Může koronavirus ovlivnit fungování internetu?

Informacemi o šíření koronaviru a s ním spojenou panikou a nákupní horečkou nás zahlcují zprávy i sociální sítě. Fotografie prázdných regálů s těstovinami nebo desinfekcí už na Facebooku viděl asi každý. Potraviny a hygienické prostředky však nejsou jediným zbožím, které se nakupuje ve velkém a do zásoby.

Internet ohrožuje nedostatek komponentů

Doslova na dračku jdou také LTE modemy, ONT brány a další součástky do elektroniky, mobilů a počítačů, které se vyrábí v čínských továrnách. Poskytovatelé internetu se v posledních dnech snažili naplnit sklady a udělat si alespoň částečnou zásobu koncových zařízení. Na rozdíl od mouky nebo balené vody už ale není z čeho brát. Kvůli koronaviru se uzavřela řada továren, v nichž se tyto komponenty vyrábějí a další už nebudou. Mnoho firem má například zboží již připravené a zaplacené, je však zablokované v čínských skladech a ven za hranice se nedostane.

Do doby, než v Číně dostanou situaci pod kontrolu, tak čeká technologický svět obrovský výpadek dodávek těchto součástek. To se projeví, nebo někde dokonce už projevilo, na schopnosti poskytovatelů internetu připojovat další klienty.

Pokud se tedy koronavirus nepodaří zkrotit a zásoby se vyčerpají, mobilní operátoři a poskytovatelé už nebudou mít zařízení, kterým by vás připojili k internetu.

Podle našich informací má jeden z největších ISP na našem trhu, který odebírá koncová zařízení pro LTE od výrobce Huawei, již nyní stop stav a klienti musí na připojení čekat. U jiných poskytovatelů internetu, kteří používají technologii FTTH a koncová zařízení ONT, prozatím situace takto dramatická není. S tím, co mají ve svých skladech, vydrží alespoň další dva měsíce. Jakým směrem se situace vyvine po uplynutí této doby, se zatím odhadnout nedá. Pokud se však čínské továrny opět nerozběhnout a nezačnou zásobovat trh, dá se předpokládat, že noví zákazníci budou mít smůlu. Možnost připojení nebude.

Převážná většina elektrosoučástek, které se vyrábí ve virem zamořené Číně, vznikají i na linkách v Evropě. Firmy tedy mohou potřebné komponenty sehnat i jinde. Je zde však jeden zásadní rozdíl v ceně. Na evropském trhu je zboží zhruba třikrát až čtyřikrát dražší, než za kolik jsou společnosti zvyklé nakupovat v Číně. Vyšší výdaje pak budou logicky znamenat i navýšení ceny za služby poskytované klientovi.

Další věcí pak je i poptávané množství. Jelikož je Čína světovou manufakturou na součástky i výsledné produkty, nejsou evropské firmy schopné vyprodukovat a zajistit dostatečný počet komponentů, který by uspokojil celkovou poptávku.

Budou chybět lidské zdroje?

Kromě výpadku v dodávkách elektrosoučástek a s ním spojenými problémy s připojením k internetu, může koronavirus český telekomunikační svět ohrozit i v jiném ohledu. Pokud se infekce rozšíří i u nás, bude scénář týkající se karantény obdobný, jako v jiných evropských zemích. Služby techniků, kteří vás za normálních okolností přijdou připojit k vám domů, mohou být omezené nebo se dokonce úplně zastaví. Lidské zdroje udržující internetovou síť v chodu tedy mohou mít stopku ještě dříve, než se vyčerpají zásoby koncových zařízení. Tento scénář je však opravdu hypotetický a firmy se na žádný takový krizový scénář prozatím nepřipravují. Jisté však je, že pokud bychom se k němu přiblížili, kvalita internetového připojení by kvůli výpadkům, které by neměl kdo řešit, začala rapidně horšit.

