Datové sítě bojují s přetížením, streamy zpomalují!

Sousta lidí musí být v posledních pár dnech kvůli epidemii koronaviru zavřená doma. Život v karanténě se může proměnit v nekonečnou dlouhou chvíli a jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak se zabavit, může být sledování videí na internetu. Kvůli této populární zábavě jsou však internetové a telefonní sítě našponované doslova k prasknutí a dochází k jejich přetížení. Aby se tato situace vyřešila a internet zůstal zachován pro všechny uživatele, přistoupila společnost Netflix k tomu, že na třicet dní snížila kvalitu videí, která zákazníci sledují online. Ke stejnému kroku se odhodlal i YouTube. Stabilnější internetové připojení by mělo zajistit to, že společnosti sníží svůj datový tok o 25 %.

Netflix a YouTube snižují kvalitu streamování

Jelikož jsou Netflix a YouTube jedním z hlavních poskytovatelů videoobsahu v rozlišení 4K v Evropě, mají zároveň na svědomí také největší přetížení internetových sítí. Pokud by si tedy velké množství uživatelů chtělo ukrátit čas sledováním různých streamovacích služeb, jako je třeba právě Netflix nebo HBO GO, mohlo by se v krajním případě stát i to, že dojde k rozpadu internetového připojení. To by v současné situaci mohlo nadělat opravdu velké potíže. Aby se tomuto krizovému scénáři zabránilo, evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton koncem minulého týdne vyzval šéfa společnosti Netflix Reeda Hastingse, aby v době koronavirové krize snížil datovou náročnost a internet tak zůstal dostupný každému. Netflix tedy snížil kvalitu streamování, ale prozatím se nemluví o změně rozlišení, jen o již zmíněném snížení datového toku o jednu čtvrtinu. O to, že by došlo k internetovému blackoutu se v České republice naštěstí bát nemusíme. Většina našich poskytovatelů internetu sice hlásí na svých sítích nárůst zhruba 20 a 33 procent, ale na takový nápor jsou operátoři nachystaní.

 

V praxi tedy můžeme i nadále sledovat svoje oblíbené filmy a seriály v poměrně vysoké kvalitě. Je otázkou, jestli hodlá Netflix svým klientům toto omezení nějak kompenzovat, protože lidé si za 4K logicky musí více připlatit.

 

Prozatím také platí informace, že za měsíc by se mělo všechno vrátit do původních kolejí. Alespoň, co se tedy týče optimalizace sítě.  Eurokomisař Thierry Breton však zároveň doplnil, že ke stabilizaci sítě mohou přispět i sami uživatelé tím, že alespoň trochu poleví ve využívání internetových služeb.

 

Ke stejnému kroku, jako Netflix, se na žádost zástupců EU odhodlal YouTube. V celé Evropě tak následující měsíc klesne defaultní rozlišení videí na 480p. Ve hře je pak ještě varianta, že v případě potřeby si uživatelé budou moci na vyšší rozlišení přepínat sami. 4K však po třicet dní nebude k dispozici.

Messenger a WhatsApp naráží na limity

Nadužívání služeb je dobře vidět i u aplikací, jako je Facebook (Messenger) a WhatsApp. Podle generálního ředitele Facebooku Marka Zuckerberga jsou tyto aplikace v současné době vytíženější než například v době svátků. Vzhledem k tomu, že telefonáty a videohovory využívají lidé až dvojnásobně více, než za běžného provozu, kapacita infrastruktury těchto aplikací již nyní začíná narážet na své limity.

 

I přes to, že lidé nyní využívají internetové a mobilní sítě několikanásobně více, než před koronavirovou epidemií, Evropská komise zatím nezaznamenala žádné výpadky konektivity v rámci Evropské unie.

Problém mají i herní servery

Home office a koronavirové prázdniny si vybírají svou daň i na velkých herních službách. Kvůli obrovskému náporu servery zkrátka nestíhají, jsou přetížené a uživatelé se musí potýkat s výpadky. V těchto časech se tak lidem může hodit například nabídka serveru Downdetector, který díky mapování problémů a výpadků poskytuje svým návštěvníkům informace o tom, kdy bude mít jejich oblíbená služba problémy. Server monitoruje dostupnost Messengeru, YouTube, Twittru, League of Legends, Xbox Live a mnoha dalších.

S problémy se v uplynulých dnes setkali servery World of Tanks, MBL The Show, PlayStation Network a asi desítka jiných. Výpadek sice nepostihne všechny hráče najednou, ani tak však nejde o zanedbatelný počet uživatelů. Celý problém má na svědomí to, že se v jeden moment připojí mnoho lidí, nápor je pro herní servery až příliš velký a pro určité množství zájemců není dostupný.

Tip: Epic Games Store nyní rozdává zdarma hru Watch Dogs a Stanley Parable.

Přetížená mobilní síť

S přetížením se v uplynulých dnech potýkala kromě internetové sítě i ta mobilní. Například klienti operátora Vodafone se dovolali svým blízkým až po několika marných pokusech. Největší problém zaznamenali jak klienti, kteří se z Vodafonu chtěli dovolat do sítí jiných operátorů, tak ti, kteří chtěli zavolat někomu s tímto operátorem. Společnost Vodafone se k této nepříjemné situaci vyjádřila na svých facebookových stránkách. „S ohledem na aktuálně velmi vysoký provoz v mobilních sítích může docházet k potížím s propojováním hovorů, a to zejména při volání mezi sítěmi. Spolu s mobilními operátory se snažíme situaci co nejdříve vyřešit. Prosíme vás o trpělivost a děkujeme za pochopení,“ uvedla společnost ve svém vyjádření.

Další operátoři T-Mobile a O2 s přetížením síti prozatím žádné problémy neměli. Stejně jako Vodafone se sice potýkali se zvýšeným provozem, výpadky v jejich sítích však nenastaly.

V reakci na koronavirou krizi se mobilní operátoři snaží přicházet i s novými nabídkami. Například již zmíněný Vodafone sestavil pro své klienty speciální nabídku pro stav nouze. Svým zákazníkům, kteří museli zůstat v karanténě v některé z evropských zemí, nabídnul zdarma SMS,volání i data. Svou nabídku však ještě konkretizoval a ti, kteří počítali s plošným rozdáváním neomezených mobilních dat, jsou zřejmě zklamaní. Operátor totiž nechce riskovat, že by došlo problémům s kapacitou sítě. Chce si být jistý, že jeho infrastruktura zvládne všechny zákazníky a zůstane plně funkční například pro záchranné sbory nebo pro osoby, které se ocitnou v krizové situaci.

Jak je na tom vytížení naší xDSL sítě?

Níže můžete vidět dva grafy vytížeností naší sítě internetu po pevné lince s průměrnou rychlostí 80 Mbps. První ze dne pozastavení školní docházky a druhý ze dne 21.3.2020. I přes netradiční vytížení máme v síti stále velký prostor. 😊

Internet a prvni den zavrenych skol
První den zavřených škol 10.3.2020 vs 11.3.2020
Vytizeni site (7.3. vs 21.3.
Vytížení sítě 7.3.2020 vs 21.3.2020

PS: stále připojujeme nové zákazníky! 
Ceník ZDE

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 23.3.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

5G

Internet 5G

Pravda nebo klamání spotřebitele internetového připojení?Autor: Šimon Čecháček C-NET.solutions 16.6.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.sAutor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019