Vodafone uvolňuje místo síti 5G

Pryč se starým, sem s novým! Tak by se daly jednoduše shrnout kroky mobilního operátora Vodafone, který přišel s plánem vypnout v České republice 3G sítě. Důvod tohoto postupu je zcela jednoduchý. 3G musí k 31. březnu příštího roku vyklidit pole síti páté generace.

Kmitočty, na kterých funguje starší mobilní síť 3G, chce společnost Vodafone do budoucna uvolnit pro modernější 4G LTE a 5G. Operátor hodlá díky této změně využívat zmíněné frekvence efektivněji. Chce také začít s pokrýváním větších českých měst sítěmi páté generace.

Většina nynějších zákazníků Vodafonu a jiných operátorů, kteří se připojují k internetu z mobilu, využívá rychlou mobilní síť 4G LTE. Právě proto chce společnost 4G síť zdokonalit, k čemuž má pomoci právě zmínění uvolnění frekvencí. „Tyto frekvence se dají v sítích vyšší generace využít mnohem efektivněji a pro naše zákazníky jde tedy o dobrou zprávu. Díky uvolnění frekvencí dokážeme zvyšovat rychlost i kvalitu naší sítě. Je to zároveň cesta k rychlejšímu rozšíření nejmodernější technologie 5G. Právě sítě páté generace otevřou spotřebitelům i firmám technická řešení, která dosud nebyla možná,“ uvedl k celé věci viceprezident pro technologie společnosti Vodafone Czech Republic Milan Zíka.
Faktem je, že samotné uvolnění sítě 3G pro uživatele žádnou zásadní změnu znamenat nebude. Pokud se rozhodnou, že na svém mobilním telefonu nechtějí využívat jiné funkce, než volání a psaní a zpráv, nemusí si dokonce pořizovat ani jiný mobil. „Ze statistik víme, že využití 3G dlouhodobě klesá. Navíc kdo chce pouze telefonovat nebo psát SMS, telefon si měnit nemusí, využije celoplošnou síť 2G, ta zůstává. Výměna zařízení se proto týká jen těch, kteří využívají mobilní internet a jsou dnes v síti 3G. Mluvíme o jednom procentu našich zákazníků,“ uvedl k rušení sítě 3G Milan Zíka a doplnil, že frekvence, které má Vodafone pro 3G, umožňují pokrytí pouze větších měst. Na druhou stranu nejvíce rozšířená síť 4G LTE přináší pokrytí přes 99 procentům obyvatel celé České republiky.

Přesto, že se Vodafone i další technologické společnosti snaží motivovat své klienty k pravidelnému upgradu mobilních telefonů a vybízí je k přechodu na 4G, dosavadní 3G uživatele přes palubu nehází. Ale samozřejmě za podmínky, že si koupí nový mobilní telefon. Aby klienti mohli bez problémů fungovat i na novější technologii 4G LTE, potřebují také LTE SIM kartu. Zákazníkům, kteří mají SIM kartu staršího data, ji Vodafone zadarmo vymění.  Mohou si ji objednat přes samoobsluhu Můj Vodafone, dojít si pro ni přímo na prodejnu nebo zavolat na Linku pro zákazníky. Pokud si vy, vaši rodiče nebo prarodiče nejste jistí, zda je váš mobil či SIM karta schopna fungovat v síti 4G LTE, Vodafone má přímo na svých webových stránkách odkaz www.vodafone.cz/3g, na kterém se dá vše velmi jednoduše zkontrolovat. Navíc na koupi nového telefonu nebo výměnu SIM karty mají uživatelé téměř tři čtvrtě roku čas.

Příprava na 5G

Jak jsme již zmínili výše, mobilní operátor přistoupil k vypnutí sítí 3G proto, aby se přiblížil ke spuštění páté generace mobilních sítí. Ta má totiž přinést nové možnosti pro různá digitální řešení, bude mít mnohonásobně lepší přenosovou rychlost a bude také spolehlivější, než jsou dnes zákazníci u mobilního internetu zvyklí. Síť páté generace díky tomu bez problémů propojí mobilní telefony i nejrůznější chytrá zařízení z oblasti internetu věcí. Od 5G sítí si svět moderních technologií slibuje například také zrychlení vývoje virtuální reality, obrovské rozšíření strojové komunikace nebo třeba rozvoj projektů chytrých měst.

Spuštění a celostátní rozšíření 5G jde samozřejmě ruku v ruce s ostře sledovanou a poměrně zdlouhavou aukcí 5G kmitočtů. Právě k jejím neustále se měnícím podmínkám má společnost Vodafone poměrně zásadní připomínky. „Vodafone jako první přinesl do České republiky čtvrtou generaci mobilních sítí LTE v celostátním měřítku. Je připraven se na rozvoji 5G v České republice podílet. Aktuální návrh aukce však obsahuje riziko fragmentace kmitočtů, neposkytuje prostor rozvinout vlastnosti 5G v plném rozsahu a nezohledňuje potřebu spolehlivých a odolných sítí 5G, které v krizi poskytnou dostatečnou platformu pro krizovou i běžnou komunikaci,“ komentuje Vodafone dění kolem aukce 5G kmitočtů ve své tiskové zprávě.

Prvenství už má v kapse O2

Komerční provoz sítí 5G spustil začátkem července jako první mobilní operátor O2. V oblasti telekomunikací v rámci České republiky je to jistě zásadní věc, prozatím se však týká jen velmi malého počtu klientů. Výhody 5G si totiž užijí jen v širším centru Prahy a Kolína, což může být zbytku země v podstatě jedno. Operátorovi O2 však nyní jde především o to, aby v reálném zákaznickém provozu otestoval, jak síť funguje pod zátěží, a vyzkoušel různé příklady využití v průmyslu, ve zdravotnictví nebo u prvků chytrých měst. Jakmile však operátoři pokrytí 5G sítí rozšíří napříč celým Českem, nabídne nová generace mobilní sítě až desetinásobné rychlosti připojení než běžně dostupná síť 4G. Stejně jako Vodafone, tak i O2 však upozorňuje na to, že vše zaleží na tom, jak dopadne aukce 5G kmitočtů, která je pod taktovkou Českého telekomunikačního úřadu. V současné chvíli spustil operátor technologii 5G na frekvenci 3,7 GHz, kterou O2 již dříve využívalo, doplněnou o technologie Massive MiMo 32T32R a 256QAM. 5G prozatím umožňuje rychlost připojení 600/100 Mb/s. Technologický ředitel O2 Jan Hruška však uvádí, že pokud to podmínky aukce kmitočtů umožní, je operátor O2  připravený navyšovat dostupné rychlosti i procento pokrytí.

 

Aby to bylo ještě o trochu složitější, budou si muset klienti, kteří budou chtít nejrychlejší mobilní připojení, pořídit také 5G telefon. V současné době podporují 5G například již prodávané modely Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, Samsung Galaxy S20+ 5G a také Samsung Galaxy A51 5G.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 20.7.2020

konec úvazků

1.4.2020 celoplošný konec úvazků!

1.4.2020 vejde v platnost novela zákona, která zamezí pokutování zákazníků za předčasné ukončení smluv.Autor: Redakce NejPřipojení.cz 3.2.2020

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

5G

Internet 5G

Pravda nebo klamání spotřebitele internetového připojení?Autor: Šimon Čecháček C-NET.solutions 16.6.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.sAutor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019