Co nás čeká ve světě internetů v roce 2020?

Chytré čipy v zařízeních internetu věcí, rozšíření 5G sítě i autonomní robotika. Na takové novinky se mohou v nadcházejících dvanácti měsících těšit příznivci moderních technologií.

 

V novém roce se počítá s prodejem zhruba 750 milionů specializovaných čipů pro umělou inteligenci v mobilních telefonech, televizorech, počítačích a dalších stovkách koncových zařízení.

5G sítě

Připravovanou novinkou příštího roku je bezesporu větší rozšíření 5G. Síť nové generace chce začít využívat přes 100 firem. Mají v plánu do jejího nasazení zainvestovat stovky milionů dolarů. 5G tak najde své místo v logistice, v lodní dopravě a průmyslu celkově.

 

Firmy získají nové možnosti, které plynou zejména ze zvýšené přenosové rychlosti, lepší konektivity a nižší latence. To v kombinaci s moderními technologiemi zajistí další růst jejich podnikání a do budoucna i navýší produktivitu práce.

Jak to vypadá s budováním sítí u nás?

Možností připojení k internetu na takzvané poslední míli je u nás několik a jsou zastoupeny poměrně rovnoměrně. Od Wi-Fi přes kabelovku a DSL, až po optiku.

 

Situace v Česku však nebyla příliš dlouho nakloněna rychlému budování optických internetových přípojek. To by se mělo v nadcházejícím roce změnit. Kromě legislativních úprav hodlá stát podpořit výstavbu optických sítí dotacemi. Ty mají být zaměřené právě na menší obce, pro které je zajištění přípojky příliš nákladné a investičně se operátorům nevyplatí. 

 

Stát chystá i nástroje, které by měly zlepšit koordinaci.  Budování sítí by díky nim mělo být levnější a rychlejší. Pracuje se na vypracování tzv. Krajských technických map, kde se budou evidovat pozemní komunikace a inženýrské sítě s tím, že zde budou zapracovány i údaje o rekonstrukcích a životnosti jednotlivých částí. Existuje už také podrobná mapa dostupnosti vysokorychlostního internetu (nad 30 Mb/s) v Česku, aby bylo možné zacílit „bílá místa“, ve kterých se výstavba může podpořit dotacemi.

 

Ve hře je také návrh voucherů v hodnotě až 30 000 Kč pro koncové uživatele, kteří by tyto finance použili na pokrytí nákladů na tzv. poslední metry. Mohou je využít například k vykopání úseku přes zahradu či před domem a získat tak přístup k připojení k rychlé síti.

Budoucnost 5G sítí

Jako zásadní událost roku 2020 se jeví aukce frekvencí v pásmu 700 MHz, které uvolní televizní vysílání již probíhajícím přechodem na DVB-T2 a v pásmu 3,5 GHz.

 

Aukce pak bude vyhlášena v lednu 2020 a proběhne-li vše bez problémů, operátoři získají frekvence již 1. července 2020. S budováním 5G sítě pak nehodlají nijak otálet. Například společnost CETIN chce začít s výstavbou právě  úderem 1. července příštího roku. Nyní však nepočítá s umístěním 5G technologie na nové základnové stanice. V plánu je prozatím využít stanice stávající. Většina těchto stanic je navíc připojena mikrovlnnými spoji a pro plné využití potenciálu 5G sítě je nutné přepojení na optickou síť.

 

I přesto má 5G ambici na výrazně rychlejší adaptaci mezi uživateli než v případě příchodu LTE. Zatímco LTE telefony přicházely roky po spuštění technologie na straně operátora, 5G telefony již existují a chystá se masivní nástup 5G modemů pro nejrůznější zařízení. 

Nároky na připojení rostou i v domácnostech

Trend zvyšování nároků na kvalitní a rychlé pokrytí celého domu či bytu poroste i v novém roce. Odpovědí na poptávku jsou Wi-Fi mesh systémy. Zásadní přínos slibuje i nový standard Wi-Fi 6, neboli 802.11ax, který raketově nastupuje jak na straně routerů, tak na straně koncových zařízení – notebooků, mobilů a tabletů. Poskytovatelé internetu by však neměli svoji práci skončit na WAN portu routeru, měli by dbát i na to, aby si jejich rychlý internet v domácnosti opravdu každý užil. To znamená třeba i doporučit výměnu staršího routeru za nový.

