Jak si zdarma zrychlit připojení k internetu?

Ne! Neděláme si legraci! Opravdu je možné dosáhnout vylepšení i vašeho připojení, a to opravdu zdarma! Dnes se totiž společné podíváme hned na několik triků, jak dostat z Vašeho připojení co nejvíce.  A ano, sice opravdu neumíme zrychlit Vaši stávající přípojku jinak, než navýšením tarifu, nebo změnou technologie. (s tím umíme jen zdarma poradit na 588 880 508 😉 ). Můžeme se ale zaměřit na poslední část cesty internetu – Vaši domácí síť.

Kabel je kabel

Dříve, než se pustíme do nastavení, optimalizace a jakéhokoliv vrtání se kdekoliv. Musíme se postarat o to, abychom se sami zbytečně nebrzdili.

 

Pokud jste někdy řešili se svým poskytovatelem situaci, kdy Vám internet nedosahoval rychlosti, kterou si platíte. Určitě jste zaznamenali otázku, jestli rychlost měříte na kabelu, nebo po WiFi. Jako poskytovatelé se na to neptáme proto, abychom Vás odradili od řešení problému, nebo proto, že nás to baví. Důvod je jednoduchý. Kabel je vždy rychlejší a stabilnější než WiFi. Narozdíl od bezdrátového připojení totiž netrpí na počet zdí, ani zarušení okolního prostředí, například WiFi souseda, nebo jiný zdroj rádiového rušení.Rozdíl rychlosti mezi kabelem a WiFi (obzvlášť tou starší v pásmu 2.4Ghz) může být klidně i desetinásobný. Zatímco běžné síťové karty pro připojení přes kabel v našich počítačích jsou schopny rychlostí až 1000Mbit, 2.4Ghz WiFi v běžných podmínkách dosahuje maximálně kolem 50-60Mbit. Většinou se však drží kolem 20 Mbps právě kvůli rušení, nebo nedostatečné výkonosti routeru.  Připojením na kabel si tak zajistíme maximálně přenosovou kapacitu, a ve finále tak může dojít i k několika násobnému zrychlení. I proto vždy razíme heslo „když to jde, použijte kabel“.

Musí být WiFi? Pak 5Ghz!

Právě jste dočetli odstavec o připojení kabelem, ale jste v situaci, kam kabel zkrátka nedostanete? Není všemu konec, i zde totiž může být prostor pro výrazné zlepšení.

 

Tajnou přísadou zde je pásmo 5Ghz. Jde o novější technologii WiFi připojení, který díky vyšší frekvenci a větší šířce rádiového kanálu (širší kanál si představte jako větší potrubí, kudy tečou data 🙂 ) je schopna dosahovat mnohem vyšších rychlostí. Samotná technická specifikace 5Ghz je dokonce schopna na papíře překonat 1000 Mbit, ale v reálných podmínkách jsme schopni dosáhnout rychlostí kolem 70 – 150Mbit. I to je však oproti 2.4Ghz výrazné zlepšení. Musíme však mít na paměti, že s vyšší rádiovou frekvencí se snižuje dosah. Největším nepřítelem 5Ghz signálu jsou zdi a celkově všechny objekty v cestě. Může se tak stát, že najdete ve svém domě místa, kde Vám dosáhne pouze 2.4Ghz.

Jak na 5Ghz?

Jako první je nutné si ověřit, že Váš počítač nebo telefon tuto technologii podporují. Zjistíte to velmi jednoduše na stránce produktu snad všech prodejců, kteří nabízí Vámi používané zařízení. Stačí tedy do Google zadat model Vašeho přístroje a zjistit, jestli má ve specifikaci uvedenou podporu 5Ghz. Přesný model Vašeho telefonu najdete v jeho nastavení – nejčastěji v sekci o zařízení. U notebooků je pak nejlepší se podívat na jeho spodní stranu, většinou tam nejdete štítek s přesným modelovým označením.

