Kdy se objeví a co přinese čtvrtý operátor?

Větší konkurence, nižší ceny pro spotřebitele. Přesně tohle si slibujeme od čtvrtého silného operátora, který by mohl rozčísnout český trh s mobilními službami. Stávající velcí hráči T-Mobile, O2 a Vodafone by kvůli novému mobilnímu operátorovi přišli o svůj „monopol“ a museli by reagovat na ceny a služby toužebně očekávaného nováčka. Na to, aby mohl způsobit potenciální cenovou revoluci, potřebuje ale budoucí operátor frekvence, které musí získat v plánové aukci 5G kmitočtů.

Kdy k ní dojde a pro jaké poskytovatele bude vlastně atraktivní, se v posledních dnech řeší stále dokola. Zatím poslední termín, se kterým počítá Český telekomunikační úřad, byl stanoven na konec června. Vzhledem k tomu, že nová šéfka ČTU Hana Továrková v podmínkách dražby oproti původním představám dost slevila, může být 5G aukce lákavá i pro zájemce z řad současných menších českých telekomunikačních operátorů.

 

Český telekomunikační úřad ve své tiskové zprávě k novým rámcovým podmínkám chystané aukce uvedl, že v pásmu 700 MHz zůstávají k vydražení kmitočty o celkovém rozsahu 2 × 30 MHz s tím, že jednotlivý operátor může získat maximálně 2 × 10 MHz. ČTÚ je však připraven případně zvýšit tento limit až na dvojnásobek.

 

Ve věci národního roamingu bude nováčkovi stačit, aby prostřednictvím vlastní sítě pokryl jen deset procent obyvatelstva a do čtyř let od aukce postavil síť pro minimálně pětinu obyvatelstva. „Úřad více podpořil závazek národního roamingu ve prospěch nových operátorů nejen v pásmu 700 MHz, ale nově i v celém pásmu 3400-3800 MHz. Pro využití národního roamingu však budou stanoveny podmínky dosažení minimálního pokrytí. Žadatel bude moci o národní roaming žádat poté, co pokryje alespoň 10 % obyvatelstva sítěmi 5G, a pokrytí vlastní sítí bude muset dále zvyšovat,“ vysvětluje ČTU.

 

Původně však měl nový mobilní operátor zvládnout pětinové pokrytí a do jedenácti let vystavět celoplošnou síť. Tyto podmínky ale považovalo ministerstvo průmyslu a obchodu pro potenciální zájemce málo atraktivní a smetlo je ze stolu. Nové a liberálnější nastavení aukce však mezi odborníky budí určité obavy.  Kvůli vstřícnějším požadavkům by mohlo vzít za své původní očekávání, tedy že na český trh vstoupí silný čtvrtý operátor, který bude schopný reálně konkurovat třem současným favoritům. Volnější podmínky můžou způsobit to, že se objeví jeden nebo dva menší poskytovatelé, kteří vybudují městskou síť, ale v konečném důsledku z aukce čtvrtý silný operátor nevzejde. Jestli by i tak došlo ke snížení cen volání a mobilních dat, je otázkou.

 

Možnost, že by ceny českých operátorů zkrotil hráč ze zahraničí, odborníci neočekávají. Hlavním důvodem je podle nich to, že investice do budování nové vlastní sítě, která by dokrývala i venkov, by přišly až na několik miliard korun.

 

Výčet zájemců o chystanou 5G aukci ještě není úplně jasný. V minulosti se k účasti vyjádřili mobilní operátoři O2, T-Mobile, Vodafone a zájem o aukci za původních podmínek měly i firmy Poda nebo Nordic Telecom. Jestli do toho půjdou i při nových podmínkách se zatím s jistotou neví. Veřejnou konzultaci k novým rámcovým podmínkám chystané aukce kmitočtů v pásmech 700 MHz a 3,5 GHz spustí Český telekomunikační úřad 16. března.  Připomínky budou moci operátoři uplatnit během jednoho měsíce.

Jak bude fungovat národní roaming?

