Jaká byla spotřeba mobilních dat v roce 2020?

Jejich čerpání se v přepočtu na jednu SIM kartu vymykalo dlouhodobému průměru

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) na sklonku května zveřejnil výroční zprávu za rok 2020. Dokument čítající necelou stovku stran (přesně 94 – pozn. aut.), jehož znění schválili radní instituce na zasedání z 28. dubna, pojednává mimo jiné o spotřebě mobilních dat v České republice. Loni zažila výrazný meziroční nárůst. Majitel jedné SIM karty jich měsíčně zužitkoval v průměru přibližně o 77 procent více. Telekomunikační úřad to zdůvodnil přirozenými změnami v chování klientely, účinkem marketingové činnosti operátorů i opatřeními české vlády proti šíření nemoci covid-19, kterou způsobuje koronavirus pocházející z Číny.

Mobilní data se v Česku těší stále větší oblibě. Graf vypracovaný ČTÚ ukazuje, že od roku 2012 jejich využití pravidelně roste. Objem přenesených dat se za posledních osm let – v období mezi lety 2012–2020 – zvýšil bezmála sedmadvacetkrát. Zatímco v roce, kdy čeští hokejisté (myšleno seniorský národní tým – pozn. red.) získali zatím poslední medaili z mistrovství světa, to podle telekomunikačního úřadu bylo 14 344 terabitů, loni hodnota vystoupala na necelých 382 tisíc terabitů (381 760). Oproti předchozímu posuzovanému roku 2019 jde o zvýšení o více než 170 tisíc terabitů.

 

„Tempo růstu v posledních letech významně zrychluje. Za poslední období roku 2020 lze meziroční nárůst odhadnout zhruba na úrovni osmdesáti procent. Tento vývoj odráží skutečnost, že od roku 2017 došlo několikrát k navýšení datových balíčků v nabízených mobilních tarifech, a nakonec i k zavedení mobilních tarifů s neomezeným objemem čerpání dat v roce 2019,“ uvádí ČTÚ v nejnovější výroční zprávě.

graf objemu přenesených dat

Se spotřebou dat zahýbal koronavirus

„Zákazníci se na tyto nové podmínky tarifů adaptovali a využívají mobilní datové služby ve výrazně vyšší míře než v předchozích letech. Současně je zřejmé, že růst datové spotřeby i v mobilních sítích odrážel změny chování uživatelů mobilních služeb související se změnou vnějších podmínek z důvodů vládních opatření proti šíření onemocnění covid-19,“ poukazuje instituce sídlící v Sokolovské ulici v Praze mimo jiné na vliv pandemie koronaviru, kvůli níž kabinet premiéra Andreje Babiše zavádí od března loňského roku různé restrikce týkající se omezení volného pohybu, provozu obchodu a služeb či konání kulturních a sportovních akcí.

 

Na SIM kartách, kde dochází k využití mobilní datové služby, se průměrná měsíční spotřeba dat podle ČTÚ rovnala více jak třem gigabitům (graf uvádí 3 147 megabitů, tedy zaokrouhleně 3,1 gigabitů – pozn. red.). Také tento ukazatel vykazuje od roku 2012 stále vyšší čísla. Jestliže před necelými devíti lety se na jedné SIM kartě zužitkovalo za měsíc v průměru 257 megabitů, tedy sotva čtvrtina jednoho gigabitu, za loňský rok měli zákazníci zhruba dvanáctkrát vyšší nároky. Průměru jednoho tisíce megabitů neboli jednoho gigabitu spotřebovaných dat měsíčně přitom poprvé přesáhli teprve v roce 2018.

 

„Meziročně tak došlo zhruba k sedmasedmdesátiprocentnímu nárůstu průměrné měsíční spotřeby. Tento skokový nárůst byl ovlivněn nad rámec výše uvedených přirozených změn chování zákazníků a pozitivních efektů marketingových kampaní či akcí operátorů rovněž specifickou změnou vnějších podmínek souvisejících s vládními opatřeními proti šíření onemocnění covid-19. Tato opatření se projevila nárůstem provozu v mobilních sítích včetně mobilního datového provozu,“ konstatuje Český telekomunikační úřad.

Průměrná měsíční spotřeba dat na SIM kartu

Více lidí s Internetem v mobilu, méně předplacených karet

Přibylo rovněž zákazníků s aktivní SIM kartou a zároveň službou Internet v mobilu, která je používána pro mobilní telefony a smartphony (chytré telefony). Podle statistik ČTÚ bylo v roce 2020 takových karet kolem devíti a tři čtvrtě milionu. Naopak o druhý ze základních typů služby přístupu k mobilnímu internetu – Mobilní internet, určený pro přenosná zařízení jako notebook a tablet nebo pro samostatné datové SIM karty – zájem ze strany obyvatel České republiky opadá.

 

„Pokles počtu SIM karet s touto službou v loňském roce pokračoval, a to k hodnotě zhruba 400 tisíc. Odráží to jednak migraci zákazníků ke službě Internet v mobilu, migraci ke službám takzvaného fixního LTE, i obecně vyšší míru využívání přístupu k internetu prostřednictvím pevných sítí (kdy jsou například koncová zařízení v domácnosti či kancelářích připojována prostřednictvím domácí/firemní WiFi sítě),“ analyzuje telekomunikační úřad.

