Windows 7 skončil. Co bude dál?

Všechno dobré musí jednou skončit a právě tento osud potkal před pár dny i systém Windows 7. Společnost Microsoft 14. ledna oficiálně ukončila jeho podporu. Všichni uživatelé se tak posledních pár týdnů na svém monitoru potýkají s hláškou, která jim doporučuje, aby upgradovali na novější verzi.

To však rozhodně není důvod k panice. Vaše notebooky a stolní počítače budou fungovat dál i bez toho, aniž byste museli přecházet na Windows 10. Budete ale muset počítat s tím, že pro váš systém už nejsou dostupné žádné systémové záplaty ani aktualizace. Tím se vystavujete vyššímu riziku potencionálního útoku hackerů.  Pokud jde o instalaci Windows 7, majitelé licencí je mohou dále používat na nové i stávající počítače. 

 

Jinou záležitostí je ovšem to, že postupem času začne upadat podpora ze strany vývojářů. Nebudou plýtvat časem na to, aby se zabývali optimalizací softwaru na starších operačních systémech. To bude mít za následek, že nové aplikace pro Sedmičku už nebudou dostatečně vyladěné nebo dokonce nebudou vůbec.

 

Rozšířená podpora Windows 7 sice skončila, ale pár výjimek zde stále ještě je. Firmy, které vlastní podnikové licence a užívají systémů Windows 7 Professional a Windows 7 Enterprise, si mohou zaplatit dočasnou rozšířenou podporu (ESU – Extended Security Updates), díky které jim opravy chyb budou chodit dál. Do ledna příštího roku bude rozšířená podpora Windows 7 Enterprise stát 25 dolarů (570 Kč) na jedno zařízení, další rok 50 dolarů (1140 Kč) a třetí rok 100 dolarů (2280 Kč). Zájemci o podporu Windows 7 Professional si připlatí ještě víc. Za první rok to bude 50 dolarů, druhý rok 100 dolarů a třetí 200 dolarů  (4560 Kč). Za každý počítač se platí zvlášť. Po roce 2023 už v tom budou všichni uživatelé sami. Rozšířené aktualizace zabezpečení pro Windows 7 definitivně skončí.

 

Pokud se rozhodnete, že půjdete s dobou a nedáte hackerům šanci, je cesta k Windows 10 poměrně jednoduchá. Můžete si například koupit jakýkoli levný notebook, který už má systém předinstalovaný.  Jestli patříte k těm, kteří nehodlají kvůli ukončení podpory Windows 7 kupovat nový počítač, ale novému systému se nebráníte, je i další způsob, jak upgradovat.

 

Můžete si koupit licenci Windows 10, která je k dostání na českých e-shopech hned v několika edicích.  Ještě před tím, než se k tomuto kroku odhodláte, zkontrolujte si, zda váš počítač vůbec splňuje základní požadavky pro instalaci Desítek. Microsoft zveřejnil tyto oficiální parametry přímo na svých webových stránkách. Zároveň vás upozorní, že pokud váš počítač dané parametry nesplňuje, nebude vám systému Windows 10 řádně fungovat.

 

Zde jsou oficiální požadavky Microsoftu pro instalaci Windows 10: (dostupné na www.microsoft.com)

 

Procesor: 1 gigahertz (GHz) nebo rychlejší procesor nebo systém na čipu (SoC)

 

RAM: 1 GB pro 32bitovou verzi a 2 GB pro 64bitovou verzi;

 

Volné místo na pevném disku: 16 GB pro 32bitovou verzi operačního systému, 32 GB pro 64bitovou verzi operačního systému

 

Grafická karta: DirectX 9 nebo novější s ovladačem WDDM 1.0

 

Obrazovka: maximální rozlišení 800×600 pixelů

 

Jestli chcete upgradovat na Windows 10, ale nemáte v plánu zaplatit za licenci, i pro vás je zde cesta. Můžete zvolit variantu aktualizační utility, která se dá jednoduše stáhnout z webových stránek Microsoftu.  Licenci v tomto případě kupovat nemusíte.  Krok za krokem provedete na svém počítači přechod na Windows 10 a zároveň nemusíte řešit zálohování starých souborů. Všechny složky se vám zachovají. 