Jak jsme zmínili výše, budoucí čtvrtý operátor bude prvních pár let využívat tzv. národní roaming.  Žadatel může o národní roaming požádat, až pokryje alespoň deset procent obyvatelstva sítěmi 5G. To v podstatě znamená, že nováček zvládne svými službami pokrýt města, ale aby své konkurenční nabídky mohl rozšířit i na okolní vesnice, musí se spolehnou na síť svých kolegů a v podstatě konkurentů. Podmínka tohoto národního roamingu je už zahrnutá přímo v pravidlech 5G aukce. Současní operátoři, kteří se do dražby přihlásí, budou muset poskytnout novému mobilnímu operátorovi přístup do svých sítí. Využívat národní roaming však nemusí být pro nováčka úplně snadné. Silní hráči mohou chránit svoje investice i tím, že budou požadavek na přístup do svých sítí zpochybňovat a vstup nového konkurenta na trh tak fakticky oddalovat. Současná šéfka Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková však tvrdí, že z těchto obstrukcí strach nemá, protože s operátory, kteří nebudou dodržovat pravidla aukce, může zahájit trestní řízení a finančně je penalizovat.

5G slibuje revoluci

Pokud si ještě vybavujete nástup bezdrátových technologií, vězte, že u 5G půjde o mnohem dramatičtější proměnu. 5G síť nemá ambice sloužit jen pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Díky němu se otevřou dveře nejrůznějším chytrým přístrojům, které se v posledních několika letech pozvolna zabydlují v našich domácnostech.  Mobilní internet nové generace si najde své místo i v mnoha průmyslových odvětvích. Zcela běžný bude třeba v dopravě nebo sportu. V odvětví autonomních automobilů je rychlé a stabilní připojení k internetu na cestách naprosto nezbytné. K novým sítím se budou připojovat i nejrůznější domácí spotřebiče jako chytré pračky, ledničky, žárovky i zubní kartáčky. Nepostradatelný může být i v odvětvích týkajících se lidského zdraví. Nabídne řadu možností, jak pomocí technologií sledovat zdraví a kondici spotřebitele a poté zaslat data přímo lékaři. Pátá generace mobilních sítí se možná může zdát jako standart, ale jeho přínos je rozsáhlý. Díky 5G zpřístupní vysokorychlostní internet až pro miliardu lidí.

Aukce podporuje Průmysl 4.0.

Český telekomunikační úřad vyhradil v aukci také blok 40 MHz spektra v pásmu 3400-3600 MHz, který je určen na podporu Průmyslu 4.0. Podmínky vyčleněného bloku ČTÚ stanoví nezávisle na podmínkách aukce. ČTÚ je bude přidělovat formou individuálních oprávnění pro průmyslové aplikace, například pro řízení výroby v rámci průmyslových areálů. Inspirací pro toto řešení je podobný přístup v sousedním Německu,“ dodává ČTU ve svém vyjádření k 5G aukci.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 9.3.2020

Ověřte si nejlepší možnosti internetu na Vaší adrese!

Nebo nám zavolejte na číslo 588 880 508

Nemáme rádi spam a budeme respektovat Vaše soukromí! 🙂

Odesláním kontaktního formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů podle Zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a na základě čl. 6 odst. 1 písm. b) nařízení GDPR za účelem poskytnutí služeb elektronických komunikací.

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.



Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?



Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

5G

Internet 5G

Pravda nebo klamání spotřebitele internetového připojení?



Autor: Šimon Čecháček C-NET.solutions 16.6.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.s



Autor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019

Pobočka v Olomouci

Dolní náměstí 55/33
Po-Čt 9:00-19:00
Pátek 9:00-12:00
+420 588 880 508
[email protected]

Odpovědná osoba

Lukáš Pecina
+420 722 964 094
[email protected]

Správa sítě

Jan Vorel
+420 739 727 181
[email protected]

© 2016-2020 NejPřipojení.cz s.r.o.

Se sídlem Slavíčkova 827/1a, 638 00 Brno

Zapsána v obchodním rejstříku u Krajského soudu v Brně, spisová značka C 98727 dne 7. března 2017

IČ:05884659

DIČ: CZ05884659