Jak se smrt Petra Kellnera podepíše na osudech CETINu?

Do České republiky přišla na konci března nečekaná zpráva. Při havárii vrtulníku na Aljašce tragicky zahynul miliardář Petr Kellner. Většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF (vlastníkovi většiny, přesněji 98,93 procent jejích akcií) a nejbohatšímu Čechovi bylo 56 let. Do majetku PPF patří známé společnosti, jako je O2 Czech Republic, Škoda Transportation, Home Credit či CME. Poslední jmenovaná je mediální skupinou, do níž spadá například i nejsledovanější česká televize Nova. Členem skupiny PPF je současně telekomunikační gigant CETIN. Co teď bude s ním a s dalšími částmi PPF?

„S hlubokým zármutkem oznamujeme, že při nehodě vrtulníku v Aljašských horách, v sobotu 27. 3. 2021, tragicky zahynul zakladatel a majoritní akcionář skupiny PPF pan Petr Kellner. Důvody nehody, při níž zahynulo celkem pět osob, jsou předmětem vyšetřování.“ Toto oznámení se v pondělí 29. března objevilo na webových stránkách PPF.

 

Web amerického deníku New York Times informoval, že spolu s Kellnerem zemřeli při nehodě nedaleko ledovce Knik, ke které došlo již v sobotu 27. března, další čtyři lidé. „Záchranné složky v sobotu večer přijaly oznámení, že se vrtulník nevrátil z exkurze. V blízkosti ledovce pak byly pozorovány trosky havarovaného vrtulníku,“ napsali reportéři New York Times Neil Vigdor a Livia Albeck-Ripka.

 

Tragédii, která se udála při výpravě na heliskiing (typ lyžování, při kterém se člověk na místo sjezdu nedopravuje pomocí vleku, ale helikoptérou), přežil jediný člověk. Je jím bývalý český profesionální snowboardista David Horváth. Do nemocnice v aljašském městě Anchorage se dostal v kritickém stavu, postupně se nicméně zotavuje. Sever iDnes.cz v pátek napsal, že je při vědomí a čeká se na jeho výslech federálními vyšetřovateli dopravních nehod.

Majetek za více než 290 miliard korun

Čisté jmění Petra Kellnera se podle serveru Forbes odhaduje na sedmnáct a půl miliardy dolarů, uvedl v závěru března New York Times. Podle české verze Forbesu patřil rodákovi z České Lípy (kde se narodil 20. května 1964) k 9. říjnu loňského roku majetek ve výši 293 miliard korun.

 

„Zatímco jeho pracovní život byl plně ve znamení neuvěřitelné pracovitosti a kreativnosti, jeho soukromý život patřil jeho rodině a dětem. Pohřeb proto proběhne v úzkém rodinném kruhu. Prosíme všechny, zejména média, aby v tuto těžkou chvíli respektovali soukromí rodiny pana Petra Kellnera,“ uvedla v tiskové zprávě PPF.

Vedení převzal stejně starý Bartoníček

Řízením veškerých aktivit skupiny byl podle jejího dalšího sdělení pověřen Ladislav Bartoníček, jeden ze dvou menšinových akcionářů a Kellnerův věkový vrstevník. Šestapadesátiletému Bartoníčkovi patří 0,535 procent akcií, akciový podíl v PPF vlastní od roku 2007. V letech 2014 – 2018 vedl jako generální ředitel biotechnologickou společnost SOTIO, jež rovněž spadá do PPF. Poté v investiční skupině převzal odpovědnost za sekci telekomunikací a médií.

 

„Jednotlivé společnosti skupiny PPF jsou řízeny profesionálními týmy manažerů. Skupina PPF jako celek má vypracovaný systém řízení jejích investičních projektů. Společnost konstatuje, že na jejím běžném každodenním fungování se odchodem jejího zakladatele nic nemění. PPF bude pod vedením Ladislava Bartoníčka pokračovat ve svých investičních projektech v souladu s plány a vizemi, které se svým týmem spolupracovníků vytvořil Petr Kellner,“ vzkázala PPF.

Kovanda z Trinity Bank: Kellner bude těžko nahraditelný

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy je Kellnerovo úmrtí pro PPF naprosto zásadní zprávou. „Určitě nejdůležitější v její historii, kterou začal psát sám Petr Kellner,“ prohlásil Kovanda v pořadu CNN Prima News Nový den. „Skupina se nyní bude přizpůsobovat této nové a zcela nečekané situaci. Je to pro ni velká zátěž do budoucího byznysu, byť v tuto chvíli asi nikdo neumí říci, jak přesně se věc bude odvíjet.“

 

Kellnera označil Kovanda nejen za zakladatele PPF, ale i za jejího lídra a vizionáře. „Takoví lidé jsou těžko nahraditelní. Mají určité své představy. Založením skupiny si získali autoritu, kterou už nikdo nemůže v plné míře převzít. Jde o významnou zprávu pro akcionáře, obchodní partnery i klienty všech firem skupiny PPF. Ať už v oblastech financí, telekomunikací nebo medicíny,“ řekl ekonom.

