Novinky veletrhu CES 2020

Vertikální televize, létací taxík nebo nejrychlejší monitor na světě. Tyto a mnoho dalších novinek ze světa moderních technologií představil lednový veletrh CES 2020. Během svátku všech nadšenců elektroniky nebo IT, který se každý rok koná v Las Vegas, předvedly své nejnovější inovace společnosti z celého světa.

Mobilní telefony a aplikace

Zájem návštěvníků již tradičně vzbudily novinky v oblasti mobilních telefonů a jejich aplikací. Například společnost Samsung představila na Consumer Electronics Show 2020 projekt Selfie Type, který zaujal svou neviditelnou klávesnicí pro mobil. Ta v podstatě vznikne díky kamerám a senzorům, která budou sledovat pohyb vašich prstů během psaní. Přední kamera snímá úhozy stejným způsobem, jako byste měli na stole neviditelnou klávesnici.  Za určité úskalí této aplikace by se dalo považovat to, že není vidět, kam prstem mačkáte. I proto je Selfie Type designovaný tak, aby uspokojil spíše spotřebitele, kteří na klávesnici píšou běžně a skoro pořád. Poradit by si s ní však měli i méně zdatní pisatelé, protože klávesy jsou poměrně veliké a mají mezi sebou zřetelné rozestupy.

 

V Las Vegas byla k vidění také spousta mobilních telefonu s ohebným displejem. Mezi návštěvnické favority se zařadil Razr od společnosti Motorola.  Mobil s 6,2 palcovým displejem s poměrem stran 21:9 můžete složit a použít druhou 2,7palcovou obrazovku na focení selfie, psaní zpráv, telefonování a další běžné funkce. Razr je velmi tenký a elegantní, je vyrobený z nerezavějící oceli a odolného skla 3D Gorilla Glass.  Na našem trhu se tahle novinka za přibližně pětatřicet tisíc zatím neobjevila. K dostání by mohla být během půl roku.

Televizory

V otázkách ohebnosti nechtěly zůstat pozadu ani televize. Na veletrhu byly k vidění převážně rolovací televizory, které se dokážou srolovat zpět do svého podstavce a v prostoru nezabírají žádné místo. Přístroj, který se zavine podobně jako list papíru, předvedla na CES společnost Sharp, ale obdobnou novinkou už se před časem pochlubila i společnost LG.

 

Sharp se snažil zaujmout velmi kompaktní televizí, jejíž OLED panel má úhlopříčku třicet palců (cca 76 cm) a překvapivě vysoké rozlišení 4K. Konkurenční model LG Signature OLED TV R se na rozdíl od Sharpu pyšní téměř dvojnásobnou úhlopříčkou 65 palců (150 cm), což však může znamenat i citelně vyšší cenu. Kolik peněz budou muset budoucí majitelé rolovací televize Sharp zaplatit, zatím není jasné. Prodávat se ale začne během letošního roku. 

 

Všechny rolovací televizory se pyšní OLED panelem, který se stočí do svého podstavce a pokud se na televizi nedíváte, nepráší se na ni a nikde nepřekáží. Další specialitou tohoto typu televizorů je také možnost rozvinutí obrazovky ve dvou poměrech stran – a to 21:9 nebo 16:9. Divácky to může zpříjemnit dojem při sledování filmů, jelikož vám nahoře ani dole nebudou překážet černé pruhy, na které jsme z normálních televizí zvyklí.

 

Kromě rolovacích televizorů byly na Consumer Electronics Show  2020 k vidění i televize vertikální. Společnost Samsung představila televizi The Sero, která se dokáže sama otočit na výšku. Kratší strana televize je dole a delší na boku. Na první pohled se tato funkce může zdát poměrně nesmyslná a zbytečná, ale produkt se zkrátka snaží vyjít vstříc například fanouškům vertikálních videí nebo aplikace TikTok a zpříjemnit jim sledování TV bez černých pruhů nahoře a dole. Pokud se rozhodnete, že se budete dívat na film, prostě necháte podstavec, aby přístroj překlopil do běžné polohy.

