Proč nebude ČTÚ regulovat velkoobchodní ceny mobilních dat?

Špatnou zprávu pro virtuální operátory přineslo rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Po jednání své Rady upustil od původního záměru regulovat velkoobchodní ceny mobilních dat. Ten předtím odmítly Evropská komise a tuzemský antimonopolní úřad. Velcí síťoví operátoři Vodafone, O2 a T-Mobile podle nich trh s daty neomezují. Jednatel virtuálního operátora Český bezdrát Ing. Petr Benýšek si to ale nemyslí.

„Síťoví operátoři prodávají jednu službu za rozdílné ceny. Podle toho, komu ji prodávají. Virtuální operátor takovou možnost nemá, službu může prodávat jenom za jednu cenu,“ uvádí Benýšek. Nabídky velkých operátorů pro koncové zákazníky označuje za stále levnější. Menší virtuální operátoři jim nemohou konkurovat.

 

„Lidé, kteří o velkoobchodních cenách rozhodují, sami volají levně. Operátoři si je kupují. Se situací jsou spokojení a nechtějí ji řešit,“ komentuje Benýšek, proč se podle něj situace na trhu nemění.

 

V rozhovoru pro náš web mluví i o moci a vlivu velkých telekomunikačních hráčů.

Co říkáte na rozhodnutí ČTÚ neregulovat velkoobchodní ceny mobilních dat?

Proti této aktivitě, hlavně paní předsedkyně Továrkové, hlasovali z Rady tři proti dvěma. Tím ji přehlasovali. Především byl proti ÚOHS – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Řekl, že nevidí důvod, proč by se mělo něco regulovat. Všechno podle něj funguje, všechno je v pořádku. Spolu s Evropskou komisí jsou to hráči, kteří zavinili, že všechno zůstává při starém.

Co to pro vás jako operátora mimo takzvanou velkou trojku (Vodafone, T-Mobile, O2 – pozn. red.) znamená?

Na velkoobchodním mobilním trhu neexistuje žádná konkurence. Pokud jste virtuál (virtuální operátor – pozn. red.), nemůžete si dnes reálně vybrat, jestli chcete odebírat služby od Vodafonu, T-Mobilu nebo O2. Jste vázaný u jednoho z těchto síťových operátorů a musíte u něj být. Za podmínek, které vám řekne. Zákazníkům nemůžete nabídnout takovou rychlost ani objem dat, jako nabízí síťoví operátoři. To stejné platí samozřejmě i pro cenu. A to se nebavím o VIP ceně, ale o standardní ceně, která je dohledatelná na webu. Rozdíl mezi cenami od virtuálních operátorů a cenami od síťových operátorů se dál zvyšuje. Oni jsou čím dál levnější, zatímco my virtuálové jsme pro zákazníka čím dál dražší.

Proč jste vázaní na konkrétní velké operátory?

Své klienty, kteří využívají SIM kartu buď od Vodafonu, T-Mobilu, nebo O2, nejste schopný za reálnou dobu a reálné peníze přemigrovat k jinému síťovému operátorovi. Jiný operátor s vámi ani neuzavře smlouvu. Nemusí.

 

Dám příklad. Jste virtuál, chcete nabízet určité služby a máte smlouvu s T-Mobilem. Kdyby trh fungoval, mohl byste se v případě zájmu domluvit s konkurenčním operátorem – O2 nebo Vodafonem. Jenže trh nefunguje. Jiný operátor vám řekne, že máte smlouvu s T-Mobilem, tak ať neotravujete. Hotovo.

Čím si vysvětlujete stanovisko Evropské komise, že trh s mobilními daty v Česku není omezen?

Evropská komise před půl rokem vydala zprávu, že máme nejdražší datové tarify v celé Evropské unii. Ale i když je máme nejdražší, náš trh podle komise funguje. Není tajemstvím, že na úrovni Evropské komise působí lidé, kteří jsou bývalí nebo budoucí vysoce postavení manažeři operátorů z velké trojky. Jsou to velké nadnárodní firmy, které nepodnikají jenom u nás, ale v celé Evropě. Na lidi v Evropské komisi mají vliv, nenechají se obírat o miliardové zisky. A netýká se to jenom České republiky. Regulace, která se chystala u nás, ještě neproběhla v žádném státě Evropské unie. Zatím se nikde nepodařila. Nikde.

 

Naši tři velcí operátoři mají oficiální asociaci. O čem myslíte, že se v ní radí? O cenách. Normálně se tomu nejspíš říká kartel, ale tohle kartel není, nikdo ho nedokáže. Takže mají asociaci s ředitelem v čele. Když si náhodou ČTÚ moc vyskakuje, píše články a tak dál. Velká trojka má obrovskou moc. Za naši firmu jsem proti ní bojoval poslední tři roky. Je to síla, kterou nejste schopní udolat. I když ČTÚ nakonec rozhodl v náš prospěch (ve sporu Českého bezdrátu s T-Mobilem o velkoobchodní ceny mobilních dat – pozn. red.), T-Mobile se obrátil na soud, kde zažaloval ČTÚ i nás. V žalobě dokonce píše, že mu nikdo nemůže nařizovat, za jaké ceny má co prodávat.