 

Pokud je naše zařízení podporováno, musíme zkontrolovat i druhou stranu přenosu – router. I zde platí postup Googlení přesného modelu – ten opět najdete na štítku, který je nalepený na spodní straně routeru. Pokud tomu tak není, můžete se zkusit podívat po originální krabici, nebo účtence. V případě, že se Vám ani s přesným číslem modelu nedaří na internetu informaci vyhledat, nebo Vám modem dodal poskytovatel, nebojte se mu zavolat. Určitě Vám velmi ochotně sdělí, jak na tom Váš router je. A v případě, že by 5Ghz WiFi nepodporoval, určitě nabídne možnost jeho výměny za novější.

 

Stejně tak Vám ochotně pomůže na ním dodaném modemu vše správně nastavit a 5Ghz WiFi aktivovat. Pokud jste si modem zakoupili sami v obchodě, pak je nejlepší najít originální návod od výrobce. Postup, jak vše zapnout tam bude jistě uvedený.

Připojení jede naplno? Ještě máme jeden trik!

Tímto trikem sice nedokážeme zrychlit samotný přenos dat, ale urychlením překladu DNS záznamu můžeme udělat prohlížení webu výrazně optimalizovanější, živější a tím i rychlejší. Nutno však říct, že následující postup už není úplně jednoduchý, a tak jej nedoporučujeme méně znalým uživatelům. NejPřipojení neručí za znefunkčnění připojení v případě špatné konfigurace uživatelem.

Co jsou to DNS záznamy?

DNS systém jsou nám všem známé domény. Díky DNS si tak nemusíte pamatovat dlouhou číselnou IP adresu, ale jen nejpripojeni.cz, nebo google.com. DNS slouží jako slovník, nebo navigace pro počítač, který pro samotnou komunikaci a stažení dat webové stránky potřebuje číselnou adresu.

 

Zjednodušeně to funguje tak, že v okamžiku, kdy Vy zadáte do svého prohlížeče požadovanou adresu, počítač pošle požadavek na DNS server s dotazem na IP adresu, která je přiřazena doméně, kterou jste zadali. Až IP adresu získá, kontaktuje ji a stáhne data stránky. Pokud Vás tato problematika více zajímá, doporučujeme rychlé video ze série „Jak na internet“ od českého správce domén CZ.NIC: https://www.jaknainternet.cz

 

Bez změny nastavení se používají DNS servery Vašeho poskytovatele internetu. Ty jsou však v některých případech pomalé a přetěžované. Pokud tedy změníme DNS server na jiný a rychlejší, zkrátíme tím tuto první fází navázání komunikace => ve výsledku dostaneme požadovanou stránku rychleji.

Jak na změnu? To už je složitější. My si tady tedy pokryjeme změnu na Windows 10. Používáte-li jiný systém, postup bude obdobný. Ale věříme, že po chvilce hledání naleznete návod i pro Váš systém.

Měníme DNS na Windows 10

Prvně si musíme ověřit, že náš poskytovatel neblokuje přístup k alternativním DNS serverům. To uděláme jednoduše tak, že do prohlížeče zadáme adresu https://1.1.1.1. Pokud se nám zobrazí webová stránka s výběrem aplikací, máme vyhráno. Stačí totiž stáhnout a nainstalovat.

Její nastavení je ale pro české podmínky nutné trochu upravit. Na to se nyní společně podíváme.

1. Nejdříve aplikaci spustíme přes nabídku start:
2. V pravém dolním rohu klikneme na tlačítko Next:
3. a odsouhlasíme podmínky užívání tlačítkem Aceept:
4. Klikneme na ikonku nastavení:
5. Přepneme z varianty 1.1.1.1 with WARP na 1.1.1.1:
6. Pak stačí kliknout mimo okénko nastavení a velkým přepínačem rychlejší DNS aktivovat:

Aplikace se při kliknutí jinam sama schová na pozadí, ale vždy ji najdete v pravé spodní liště, podobně místu, kde měníte hlasitost zvuku, nebo nastavení WiFi.

A máme hotovo! Naše DNS jsou nyní rychlejší, a navíc i bezpečnější. V tomto případě totiž není poskytovatel schopen DNS požadavky zachytávat a vést tak seznam serverů, se kterým jste komunikovali. Získáváte tak nejen vyšší rychlost, ale také lepší soukromí.

