Jak zlepšit Wi-Fi signál?

Máte slabý Wi-Fi signál a chcete jej vylepšit? Poradíme, jak na to.

Snad každý již zažil situaci, kdy se mu při sledování videa či hraní hry na internetu začala roztáčet ikona načítání. Pokud vás kvalita signálu vašeho Wi-Fi routeru přivádí k šílenství, nabízíme několik rad, jak jej vylepšit.

 

Pokud je průměrný Wi-Fi router zastrčený v rohu jedné místnosti, není až tak neobvyklé, že má problémy s pokrytím po celém bytě. Celé situaci nijak nepřispívá ani fakt, že frekvenční pásmo je opravdu velmi zahlcené.  Účinné možnosti, které vám pomohou pokrytí ve vašem bytě či domě výrazně rozšířit, naštěstí existují. Jednou z nich je například pořízení Wi-Fi extenderu.

 

Zařízení, které jednoduše zastrčíte do elektrické zásuvky, může dosah vaší domácí sítě zvýšit. Funguje na principu univerzálního opakování. Signál tedy přijme a dále jej na stejném kanálu i odešle. Nevýhodou však je, že za extenderem je už signál poloviční a navíc je třeba jej umístit tam, kde Wi-Fi funguje ještě naplno. Pokud se pro toto nejjednodušší a nejlevnější zařízení rozhodnete, je zde i jeho účinnější varianta. Tou je dvoupásmový extender, který operuje i v 5GHz pásmu. V tomto pásmu si z něj vytvoříte páteřní síť a zařízení budete připojovat na 2,4GHz. Aby však všechno fundovalo jak má, musí být tato krabička velice blízko zdrojového routeru. Kvůli velkým ztrátám na rychlosti se tedy extender hodí spíše jako řešení na pokrytí terasy či rekreačního okolí domu. Jestli ale hodláte připojit více zařízení, vedou k navýšení Wi-Fi signálu i lepší a účinnější cesty.

 

Pokud potřebujete dokrýt prostor bez signálu či s nízkým pokrytím, můžete zvolit další Wi-fi AP nebo router nastavený jako AP. K bezdrátovému AP propojení lze použít systém Wireless Distribution Systém. Ani zde se bohužel nevyhnete ztrátě rychlosti na polovinu. Účinné řešení, které nebude rychlost nijak degradovat, ale opravdu existuje. Centrální router a další AP propojíte například klasickou LAN sítí.

Co jde, připojte po kabelu!

Jako ideální řešení problémů s pokrytím a degradací signálu se jeví mesh Wi-Fi systémy. Na trhu se začaly rozšiřovat už v roce 2017 a jejich nespornou výhodou je, že na rozdíl od výše zmíněných variant, nabízí výrazně větší dosah signálu.

V podstatě se jedná o několik síťových prvků zahrnujících hlavní router a jednu až tři vedlejší jednotky, které slouží k rozšíření pokrytí. Systém funguje velmi jednoduše a k jeho zapojení není potřeba žádné hlubší zkušenosti v IT. Hlavní jednotka se připojí kabelem k internetu, vše se zapojí do elektřiny a další operace už proběhnou automaticky. Jednoduše tak získáte jednotnou síť se shodným SSID, v níž mezi sebou všechny prvky vzájemně komunikují. Kdyby nedošlo k pokrytí všech oblastí, které požadujete, lze pouze dokoupit další krabičku a jednoduše jí do sítě přidat.

Pro uživatele je příjemné i to, že u většiny těchto zařízení je dostupná mobilní aplikace. Ta je zároveň oporou i při počátečním zprovoznění mesh Wi-Fi systému. Aplikace poté dále pomáhají s údržbou sítě a poradí i s rozmístěním satelitů po bytě či domě. Dalším pomocníkem při instalaci je pak Bluetooth. Při přidávání další základny díky němu nemusíte skenovat QR kód.

Jelikož si předávání klientů řídí systém sám, všechno probíhá velice rychle. Získává stálý přehled o zařízeních pohybujících se v jeho síti a má vládu nad všemi stanicemi. Uživatelsky velice příjemné je také to, že například při sledování videa v mobilním telefonu můžete normálně chodit po bytě a přechod mezi body mesh systému prakticky nepostřehnete.

