Do finále hry o nového operátora vstupuje ČEZ

Napínavý příběh o tom, kdo bude nakonec vítězem bitvy o post čtvrtého silného operátora, by mohl již za pár týdnů dojít svého rozuzlení. Lhůta pro podání připomínek k podmínkám aukce 5G kmitočtů již vypršela a firmy se tedy dozví, jak Český telekomunikační úřad s jejich požadavky naloží. Do skupiny vážných adeptů, kteří by chtěli rozčísnout monopol českého telekomunikačního trhu, se kromě Nordic Telecom, Sazky či Českých Radiokomunikacích, přidal i ČEZ.

ČEZ a návrh aukce

Tento polostátní energetický kolos se do veřejné konzultace podmínek aukce dlouho ničím nezapojoval. Svůj zájem o 5G kmitočty poprvé zveřejnil až v polovině března letošního roku, což bylo jen pár dní po představení druhého návrhu podmínek aukce. Zástupci ČEZu tehdy uvedli, že s počtem 125 000 SIM karet a stále větším propojováním energetiky a telekomunikací i optických sítí by pro ně chystaná aukce mohla být zajímavá. Již tehdy se však odvolávali na to, že bude záležet na tom, jak podmínky 5G aukce Český telekomunikační úřad nakonec nastaví.

 

Ve svých pozdějších připomínkách k návrhu aukce kmitočtů ČEZ navrhoval několik změn. Jednou ze zásadních byla možnost odstoupení z aukce bez sankcí, kdyby se zdálo, že nový operátor získá kmitočty jen v jednom pásmu. „Požadujeme, aby bylo každému zájemci, který se účastnil již od prvního kola aukce a předložil nabídku minimálně na 2×10 MHz v pásmu 700 MHz a minimálně 80 MHz v pásmu 3400-3600 MHz, poskytnuta možnost odstoupit bez sankce z aukce v případě, že nebyl vybrán jako vítězný uchazeč minimálně na 2×10 MHz v pásmu 700 MHz a minimálně 80 MHz v pásmu 3400-3600 MHz,“ uvádí ČEZ ve svých připomínkách návrhu aukce 5G kmitočtů. Dalším důležitým bodem jejich prohlášení byl pak požadavek na stanovení spektrálního limitu pro pásma 700, 800 a 900 MHz. „V ČR činí existující spektrální příděly v pásmech 800 a 900 celkem 2x65MHz. Společně s nabídkou v 700MHz pásmu (2x30MHz) tedy bude v ČR celkem 2x95MHz v subgigahertzových pásmech použitelných pro 5G a spektrální limity by se proto měly vázat ke kombinaci přídělů v pásmech 700, 800 a 900 MHz, ne pouze k pásmu 700MHz,“ píše dále ČEZ ve svém vyjádření.

Nutno říci, že Český telekomunikační úřad ve své následující variantě podmínek aukce 5G kmitočtů vyšel připomínkám ČEZu v mnoha ohledech vstříc. Třetí návrh podmínek aukce například zohledňuje možnost odstoupit z aukce bez sankce v případě, že účastník nebyl vybrán jako vítězný uchazeč pro kmitočty jak v pásmu 700 MHz, tak v pásmu 3500 MHz. Další novinkou bylo také zrušení vyhrazení 40 MHz pro průmysl. Abychom byli spravedliví, musíme připomenout i to, že ČEZ v mnoha svých navrhovaných úpravách neuspěl. Šlo například o výše zmíněný požadavek na zavedení spektrálního limitu napříč pásmy 700, 800 a 900 MHz nebo o možnost vynutit si u jiných operátorů sdílení sítě, kdyby ti současní s nováčkem nechtěli spolupracovat.

ČEZ jako nový operátor?

Těžko si představit, jak by polostátní energetický obr fungoval jako čtvrtý silný operátor na našem trhu.  Pravdou však je, že s telekomunikacemi už má firma zkušenosti díky své dceřiné společnosti ČEZ Prodej, která funguje jako virtuální operátor v síti O2. Dalším plusovým bodem je pak dceřinka TelcoPro Service, jež buduje páteřní optickou síť, která má v současné době více než 8500 kilometru optických kabelů. ČEZ si je však vědom skutečnosti, že s vedením vlastní mobilní sítě nemá žádné velké zkušenosti. Právě proto je ve hře i varianta, že by společnost v rámci nového telekomunikačního businessu spolupracovala s partnerem, který by jí jako mobilního operátora zaštítil svým know-how.

Pro ČEZ by to tedy znamenalo, že by působil spíše jako investor, který poskytne potřebné finance pro výstavbu rozsáhlé sítě. V tomto bodě se však stále pohybujeme v rovině domněnek, jelikož ČEZ své detailní plány prozatím nezveřejnil.

Odklady aukce

Jak jsme již psali dříve, peripetie kolem celé aukce 5G kmitočtů jsou skutečně zajímavé. V nejbližších dnech se však dozvíme, jaké připomínky měli potenciální noví operátoři k již třetí a snad definitivně poslední verzi návrhu podmínek aukce. Pokud bychom si historii celého projektu chtěli osvěžit, vrátíme se zhruba o rok zpět. Tehdy Český telekomunikační úřad přišel s první představou o podmínkách aukce. Následovalo první vypořádání připomínek a předpokládalo se, že úřad vyhlásí aukci na podzim. K tomu však nakonec nedošlo. Celá věc se znovu přesunula na letošní leden, ale ani tentokrát to nemělo šťastný konec. Pro tehdejšího ředitele ČTÚ Jaromíra Nováka to dokonce znamenalo rezignaci. Následný termín aukce měl být začátkem července, nicméně ani tentokrát to úplně nedopadlo a opět se vše posunulo. Aukce by měla vynést zhruba osm miliard korun, ale spíše než zisk pro státní kasu si od ní český telekomunikační trh slibuje jakýsi svěží vítr do plachet. Nová konkurence by totiž připravila T-Mobile, O2 a Vodafone o nejsilnější postavení na trhu. Díky ztrátě monopolu by museli zareagovat na služby a ceny silného nováčka. Zda si spotřebitel skutečně polepší, ukážou až nadcházející měsíce. Ve hře je totiž i varianta, že místo čtvrtého silného hráče, přinese aukce několik menších operátorů.

Nové podmínky aukce

Ve třetí sadě podmínek aukce 5G kmitočtů udělal Český telekomunikační úřad několik úprav, které by měly usnadnit nástup na trh právě menším hráčům. Poměrně zásadní je nárok na národní roaming, který jim umožní využívat sítě velkých operátorů tam, kde ještě nevystavěli vlastní vysílače. Na tuto variantu však dosáhnou jen ty společnosti, které již mají vybudovanou dostatečnou vlastní infrastrukturu a plánují ve výstavbě pokračovat. Podle současných podmínek musí mít noví operátoři vlastní pokrytí 10% populace a alespoň pět set vlastních vysílačů. Do té doby se sítěmi velkých hráčů počítat nemohou. Kromě toho musí do pěti let pokrýt minimálně 30% populace a postavit více než tisíc vlastních vysílačů.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 6.7.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

5G

Internet 5G

Pravda nebo klamání spotřebitele internetového připojení?Autor: Šimon Čecháček C-NET.solutions 16.6.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.sAutor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019