Máte pomalý internet přes WiFi?

Jste běžným uživatelem a máte pomalý internet přes WiFi? Na každé zákaznické podpoře poskytovatele internetu je tato otázka denním chlebem. Základní střet, kdy zákazník chce WiFi používat ideálně až na zahradě, ale poskytovatel není schopen pokrytí ani sílu signálu WiFi (takřka) nijak ovlivnit. Proč to nedokáže poskytovatel ovlivnit?

Obsah článku:

WiFi router není všemohoucí

WiFi router vysílá ve vlnách, má omezený dosah, ztrátu rychlosti a zhoršení odezvy (ping). Jeho dosah a přenesenou rychlost nelze předem nijak odhadnout a výsledku takřka nijak ovlivnit. Ve starších domech jsou problémem tlusté zdi a v panelových domech zase obrovské zarušení ze strany sousedních routerů a dalšího zarušení.

"Dříve to fungovalo, proč je najednou internet přes WiFi pomalý?"

Tuto věcu bohužel na zákaznické podpoře slýchávám také velmi často. Samozřejmě z druhého pohledu naprosto patřičný argument. Proč to doteď fungovalo a najednou ne? Protože se něco změnilo, nečekaně. Například soused mohl řešit stejný problém, ale protože je soused líný natahovat kabel, koupil si router za 10 tisíc. Jemu se situace podstatně zlepšila, ale sousedům naopak.

Jak to vylepšit zadarmo?

Ze startu můžete zkusit popřemýšlet nad změnit umístěním routeru. Pokud ho máte v předsíni u dveří, dejte ho do obývacího pokoje, tam je většinou střed všeho dění. Samozřejmě do toho pokoje musíte prvně dovést kabel. Dalším zlepšením může být změna vysílacího kanálu.

Jak to vylepšit za peníze?

Určitě je důležité podotknout, že změna poskytovatale internetu vám dosah WiFi nezlepší. Dokonce, když si od WiFi routeru odpojíte internet, WiFi bude vysílat stále stejně. Zainvestovat můžete do lepšího (dvoupásmového) routeru. Dvoupásmový router vám zajistí lepší flexibilitu. Pásmo 2,4 GHz má větší dosah, ale přenese menší rychlost. Pásmo 5 GHz má dosah menší, ale přenese větší rychlost.

Nepoužívejte rozšiřovače signálu

Rozšiřovače signálu nedoporučuje 9/10 techniků. Ten desáty technik je totiž líný natahovat kabel nebo si to zákazník výslovně přeje. Pokud totiž rozšiřovač signálu dostane signál špatný (nízká rychlost, vysoká odezva…), tak tento špatný a nekvalitní signál posílá zase dál. Je to nejvíc nešikovné řešení a v 95% případů s tím budete nespokojeni. Správně řečeno to není rozšiřovač, ale opakovač!

Hrajete online hry?

Pokud hrajete online hry, je připojení kabelem naprostá samozřejmost. Přeci nechcete, aby vám to lagovalo, že? Pro FPS hry je pak odezva naprosto klíčová. Máte rádi multiplayerové survival hry? Pojďte si s námi zahrát SCUM.

Závěr

Pomalý internet přes WiFi byl, je a bude vždy problém. Ani “H2O” předražené routery se zabudovaným teploměrem vám nezajistí 100% pokrytí bez ztráty rychlosti a zvýšené odezvy. Co jde, zapojte kabelem a budete mít klid.

Autor: Lukáš Pecina, Redakce NejPřipojení.cz 23.5.2023

internet na doma

Internet na doma v roce 2023 a 2024 | Na co si dát pozor?

Všude dobře, ale doma (s kvalitním internetem) je doma. Internet na doma je dnes neodmyslitená součást každého života. Jeden ze základních stavebních pilířů naší firmy byla rozmanitost možností internetu na doma napříč jednotlivými městy. Dokonce i některé města mají tolik možností sami o sobě, že vyznat se v tom je pro běžného uživatele takřka nemožné.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 17.5.2023

cetin vycisleni

Stavíte dům a chcete kvalitní internet?

Doma je doma a platit někomu cizímu nájem není zrovna dvakrát výhodné. Nechat si postavit dům je cesta na dlouhou trať, plná překážek a nezodpovězených otázek. Kromě přívodu elektřiny, vody, plynu a odpadu budete řešit také otázku kvalitního připojení k internetu. Níže si rozebereme důvody, proč je dobré si do domu nechat dotáhnout internet raději po kabelu.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 5.9.2022

Proč nemít Smart TV připojenou k internetu po wifi?

Proč nemít Smart TV připojenou k internetu po wifi?

Pokud si zakoupíte novou Smart TV, jistě bude umět připojit se k internetu pomocí Wi-Fi. Proč však tuto možnost nedoporučujeme my a ani většina dalších poskytovatelů streamovací služby?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 25.4.2022

speedtest

Jak si správně změřit rychlost internetu?

Vánoční svátky jsou za námi a řada lidí našla pod stromečkem nový notebook, stolní počítač, mobil nebo tablet. Pokud dárek splnil očekávání, ale kvůli kvalitě internetového připojení už s ním taková zábava není, je potřeba zjistit, kde může být problém.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.12.2020