Snad jedinou vadou na kráse mohou u mesh sítí najít zkušení uživatelé. Těm by mohlo vadit, že u tohoto typu řešení nejde moc počítat se samostatným nastavováním. Výrobci totiž opustily webové rozhraní a většina bezdrátových záležitostí se děje automaticky. Jen s pomocí mobilních aplikací. Takové speciality, jako je rodičovská kontrola či nastavení priorit jednotlivých zařízení, má však mesh systém vyřešený uživatelsky velmi pohodlně.

Jak jsme zmínili výše, mesh Wi-Fi systém vám pomůže a poradí i při rozmisťován stanice. Abyste efektivně pokryli například byt o velikosti 70 m2, budou vám stačit dvě stanice. U patrových domů nebo větších prostor už musíte použít tři i více zařízení. Ideální rozmístění spočívá v tom, aby na sebe stanice vzájemně viděly. U tří stanic je tedy ideální rozmístění do trojúhelníku. Zařízení by od sebe neměla dělit vetší vzdálenost a překážka, než je jedno patro či dvě zdi. Stanice jsou většinou propojeny 5GHz sítí, ale s každou překážkou se přenosová rychlost snižuje.

Přesto, že Wi-Fi mesh systém je vytvořen proto, aby fungoval bezdrátově, většina stanic umožňuje i propojení pomocí kabelů. Díky tomu zmizí problém s páteřní sítí a uživatel získá stejnou přenosovou rychlost na první i nejvzdálenější stanci. Další výhodou propojení kabelem je i to, že se jednotlivá zařízení dají rozmístit dál od sebe, čímž dosáhnete pokrytí většího prostoru. Bonusem pak je bezproblémový roaming i jednoduchá správa pomocí mobilní aplikace.

Zkrátka a dobře jsou Wi-Fi mesh systémy jednoduchou a funkční odpovědí na to, jak přivést internetový signál i do nejzapadlejšího koutu vaší domácnosti. Navíc se již nyní snaží o podporu revolučního standardu, kterým je Wi-Fi 6. Ten sebou kromě vyšší přenosové rychlosti přinese i efektivnější využití pásma a snadno si poradí i vyšším počtem uživatelů na síti.

Pokud bychom chtěli mluvit o konkrétním typu zařízení, je ve hře například nová generace systému Orbi. Výrobce Netgear v něm představil vylepšení v podobě podpory technologie 802.11ax (12 streamů, až 6 Gb/s). To by podle nového značení mělo znamenat Wi-Fi 6. Jako reálně dosažitelné se tak jeví i gigabitové rychlosti. Maximální propustnost mezi zařízeními i mesh routery umožňuje 1024 QAM a také tříkanálová konfigurace 4×4. Rychlé zpracování dat zajišťuje výkonný čtyřjádrový procesor.

Jak zjistit okolní zarušení?

Přímo na GooglePlay si stáhněte aplikaci Wi-Fi Analyzér, která Vám ukáže okolní vysílaní, které se může překrývat s Vaším. Podle toho si poté můžete změnit kanál, na kterém bude vysílat Vaše zařízení.

 

Aplikace vyžaduje mít zapnutou GPS.

Wi-Fi NejPřipojení.cz
Aplikace Wi-Fi Analyzer na GooglePlay

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 6.1.2020

Ověřte si nejlepší možnosti internetu na Vaší adrese!

Nebo nám zavolejte na číslo 588 880 508

Nemáme rádi spam a budeme respektovat Vaše soukromí! 🙂

Odesláním kontaktního formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů podle Zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a na základě čl. 6 odst. 1 písm. b) nařízení GDPR za účelem poskytnutí služeb elektronických komunikací.

IPv4 již nejsou!

Je to tady. Evropě došly volné IPv4 adresy!

Sedm let avizovaná situace, která se týká Evropy, Blízkého východu a centrální Asie, se stala skutečností!Autor: Redakce NejPřipojení.cz 23.12.2019

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

5G

Internet 5G

Pravda nebo klamání spotřebitele internetového připojení?Autor: Šimon Čecháček C-NET.solutions 16.6.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.sAutor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019

Pobočka v Olomouci

Dolní náměstí 55/33
Po-Čt 9:00-19:00
Pátek 9:00-12:00
+420 588 880 508
[email protected]

Odpovědná osoba

Lukáš Pecina
+420 722 964 094
[email protected]

Správa sítě

Jan Vorel
+420 739 727 181
[email protected]

© 2016-2020 NejPřipojení.cz s.r.o.

Se sídlem Slavíčkova 827/1a, 638 00 Brno

Zapsána v obchodním rejstříku u Krajského soudu v Brně, spisová značka C 98727 dne 7. března 2017

IČ:05884659

DIČ: CZ05884659