 

Tato varianta ale rozhodně není žádnou novinkou. Microsoft jí začal nabízet už před pěti lety, kdy se snažil přesvědčit uživatele, aby zdarma přešli z velice oblíbených Windows 7 na tehdejší novinku Windows 10.  Ti, kteří patří ke stovkám milionů zákazníků, jež využili bezplatné nabídky a upgradovali už tenkrát, mají dnes po starostech.  Lidé, kteří se k této hromadné migraci nepřidali, měli šanci i později, protože aktualizační utilita fungovala dál.  Po Windows 10 už Microsoft žádné další přechody neplánuje. Tvrdí, že Desítky jsou poslední operační systém, po kterém se už budou vyvíjet jen jeho aktualizace.

 

V souvislosti s přechodem na Windows 10 se společnost Microsoft snaží upozadit také velice populární prohlížeč Internet Explorer. S Desítkami totiž přišel nový prohlížeč Edge. Explorer je považován za součást systému Windows 7 a musí pryč stejně jako on. Edge naštěstí dokáže Internet Explorer dokonale zastat a uživatelé tak mohou využívat i starší funkce, na které byli zvyklí.

 

Windows 7 není první systém, nad kterým společnost Microsoft zlomila hůl. Stále velmi populární sedmičky následují své předchůdce, kterými byli například známe Windows 3.x, neméně oblíbené Windows 95, Windows 98 a jako předposlední opustil tým Microsoftu Windows XP.

 

I přes obrovskou popularitu Windows 7 je jeho následník ve světě ještě úspěšnější. Windows 10 je nejoblíbenější verzí na světě už od podzimu roku 2018. I po 10 letech od vydání Sedmiček je však stále využívá více než miliarda lidí. Přesunout uživatele na novou platformu proto pro Microsoft nebude až tak snadné, jak by se mohlo zdát. O tom konečně svědčí i příklad ukončení podpory u systému Windows XP. U něj se kvůli velkému množství uživatelů datum ukončení posouvalo až na duben 2014. Dokonce i poté vzniklo několik bezpečnostních záplat. Poslední se objevila ještě v loňském roce.

 

V letošním roce nás čeká loučení i s dalšími systémy. Kromě jiného skončí v říjnu podpora programového balíku Office 2010, ke kterému neodlučitelně patří například mailový Outlook. I zde by vše mělo probíhat podle stejného scénáře, jaký známe od Windows 7. Programy z balíku Office 2010 si budou moci zájemci instalovat a pracovat v nich i po 13. říjnu. Bohužel i v tomto případě nebudou na podzim pro programy z balíku dostupné žádné bezpečnostní ani jiné aktualizace.

 

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 27.1.2020

Ověřte si nejlepší možnosti internetu na Vaší adrese!

Nebo nám zavolejte na číslo 588 880 508

Nemáme rádi spam a budeme respektovat Vaše soukromí! 🙂

Odesláním kontaktního formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů podle Zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a na základě čl. 6 odst. 1 písm. b) nařízení GDPR za účelem poskytnutí služeb elektronických komunikací.

IPv4 již nejsou!

Je to tady. Evropě došly volné IPv4 adresy!

Sedm let avizovaná situace, která se týká Evropy, Blízkého východu a centrální Asie, se stala skutečností!Autor: Redakce NejPřipojení.cz 23.12.2019

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

5G

Internet 5G

Pravda nebo klamání spotřebitele internetového připojení?Autor: Šimon Čecháček C-NET.solutions 16.6.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.sAutor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019

Pobočka v Olomouci

Dolní náměstí 55/33
Po-Čt 9:00-19:00
Pátek 9:00-12:00
+420 588 880 508
[email protected]

Odpovědná osoba

Lukáš Pecina
+420 722 964 094
[email protected]

Správa sítě

Jan Vorel
+420 739 727 181
[email protected]

© 2016-2020 NejPřipojení.cz s.r.o.

Se sídlem Slavíčkova 827/1a, 638 00 Brno

Zapsána v obchodním rejstříku u Krajského soudu v Brně, spisová značka C 98727 dne 7. března 2017

IČ:05884659

DIČ: CZ05884659