Co je to DNS

Zkratka anglického Domain Name System. DNS ve zkratce přiřazuje IP adresy serverů k jejich jménům.
Díky DNS si nemusíte pamatovat IP adresu třeba Seznamu nebo Googlu.

 

Samotný princip fungování DNS je poměrně komplexní a zahrnuje několik klíčových procesů a struktur. Pro IT znalé publikum je důležité porozumět těmto aspektům, aby mohli lépe řídit a spravovat DNS prostředí. Ok, co je to DNS a k čemu slouží? Odkaz na jednodušší verzi tohoto tématu najdete v článku skoro úplně dole.

Obsah článku:

Překlad doménových jmen na IP adresy

DNS (Domain Name System) je hierarchický systém, který slouží k překladu lidsky čitelných doménových jmen (např. www.example.com) na IP adresy, které jsou sítí používány pro identifikaci zařízení. Tento proces se nazývá „rozklad doménových jmen“ (DNS resolution).

Struktura DNS

DNS má složitou hierarchickou strukturu, která se skládá ze zón, domén, DNS serverů a rekursivních resolverů. Na vrcholu této hierarchie jsou globální kořenové servery, které obsahují informace o top-level doménách (např. .com, .org).

Typy DNS serverů

Existují různé typy DNS serverů, včetně autoritativních serverů, které uchovávají informace o konkrétních doménách, a rekursivních resolverů, které zajišťují kompletní překlad doménových jmen pro uživatele.

Dotazování a odpovědi

Když uživatel zadá doménové jméno do svého prohlížeče, jejich zařízení zašle dotaz (query) na DNS server. Pokud má server odpověď v paměti (cachovanou), okamžitě ji vrátí. Jinak provede dotazování do hierarchického systému až k autoritativnímu serveru domény, aby získal správnou IP adresu.

DNS cache

DNS servery ukládají odpovědi do mezipaměti (cache), což snižuje čas potřebný pro opakované dotazy na stejné domény. Tento mechanismus zvyšuje efektivitu a snižuje zátěž na globální DNS infrastrukturu.

Záznamy DNS

Každá doména má různé typy záznamů DNS, jako jsou A záznamy (pro překlad na IPv4 adresy), AAAA záznamy (pro IPv6 adresy), MX záznamy (pro emailové servery) nebo CNAME záznamy (pro aliasy na jiné domény).

Bezpečnostní aspekty

Vzhledem k důležitosti DNS pro internetovou komunikaci jsou důležité bezpečnostní opatření, jako je DNSSEC (DNS Security Extensions) pro ochranu před falešnými DNS odpověďmi a útoky typu DNS cache poisoning.

Závěr

Celkově je DNS klíčovým prvkem internetové infrastruktury, který umožňuje komunikaci mezi zařízeními pomocí lidsky čitelných doménových jmen. Jeho správná konfigurace a správa jsou zásadní pro stabilní a bezpečný provoz síťových služeb.

 

Jednodušší verzi vysvětlení najdete na stránce https://uvtnet.cz/co-je-dns-jak-funguje

Autor: Lukáš Pecina, Redakce NejPřipojení.cz 27.3.2024

Bezpečnost na internetu

Bezpečnost na internetu v roce 2024

V dnešní době je důležité stejně jako při chování venku dodržovat určité zásady bezpečnosti i na internetu. Kromě běžných opatření, jako je nedůvěřování podezřelým e-mailům nebo stahování podezřelých softwarů, existuje řada dalších kroků, které můžete podniknout a zlepšit na internetu svoji bezpečnost.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 6.2.2024

cetin vycisleni

Stavíte dům a chcete kvalitní internet?

Doma je doma a platit někomu cizímu nájem není zrovna dvakrát výhodné. Nechat si postavit dům je cesta na dlouhou trať, plná překážek a nezodpovězených otázek. Kromě přívodu elektřiny, vody, plynu a odpadu budete řešit také otázku kvalitního připojení k internetu. Níže si rozebereme důvody, proč je dobré si do domu nechat dotáhnout internet raději po kabelu.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 5.9.2022

Proč nemít Smart TV připojenou k internetu po wifi?

Proč nemít Smart TV připojenou k internetu po wifi?

Pokud si zakoupíte novou Smart TV, jistě bude umět připojit se k internetu pomocí Wi-Fi. Proč však tuto možnost nedoporučujeme my a ani většina dalších poskytovatelů streamovací služby?Autor: Redakce NejPřipojení.cz 25.4.2022

speedtest

Jak si správně změřit rychlost internetu?

Vánoční svátky jsou za námi a řada lidí našla pod stromečkem nový notebook, stolní počítač, mobil nebo tablet. Pokud dárek splnil očekávání, ale kvůli kvalitě internetového připojení už s ním taková zábava není, je potřeba zjistit, kde může být problém.

Autor: Redakce NejPřipojení.cz 28.12.2020