Evropě došly volné IPv4 adresy!

Je to tady!

Novým IPv4 adresám pro vaše routery, mobily a počítače už definitivně odzvonilo.  Sedm let avizovaná situace, která se týká Evropy, Blízkého východu a centrální Asie, se stala skutečností. Kontinentální správce IP adres na svém webu informoval, že mu volné adresy zkrátka definitivně došly.

 

RIPE NCC oznámil konec IPv4 adres už před sedmi lety. Tenkrát však šlo o do té doby běžný balík adres, který má každý kontinentální správce k dispozici. Od podzimu 2012 tedy RIPE NCC přešel na nouzový režim a novým společnostem, které chtěly podnikat na internetu a potřebovaly větší množství adres, rozdával jen relativně malé drobky. Koncem listopadu ale došly i ty.

Co to pro nás znamená v praxi?

Pokud se například rozhodnete, že začnete podnikat jako poskytovatel internetu a budete si chtít zažádat o pár tisíc IP adres od RIPE NCC, máte smůlu. Nedostanete totiž nic. Kontinentální správce vás zařadí do seznamu a budete čekat, až se nějaké bloky IP adres uvolní. V praxi tedy musíte vytrvat do doby, než někdo ve vašem oboru zkrachuje.

 

Pro zapsání na seznam je ovšem potřeba splňovat několik podmínek:

 

 • žadatel musí být členem (LIR)
 • žadatel nesmí mít předchozí příděl (ani z čekací listiny)
 • adresy musí být využity pro přidělení koncovým uživatelům (ne pro spekulaci)
 • adresy musí být použity na síti s alespoň jedním prvkem v našem regionu

Zájemců přibývá, cena roste

Poptávka neustále roste. Doba nových IPv4 adres rozdávaných zdarma podle potřeby je totiž nadobro pryč. Pokud tedy chcete vstoupit na internetový trh s vlastní službou, musíte zaplatit tomu, kdo má co prodat. Ve veřejných aukcích se dnes cena pohybuje okolo 20 dolarů za jednu IPv4 adresu. A je jisté, že cena poletí velmi rychle nahoru. Zájem totiž poroste a nabídka je omezená. Svou roli tu sehrají spekulanti, které prozatím nikdo nereguluje.

 

Registrům se samozřejmě nelíbí, že členové dostali příděly zadarmo a dnes je rozprodávají za velké peníze. Příkladem může být rozprodej obrovského radioamatérského přídělu, který byl před mnoha lety komunitě přidělen zadarmo. Zároveň je jasné, že to je něco, čemu nedokážou nijak zabránit. Proto se snaží alespoň udržovat v dobrém stavu své databáze informující o vlastnících adres. Na zbytek mohou jen přihlížet.

 

Druhou a do budoucna jedinou možností bude přechod na nový formát IP adres IPv6. Případně se ještě vše skryje za NAT. Za jednu IPv4 adresu se tak schová třeba i celá plejáda subnetů s lokálními izolovanými IP adresami jako ve vaší domácí síti.

Na významu nyní nabírá IPv6

Nynější IP adresa formátu IPv4 má délku 32 bitů, takže se jedná o sled čtyř bajtů, které lidským jazykem zpravidla zapisujeme ve formě čísel oddělených tečkou. Takže třeba 77.75.75.176 (seznam.cz). IPv4 může nabývat 232 variant, což dělá zhruba 4 miliardy IP adres. Jelikož všemožných zařízení připojených k internetu je mnohem více, už to ani zdaleka nestačí.

 

Adresní formát IPv6 už dnes alespoň v nějaké podobě podporuje každá nová větší síťová elektronika i operační systémy. Horší je to s drobnými SoC čipy internetu věcí. Zejména ty levnější stále lpí na IPv4. 

 

 IPv6 používá 128bitovou adresu, rozsah je tedy o mnoho řádů vyšší. Díky tomu nabízí dostatečný prostor k tomu, aby svoji IP adresu dostalo jakékoli k internetu připojené zařízení. A to i ta, která se vyrobí do konce století. 