 

„Tuto událost je potřeba vnímat v rovině osobní – rodinné, a pak také v rovině byznysové. Obchodníci-investoři hledí především na čísla. Spíše se teď budou zajímat o to, jaké bude další směřování, další vize PPF. Blízcí obchodní partneři Petra Kellnera ho měli svým způsobem přečteného. Věděli, co od něj mohou očekávat a dávalo jim to určitou míru jistoty. Nyní je tu zase vyšší míra nejistoty stran toho, co bude dál. Obchodníci se s tím budou muset nějak sžít,“ komentoval Kovanda.

„Apple také nezhynul po odchodu Jobse“

„Je to sice kulhající přirovnání, ale firma Apple také nezhynula poté, co odešel její zakladatel Steve Jobs. Pokud bude PPF úspěšná z hlediska čísel a atraktivní z hlediska svých investičních záměrů, obchodní partneři k ní nadále budou přistupovat pragmaticky a nadále s ní budou dělat byznys. Skupina se bude nadále rozvíjet, jako v uplynulých třiceti letech,“ prohlásil na závěr rozhovoru s redaktorkou CNN Prima News Soňou Porupkovou.

 

Těžko sotva týden po Kellnerově smrti při havárii na Aljašce soudit, jestli se Kovandovy výroky vyplní i v případě společnosti CETIN. Z vyjádření PPF ovšem vyplývá, že investiční skupina není náhlým a předčasným odchodem své hlavy paralyzovaná.

 

CETIN je členem PPF od svého založení v roce 2015. Vznikl totiž odštěpením od O2 Czech Republic. PPF několik měsíců poté získala i podíly minoritních akcionářů CETINu.informací na webu skupiny PPF vyplývá, že aktiva telekomunikační společnosti činila za rok 2019 2 443 milionů eur. Výnosy se rovnaly 747 milionům eur, zisk pak 110 milionům.

 

Ve druhé polovině února letošního roku CETIN oznámil, že u ministerstva průmyslu a obchodu uspěl s projekty, které zajistí výstavbu optické sítě ve třinácti odlehlých oblastech Česka. „Jde o takzvaná bílá místa, tedy převážně řídce obydlené lokality, kde stabilní a dostatečně rychlé připojení k internetu chybí a kde žádný operátor neplánuje komerční výstavbu,“ upřesnil CETIN v tiskové zprávě.

Autor: Petr Komárek, Redakce NejPřipojení.cz 6.4.2021

64 programů nově za 139 Kč

Hudební, zpravodajské nebo třeba dokumentární kanály, které jsou v naší NejPřipojení TV, jsou nyní nově k mání za pouhých 139 Kč. V rámci této výhodné nabídky získají naši zákaznici 64 programů, které budou moci využívat na jednom zařízení.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 7.12.2020

Pozor na Vánoční dárky operátorů!

Vánoce jsou za dveřmi a operátoři se už nějakou dobu předhání v tom, který z nich připravil pro klienty lepší nabídku. Můžeme tedy poměrně jednoduše zjistit, kdo svým klientům skutečně nachystal nějaké výhody a kdo se snaží zákazníka pouze nalákat a udržet pomocí splátek.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 30.11.2020

Čtvrtý operátor nebude

Ze zveřejněných výsledků je jasné, že pásmo 700 MHz, které by nový celoplošný operátor potřeboval k vybudování sítě, si mezi sebou nakonec vydražila silná trojka T-Mobile, O2 a Vodafone.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.11.2020

Elon Musk rozjíždí satelitní internet​

Satelitní internet Starlink, jehož autorem je podnikatel a vynálezce Elon Musk, už má své první uživatele.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 2.11.2020

Konspirační teorie kolem 5G rozjíždí obchod se strachem

Poplašné zprávy o tom, že 5G sítě mohou být škodlivé lidskému zdraví, se s nástupem superrychlého internetu objevují na sociálních sítích a ve virtuálních médích v poměrně pravidelných intervalech. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 12.10.2020

solus

Jak získat internet, když jsem v SOLUSU?

Získat „status“ dlužníka či neplatiče není v dnešní době nijak složitá věc. Člověk se dostane do rejstříku SOLUS celkem snadno. V mnoha případech si tak znepříjemní život kvůli banální částce nebo opomenutí. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 1.6.2020

zoek2020

Novela zákona o elektronických komunikacích

Je potřeba zdůraznit, že se nejedná pouze o změny v oblasti mobilních volání, ale také v oblasti poskytování služeb internetu. 


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.3.2020

1.4.2020 zaniká značka UPC

1.4. zaniká značka UPC

Symbol kabelového internetu a televize, společnost UPC, začátkem dubna oficiálně končí na českém trhu. Už 1. srpna loňského roku odstartovalo slučování UPC a Vodafonu a za čtrnáct dní bude jejich fůze oficiálně dokončená.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.3.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020