Jelikož jsou Netflix a YouTube jedním z hlavních poskytovatelů videoobsahu v rozlišení 4K v Evropě, mají zároveň na svědomí také největší přetížení internetových sítí. Pokud by si tedy velké množství uživatelů chtělo ukrátit čas sledováním různých streamovacích služeb, jako je třeba právě Netflix nebo HBO GO, mohlo by se v krajním případě stát i to, že dojde k rozpadu internetového připojení. To by v současné situaci mohlo nadělat opravdu velké potíže. Aby se tomuto krizovému scénáři zabránilo, evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton koncem minulého týdne vyzval šéfa společnosti Netflix Reeda Hastingse, aby v době koronavirové krize snížil datovou náročnost a internet tak zůstal dostupný každému. Netflix tedy snížil kvalitu streamování, ale prozatím se nemluví o změně rozlišení, jen o již zmíněném snížení datového toku o jednu čtvrtinu. O to, že by došlo k internetovému blackoutu se v České republice naštěstí bát nemusíme. Většina našich poskytovatelů internetu sice hlásí na svých sítích nárůst zhruba 20 a 33 procent, ale na takový nápor jsou operátoři nachystaní.
V praxi tedy můžeme i nadále sledovat svoje oblíbené filmy a seriály v poměrně vysoké kvalitě. Je otázkou, jestli hodlá Netflix svým klientům toto omezení nějak kompenzovat, protože lidé si za 4K logicky musí více připlatit.
Prozatím také platí informace, že za měsíc by se mělo všechno vrátit do původních kolejí. Alespoň, co se tedy týče optimalizace sítě. Eurokomisař Thierry Breton však zároveň doplnil, že ke stabilizaci sítě mohou přispět i sami uživatelé tím, že alespoň trochu poleví ve využívání internetových služeb.
Ke stejnému kroku, jako Netflix, se na žádost zástupců EU odhodlal YouTube. V celé Evropě tak následující měsíc klesne defaultní rozlišení videí na 480p. Ve hře je pak ještě varianta, že v případě potřeby si uživatelé budou moci na vyšší rozlišení přepínat sami. 4K však po třicet dní nebude k dispozici.
Nadužívání služeb je dobře vidět i u aplikací, jako je Facebook (Messenger) a WhatsApp. Podle generálního ředitele Facebooku Marka Zuckerberga jsou tyto aplikace v současné době vytíženější než například v době svátků. Vzhledem k tomu, že telefonáty a videohovory využívají lidé až dvojnásobně více, než za běžného provozu, kapacita infrastruktury těchto aplikací již nyní začíná narážet na své limity.
I přes to, že lidé nyní využívají internetové a mobilní sítě několikanásobně více, než před koronavirovou epidemií, Evropská komise zatím nezaznamenala žádné výpadky konektivity v rámci Evropské unie.
Níže můžete vidět dva grafy vytížeností naší sítě internetu po pevné lince s průměrnou rychlostí 80 Mbps. První ze dne pozastavení školní docházky a druhý ze dne 21.3.2020. I přes netradiční vytížení máme v síti stále velký prostor. 😊
PS: stále připojujeme nové zákazníky!
Ceník ZDE
Autor: Redakce NejPřipojení.cz 23.3.2020
1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.
Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020
Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?
Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019
Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.
Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019
Pravda nebo klamání spotřebitele internetového připojení?
Autor: Šimon Čecháček C-NET.solutions 16.6.2019
Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.s
Autor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019