Rozšíření umělé inteligence

Široká veřejnosti by se v nadcházejících letech měla připravit na to, že se umělá inteligence bude čím dál více objevovat i v zařízeních, která využívá každý den. V současnosti se například AI čipy objevují v nejvýkonnějších a nejdražších tabletech a mobilních telefonech. Díky nižší ceně, malým rozměrům a také snižujícím se nárokům na spotřebu energie se však dostanou i do masově používaných chytrých telefonů a tabletů. Umělá inteligence tak již velmi brzy najde své uplatnění například v kamerách, zařízeních internetu věcí, robotech nebo i v senzorech.


Právě stále častější využívání IoT však zároveň snižuje zabezpečení domácností. I proti tomu se už uživatel může bránit. Efektivní metodou v boji proti útokům jsou například routery Turris. Ty jsou schopny zachytávat a hlásit útoky, které na ně neustále probíhají. Ty pak okamžitě nahlásí centrálnímu systému. Ten vše vyhodnotí a výsledek předá zpátky všem ostatním routerům Turris. Ty pak automaticky nebezpečný útok blokují.

Autonomní robotika

Nadcházející rok bude mimo jiné také přehlídkou autonomní robotiky. Příznivci tohoto typu moderních technologií mohou upínat svůj zrak například k chystaným olympijským hrám v Tokiu. Ty slibují novinky v podobě robotických asistentů, autonomních přepravních kabin, automatických překladačů nebo informační systémy pracující v mnoha jazycích.

 

Ve výčtu technologií, především z dílny společnosti Toyota, se mezi účastníky objeví tým robotů připravený asistovat sportovním výpravám i návštěvníkům jednotlivých utkání. Kromě nich zde má oslnit i dvacet autonomních transportních kabin e-Palette. Budou vybavené elektrickým pohonem a baterií, která jim na jedno nabití umožní ujet zhruba 150 kilometrů rychlostí až 20 kilometrů za hodinu. O samotné řízení a navigaci vozidel se postará autonomní systém, který obsahuje kamery, LiDAR a příslušný autonomní software.

 

Skutečnou futuristickou podívanou slibuje už samotné zahájení her. Japonská výzkumná firma ALE chce vypustit před zahájením olympiády na oběžnou dráhu dvě mikrodružice se zásobou asi 1000 malých kuliček, jež budou naplněny různými speciálními chemikáliemi. Tyto kuličky budou během zahajovacího ceremoniálu vystřeleny z družic a klesnou do atmosféry, kde začnou hořet. Obsah se změní v plazmu a chemické látky přitom vytvoří různě zbarvený plamen.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 30.12.2019

Ověřte si nejlepší možnosti internetu na Vaší adrese!

Nebo nám zavolejte na číslo 588 880 508

Nemáme rádi spam a budeme respektovat Vaše soukromí! 🙂

Odesláním kontaktního formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů podle Zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a na základě čl. 6 odst. 1 písm. b) nařízení GDPR za účelem poskytnutí služeb elektronických komunikací.

IPv4 již nejsou!

Je to tady. Evropě došly volné IPv4 adresy!

Sedm let avizovaná situace, která se týká Evropy, Blízkého východu a centrální Asie, se stala skutečností!Autor: Redakce NejPřipojení.cz 23.12.2019

1 Gb/s do sedmi let!

Existence Gbit sítí - CETIN

Gigabit optikou až do domu pro milion domácností?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 21.10.2019

Akvizice UPC

Akvizice UPC Česká republika

Novým majitelem UPC Česká republika s.r.o. se stává Vodafone a od 1.8.2019 přebírá jejich aktivity.


Autor: Redakce NejPřipojení.cz 13.8.2019

5G

Internet 5G

Pravda nebo klamání spotřebitele internetového připojení?Autor: Šimon Čecháček C-NET.solutions 16.6.2019

Akvizice Lemo internet

Akvizice Lemo Internet a.s.

Novým akcionářem Lemo internet a.s. se stal T-Mobile Czech Republic a.sAutor: Redakce NejPřipojení.cz 2.6.2019

Pobočka v Olomouci

Dolní náměstí 55/33
Po-Čt 9:00-19:00
Pátek 9:00-12:00
+420 588 880 508
[email protected]

Odpovědná osoba

Lukáš Pecina
+420 722 964 094
[email protected]

Správa sítě

Jan Vorel
+420 739 727 181
[email protected]

© 2016-2020 NejPřipojení.cz s.r.o.

Se sídlem Slavíčkova 827/1a, 638 00 Brno

Zapsána v obchodním rejstříku u Krajského soudu v Brně, spisová značka C 98727 dne 7. března 2017

IČ:05884659

DIČ: CZ05884659