 

Díky tomu, že Cloudflare- vývojář 1.1.1.1 poskytuje aplikace nejen pro Windows, ale i Android, iPhone nebo mac OS, můžete si rychlejší DNS aktivovat úplně všude. Jen vždy doporučujeme přepnout z technologie WARP na 1.1.1.1, protože WARP není na našem území rychlejší možností.

 

Služba 1.1.1.1 je projektem snad největší společnosti v oblasti ochrany webových stránek. Jejich systém chrání proti útokům více než polovinu internetu. A protože jejich technologie spočívá právě v rychlých a bezpečných DNS serverech, mohou tato data poskytovat i koncovým zákazníkům rychle a přímo od zdroje. Alternativní DNS servery poskytuje i Společnost Google, jsou však lehce pomalejší a nemají aplikaci pro automatické nastavení. Pokud však z nějakého důvodu nechcete využít služby 1.1.1.1, nebo je ve Vaší síti blokovaná, můžete se podívat i na Google Public DNS.

(https://developers.google.com/speed/public-dns).

Nic nepomohlo? Pak už to zdarma nepůjde.

Bohužel, zde jsme v podstatě vyčerpali možnosti běžného uživatele. Pokud tedy nejste spokojeni se stávajícími službami Vašeho poskytovatele, využijte náš formulář na stránce https://nejpripojeni.cz. Velmi rádi se s Vámi spojíme a pokusíme se pro Vás najít a zajistit to nejlepší řešení dostupné na Vaší adrese!

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 25.1.2021

64 programů nově za 139 Kč

Hudební, zpravodajské nebo třeba dokumentární kanály, které jsou v naší NejPřipojení TV, jsou nyní nově k mání za pouhých 139 Kč. V rámci této výhodné nabídky získají naši zákaznici 64 programů, které budou moci využívat na jednom zařízení.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 7.12.2020

Pozor na Vánoční dárky operátorů!

Vánoce jsou za dveřmi a operátoři se už nějakou dobu předhání v tom, který z nich připravil pro klienty lepší nabídku. Můžeme tedy poměrně jednoduše zjistit, kdo svým klientům skutečně nachystal nějaké výhody a kdo se snaží zákazníka pouze nalákat a udržet pomocí splátek.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 30.11.2020

Čtvrtý operátor nebude

Ze zveřejněných výsledků je jasné, že pásmo 700 MHz, které by nový celoplošný operátor potřeboval k vybudování sítě, si mezi sebou nakonec vydražila silná trojka T-Mobile, O2 a Vodafone.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.11.2020

Elon Musk rozjíždí satelitní internet​

Satelitní internet Starlink, jehož autorem je podnikatel a vynálezce Elon Musk, už má své první uživatele.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 2.11.2020

Konspirační teorie kolem 5G rozjíždí obchod se strachem

Poplašné zprávy o tom, že 5G sítě mohou být škodlivé lidskému zdraví, se s nástupem superrychlého internetu objevují na sociálních sítích a ve virtuálních médích v poměrně pravidelných intervalech. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 12.10.2020

solus

Jak získat internet, když jsem v SOLUSU?

Získat „status“ dlužníka či neplatiče není v dnešní době nijak složitá věc. Člověk se dostane do rejstříku SOLUS celkem snadno. V mnoha případech si tak znepříjemní život kvůli banální částce nebo opomenutí. 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 1.6.2020

zoek2020

Novela zákona o elektronických komunikacích

Je potřeba zdůraznit, že se nejedná pouze o změny v oblasti mobilních volání, ale také v oblasti poskytování služeb internetu. 


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.3.2020

1.4.2020 zaniká značka UPC

1.4. zaniká značka UPC

Symbol kabelového internetu a televize, společnost UPC, začátkem dubna oficiálně končí na českém trhu. Už 1. srpna loňského roku odstartovalo slučování UPC a Vodafonu a za čtrnáct dní bude jejich fůze oficiálně dokončená.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 16.3.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020