začleněny také telekomunikační společnosti jako LTnet nebo Freebone. ¨

Jste aktuálně u konkurenčního poskytovatele a zajímá Vás s jakými tarify Nej.cz přijde?

Zanechte nám na sebe tel. číslo a jakmile spojení proběhne, ozveme se Vám s neveřejnou/speciální cenou pro nové zákazníky.

Nemáme rádi spam a budeme respektovat Vaše soukromí! 🙂

Odesláním kontaktního formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů podle Zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a na základě čl. 6 odst. 1 písm. b) nařízení GDPR za účelem poskytnutí služeb elektronických komunikací.

Autor: Petr Komárek, Redakce NejPřipojení.cz 9.12.2021