Něco pro hráče

Veletrh přinesl pár žhavých novinek i pro příznivce počítačových her. Rozhodně největším lákadlem pro ně byl nejrychlejší monitor na světě, který v Las Vegas představily společnosti Nvidia a Asus. Monitor se pyšní obnovovací frekvencí 360 Hz a tím nechává za sebou dosavadní panely, které zvládají pouze 240 Hz.

 

Novinka s názvem Asus ROG Swift 360 tak hráčům nabídne mnohem ostřejší obraz, rychlejší odezvu a tím i celkové lepší vnímání hry. Obrazovka monitoru se navíc pyšní úhlopříčkou 24,5 palce, rozlišením Full HD a technologií G-Sync pro synchronizaci obrazu. Cena a termín dostupnosti zatím však není známý.

Automobilové novinky

Lehce futuristickou vizi městské dopravy představila v Las Vegas společnost Hyundai. Jihokorejský gigant si uvědomuje, že budoucnost městské mobility už dávno není v automobilech a proto zde zaujal s divizí leteckou (Urban Air Mobility).  Hyundai ve spolupráci s Uberem přišel s konceptem s-A1, což je osobní létací vozidlo a taxi v jednom. Do stroje s anglickou zkratkou PAV (Personal Air Vehicle) se vejde pět cestujících včetně pilota a je schopný letět rychlostí až 290 km/h ve výšce kolem 300 až 600 metrů. Bateriové články umožňují stroji dolet až sto kilometrů. Díky tomu, že PAV zvládne vertikální vzlet i přistání, nepotřebuje klasickou přistávací dráhu.

Moderní technologie a zdraví

Nepřehlédnutelné místo si na veletrhu našly také inteligentní přístroje, které se zaměřují na zdraví. Pokud byste si v budoucnu například koupili chytrý kartáček od firmy Colgate, po jeho použití budete mít nejen čisté zuby, ale zároveň zjistíte, zda se nemáte rovnou objednat k zubaři. Kartáček má totiž pod štětinami zabudované optické senzory, které zjišťují, zda se vám v ústech nehromadí zubní kámen či povlak. Pokud ano, kartáček vám poradí, jak během čistění tyto problémy odstranit.

 

V péči o tělo má motivovat také chytrá podložka YogiFi, která svému majiteli dokáže i vynadat. Prostřednictvím zabudovaných senzorů sleduje aktivitu uživatele a cvičí-li člověk špatně, upozorní ho, kde dělá chybu. Kromě zabudovaného mikrofonu a projektoru je součástí její výbavy i osvěžovač vzduchu.

 

Zajímavostí z oblasti zdravotní péče byla také chytrá náplast od společnosti Morari Medical, která funguje jako náhražky viagry. Kromě podpory mužské erekce a výdrže během sexu zvládne náplast svého majitele ještě monitorovat a dělat mu statistiku, jak se jeho celkový výkon vyvíjí.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 10.2.2020

Ověřte si nejlepší možnosti internetu na Vaší adrese!

Nebo nám zavolejte na číslo 588 880 508

Nemáme rádi spam a budeme respektovat Vaše soukromí! 🙂

Odesláním kontaktního formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů podle Zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a na základě čl. 6 odst. 1 písm. b) nařízení GDPR za účelem poskytnutí služeb elektronických komunikací.

IPv4 již nejsou!

Je to tady. Evropě došly volné IPv4 adresy!

Sedm let avizovaná situace, která se týká Evropy, Blízkého východu a centrální Asie, se stala skutečností!Autor: Redakce NejPřipojení.cz 23.12.2019

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

5G

Internet 5G

Pravda nebo klamání spotřebitele internetového připojení?Autor: Šimon Čecháček C-NET.solutions 16.6.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.sAutor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019

Pobočka v Olomouci

Dolní náměstí 55/33
Po-Čt 9:00-19:00
Pátek 9:00-12:00
+420 588 880 508
[email protected]

Odpovědná osoba

Lukáš Pecina
+420 722 964 094
[email protected]

Správa sítě

Jan Vorel
+420 739 727 181
[email protected]

© 2016-2020 NejPřipojení.cz s.r.o.

Se sídlem Slavíčkova 827/1a, 638 00 Brno

Zapsána v obchodním rejstříku u Krajského soudu v Brně, spisová značka C 98727 dne 7. března 2017

IČ:05884659

DIČ: CZ05884659