Bonding zvýšil rychlost připojení na 250 Mb/s

CETIN opět zmodernizoval svou síť, více domácností má teď rychlejší internet

Technologii zvanou bonding zapojuje do zrychlování českého telekomunikačního prostředí společnost CETIN, která patří do skupiny PPF. Téměř dva miliony zákazníků na přípojkách v jednotlivých domácnostech (či chcete-li bytových jednotkách) tak od začátku srpna využívají větší komfort z hlediska připojení k internetu. Část z nich může nyní místo rychlosti rovnající se stovce megabitů za sekundu surfovat až více jak dvakrát svižněji. Rychlost jejich připojení může dosáhnout dvě stě padesáti megabitů za sekundu. Tento trend se v největší tuzemské telekomunikační síti stal dominantním. CETIN to uvedl v tiskové zprávě, kterou zveřejnil na svých oficiálních stránkách.

Díky bondingu je možné dosavadní rychlost internetového připojení zdvojnásobit. Umožňují to dva páry metalické sítě – komunikačního prostředku, který se zpravidla skládá z metalických vodičů vyrobených z mědi, bronzu, hliníku nebo oceli.

Nad povrchem i v podzemí

„Metalické vedení je jedním z přenosových médií vodičového typu. Patří sem kroucená dvoulinka neboli twist i koaxiální kabel (coax),“ píše se v prezentaci s názvem „Metalické přenosové cesty“, kterou na webu slideplayer.cz publikovala Klára Pešková.

 

„Metalické vedení se také dělí podle uspořádání vodičů. Pokud jde o duo paralelních nebo spirálovitě stočených vodičů, mluvíme o symetrickém vedení. Jeho opakem je koaxiální vedení s dvojicí souosých vodičů,“ stojí na webu docplayer.cz ve výukovém materiálu, jehož autorem je Robert Bešťák z Katedry telekomunikační techniky ČVUT v Praze.

 

Metalická vedení se mohou nacházet nad úrovní i pod úrovní země. V prvním případě však musejí čelit rozmarům počasí a dalším klimatickým vlivům. „Jsou také značně ovlivněna cizími elektromagnetickými poli, jako jsou silnoproudá vedení, rozhlasové vysílače či elektrospotřebiče,“ zmiňuje Bešťák.

 

Pokud jsou vodiče uloženy v podzemí – často v hloubce do jednoho metru – nemusejí se „obávat“ ani klimatických výkyvů ani různých druhů mechanického poškození. Jejich konstrukce jim zároveň poskytuje částečnou ochranu proti působení rušivých elektromagnetických polí, doplňuje Bešťák.

Důležitou roli hrálo už na jaře

Nejen o metalickém vedení, ale i o optickém vláknu jsme referovali ve druhé polovině května letošního roku v tomto článku.

cetin

Milion domácností v pevné síti CETINu

Společnost CETIN, která patří do skupiny PPF založené tragicky zesnulým miliardářem Petrem Kellnerem, se v polovině uplynulého týdne pochlubila novinkou. V tiskové zprávě uvedla, že do vlastní pevné sítě připojila prostřednictvím vysokorychlostní přípojky k internetu miliontou domácnost.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 24.5.2021

Ten se rovněž týkal společnosti CETIN. V posledním ryze jarním měsíci totiž přes tiskovou zprávu oznámila, že ve vlastní pevné síti zařídila vysokorychlostní přípojku pro milion domácností.

 

O přípojkách zprostředkovávajících internetové připojení tehdy uvedla, že zákazníkům poskytují rychlost padesát nebo sto megabitů za sekundu. „K dispozici jsou také přípojky o rychlosti dvě stě padesát megabitů za sekundu, i ryze optické (FTTH) přípojky s rychlostí jeden gigabit za sekundu. Všechny tyto linky poskytují zákazníkům spolehlivé, bezpečné a stabilní připojení nezávislé na objemu přenášených dat, na provozu v síti nebo na vnějších klimatických podmínkách,“ komentoval CETIN.

Rychlejších přípojek přibylo

Technologii bondingu lze podle informací společnosti od začátku srpna (od pondělí 2. 8.) využívat také pro rychlost se stahováním 250 megabitů za sekundu (Mb/s). „Znamená to, že přibude 1 140 tisíc přípojek, které budou mít nově rychlost až 250 Mb/s – ke stávajícím 788 tisícům. Zrychlení funguje zároveň oběma směry, tedy nejen na cestě k zákazníkům (download), ale i od nich (upload). Tato varianta tak doplní stávající velmi úspěšnou nabídku, v rámci které dosáhnete s bondingem zrychlení z 20 Mb/s až na 50 Mb/s nebo z 50 Mb/s až na 100 Mb/s – nyní tedy z až 100 Mb/s na až 250 Mb/s,“ objasňuje provozovatel největší sítě elektronických komunikací v České republice.