Aktivní SIM karty
Aktivní SIM karty

Vedle zájmu o Mobilní internet oproti předloňskému roku poklesla i čísla v další oblasti, kterou je celkový počet aktivních SIM karet. Těch předplacených (pre-paid), kdy klient nejprve zaplatí operátorovi určitou sumu peněz a až poté využívá jeho služby, je aktuálně méně než čtyři miliony. Post-paid karet, kdy zákazník využívá služby operátora a teprve poté mu za ně platí určitou částku, nicméně přibylo. ČTÚ jich v současnosti eviduje něco mezi deseti a dvanácti miliony. Souhrnné množství SIM karet se zatím nedostalo pod úroveň čtrnácti milionů kusů.

 

„O něco menší množství karet ve srovnání s předchozími roky bylo dáno pokračujícím poklesem celkového počtu pre-paid SIM karet, který nebyl dostatečně kompenzován nárůstem SIM karet typu post-paid,“ vysvětluje ve výroční zprávě úřad, v jehož čele stojí jako předsedkyně rady Hana Továrková.

 

Prvenství mezi operátory v počtu aktivních SIM karet na maloobchodním trhu zůstává od roku 2012 neměnné.  Drží ho T-Mobile, který má před zbývajícími dvěma operátory takzvané velké trojky – O2 a Vodafone – výrazný náskok. Oproti roku 2019 si míně polepšil a pokračuje v přibližování se k čtyřicetiprocentnímu podílu na trhu.

Tržní podíly podle celkového počtu aktivních SIM karet
Tržní podíly podle celkového počtu aktivních SIM karet

Výdaje převýšily příjmy

Kromě mobilních dat se Český telekomunikační úřad ve výroční zprávě za předchozí kalendářní rok zabývá rovněž dalšími tématy. Jedním z nich jsou příjmy instituce, které činily celkově 862 801 korun. Nejvíce peněz, více než 821 milionů korun, získala z poplatků za kmitočty a čísla. Za správní poplatky pak vybrala necelých 37 milionů, přes čtyři miliony zase utržila na pokutách.

 

Z výdajů ve výši 967 222 korun úřad nejpodstatnější částku utratil za svůj chod. Za rok 2020 se přehoupla přes půl milionu. Třem stovkám tisíců se rovnaly čisté vyplacené náklady základních poštovních služeb, výplata úhrady čistých nákladů z poskytování univerzální služby a ze ztráty z poskytování zvláštních cen ČTÚ vyšla na necelých sto tisíc korun.

SIM karty s přístupem k internetu
SIM karty s přístupem k mobilnímu připojení k internetu

Autor: Petr Komárek, Redakce NejPřipojení.cz 7.6.2021

64 programů nově za 139 Kč

Hudební, zpravodajské nebo třeba dokumentární kanály, které jsou v naší NejPřipojení TV, jsou nyní nově k mání za pouhých 139 Kč. V rámci této výhodné nabídky získají naši zákaznici 64 programů, které budou moci využívat na jednom zařízení.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 7.12.2020

Pozor na Vánoční dárky operátorů!

Vánoce jsou za dveřmi a operátoři se už nějakou dobu předhání v tom, který z nich připravil pro klienty lepší nabídku. Můžeme tedy poměrně jednoduše zjistit, kdo svým klientům skutečně nachystal nějaké výhody a kdo se snaží zákazníka pouze nalákat a udržet pomocí splátek.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 30.11.2020

Čtvrtý operátor nebude

Ze zveřejněných výsledků je jasné, že pásmo 700 MHz, které by nový celoplošný operátor potřeboval k vybudování sítě, si mezi sebou nakonec vydražila silná trojka T-Mobile, O2 a Vodafone.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.11.2020

Elon Musk rozjíždí satelitní internet​

Satelitní internet Starlink, jehož autorem je podnikatel a vynálezce Elon Musk, už má své první uživatele.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 2.11.2020

Konspirační teorie kolem 5G rozjíždí obchod se strachem

Poplašné zprávy o tom, že 5G sítě mohou být škodlivé lidskému zdraví, se s nástupem superrychlého internetu objevují na sociálních sítích a ve virtuálních médích v poměrně pravidelných intervalech. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 12.10.2020

solus

Jak získat internet, když jsem v SOLUSU?

Získat „status“ dlužníka či neplatiče není v dnešní době nijak složitá věc. Člověk se dostane do rejstříku SOLUS celkem snadno. V mnoha případech si tak znepříjemní život kvůli banální částce nebo opomenutí. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 1.6.2020

zoek2020

Novela zákona o elektronických komunikacích

Je potřeba zdůraznit, že se nejedná pouze o změny v oblasti mobilních volání, ale také v oblasti poskytování služeb internetu. 


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.3.2020

1.4.2020 zaniká značka UPC

1.4. zaniká značka UPC

Symbol kabelového internetu a televize, společnost UPC, začátkem dubna oficiálně končí na českém trhu. Už 1. srpna loňského roku odstartovalo slučování UPC a Vodafonu a za čtrnáct dní bude jejich fůze oficiálně dokončená.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.3.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020