 

I tak je ale nástup IPv6 možná o něco pomalejší, než se předpokládalo. Kdo IPv4 adresy má, nemusí být k přechodu na IPv6 až tak motivovaný. K celosvětovým premiantům v nasazování nových adres patří sousední Německo. Česko se svým mnohem menším internetovým trhem až tak moc ne. Zdá se, že IPv6 zatím nepotřebujeme.

Světové zásoby

Nejdéle by zásoba IPv4 adres měla vydržet v Africe. Důvodem je, že tamní infrastruktura není tolik rozvinutá. I to se však postupně mění a i zde vznikají projekty na vybudování moderních sítí. Afrika ovšem díky tomu spotřebovává méně adres a předpokládalo se, že jí zásoba vydrží nejdéle. Zvýšený zájem o adresy se ale projevil i tady a také AfriNIC se začal potýkat s rychle ubývajícími zásobami.

 

Organizace RIPE NCC informovala o posledním přidělení souvislého bloku /22 (1024 adres) na začátku října letošního roku. Od té doby přidělovala ekvivalent bloku /22 složený z menších bloků /23 a /24 (512 a 256 adres) z posledního milionu volných adres.

Rozdělování IP adres

Řetězec, kterým procházejí IP adresy, je celkem jednoduchý. Na jeho vrcholku stojí mezinárodní organizace IANA, která po velkých blocích přiděluje adresy do regionálních registrů (RIR). Bloky mají minimální prefix /8, tedy velikost alespoň 16 milionů adres. Svět je pak z hlediska přidělování rozdělen do pěti oblastí spravovaných pěti organizacemi:

 

 • AfriNIC pro Afriku
 • APNIC pro Asijsko-Pacifickou oblast
 • ARIN pro Severní Ameriku
 • LACNIC pro Jižní Ameriku
 • RIPE NCC pro Evropu a Blízký východ
 • Posledních pět bloků bylo rozděleno už 3. února 2011. V té době tedy došly adresy na globální úrovni. Každý z regionálních registrů přistoupil k situaci trochu jinak. Severoamerický ARIN se rozhodl pravidla neměnit a za stav vyčerpání označil úplnou nulu. LACNIC vymyslel pomalejší metodu čerpání u čtyř milionů zbývajících adres, kdy vyčerpá z poslední části jen dva a dva zůstanou v rezervě.
 • APNIC a RIPE NCC zvolily jako hranici vyčerpání poslední blok /8 a zpřísnily pravidla, podle kterých mohl každý LIR získat jen 1024 adres (blok /22). Cílem bylo prodloužit alespoň na deset let dobu, po kterou mohli noví hráči vstupovat na trh alespoň s omezeným množstvím adres. Do tohoto stavu se evropský registr dostal v září 2012.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 23.12.2019

Ověřte si nejlepší možnosti internetu na Vaší adrese!

Nebo nám zavolejte na číslo 588 880 508


  Nemáme rádi spam a budeme respektovat Vaše soukromí! 🙂

  Odesláním kontaktního formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů podle Zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a na základě čl. 6 odst. 1 písm. b) nařízení GDPR za účelem poskytnutí služeb elektronických komunikací.

  Neomezené tarify tedy nejsou vždy úplně neomezené. Navíc jejich ceny jsou zatím vystřelené do vesmíru!

   

  Autor: Redakce NejPřipojení.cz 7.10.2019

  Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.

  Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019
  Pravda nebo klamání spotřebitele internetového připojení?

  Autor: Šimon Čecháček C-NET.solutions 16.6.2019
  Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.s

  Autor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019
  Podstránka věnovaná produktům místních poskytovatelů internetu a digitální televize v Olomouci a okolí.


  Autor: Redakce NejPřipojení.cz 17.4.2019

  Pobočka v Olomouci

  Dolní náměstí 55/33
  Po-Čt 9:00-19:00
  Pátek 9:00-12:00
  +420 588 880 508
  [email protected]

  Odpovědná osoba

  Lukáš Pecina
  +420 722 964 094
  [email protected]

  Správa sítě

  Jan Vorel
  +420 739 727 181
  [email protected]

  © 2016-2020 NejPřipojení.cz s.r.o.

  Se sídlem Slavíčkova 827/1a, 638 00 Brno

  Zapsána v obchodním rejstříku u Krajského soudu v Brně, spisová značka C 98727 dne 7. března 2017

  IČ:05884659

  DIČ: CZ05884659