Historie televize

První televizor představoval revoluční krok v oblasti komunikace a zábavy. V době, kdy radiová vysílání dominovala, začala vznikat myšlenka přenášet obrazy pomocí elektromagnetických vln. Tento koncept otevřel dveře nové éře, kdy se lidé mohli spojit nejen hlasem, ale také obrazy, což položilo základy moderní televizní éry.

Obsah článku:

Průkopník: Paul Nipkow a první televizní disk

V roce 1884 německý vynálezce Paul Nipkow vyvinul první televizní disk, což byl rotační kotouč se spirálovitými otvory. Tento disk byl klíčovým prvkem pro přenos obrazu. Když se otvory otáčely, mohly zachytit světelné intenzity z různých částí scény a přenášet je přes kabelové spojení. Nipkowovo zařízení sice nebylo dokonalé, ale bylo prvním krokem k vizuálnímu přenosu.
Nipkowuv disk

Vynález elektronkového televizoru: Zworykin a Farnsworth

V průběhu 20. století přišli další průkopníci s vylepšenými verzemi televizoru. V roce 1927 Vladimir Zworykin představil ikonoskop, elektronovou trubici, která nahradila mechanický Nipkowův disk. Téměř současně pracoval i Američan Philo Farnsworth na svém vlastním systému, který se zakládal na použití elektronických skenerů. Oba vynálezci sehráli klíčovou roli ve vývoji moderní televize.

Ikonoskop
Ikonoskop

První televizní vysílání - události 20. století

První televizní vysílání se stalo významným okamžikem v roce 1928, kdy Zworykin předvedl svůj elektronkový televizor v laboratořích společnosti RCA. Následovalo první veřejné vysílání v roce 1936, kdy byly Londýn a New York spojeny pravidelným přenosem. Tato událost otevřela dveře novému způsobu, jak lidé vnímají a sdílejí informace.

Rozvoj televize a její vliv na společnost

Po prvních úspěších následoval rychlý rozvoj televize, který přivedl tento médium do rodin po celém světě. Technologické inovace, jako barevné vysílání a digitální televize, postupně posouvaly hranice tohoto zařízení. Dnes je televize nedílnou součástí našeho života, přinášející nám informace, zábavu a příležitost sledovat události ve světě přímo v našich obývacích pokojích.

 

Vznik prvního televizoru byl tedy postupem, který začal jednoduchým diskem a došel k elektronovým trubicím, otevírajícím cestu do éry vizuální komunikace. Přes všechny technologické výzvy, kterým tvůrci tehdy čelili, bylo jejich odhodlání a vynalézavostí, což položilo základy pro to, co dnes považujeme za samozřejmost – televizní přenosy formou obrazu.

Závěr

I v dnešní době se stále najdou odpůrci tohoto zařízení, kteří za jejím sledování vidí ztrátu času a snad i degradaci našich mozků. Je to stejné, jako s ohněm. I ten je dobrým sluhou, ale zlým pánem. Postupem času se však mění způsob, jak uživatelé konzumují obsah. Osobně sleduji primárně kanál Spektrum a National Geographic. Zde takřka vždy vyměním strávený čas za řadu skvělých informací. Obsah těchto kanálů konzumuji jen a pouze přes IPTV 🙂

Autor: Lukáš Pecina, Redakce NejPřipojení.cz 1.12.2023

nevýhody satelitní televize

Nevýhody satelitní televize

Satelitní televize přinesla v minulosti do mnoha domácností po celém světě široký výběr programů a vysoké rozlišení obrazu. Přesto však existují některé potenciální nevýhody, které byste měli zvážit před tím, než se rozhodnete pro tuto formu televizního vysílání. V tomto článku se podíváme na některé z těchto aspektů, díky kterým je dnes vítězem spíše IPTV.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 12.10.2023

prima zpětné přehrávání

Prima - další nařízení od 1.6.2023

Také máte pocit, že nařízení FTV Prima na zpětné přehrávání je jedna z největších absurdit televizního vysílání? My také. Sice vysílané pořady na standardním kanálu Primy nejsou šálkem pro každého nadšence kvalitního obsahu, ale například Prima Zoom mně osobně ve večerním repertoáru docela chybí. Nyní však FTV Prima přišla s dalším nesmyslem.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 31.5.2023

tv bez reklam

Jak sledovat TV bez reklam?

Pokud nejste tvrdým zastáncem starého DVB-T(2) nebo satelitního příjmu, ale fandíte spíše IPTV (televize přes internet), rádi si otravné reklamy přetočíte. Sledovat TV bez reklam je přeci příjemné. V článku si nastíníme pár novinek a cenných informací, které v posledních měsících hýbou trhem.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 4.10.2022

iptv v zahranici

Jak sledovat českou televizi v zahraničí

Nacházíte se nyní v zahraničí, ale chcete i nadále sledovat nejen české, ale i ostatní televizní programy, které v česku sledujete? Řešením je naše NejPřipojení TV, kterou můžete včetně zpětného zpětného přehrávání sledovat nejen v rámci celé Evropy, ale i v jiných destinacích.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 20.6.2022

prima

Reklamy jsou plné vitamínů, tvrdí Prima

Internetovou TV si klienti kupují z více důvodů. Tím prvním je fakt, že se chtějí dívat na odvysílané TV programy v čase, kdy jim to vyhovuje a tím druhým, nikoli podružným důvodem, je přetočení si reklam.Autor: Redakce NejPřipojení.cz 6.5.2022

Proč nemít Smart TV připojenou k internetu po wifi?

Proč nemít Smart TV připojenou k internetu po wifi?

Pokud si zakoupíte novou Smart TV, jistě bude umět připojit se k internetu pomocí Wi-Fi. Proč však tuto možnost nedoporučujeme my a ani většina dalších poskytovatelů streamovací služby?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 25.4.2022