Chytrá karanténa

Mobilní operátoři a banky se mění na Velkého bratra

V posledních několika týdnech se pojem „chytrá karanténa“ skloňuje napříč všemi médii. Členové krizového štábu se tuto trasovací novinku snaží vykreslit jako jedno ze zásadních opatření na cestě k ukončení života v izolaci. Jak to ale s chytrou karanténou opravdu bude? Je pro lidi možnost zpřístupnit data o pohybu podle mobilu i data z platební karty opravdu šancí k alespoň částečnému návratu ke světu před koronavirovou epidemií?

Jak „chytrá karanténa“ funguje?

Prvním krokem je to, že hygienická stanice nahraje do ústředny telefonní čísla nakažených lidí. Pracovníci call centra pak pacienty obvolají a budou po nich chtít souhlas s poskytnutím informací o pohybu. Prostřednictvím mobilních dat od operátorů a platební historie by hygienické stanice měly snáze dohledat, kde se nakažený pohyboval a s kým se setkal. S využitím dat ze svého aparátu musí dotázaný samozřejmě souhlasit. 

 

Pokud se rozhodnete, že svá lokalizační ani platební data nikomu dávat nechcete, můžete odmítnout. Ze zákona ale máte povinnost hygienické stanici sdělit, kde a s kým jste byl v kontaktu. Pokud budete pro, bude hygiena o souhlasu informovat vašeho mobilního operátora a banku. Operátor a banka pak hygienické stanici předají data o vašem pohybu a platbách v posledních dnech před zjištěním nákazy. Při druhém telefonátu je už pracovník call centra s daty obeznámen a vyplní s pacientem takzvaný epidemiologický dotazník. V něm je zaznamenáno, s kým se infikovaný před otestováním potkal. Člověk, se kterým strávil více než 15 minut, musí byt také neprodleně otestován.

 

S projektem „inteligentní karantény“ je spojená iniciativa Covid19CZ, ve které jsou propojené různé IT firmy. Ty přišly s možností využít pohyb mobilního telefonu a platební transakce. Co se týče technického řešení u mobilů, funguje trasování na základě záznamů z vysílačů, k nimž se váš mobil v uplynulých dnech připojoval. Mobilní operátor tak není schopný určit polohu infikovaného člověka přesně na metr. Prostřednictvím dat může lokalizovat osobu zhruba na vzdálenost 10 až 20 metrů. GPS se v tomto případě nepoužívá. Cílem takového sledování je vytvoření tzv. „heat mapy“ infikované osoby. Díky ní si pak má člověk lépe vybavit, s kým se před propuknutím nemoci setkal. Mobilní operátoři mohou podle ministerstva zdravotnictví předávat provozně lokalizační údaje za dobu maximálně tří týdnů zpětně.

 

U platebních transakcí je princip stejný. Systém pracuje s historií platebních karet. Ukazuje, z jakého bankomatu majitel vybíral peníze, kde a kdy zaplatil kartou. 

Co na to Úřad pro ochranu osobních údajů?

Dát státu do rukou svá osobní data není stejné jako zúčastnit se nějakého anonymního dotazníku. Zároveň je však třeba si uvědomit, že jde o využití konkrétních dat za konkrétním účelem. To sice narušuje soukromí lidí, nikoli však jejich občanská práva a svobody. „Zpracování prováděné státem, operátorem či bankou ke splnění ukládaného úkolu musí zahrnovat pouze nezbytné operace, které je nutno provádět přiměřeně v rámci úzce vymezeného účelu. Tím je řešení pandemické situace a za dodržení všech stanovených podmínek uvedených v mimořádném opatření a také stanovených v obecném nařízení,“ ubezpečuje ve svém stanovisku k „chytré karanténě“ Úřad pro ochranu osobních údajů.

 

Všechny dotčené sektory jsou povinny dodržovat zásady zpracování osobních údajů včetně jejich standardní ochrany. Hygiena i operátoři mohou s údaji nakládat jen omezenou dobu a poté je musí ze svých systémů vymazat. „Mimořádné opatření stanoví uchovávat osobní údaje pouze po dobu nezbytně nutnou, v případě neanonymizovaných údajů nikdy ne delší než šest hodin. Zpracování takových údajů každým operátorem či bankou musí být nejpozději po šesti hodinách ukončeno. Získané údaje musí být poté vymazány nebo plně anonymizovány, aby nedošlo k jejich zneužití pro jiný účel, než je boj s koronavirem,“ doplnil ve svém vyjádření Úřad pro ochranu osobních údajů.

Mapy.cz nebo Google

Na principu dobrovolného sdílení polohových dat funguje i mobilní aplikace Mapy.cz. Člověk pozitivně testovaný na Covid-19 se zaregistruje a sdílí svá data. Aplikace pak může ostatním uživatelům pomoci zjistit, zda a kdy byli (jejich mobil) v okolí infikovaného. Vaši polohu umí jednoduše zaznamenávat i Google v rámci služby „Historie polohy“.

Data od operátorů se sbírají po celém světě

Geolokační data operátorů, která mají usnadnit sledování pohybu obyvatel, používají Němci, Francouzi i řada jiných evropských národů zasažených korovairem. Na rozdíl od českého systému se jinde v Evropě nesnaží sledovat pohyb jednotlivců, ale vyhodnocením dat zjišťují, jestli celková populace dodržuje opatření spojená s karanténou.

 

V Číně si se zpracováním osobních údajů příliš hlavu nelámou. Tamní obyvatelé musí povinně využívat aplikaci, jejímž prostřednictvím zachycují vstup do každého obchodu nebo třeba do metra. Aby mohli vstoupit do veřejných prostor, musí naskenovat svůj QR kód. Aplikace je zároveň propojená s placením a vláda tak má přehled o tom, co kde člověk nakupuje i kde se přesně pohybuje. Kromě toho rozděluje lidi podle tří barevných statusů, které indikují jejich potenciální nakažlivost. Červený status pošle osobu rovnou do dvoutýdenní karantény, žlutý do týdenní a zelený není rizikový. Drsná opatření sebou nesou i určitý strach, který drží lidi doma.

 

Například v Hongkongu funguje jako nástroj dodržování karantény elektronický náramek. Každý, kdo se vrátí z ciziny, dostane přímo na letišti povinně svůj náramek s unikátním QR kódem. Ten jej pak automaticky odešle rovnou do dvoutýdenní karantény. Navrátilec si ihned musí stáhnout aplikaci StayHomeSafe, do níž svůj QR kód naskenuje. Doma pak obejde celý byt, čímž náramek nakalibruje. Tento inteligentní hlídač nefunguje na principu sledování pomocí GPS, ale načte si jakýsi digitální otisk bytu svého nositele. Aplikace totiž snímá unikátní sloučeninu signálů z Wi-Fi, mobilních sítí či Bluetooth. Díky tomu je pak elektronický náramek schopný celkem snadno rozpoznat, zda jeho majitel karanténu porušil či nikoli.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 6.4.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

5G

Internet 5G

Pravda nebo klamání spotřebitele internetového připojení?Autor: Šimon Čecháček C-NET.solutions 16.6.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.sAutor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019