Kdy končí DVB-T v Olomouci?

Zprávami o tom, že vám najednou v televizi přestanou fungovat vaše oblíbené pořady, seriály a filmy, nás zpravodajství a internet poctivě informují celý uplynulý rok. Jak tomu skutečně bude s ukončením DVB-T, kdy k tomu v Olomouci reálně dojde a co je třeba udělat, aby vám jednotlivé televizní programy hrály dál? To všechno vám poradíme v našem článku.

Aktualizace: V Olomouci začne vypínání DVB-T 29.7.2020 a úplné vypnutí bude do 29.10.2020

Získejte 67 kanálů za 149 Kč/měs. 

Vypínání celoplošných sítí, které využívají původní standart DVB-T, odstartuje na Olomoucku 29.7.2020. Od tohoto data se bude vysílání šířit na vlnách DVB-T2 (na frekvencích 470 až 694 Mhz).

Kdy vám však televize oznámí hlášku „není signál“, závisí na tom, z jakého vysílače televizní signál přijímáte. Jestli je vaše anténa nastavená na televizní vysílač Brno – Kojál, týká se vás právě termín 31. března 2020. Pokud přijímáte své oblíbené stanice z vysílače Jeseník – Praděd, máte ještě měsíc k dobru. Praděd vám oblíbené kanály odstřihne až 30. dubna 2020. Dokrývač Olomouc-Slavonín pojede do května.

Každopádně stále máte spoustu času na to, abyste se na změnu připravili, případně nakoupili vše, co vám umožní přijímat televizní vysílání bez narušení diváckého komfortu.

Jaké jsou vaše možnosti?

Způsobů, jak si zachovat pohodlné domácí televizní vysílání, je několik.  Jednou z finančně nejnáročnějších variant je nákup nové televize, která standard DVB-T2 s kódováním HEVC podporuje. Jsou zde však i levnější možnosti. Další z nich je například set-top box, internetová televize nebo satelitní sledování.

Nová TV

Koupi nové televize nemusíte uspěchat. Pokud máte doma přístroj vyrobený v roce 2018 a později, je celkem reálné, že je schopný přijímat budoucí DVB-T2/HEVC vysílání. Jestli je váš televizor už starší ročník, je nákup nového modelu jednou z variant. Při výběru byste měli kromě ceny a rozměrů úhlopříčky řešit i to, zda je přístroj vybavený kabelovým nebo satelitním přijímačem (DVB-C, DVB-S2). Bude to pro vás znamenat pár výhod. Chytrá televize může díky připojením k internetu spolupracovat s množstvím on-line služeb a není třeba k ní připojovat cokoli dalšího.

Set-top box

Nákup nového set-top boxu vás sice taky nevyjde úplně levně, ale v porovnání s investicí do televize, je tato varianta méně finančně náročná. Ceny set-top boxů se pohybují zhruba v rozmezí od 600 do 4000 korun.

 

Bude-li vašim požadavkům vyhovovat levnější model, můžete vybírat z širokého spektra nejrůznějších zařízení. Prodejny s elektronikou nabízí takzvané „lidovky“, ke kterým patří například zařízení značky Strong, Alma, Emos a řada dalších. Jejich produkty se cenou pohybují kolem 600 korun.

 

Zlatou střední cesta zastupují například značky set-top boxů Amiko, Evolveo, Thomson, Philips nebo Tesla. Za tato zařízení zaplatíte v průměru kolem tisíce korun.

 

Jestli patříte k náročným zákazníkům, nabízí vám trh produkty i za více než 10 tisíc. Špičkovým satelitním přijímačem DVB-S2/T2/C je například zařízení od společnosti TechniSat s modelem Digit ISIO STC 4K Ultra HD, black. Nespornou výhodou tohoto set-top boxu je podpora HbbTV (červeného tlačítka).

Jestli se přechodem na DVB-T2 nechcete vůbec zaobírat a nehodláte řešit nákup nových přístrojů, můžete si jednoduše pořídit televizi přes internet. Internetová televize totiž bude fungovat, i když DVB-T skončí. Vypínání celoplošných sítí se jí nijak netýká.

 

Námi doporučené řešení obsahuje přes 100 programů za 199 korun měsíčně.

