Jak se připojit přes VPN

Snad každý, kdo surfuje po internetu, se setkal s pojmem VPNka neboli „virtuální privátní síť“. Síťová technologie, která může sloužit k propojení několika počítačů například prostřednictvím internetu nebo soukromé sítě nějakého poskytovatele, vám výrazně pomůže zabezpečit komunikaci po síti. Tomu, jak funguje, k čemu slouží a jak se k ní připojit, rozebereme v našem článku.

Co je vlastně VPN?

Zásadní výhodou VPN (virtual private network) je její bezpečnost. Je to ideální řešení k tomu, jak spolu mohou spojené počítače komunikovat, jako by se propojily v jedné uzavřené a důvěryhodné síti. Pokud spolu chtějí uživatelé navázat spojení, je identita jednotlivých stran ověřena pomocí digitálních certifikátů a komunikace je šifrovaná a bezpečná. Vše tedy funguje tak, že se ve vašem počítači data zašifrují prostřednictvím VPN klienta a vybraný VPN server je pak rozšifruje a pošle konkrétnímu serveru. Stejné je to i při spojení opačným směrem. Poskytovatel internetu pak netuší, na které stránky se díváte nebo s kým komunikujete. To se může v době stále narůstající kontroly hodit všem, kteří se nechtějí o informace o své internetové aktivitě s nikým dělit. S VPN se v praxi zřejmě nejčastěji potkáváme v zaměstnání. Díky ní se může zaměstnanec z domova nebo jiného vzdáleného místa propojit s firemní sítí.

 

Bylo by však naivní domnívat se, že jsou díky tomuto šifrování vaše data kompletně ochráněná. Jak jsme zmínili výše, k přeneseným datům má přístup server, který je rozšifrovává. 

 

Dalším důležitým bodem je vzájemná kooperace mezi VPN s HTTPS. Když se komunikace uskutečňuje přes nešifrované HTTP, dají se data během svého přenosu od VPN do koncového serveru normálně přečíst. K zašifrování dochází pouze tehdy, když tok prochází tunelem mezi počítačem uživatele a VPN serverem. Pokud však použijete HTTPS, budou vaše data koncově šifrovaná během celé cesty mezi vaším zařízením a koncovým serverem. Jedinou informaci, kterou by v tomto případě mohl poskytovatel VPN získat, by byl seznam webových stránek, jež uživatel navštívil.

VPN a mobil

Ačkoli systémem iOS i Android VPN zcela podporují a velmi dobře klienta ochrání v přístupu na stránky pro stahování P2P souborů, nainstalované aplikace se dostanou kromě vaší IP adresy i k dalším datům. Právě proto tak mají přístup i k uživatelovým online aktivitám jako je poloha GPS, kontakty nebo jiným údajům. Vaši VPN pak aplikace obejdou tak, že získané údaje odešlou svým mateřským společnostem. K tomu, abyste na svém mobilním telefonu využili výhody VPN, musíte si web prohlížet jen prostřednictvím svých webových stránek nebo přes prohlížeč, který má ověřený zdrojový kód.

Výhody VPN

Z předešlých informací jasně vyplývá, že největší výhodou VPN je ochrana soukromí a minimum informací, které poskytovateli internetu a jednotlivým serverům umožníte získat. Dalším plusem je pak tzv. mixování provozu. Jedná se o to, že jeden VPN server většinou využívá sousta uživatelů zároveň. Kdokoli, kdo by se chtěl dostat k vašim datům, by si tak musel dát opravdu velkou práci s tím, aby váš pohyb na webu oddělil od toho ostatního.

 

Velmi sympatická je také možnost rychlejšího stahování z protokolů peer-to-peer, jelikož někteří operátoři je zpomalují. VPN můžete v tomto případě použít k tomu, abyste získali vyšší rychlost stahování.

 

Díky VPN se uživatelů otevírá i možnost geograficky obejít libovolné webové stránky. Jde o to, že díky VPN si stránka bude myslet, že si ji prohlížíte z jiného místa, než z toho, na kterém se právě nacházíte. Velká část internetového obsahu je totiž v některých zemích blokovaná a VPN umožní jeho sledování se vzdáleným připojením na správný server. Kdokoli se pak pokusí vysledovat uživatele, dostane se zpátky na používaný VPN server a opravdová IP adresa nebude prakticky dostupná.

 

Poslední výhodou, kterou je třeba zmínit, je v podstatě jeden z hlavních důvodů vzniku samotné VPN technologie. Díky ní se uživatel dostane do své domácí nebo firemní sítě z jakéhokoli místa. Může pracovat se sdílenými soubory nebo třeba hrát hry stejně, jako by byl doma na místní síti.

Nevýhody VPN

Je třeba počítat s tím, že kvůli připojení přes VPN klesne rychlost surfování minimálně o 10 procent. Její snížení závisí na tom, jakou vzdálenost musí data urazit. Rychlost internetu se také trochu sníží kvůli šifrování a dešifrování dat, které vyžaduje procesní výkon.

 

Uživatelsky nepříjemné může být například i to, když narazíte na stránky, jež VPN blokují. Určité cenzurované weby totiž objevily možnost, jak odhalit, že je k přístupu použitá VPN. Poté vytvořily blokaci, která má těmto uživatelům zabránit při vstupu na jejich stránky.

 

Poslední věc, kterou je třeba zmínit, je cena. Fungování serverů, které mají zamaskovat uživatelův datový tok, samozřejmě není zadarmo. Za využívání VPN služeb tak uživatel zaplatí něco mezi 3 až 10 eury za měsíc. Tuto částku si musí přičíst ke své běžné měsíční platbě za internetové připojení. Služba VPN se sice dá využít i zdarma, ale takto má smysl spíše jen pro nárazové použití.

VPN a připojení

Díky řadě výhod, které VPN nabízí, se mezi uživateli stává pořizování od jejich poskytovatelů poměrně dost populární. Pokud se klient chce připojit k VPN, musí mu její majitel nejprve přidělit specifické uživatelské jméno a heslo. Zvolíte-li variantu, že si VPN pořídíte od poskytovatele VPN, je služba logicky zpoplatněná (zdarma vám přístup k VPN poskytne například zaměstnatel nebo třeba vaše univerzita). Jakmile se zaregistrujete a zaplatíte, dostanete údaje k přístupu k VPN (jméno, heslo a IP adresa nebo doména serveru).

 

Na trhu existují dva základní typy VPN. Jedním z nich je VPN pro vzdálený přístup, jež zákazníkovi nabízí připojení k internetu, nebo k pracovnímu systému, skrze soukromý šifrovaný tunel. Druhou možností je pak tzv. site-to-site VPN nebo jinak router-to-router VPN. Tento druh VPN je populární hlavně ve firmách. Site-to-site VPN totiž vyrobí uzavřenou interní síť (intranet), jež umožňuje připojování s různými pracovišti.

Co doporučují ostatní?

C-net.solution nám z důvodů příjemné ceny doporučuje:  https://get.surfshark.net

Autor: Redakce NejPřipojení.cz

3.8.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

5G

Internet 5G

Pravda nebo klamání spotřebitele internetového připojení?Autor: Šimon Čecháček C-NET.solutions 16.6.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.sAutor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019