Jak na dění na trhu reaguje antimonopolní úřad?

Největší problém je, že lidé, kteří o velkoobchodních cenách dat rozhodují, sami volají levně. Úředníci antimonopolního úřadu asi neplatí tři koruny za minutu volání nebo nesmysly za data. Jsou to lidé, kteří nezaplatí vůbec nic, případně zaplatí naprosté minimum. Mají firemní data z firemních tarifů. Operátoři si je kupují, ale to se ví už dlouho. Sytý hladovému neuvěří. Je to podobné, jako třeba u cen meníček. V parlamentní kantýně se najíte za pár desítek korun, zatímco normální lidé musejí za oběd v hospodě zaplatit sto padesát až dvě stě korun. Nikdo to neřeší, protože kompetentní osoby se najedí levně.

 

Síťoví operátoři prodávají jednu službu za rozdílné ceny. Podle toho, komu ji prodávají. Někomu levněji, někomu dráž. Virtuální operátor takovou možnost nemá. Službu může prodávat jenom za jednu cenu. Z klientů na nás možná zůstanou nějaké babičky nebo dědečkové, ale situace je neřešitelná. Přesněji, nikdo ji nechce řešit. Všichni jsou spokojení a nikomu to nevadí.

Co by současnou situaci mohlo změnit?

Pomohl by například zákon, podle kterého by síťoví operátoři měli povinnost dokazovat, že v souvislosti s trhem nejednají ve shodě. Teď je to přesně naopak. Museli byste jim dokázat, že vytvořili kartel a porušují pravidla hospodářské soutěže. Možností, jak situaci řešit, je spousta, ale bohužel chybí vůle je prosadit. Předsedkyně ČTÚ vůli měla, ale byla více méně sama. Teď jí podráží nohy a v diskusích ji sprostě napadají.

Jaké kroky nyní podle vás může ČTÚ podniknout?

Možnosti jsou. Například licence na provoz sítí LTE nemají velcí operátoři napořád. Za určitou dobu jim je ČTÚ musí obnovit. Podle nového zákona o elektronických komunikacích to může podmínit například nějakou velkoobchodní nabídkou. Prostor je, ale muselo by se chtít. Nechce se, protože všichni, co o tom rozhodují, volají levně. Virtuálové už to vzdali. My jsme byli poslední, kteří se ještě nějak hádali. Je to začarovaný kruh, s kterým se za současné situace nedá nic dělat.

Autor: Petr Komárek, Redakce NejPřipojení.cz 27.4.2022

ERI

Vyjádření T-Mobilu ke sporu s ERI

Mluvčí operátora žádost o rozhovor odmítla, zdůvodnila to rozkladem a zaslala pouze oficiální vyjádření, které se můžete přečíst v tomto článku.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 10.5.2021

ERI

Virtuální operátor Český bezdrát dostal za pravdu ve sporu s T-Mobilem, případ však není u konce

Podle verdiktu předsedkyně Rady ČTÚ Hany Továrkové musí T-Mobile Českému bezdrátu snížit velkoobchodní cenu mobilních dat. Mělo by se tak stát o 41 procent.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.5.2021

coldcall

Marketingové hovory a jejich nová pravidla

S prvním dnem letošního roku vstoupila v platnost novela zákona o elektronických komunikacích. Upravuje problematiku takzvaných marketingových hovorů.Autor: Redakce NejPřipojení.cz 18.1.2022

Co přinese novela ZEK 1.1.2022?

Od začátku roku 2022 začne v České republice platit novela zákona o elektronických komunikacích, kterou v září schválili poslanci, a podepsal prezident. Mimo jiné obsahuje ošetření služby připojení k internetu či zásadní změnu u takzvaných nevyžádaných marketingových hovorů.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 24.11.2021

ctu

Poskytovatelé nejsou spokojení s prací ČTÚ

Kritika zaznívá na adresu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) ze strany uživatelů webu telekomunikace.cz. Jedná se přitom o poskytovatele internetového připojení, kteří si stěžují na to, že telekomunikační úřad „čaruje“ v souvislosti se srovnávačem tarifů.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.9.2021

ctu

ČTÚ referuje o sporu o data i nevyžádaných hovorech

Instituce v něm informuje o rozhodnutí vlastní Rady, která posuzovala spor mezi T-Mobilem a společností Český bezdrát. ČTÚ ve zprávě řeší také nevyžádané marketingové hovory.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.8.2021

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020