Programová skladba a online objednání: www.nejpripojeni.cz/iptv

Satelitní vysílání

Další možností, jak vyřešit vypnutí DVB-T, je satelitní příjem digitálního televizního vysílání. Jednou z největších výhod televize přes satelit je široké pokrytí celého území České republiky a velký výběr programů. Mnoho z nich je již navíc vysíláno v nejvyšší HD kvalitě. Přijímáte-li televizní vysílání z družice, není stabilita vašeho signálu ničím ovlivněná. Netýkají se vás rušivé elementy jako nerovnosti v krajině nebo mobilní signál. I prostřednictvím satelitního vysílání můžete sledovat spoustu programů a převážná část z nich už je nabízena v nejvyšším HD rozlišení. Navíc si můžete zvolit z velkého množství balíčků programů a tím mít kontrolu nad obsahem své televize. Například Skylink  nabízí jako součást svých služeb i archiv televizního vysílání. V podstatě jde o podobnou službu, jakou je HbbTV. Jde o kombinaci televizního vysílání s širokopásmovým internetem. Uživatelům to umožní zpětné sledování svých oblíbených pořadů a to nejen v televizi, ale i v počítači, tabletu či mobilním telefonu. Abyste mohli přijímat satelitní televizní vysílání, musíte mít televizor se satelitním tunerem (DVB-S/S2) nebo satelitní přijímač a parabolickou anténu. Tu pak připevníte na střechu, balkon nebo na zahradu a je hotovo. Některý z vámi vybraných poskytovatelů satelitního vysílání vám pak přijde domů provést kompletní instalaci, aktivuje vám dekódovací kartu a umožní tak sledování placených komerčních stanic.

Přeladění na DVB-T2

Máte-li individuální anténu, bude pro vás přeladění v podstatě hračka. Jednoduše stisknete tlačítko na ovladači a programy v novém standardu se naladí automaticky. Jestli máte společnou televizní anténu (STA), řeší celou situaci servisní firma, která musí vyměnit nebo přeladit tzv. kanálové vložky. Když se vás týká varianta, že bude nutné přejít na příjem televizního signálu z jiného vysílače, má firma zajistit i nové nasměrování antény nebo ji vyměnit. Způsob opravy se řeší na domovních schůzích a je hrazený z fondu nebo se náklady dělí mezi domácnosti.

 

Mohlo by se zdát, že přechod na DVB-T2 přináší divákům jen samé komplikace a prospěch jde stranou. DVB-T2 však svůj technologický přínos rozhodně má. Díky němu budou moci televizní stanice přenášet obraz ve Full HD (1080p) a vy si díky tomu užijete mnohem lepší podívanou při sledování svých oblíbených programů. Dalším plusem je, že díky lepší kompresi dat se na jeden kanál DVB-T2 vejde víc stanic a vznikne tak místo pro nové stanice. Nový standard vysílání umožní dokonce šířit programy v Ultra HD rozlišení (tzv. 4K)

 

Pokud si nejste jistí, zda je zařízení, které jste si vybrali, připravené na nový standard vysílání, můžete si váš výběr nové televize nebo set-top boxu ověřit na stránkách www.dvbt2overeno.cz/overeni.

 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 17.2.2020

Ověřte si nejlepší možnosti internetu na Vaší adrese!

Nebo nám zavolejte na číslo 588 880 508


  Nemáme rádi spam a budeme respektovat Vaše soukromí! 🙂

  Odesláním kontaktního formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů podle Zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a na základě čl. 6 odst. 1 písm. b) nařízení GDPR za účelem poskytnutí služeb elektronických komunikací.

  konec úvazků

  1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

  1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.  Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020

  1 Gb/s do sedmi let!

  Existence Gbit sítí - CETIN

  Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?  Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

  Akvizice UPC

  Akvizice UPC Česká republika

  Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


  Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

  5G

  Internet 5G

  Pravda nebo klamání spotřebitele internetového připojení?  Autor: Šimon Čecháček C-NET.solutions 16.6.2019

  Akvizice Lemo internet

  Akvizice Lemo Internet a.s.

  Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.s  Autor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019

  Pobočka v Olomouci

  Dolní náměstí 55/33
  Po-Čt 9:00-19:00
  Pátek 9:00-12:00
  +420 588 880 508
  [email protected]

  Odpovědná osoba

  Lukáš Pecina
  +420 722 964 094
  [email protected]

  Správa sítě

  Jan Vorel
  +420 739 727 181
  [email protected]

  © 2016-2020 NejPřipojení.cz s.r.o.

  Se sídlem Slavíčkova 827/1a, 638 00 Brno

  Zapsána v obchodním rejstříku u Krajského soudu v Brně, spisová značka C 98727 dne 7. března 2017

  IČ:05884659

  DIČ: CZ05884659