Vodafone ukončuje službu UPC Wi-Free

Bezdrátové wi-fi připojení od UPC, díky kterému se dá zdarma připojit i mimo domov, si klienti už moc dlouho neužijí. Oblíbená služba Wi-Free, která byla bonusem k pevnému internetu od UPC, totiž na konci letních prázdnin končí. Místo ní chce Vodafone nabídnout zákazníkům placené mobilní tarify s neomezenými daty.

Ukončení bezplatné služby, která funguje od roku 2015, nepřijali klienti UPC s nadšením. To je patrné i v mnoha rozladěných komentářích na sociálních sítích. Vodafone, jakožto vlastník kabelovky UPC, je o budoucích nekompromisních změnách informoval na svých internetových stránkách. „K 31. 8. 2020 ukončujeme službu Wi-Free, bezdrátovou síť, kterou mohou zákazníci UPC Internetu, kteří se k této službě zaregistrovali, využívat mimo svou domácí Wi-Fi síť. Máme pro vás ale i dobrou zprávu. S vaším UPC internetem máte právě teď jedinečnou možnost získat Vodafone mobilní tarify s neomezenými daty za zvýhodněnou cenu a užívat si tak skutečnou datovou svobodu,“ oznamuje klientům Vodafone.

Využívání Wi-Free je poměrně snadné a dostupné pro každého klienta UPC. Připojit se dá prostřednictvím chytrého telefonu, tabletu, notebooku či jakéhokoli jiného mobilního zařízení podporujícího wi-fi. Síť je vysílaná z kompatibilních UPC modemů a uživatelům jednoduše stačí, aby se ke službě sami zaregistrovali. Pak už se jen přihlásí pod unikátním přihlašovacím jménem a heslem a vždy, když jsou v dosahu sítě, automaticky se připojí. „K dispozici je tak více než 200 tisíc přípojných míst v České republice a o mnoho více i v zahraničí. Informaci o dostupných UPC Wi-Free sítích ve vašem okolí můžete snadno najít ve svém mobilním zařízení, stačí zobrazit přehled okolních Wi-Fi sítí kliknutím na ikonu Wi-Fi připojení, uvidíte-li v seznamu sítí i UPC Wi-Free, můžete se k ní připojit s vašimi přihlašovacími údaji zcela zdarma,“ popisuje Vodafone na svých stránkách.

Prostřednictvím služby, která bude aktivní ještě další tři měsíce, klienti jednoduše zpřístupní oddělenou zabezpečenou síť dalším uživatelům. Její odemknutí nemá žádný vliv na rychlost pevného internetu. V praxi jste tak třeba přišli na návštěvu, nemuseli jste žádat o heslo k wi-fi a rovnou jste se připojili k internetu.
Celý projekt se těšil velké oblibě nejen u nás, ale i v ostatních evropských zemích, kde je k dispozici asi 5,5 milionu přístupových míst. Vodafone však chce v České republice tuto i další služby ukončit proto, že byla vázána na předchozího majitele UPC a také kvůli tomu, že jí končí technická podpora. Je celkem logické, že s ohledem na akvizici UPC nemá pro Vodafone smysl službu Wi-Free nadále udržovat.
Jak jsme již zmínili výše, Vodafone se snaží ukončení populární služby kompenzovat nabídkou vlastních mobilních tarifů s neomezenými daty za zvýhodněnou cenu. O jaké zvýhodnění se jedná, však operátor nijak neupřesňuje.
Vcelku zajímavý a inovativní koncept, díky kterému měli zákazníci UPC na mnoha místech v České republice i jinde v Evropě dostupný internet se stabilitou a rychlostí wi-fi připojení, tak končí bez podobně atraktivní náhrady.

Zmizí i další služby​

Když loni kabelovou společnost UPC převzal Vodafone, bylo jasné, že dojde i ke sloučení služeb. V nadcházejících měsících však bude v některých případech následovat rovnou  jejich zrušení. Kromě Wi-Free se uživatelé budou muset rozloučit třeba s podporou služby upcMail nebo s poskytování webhostingu na members.upc.cz.

Již na konci června hodlá Vodafone ukončit pevnou linkou, respektive některé nevyužívané hlasové služby.  Jako příčinu zrušení hlasových služeb uvádí operátor to, že chce své klienty přesunout do platformy Vodafone, čím se také sjednotí jejich vyúčtování za mobilní i pevné služby. Vodafone upozorňuje klienty, že pokud se jich změna týká, dozví se detailní informace ve svém vyúčtování nebo je společnost informuje emailem či dopisem. Kdo se služby nebude chtít vzdát, může do 10. června zavolat na infolinku 241 005 100 a dohodnout u Vodafonu její zachování.

K 30. červnu chce společnost přestat poskytovat také webový prostor members.upc.cz. Služba, jejímž prostřednictvím si klient pronajal vlastní prostor na internetu, aby mohl provozovat například vlastní www stránky nebo emaily, tak už v nabídce operátora nebude dostupná. Pokud tedy patříte mezi klienty, kteří webhosting používají, Vodafone doporučuje, abyste přešli na jiná volně dostupná řešení. V tomto ohledu je nabídka trhu poměrně široká a poskytovatelů webhostingových služeb je nepřeberné množství. K velkým hráčům patří v tomto segmentu služeb například Forpsi, Endora, Wedos, Czechia a mnoho dalších. Stažením této služby z nabídky Vodafone proto nemusí být pro uživatele zase tak velkým problémem.

E-maily

Další změny, které souvisí se spojením UPC a Vodafonu, by se měly odehrát až na konci léta. Kromě služby Wi-Free se klienti budou muset smířit s tím, že k 31. srpnu ukončí Vodafone technickou podporu také službě upcMail. „Všechny e-mailové schránky na doménách @upcmail.cz, @chello.cz, @karneval.cz, @mistral.cz, @mbox.dkm.cz a jejich obsah proto k tomuto datu přestanou fungovat. Uživatele upcMailu budeme o ukončení služby informovat e-mailem a také se postaráme o bezpečné smazání uložených dat,“ slibuje Vodafone.

Pro ty, kteří službu upcMail využívali, připravila společnost návod, jak postupovat se zálohováním zpráv a založením nového emailu. Zároveň apeluje na klienty, aby co nejdříve nahlásili novou emailovou adresu, kam jim bude Vodafone nově posílat vyúčtování služeb. V případě, že tak zákazníci neučiní, začne jim vše chodit v tištěné podobě na uvedenou adresu. Za dopis už však zaplatí podle aktuálního ceníku.

Pokud se s novými změnami smluvních podmínek nehodláte smířit a jsou pro vás důvodem k ukončení spolupráce, můžete od Vodafone odejít bez jakýchkoli poplatků. „Máte právo ukončit smlouvu ke dni nabytí účinnosti výše uvedených změn týkajících se služeb upcMail, webového prostoru, Wi-Free, Telefon 30 a Telefon Start, a to bez sankce, jestliže tyto nové podmínky nebudete chtít akceptovat,“ upozorňuje své klienty Vodafone.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 18.5.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

5G

Internet 5G

Pravda nebo klamání spotřebitele internetového připojení?Autor: Šimon Čecháček C-NET.solutions 16.6.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.sAutor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019