 

Z tabulky, kterou CETIN k tiskové zprávě z úterý 3. srpna přiložil, vyplývá, že na rychlost 250 Mb/s dosáhnou v síti společnosti bezmála dva miliony domácností. Přesně jich je milion a 928 tisíc. Jedná se o necelou polovinu – čtyřicet šest procent – všech domácností, které se v síti CETINu nacházejí. Pro 807 tisíc bytových jednotek je pak dostupná rychlost 100 Mb/s, pro 763 tisíc 50 Mb/s a 636 tisíc domácností dosáhne na rychlost do dvaceti megabitů za sekundu. Nejmenší počet bytových jednotek však v současné době dosáhne na rychlost jednoho gigabitu za sekundu. Podle statistik telekomunikační společnosti patřící do skupiny PPF je jich devadesát tisíc – dvě procenta ze všech.

Další meta? Milion domácností s jedním giga

CETIN sdělil, že tento počin zapadá do jeho dlouhodobé strategie zrychlování Česka. „Největší energii a investice v současné době vkládáme do ambiciózního projektu: připojit milion domácností v České republice pomocí optických sítí (FTTH) rychlostí 1 Gb/s,“ prozradila společnost, jež vznikla v první červnový den roku 2015 odštěpením do společnost O2 Czech Republic a jež sídlí v Českomoravské ulici v Praze – Vysočanech.

 

„Optika je pro nás prioritou, ovšem i nadále zlepšujeme parametry nedávno modernizované metalické sítě. V tom nám pomáhá také vlastní zařízení pro zakončení sítě: takzvaný terminátor, který umožňuje nejen fungování bondovaných linek, ale má mnoho dalších výhod – ideální technické parametry, vzdálená správa zařízení, diagnostika a další,“ informuje CETIN.

K milionům klientů přes milionové sumy

Ten si při svém založení stanovil, že „se zaměří na plánování, výstavbu a provozování mobilních sítí, metalických i optických pevných sítí, včetně celoplošné vysokokapacitní sítě datových komunikací pro všechny operátory na trhu“. Do vlastní telekomunikační sítě pravidelně vkládá investice v řádu milionů korun. Například v letos květnu ho modernizace přípojek v pevné síti stála osm milionů korun.

 

„Projekt dobrovolného rozdělení O2 na operátora a na infrastrukturní společnost vytvořil podmínky, které umožnily technologicky orientovanému CETINu masivně investovat do rozvoje infrastruktury. A čísla dokládají, že šlo o správné strategické rozhodnutí. Bezprostředně po akvizici operátora skupinou PPF poskytovala naše pevná síť průměrnou dostupnou rychlost připojení jen dvacet dva megabitů za sekundu. Dnes je to průměrně sto patnáct megabitů za sekundu, tedy víc než pětkrát tolik,“ řekl na jaře generální ředitel společnosti Martin Škop.

 

„Jsme připravení naši infrastrukturu dál rozvíjet, poskytovat uživatelům špičkové služby pro práci, školu i zábavu, a přispívat tak k rozvoji digitální ekonomiky v České republice,“ dodal.

Autor: Petr Komárek, Redakce NejPřipojení.cz 9.8.2021

CETIN

CETIN zkvalitňuje svou síť

V České republice vlastní největší telekomunikační síť, kterou pokrývá 99,6% populace. Společnost Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) za skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera ji postupně modernizuje. Za rok 2020 v ní zbudovala na třicet tisíc nových optických přípojek. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 8.2.2021

Čtvrtý operátor nebude

Ze zveřejněných výsledků je jasné, že pásmo 700 MHz, které by nový celoplošný operátor potřeboval k vybudování sítě, si mezi sebou nakonec vydražila silná trojka T-Mobile, O2 a Vodafone.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.11.2020

solus

Jak získat internet, když jsem v SOLUSU?

Získat „status“ dlužníka či neplatiče není v dnešní době nijak složitá věc. Člověk se dostane do rejstříku SOLUS celkem snadno. V mnoha případech si tak znepříjemní život kvůli banální částce nebo opomenutí. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 1.6.2020

cetin

Milion domácností v pevné síti CETINu

Společnost CETIN, která patří do skupiny PPF založené tragicky zesnulým miliardářem Petrem Kellnerem, se v polovině uplynulého týdne pochlubila novinkou. V tiskové zprávě uvedla, že do vlastní pevné sítě připojila prostřednictvím vysokorychlostní přípojky k internetu miliontou domácnost.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 24.5.2021

zoek2020

Novela zákona o elektronických komunikacích

Je potřeba zdůraznit, že se nejedná pouze o změny v oblasti mobilních volání, ale také v oblasti poskytování služeb internetu. 


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.3.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019