Úpadek trhu s technologiemi

Jako zcela reálný následek koronaviru se již nyní jeví propad ve výrobě, se kterým je spojený pokles prodeje na trhu s technologiemi. Analytikové tvrdí, že zásadní výpadek čeká například prodej chytrých hodinek, notebooků nebo třeba chytrých reproduktorů. Problémy budou mít podle prognóz také výrobci smartphonů, herních konzolí, monitorů nebo třeba televizorů. O ztrátách se už například zmínili i takoví giganti, jakými jsou Microsoft nebo Apple.

Obchodní cíle, které si americký Microsoft stanovil pro první čtvrtletí letošního roku, vzaly za své. Kvůli koronaviru očekává softwarový gigant celosvětový propad v prodeji osobních počítačů. Původně měl v plánu vydělat přibližně 250 až 259 miliard korun. Tuto částku však nyní považují za spíše optimistickou. S propadem počítá i Apple. O kolik mu koronavirus sníží tržby, prozatím nedokáže odhadnout. Minulý týden ale zástupci firmy potvrdili, výpadky v dodávkách iPhonů jsou o mnoho větší, než s jakými počítali. Výroba se v Číně totiž vrací do normálu jen velice pomalu a zájem o telefony zde v souvislosti s koronavirem poměrně vázne. Přitom právě zde má Apple jedno z největších světových odbytišť.

Výhody pro Samsung

Zatím co celý svět šílí po čínském trhu a jeho součástkách, jihokorejský Samsung nijak zásadně panikařit nemusí. Asi polovina výroby jeho smartphonů se odehrává ve Vietnamu, kde je vliv koronaviru na průmysl o poznání menší, než v Číně.

Prostřednictvím této „výhody“ by tak mohl sesadit z trůnu výše zmiňovaný Apple, který prozatím stále stojí na první příčce nejúspěšnějších prodejců chytrých telefonů. Jihokorejský gigant, kterého díky vietnamským továrnám výrobní problémy v Číně nijak zásadně neomezí, se tak pozvolna dostává na výsluní.

Pro úplnost je však třeba dodat, že i Samsung musel před pár dny zavřít jednu ze svých továren v Jižní Koreji. Nákaza novým tipem koronaviru se potvrdila u jednoho z jejich zaměstnanců a firma proto byla nucena nařídit všem ostatním pracovníkům, kteří byli s nemocným v kontaktu, karanténu. Továrna, která se nachází ve městě Kumi, byla uzavřená jen několik dní. Navíc Samsung zde vyrábí jen nízký počet nejdražších smartphonů pro domácí trh.

Bude mít koronavirus na svědomí i bitcoiny?

Tato nejznámější kryptoměna zaznamenala v posledním týdnu pokles o celých 13 procent. Jeden  bitcoin si tak mohou lidé koupit za 8630 dolarů, tedy zhruba 200 tisíc korun. Přesto, že tohle jedinečné aktivum většinou přímo nereaguje na vývoj ostatních trhů, za současným poklesem se mimo jiné může skrývat i panika z koronaviru.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 2.3.2020

Ověřte si nejlepší možnosti internetu na Vaší adrese!

Nebo nám zavolejte na číslo 588 880 508

Nemáme rádi spam a budeme respektovat Vaše soukromí! 🙂

Odesláním kontaktního formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů podle Zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a na základě čl. 6 odst. 1 písm. b) nařízení GDPR za účelem poskytnutí služeb elektronických komunikací.

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

5G

Internet 5G

Pravda nebo klamání spotřebitele internetového připojení?Autor: Šimon Čecháček C-NET.solutions 16.6.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.sAutor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019

Pobočka v Olomouci

Dolní náměstí 55/33
Po-Čt 9:00-19:00
Pátek 9:00-12:00
+420 588 880 508
[email protected]

Odpovědná osoba

Lukáš Pecina
+420 722 964 094
[email protected]

Správa sítě

Jan Vorel
+420 739 727 181
[email protected]

© 2016-2020 NejPřipojení.cz s.r.o.

Se sídlem Slavíčkova 827/1a, 638 00 Brno

Zapsána v obchodním rejstříku u Krajského soudu v Brně, spisová značka C 98727 dne 7. března 2017

IČ:05884659

DIČ: CZ05884659